Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

işten çıkarıldım (1 Kullanıcı)

çetin yavuz

Kayıtlı Kullanıcı
selamunaleyküm ben bir şirkette 6 sene dir çalışıyorum son iki senedir yani son 24 ay sigortalı olarak çalışıyorum 01 12 2009 tarihinde işten çıkarıldım işten çıkarılmamın sebebi 14 aylık bir çocuğum var yüksek ateşi vardı hastahaneye götürmek zorunda kaldım ve ogün işe gidemedim telefonla arayıp mazeretimi ilettim ve ertesi sabah işe gittiğimde işten çıkarıldığımı söylediler ben bu konularda çok acemiyim ne yapacağımı ve nasıl hareket edeceğimi bilmiyorum allah rızası için bana yardımcı olun selamunaleyküm

YaVekil

Kayıtlı Kullanıcı
Esselamün aleyküm kardeşim, öncelikle yavrunuza çok geçmiş olsun. Sİze de tez zamanda hayırlı iş kapıları açılsın inşallah. İnsan kaynakları veya yetkili müdürünüzle görüşmelisiniz. 4 yıldır sigortanızı yatırmadıkları için zaten suçlular. Yapılan şeyse haksız fesih veya usulsüz fesihe girer. İş Kanununda mazaret izni diye bir şey var. Kıdem ve ihbar tazminatı hakkınız var, işsizlik sigortası ödeneğine başvurma hakkınız var aynı zamanda haksız fesihten dolayı iş mahkemesine işe iade davası açabilirsiniz. Eğer işveren kötü niyetinde devam ederse sizi sigortalı yaptırmadığı 4 yılın cezasını da fazlasıyla öder. Ya sizi işe geri almak zorunda ya da siz dava açacaksınız, her şey anlattığınız şekilde ise kesinlikle kazanırsınız. İş mahkemeleri genelde işçi yararına karar verir ve İşveren sizi işe iade almazsa bunun içinde hem çalışmadığınız süredeki ücretinizin en az dört en çok sekiz aylık kısmına hem de Kötü niyet tazminatına da hak kazanırsınız. 4857 sayılı İş Kanununun ilgili maddelerini daha detaylı incelemek gerekir. İnternetten aratarak ulaşabilirsiniz detaylarına...

Allah yar ve yardımcınız olsun inşallah.

Kaan Erdem

Yönetici
Aleykümselam kardeşim;

ALLAH celle celaluh hakkınızda hayırlısını versin,yavrunuza şifa eylesin.Konu hakkında detay sizin söylediğinizden ibaret,her çalışanın ayda 2 kez yasal olarak mazeret izni kullanma hakkı vardır.Mazeret günleride sebeplerine göre değişkenlik gösterir.

Yalnız alınan iznin mazaret izni sayılması için iş başı yapıp durumu izah ettikten sonra ilgili amirin izin kartınızı doldurup size saatlik olarak vermesi yada sizin işinizi hallettikten sonra tekrar iş yerinize dönerek 1 saat bile olsa mesaiye devam etmeniz olarak uygulanır.Ölüm kalım hayati meseleler dışında tabiki.

Son yapılan düzenlemeler sonrasında mazeret izni sizin anlattığınız konuya göre saatlik verilmektedir.İlgili kişiler sizi izinsiz gelmedi gösterip işlem yapmış olabilirler bahane olarak.Konu hakkında iş mahkemesine baş vurarak gerekli ve detaylı bilgi sahibi olup hakkınızı arayabilirsiniz.Anlattıklarınıza göre haklı konumdasınız.Yapmış olduğunuz açıklamalardan fazla bir şey çıkaramadım yardımcı olmak adına yazabileceklerim bunlar.

Selametle kalınız....

Esselamün aleyküm kardeşim, öncelikle yavrunuza çok geçmiş olsun. Sİze de tez zamanda hayırlı iş kapıları açılsın inşallah. İnsan kaynakları veya yetkili müdürünüzle görüşmelisiniz. 4 yıldır sigortanızı yatırmadıkları için zaten suçlular. Yapılan şeyse haksız fesih veya usulsüz fesihe girer. İş Kanununda mazaret izni diye bir şey var. Kıdem ve ihbar tazminatı hakkınız var, işsizlik sigortası ödeneğine başvurma hakkınız var aynı zamanda haksız fesihten dolayı iş mahkemesine işe iade davası açabilirsiniz. Eğer işveren kötü niyetinde devam ederse sizi sigortalı yaptırmadığı 4 yılın cezasını da fazlasıyla öder. Ya sizi işe geri almak zorunda ya da siz dava açacaksınız, her şey anlattığınız şekilde ise kesinlikle kazanırsınız. İş mahkemeleri genelde işçi yararına karar verir ve İşveren sizi işe iade almazsa bunun içinde hem çalışmadığınız süredeki ücretinizin en az dört en çok sekiz aylık kısmına hem de Kötü niyet tazminatına da hak kazanırsınız. 4857 sayılı İş Kanununun ilgili maddelerini daha detaylı incelemek gerekir. İnternetten aratarak ulaşabilirsiniz detaylarına...

Allah yar ve yardımcınız olsun inşallah.

aynurilk

Kayıtlı Kullanıcı
Aleyküm selam GEÇMİŞ OLSUN 1 gün işe gitmemeniz işten çıkartılma sebebi olarak gösterilemez 3 gün işe haber vermeksizin gitmediğiniz takdirde bile hakkınızda işyerinde tutanak tutulur tutulan tutanak yeterli olmayıp noter kanalıyla evinize işe habersiz gelmediğinize dair ihbarname yollanır ve işciden haber beklenir işçi haber vermezse ihbarname eline ulaştıktan yanılmıyorsam 2 iş günü içinde işveren haklı fesih yapabilir bence bu konuda ssk nın telefon hattı alo 187 den bilgi alın işvereninizle tekrar görüşün görüşme imkanınız yoksa haksız yere işten çıkarıldığınıza alacaklı olduğunuz haklara ilikşin noterden ihtarname gönderebilirsiniz Ayrıca ssk müdürlüğünden dilekçe ile şikayette bukunma hakkınızda var ssk
genelde olayları işçi lehine değerlendirir bunuda belitmek isterim

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt