Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

istihare (1 Kullanıcı)

nurus

Kayıtlı Kullanıcı
istihare yaptim yesil gördüm ancak sonuc dah gelmedi..yani hayirli gibi görünmüyor..o isten tamamen uzaklastim cünkü..bir bilginiz varmi..neden

ozden-ihl

Kayıtlı Kullanıcı
hayırlısı olsun

hayırlısı olsun

Kardeşim Seni Yanliş Yöllendirmiyim Ama Ilk Gece Göremediysen Iyi Bi Sonuç Için Yedi Akşam üst üste Yatman Lazim Tek Akşam Değil Iyi Birsonuş Için Büyüklerim Daha Iyi Bilir Yazarlar Sana Birazdan Tamam Allaha Emanet Olman Dileğiyle........:d

Maviufuk

Kayıtlı Kullanıcı
Selamün Aleyküm

Selamün Aleyküm

istihare yaptim yesil gördüm ancak sonuc dah gelmedi..yani hayirli gibi görünmüyor..o isten tamamen uzaklastim cünkü..bir bilginiz varmi..neden

Essellamün Aleyküm ve Rahmettüllahi ve Berekatühü.
Kelama başlamadan selam icabet eder inşallah bizde her kelama başlamadan selam verelim Allah'in selamına mazhar olalım. Yeşil gördüm diyorsun ama sonuc gelmedi ve uzaklastım diyorsun. istihareye başlarken niyet neydi o cok önemli yeşil uzaklaşman icin bir belirti olmasın, netice itibariyle hayırlı gibi görünmüyor ve uzaklaştım diyorsun iyi yapmıssın çünkü sende diyorsun hayırlı görünmüyor diye,hayırlı görünmeyen işlerde acele etmemek ve hayırli işlerde acele etmek gerek.

Ayrıca üyeligin hayırlı ve feyizli olsun Hoşgeldiniz aramıza, daimi olur inşallah

Güle Kokusunu Veren Rabime Emanet Olunuz.

Wessellam.

nurus

Kayıtlı Kullanıcı
yani ben bir kisi üzerine yattim o benim icin hayirlimi diye yesil gördüm kapi caldi actim o üzerinde yesil kazak vardi..ama bir sene oluo yatali..bir senedir aramiz bir iyi oldu..bir kötü oldu..suan iyi gibiyiz..ama artik fazla göremiyorum onu...rüyayi düsününce diyorum ki eger gercekten rüyada gördügüm gibi hayirliysa rabbim gercekten onu suan iyi olmasak bile bir sekilde iyi olmamizi ve bana nasip eder degil mi..beni aydinlatirmisiniz..sagolun bilgileriniz icin..

nurus

Kayıtlı Kullanıcı
esselamunaleyküm

esselamunaleyküm

yani ben bir kisi üzerine yattim o benim icin hayirlimi diye yesil gördüm kapi caldi actim o üzerinde yesil kazak vardi..ama bir sene oluo yatali..bir senedir aramiz bir iyi oldu..bir kötü oldu..suan iyi gibiyiz..ama artik fazla göremiyorum onu...rüyayi düsününce diyorum ki eger gercekten rüyada gördügüm gibi hayirliysa rabbim gercekten onu suan iyi olmasak bile bir sekilde iyi olmamizi ve bana nasip eder degil mi..beni aydinlatirmisiniz..sagolun bilgileriniz icin..

nurus

Kayıtlı Kullanıcı
esselamunaleyküm

--------------------------------------------------------------------------------

Maviufuk

Kayıtlı Kullanıcı
Aleyna Aleykü Müssellam. Gaybi bilen ancak Allahtir gelecegi bilemedigimiz gibi hayır gibi gördüğümüzün arkasındaki şerri ve şer sandığımızın arkasindaki hayrıda bilemeyiz onun için Allah'a sığın ve dua et inşallah Allah senin için hayırlısını nasip etsin. Unutmaki Kismetten öteye yol yürünmez eğer varsa kısmetinde döner durur yolunu bulur.Şöyle bir dua edelim inşallah.

Allah'ım sen bizim yüreğimizde olanı bizim için hayırlı kıl.
Allah'ım sen bizim için hayırlı olanı yüreğimize razı kıl.
AMİN.

Güle Kokusunu Veren Rabime Emanet Ol.

Wessellam.

nurus

Kayıtlı Kullanıcı
tabikide cok dogru söylüyorsun kardesim ama sürekli kafami kurcaliyor..neden rüyamda yesil gördüm..demek ki bana nasip diye düsünüyorum bugünki duruma bakinca olmaz gibi görünüyor.. kesinlikle rabbim ol dedigi zaman kimse karsi koyamaz..buna sonsuz inaniyorum..ama neden yesil gördüm düsüncesinden de kurtulamiyorum...allah razi olsun hepinizden...hepimiz birbirimze dualarimizda yer ayiralim insallah,,allaha emanet olun..

cennet_agaci

Kayıtlı Kullanıcı
esselamü aleyküm kardeşim benim bildiğim beyaz ve yeşil görmek istiharede iyiye yorumlanır.. ama 1 gecede bellı olmaz emın olamadığın için bence başkasına yaptır ve 2,3 gün yapabılırlerse yapsınlar ... Hakkınız da hayırlısı olur inşaAllah kardeşim... Selam ve Dua ile...

gülnisa

Kayıtlı Kullanıcı
S.a Aleykum Sizlere Istihare Ile Ilgili Birsey Sormak Istiyorum Izninizle......yillar Once Bir Sey Icin Istihareye Yattmiştim Ve Beyaz Zarf Gormuştum...ama şimdi Bunun Benim Icin Hayirli Olmadiğini Gordum Yaorumlarinizi Bekliyorum Allaha Emanet Olun

isranurr

Kayıtlı Kullanıcı
S.a Aleykum Sizlere Istihare Ile Ilgili Birsey Sormak Istiyorum Izninizle......yillar Once Bir Sey Icin Istihareye Yattmiştim Ve Beyaz Zarf Gormuştum...ama şimdi Bunun Benim Icin Hayirli Olmadiğini Gordum Yaorumlarinizi Bekliyorum Allaha Emanet Olun

VE ALEYKÜM SELAM KARDEŞİM

BEN İSTİHARENİN BU ŞEKİLDE YAPILMASINI DOĞRU BULMUYORUM Bİ KAÇ DEFA BENDE YATTIM NE GÖRÜCEM DİYE MRKIMDAM UYUYAMADIM SAÇMA SAPAN ŞEYLER GÖRDÜM

AŞAŞĞIDAKİ ŞEKİLDE YAPMAK DAHA DOĞRUDUR

İstihare namazı iki rekâttır. İmam Gazalî bu namazın birinci rekâtında Fâtiha’dan sonra Kul yâ eyyühe’l-kâfirûne, ikinci rekâtında da Kul hüvellahu ehad sûrelerinin okunmasını tavsiye eder.

Namazı kıldıktan sonra Peygamberimizden (a.s.m.) rivayet edilen şu duâ okunur:

“Allah’ım, bu işimin hakkımda hayırlı olacağını yalnız Sen bildiğin için bana doğrusunu göstermeni niyaz ediyorum. Senin sonsuz kudretine iltica ediyor, yardım bekliyorum. Yüce lütfundan ihsan etmeni istiyorum. Muhakkak Senin her şeye gücün yeter; ben ise hiçbir şeye güç yetiremem. Sen her şeyi bilirsin, ben ise hiçbir şey bilmem; Sen bütün gaybları bilirsin, Allah’ım, bu iş benim dinim, yaşayışım, işimin âkibeti, dünyam ve âhiretim hakkında hayırlı ise bunu bana nasip eyle. Sonra bunda benim için feyiz ve bereket vücuda getir. Şayet bu iş benim dinim, yaşayışım, işimin âkibeti, dünyam ve âhiretim hakkında hayırlı değilse, bunu benden, beni bundan vaz geçir. Bu hususta gönlümde bir meyil bırakma. Benim için hayırlısı ne ise onu kolaylaştır. Sonra da beni takdir buyurduğun bu hayırla hoşnut eyle.”6

Dua okunurken, “bu iş” şeklinde geçen yerlerde yapılması istenen iş zikredilir. Bu şekilde duanın Türkçesi okunabileceği gibi, Arapça aslını okumak daha faziletlidir. Duânın aslı, verdiğimiz bu kaynaklarda olduğu gibi, ilmihal kitaplarında da mevcuttur.
Kişi istihare ettikten sonra kalbi hangi tarafa meylederse onu yapmalı, istihareden önceki peşin hüküm ve kanaatini bırakmalı, kendi temayülüne dayanmalıdır. İstihareye rağmen bir temayül ve gönül yatışması görülmediği takdirde, istihareyi tekrarlayabilir. Bu sünnettir. Bununla alâkalı olarak Enes bin Mâlik’in (r.a.) rivayet ettiği bir hadiste Resulullah (a.s.m.) şöyle buyurmuştur:

“Ey Enes, bir işi yapmayı niyet ettiğin zaman o iş hakkında yeniden yedi defa istihare et. Sonra kalbinden geçen temayüle bak. Çünkü hayır kalbinde doğan mânâdadır.”7

AYRICA DUAMIZ BİTTİKTEN SONRA DUANIN KABUL OLUNDUĞUNA DAİR BELİRTİLERDE VARDIR.KİŞİDE ANİ TİTREME SICAKLIK BASMASI İÇİNDEN AĞLAMAK GELMESİ ÜŞÜMEYE BAŞLAMAK DUANIN KABUL OLCAĞINA İŞARETTİR .BİZLERİN DUALARIMIZIN OLMASI ÜMİDİYLE ALLAHA EMANET OLUN

şiradıl

Kayıtlı Kullanıcı
merhaba

merhaba

Arkadaşlar aranıza yeni geldimAllah herkesin gönlünün muradını versin

yurtlu

Kayıtlı Kullanıcı
SELAMÜN ALEYKÜM

İstihare nasıl yapılır
Sual: İstihare nedir ve istihare namazı nasıl kılınır?
CEVAP
İstihare, bir işin hakkında hayırlı olup olmadığını anlamak için abdest alıp iki rekât namaz kıldıktan sonra bu husustaki duayı okuyarak o işle ilgili rüya görmek üzere uykuya yatmaktır.

İmam-ı Gazali hazretleri buyuruyor ki:

Dört şeyi yapan dört şeyden mahrum kalmaz:
1- Şükreden, nimetin artmasından,
2- Tevbe eden, kabulden,
3- İstihare eden, hayırdan,
4- İstişare eden, doğruyu bulmaktan, hakikate ulaşmaktan mahrum olmaz.

Herhangi bir işe başlarken, mesela evlenirken, ev alırken istihare yapmalıdır. Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
(Mutluluk, istihare namazı kılmakla gerçekleşir.) [Hâkim]

Evlenmeden önce, birkaç defa istihare etmeli, Hak teâlâya sığınmalıdır. Nefsin ve kötü kimselerin araya girmemesi için, yalvarmalıdır. Salih, güvenilir kimselerle istişareden sonra, istihare yapmalıdır.

Bir işe başlayacağınız veya bir şeyden kurtulmak istediğiniz zaman, iki rekât nafile namaz kılıp [aşağıda bildirilen Arapça duayı okuyarak] "Eğer bu işim [Mesela şununla evlenmem veya şu evi almam] dünya ve ahiretim için hayırlı ise, bunu bana mübarek eyle. Eğer hakkımda hayırlı değilse, onu benden uzaklaştır ve hayırlı olanı bana kolaylaştır. Beni kazana rıza gösterenlerden eyle, Ya Erhamerrahimin" demelidir.

Önce günahlardan tevbe edilir. Tevbe için kısaca, "Ya Rabbi! Buluğ anımdan şimdiye kadar yaptığım günahlara pişman oldum. Bundan sonra da, inşallah hiç günah işlememeye söz veriyorum" denir. Sonra gusledilir. Gusülden sonra, o gece (istihareye niyet ettim) diyerek iki rekat nafile namaz kılınır. İlk rekâtta, Sübhaneke ve Fatiha’dan sonra, Kâfirun, ikinci rekâtta Fatiha’dan sonra İhlâs okunur. İstihare namazı bittikten sonra şu dua okunur:

(Allahümme innî estehîrüke bi-ilmike ve estakdirüke bi-kudretike ve es’elüke min fadlikel azîm fe inneke takdirü ve lâ akdirü ve ta’lemü ve lâ a’lemü ve ente allâmül-guyûb.)

Bu şekilde istihareye yedi gece devam edilir. [Gündüz de istihareye yatmak caizdir.] Gusül sadece ilk gün alınır. Diğer günler gusle gerek yoktur.

İstihare başkasına yaptırılmaz. İstihareyi herkesin kendi yapması gerekir. İstihare yapmasını öğrenmeli, bu sünneti kendisi ifa etmelidir. Bedenle yapılan ibadetleri başkasına yaptırmak caiz değildir.

İstihare namazını kılıp duasını ettikten sonra hiç konuşulmadan yatılmalı. İhtiyaç varsa konuşulabilir. Aslında her zaman, yatsı namazını kıldıktan sonra, ihtiyaç olmadıkça konuşmamak müstehabdır, iyi olur.

İstihareden sonra, abdestli olarak, kıbleye dönüp yatılır. Rüya görse de, görmese de, 7 gün istihareye davam edilir. Rüyada beyaz veya yeşil görmek hayra, siyah veya kırmızı görmek şerre alamettir. Eğer, rüyada bir şey görülmezse, kalbe bakılır. O işi yapmak arzusu varsa, o işe karar verilir. Karar veremeyen, birkaç defa daha istihare yapmalıdır.

Yapılacak her iş için istihare yapmak sünnettir ve mübarektir. Fakat istihare yaptıktan sonra, o işin yapılmasını veya yapılmamasını gösteren bir şeyin, uykuda veya rüyada yahut uyanık iken görünmesi şart değildir. İstihareden sonra, kalbine bakmak lazımdır. O işi yapmak arzusu, eskisinden daha çok olmuş ise, o işi yapmayı gösterir. Eğer arzu, çoğalmamış ve eskisinden daha da azalmamış ise, yine yasak olmaz. Böyle olunca, yapmak arzusu artıncıya kadar, istihareleri tekrar tekrar yapmalıdır. İstihareler yediye kadar tekrar olunur. İstihareden sonra, o işi yapmak arzusunun azaldığı anlaşılırsa, o işin yapılmamasını gösterir. Böyle olunca da, istihareler tekrarlanabilir, hatta nasıl olursa olsun, istihareleri her zaman tekrarlamak, daha uygun ve daha iyi olur. O işi yapmak veya yapmamakta ihtiyatlı davranılmış olur.

Başka bir istihare
Bir muradı olan kimse, abdest alır, temiz bir yere oturur, üç defa salevat-ı şerife okur, sonra her birine Besmele çekerek on Fatiha, sonra 11 İhlâs okur, sonra üç defa salevat okur. Sonra sağ yanı üzere, yüzü kıbleye karşı olarak ve sağ elini sağ yanağı altına koyarak yatar, niyet ettiği şeyin iyi veya kötü olacağını bi-iznillah rüyada görür. (Fetava-i Karı-ül-hidaye)

İstihareye uymak
Sual: İstihare yapınca, rüyada gördüğümüze uymak gerekir mi?
CEVAP
İstihare, bir işin, hakkımızda hayırlı olup olmadığını anlamak için yapılır. Bunun için, şartlarına uygun yapılmışsa, uymalıdır. İki hadis-i şerif meali:

(İstiharede bulunmak ve kadere rıza göstermek kişinin mutlu olacağına, bunun aksi ise, kişinin mutsuz olacağına alamettir.) [Tirmizi]

(İstihare eden kimse mahrum kalmaz, istişare eden pişman olmaz. İktisat eden darlık çekmez.) [Taberani

şiradıl

Kayıtlı Kullanıcı
merhaba

merhaba

selam istihareden daha önemlisi istişaredir, yani istişare yapmak daha önemlidir.
beyaz zarf iyi bir haberdir.

Rüyam3

Kayıtlı Kullanıcı
Selamün aleyküm

Ben Nihat Hatipoğlu hocamın programında izledim istihareyi yaptıktan sonra uyandığında içinden ne geliyosa yada geçiyosa onu yapıcakmışsın istihare de rüya olayı yokmuş sonradan eklenmiş rüyanın yorumunu yapmakda zormuş hayır dediğimiz şer, şer dediğimiz hayır da olabilirmiş. Yani kardeşim kısaca istihareyi yap uyu, uyandıktan sonra içinden gönlünden ne geçiyosa onu yap nihat hocam böyle anlattı istihareyi çok iyi bilip öğrenip öyle yapmak gerekir bilmeden yarım yamalak yapmamalıyız

Selametle

nurus

Kayıtlı Kullanıcı
....................Allah razi olsun...

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt