Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

İstikbâl İslâmındır (1 Kullanıcı)

kimkimdir

Kayıtlı Kullanıcı
İstikbâl İslâmındır
Denenmemiş Tek Nizâm
es14.jpg
Eser no: 14 165 Sayfa3. BasımMayıs 1995
Takdim
DÜNYA ÇAPINDA BİR HÂDİSE KAPTAN KUSTO MÜSLÜMAN
Dergilerden, gazetelerden ve televizyon ve radyodan tanıdığım meşhur Kaptan Kusto... Bu adam bir devrin (Marko Polo)su, Evliya Çelebisi gibi tetkikçi bir seyyahtır ve tabiat denilen yaratıklar âleminin sırlarını denizlerde arayan ve deniz içi hayatı kurcalayan ilmî ir tecessüs sahibidir.
Bu adama basit "olabilir"ler veya "olabilir" sanılan şeyler arasında öyle bir tecelliye şahit oluyor ki, 1400 yıl önce Kur'ân'ın haber verdiği mucize önünde dize gelip müslüman oluyor.
Necip Fazıl Kısakürek

kimkimdir

Kayıtlı Kullanıcı
İçindekiler
TAKDİM
NECİP FAZIL'IN DİLİYLE

I. LEVHA
ÜÇ HADİSE VESİLESİYLE
ÜÇ HADİSE

II. LEVHA
FELSEFENİN MANZARASI VE HAYATIN HAKİKATİ
FELSEFENİN MANZARASI
HAYATIN HAKİKATİ

III. LEVHA
KÜLTÜR VE ZAMAN İDRAKI
ZAMAN İDRAKI
ÇÖKEN KÜLTÜR-BATAN MEDENİYET
DOĞAN DÜNYA-GELEN VADE

IV. LEVHA

PEYGAMBERLER OLMASAYDI MEDENİYET OLMAZDI
V. LEVHA
SIR İDRAKINA DAİR
İNSAN VE KÂİNAT
DAİRE SIRRI
ZAMAN SIRRA İLİŞİK SIR
OLUŞ VE OLUŞMAK
HAKİKAT - KERÂMET-İSTİDRAÇ

VI. LEVHA
ÇARENİN ADRESİ
KIRKINCI SENE
NOKTA'YA NOKTALAMALAR
BATILI'NIN GÖZÜNDE İBDA

kimkimdir

Kayıtlı Kullanıcı
Fragmanlar
NECİP FAZIL'IN DİLİYLE
Bu eserin sahibi hakkında elinizde bulunan icazetnâme mahiyetindeki eser vesilesiyle serdedeceğim hususiyetler, aslında onun şahsına mahsus hakikatlerin defalarca ve bahanelerle ifâde edilmiş toplamından başka bir şey değildir. Ekleyeceğim hikmetler, olsa olsa, 1000 liraya malik olan bir adamın 999'a kadar bütün para değerine de tabiî olarak sahip olması gibi, sadece asla bağlı teferruat neviindendir!

Yakınları, büyüklerde o türlü fâni olurlardı ki, yazdıkları mektuplara sadece imza atmak kalırdı. İşte ben de, bu soydan benimsediğim ve haklarında takdir ve tasdikimi belirttiğim eserlerin sahibine, doğrudan doğruya söz konusu mânânın tescili mahiyetinde bu eseri hazırlattım! Sene 1982-1983!

Aşıklık davasında bulunmak kolaydır, fakat ona delil ve bürhan lâzımdır; bu iş kendi kendine gelin güvey olup da kendi nefsinde kemâl dikizleme işi değildir. İhlâslı kişinin riyası ve sadakatli kişinin de nefs şaşkınlığı ve kendini beğenme veya aynı kapıya çıkan yalancıktan yerme hâli olmaz; "o benin arkasında Allah'ın lâneti, bu benin arkasında ise Allah'ın rahmeti var" hikmeti, hakikatler yerli yerinde olunca, görünmek bir zaruret olur. Yanımda hâlinden hiçbir "serîşte-ipucu" vermeyen, sesini kadro sesi gibi sunan ve içtimaî tesirine nisbetle o gün ismi örtülü kalan bu adama, elinizdeki eser vesilesiyle ve şahsında tecelli eden mânânın ifşâını bizzat ben emrettim. Sadece emretmekle kalmadım, kendisine hazırlattığım bu eserin başına konulmak üzere, "bütün hüviyetinle görüneceksin!" kaydıyla bir takdim yazım olacağını belirttim! (s.11, 12)

Bir tekerlemedir gidiyor: "İlmî olmak, ilim herşeyi çözecektir!"... Belli bir mevzuya tahsis olmadan önce "İlim"in mânâsı bilmektir; öyleyse senin ilimden kasdın ne? Yok!.. "İlmin ölçüsü nesnelliktir" derken ve bununla madde ve maddîliği kastederken, varlığın kendini ruha empoze ettiği için varlık olmasını nasıl gözönünde tutmazsın? Bu ise, ruha kendini empoze eden bütün kavramların birlikte gözönünde tutulmasını gerektirir ki, neticede, müsbet ve menfi idrakının ancak ölçüden sonra varolduğu anlaşılır; Peygamberler bildirmeseydi iyi ve kötü idrakı olmazdı. Aslında Peygamberler olmasa, insan hayatı olmazdı; insan "var" olması kadar, "varoluşunu" da buna borçlu. (s.66, 67)

"İstikbâl İslâmındır" tezimizi kuru bir slogan olmaktan çıkarıcı ve bir takım şapşal kalemlerin gevelemelerinin dışında derinliğine bir fikir keyfiyetiyle ele alıcı oluşumuz görülüyor... "Yeni bir dünya doğuyor ve bu dünyanın doğuşunda hissedar olmayan milletlere, mekânda yer işgal etme hakkı kalmıyor. Dünya nereye gidiyor ve doğmakta olan bu dünyaya biz hangi fikir malımızla katılacağız?" diyen Büyük Doğu Mimarı'nın izinde, varlık ve oluşumuzu, varlık ve oluş davasının ta kökünden gelerek gösteriyoruz!.. (s.82)

mürmüdük

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
anadoluhaber.blogcu.com
Bir tekerlemedir gidiyor: "İlmî olmak, ilim herşeyi çözecektir!"... Belli bir mevzuya tahsis olmadan önce "İlim"in mânâsı bilmektir; öyleyse senin ilimden kasdın ne? Yok!.. "İlmin ölçüsü nesnelliktir" derken ve bununla madde ve maddîliği kastederken, varlığın kendini ruha empoze ettiği için varlık olmasını nasıl gözönünde tutmazsın? Bu ise, ruha kendini empoze eden bütün kavramların birlikte gözönünde tutulmasını gerektirir ki, neticede, müsbet ve menfi idrakının ancak ölçüden sonra varolduğu anlaşılır; Peygamberler bildirmeseydi iyi ve kötü idrakı olmazdı. Aslında Peygamberler olmasa, insan hayatı olmazdı; insan "var" olması kadar, "varoluşunu" da buna borçlu. (s.66, 67)

kimkimdir

Kayıtlı Kullanıcı
"İstikbâl İslâmındır" tezimizi kuru bir slogan olmaktan çıkarıcı ve bir takım şapşal kalemlerin gevelemelerinin dışında derinliğine bir fikir keyfiyetiyle ele alıcı oluşumuz görülüyor... "Yeni bir dünya doğuyor ve bu dünyanın doğuşunda hissedar olmayan milletlere, mekânda yer işgal etme hakkı kalmıyor. Dünya nereye gidiyor ve doğmakta olan bu dünyaya biz hangi fikir malımızla katılacağız?" diyen Büyük Doğu Mimarı'nın izinde, varlık ve oluşumuzu, varlık ve oluş davasının ta kökünden gelerek gösteriyoruz!.. (s.82)
............................

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt