Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

İşte Mezarlık !! (2 Kullanıcı)

sert

Kayıtlı Kullanıcı
İşte mezarlık!!!
Cenazeyi baş tarafından kabre indiriyorlar. Ben ise kabrin kenarında, olup bitenleri seyrediyorum.Bir korku ve dehşettir, sarmış her yanımı.Kabirde bazı hayvanların ortaya çıkıp cenazeye saldırdığını görünce, bu korkum daha da arttı.Cenazeyi kabre koyan adam da hiç onları görmüyormuşçasına davranıyordu.Adam kabirden çıktıktan sonra, cenazeye duyduğum yakınlıktan dolayı ben kabre indim ve hayvanları dışarı çıkarmaya çalıştım.Hayvanlar öylesine çoktu ki, hiçbir şey yapamıyordum.Aynı zamanda bütün uzuvlarım korkudan titriyordu.
Halktan yardım istedim, kimse yardıma gelmedi.Kabrin içinde olup bitenleri görmüyor gibiydiler.Bir anda, mezarın içinde beliren kişiler yardımıyla hayvanları kovabildik.Kendilerine kim olduklarını sormak istedim. Fakat sormama fırsat vermeden; "Hiç şüphe yok, iyilikler kötülükleri giderir." deyip kayboldular.
O korkunç hayvanlardan kurtulduktan sonra bir de baktım ki, kabrin üstünü kapatmışlar, beni o dar ve karanlık yerde yalnız bırakarak evlerine doğru yola koyulmuşlar.
Hatta yakın dostlarım ve gece gündüz demeden refahları için çalıştığım çoluk çocuğum da beni yalnız bırakmıştı.Bu vefasızlıktan duyduğum üzüntüyü anlatmam
kabil değil.Mezarın ve yalnızlığın verdiği dehşetle, neredeyse yüreğim ağzıma gelecekti!
(Hikaye: Seyyid M. Hasan NECEFİ)

Dipnotlar:
İmam Sadık (a.s) şöyle buyurur: "Kabir her gün hâl diliyle şöyle der: Ben garip bir evim, korku yurduyum, vahşi ve yırtıcı hayvanlarla doluyum, cennet bahçelerinden bir bahçe veya cehennem çukurlarından bir çukurum!" (Bihar-ul Envar, c.6, s.218)

Ehlibeyt İmamlarından (a.s) şöyle rivayet edilmiştir:
"Salih ameller, berzah âleminde ve kıyamette nurlu bir varlık şeklinde insanın yanında yer alacak, sıkıntı ve zorluklarda yardımcısı olacaktır." (Bihar-ul Envar, c.6, s.224 ve 225; c.1, s.209;Usûl-u Kâfi, c.3, s.232 ve 242)

Emir-ül Müminin Ali (a.s) buyuruyor ki: "İnsanın hayatının son anlarında malları, çocukları ve amelleri gözü önünde canlanır. İnsan, malına dönerek; Ben seni çok severdim, seni elde etmek için çok şeyi feda ettim, şimdi ayrılık zamanı gelip çattı, bana nasıl yardımcı olacaksın? der. Malları; 'Benden ancak kefen miktarınca yararlanabilirsin.' cevabını verir." "Çocuklarına dönerek; 'Sizi çok severdim, sizi koruma ve rahatınızı sağlama hususunda hiç kusur etmedim. Şimdi benim için siz ne yapabilirsiniz?' diye sorar. Onlar; 'Biz mezarın başına kadar sana eşlik eder ve gömeriz; ancak bu kadar.' derler.""Sonra da kendi amellerine döner ve; Ben size hiç ilgi duymazdım, bana ağır gelirdiniz; şimdi sizin elinizden ne gelir?
der. Amelleri de; Allah'ın huzuruna çıkıncaya dek mezarın,berzahın ve kıyametin her merhalesinde senin yanında olacağız.cevabını verir." (Bihar-ul Envar, c.6, s.224, h:26)

Resulullah (s.a.v), Kays b. Âsım'a şöyle buyurmuştur:
"Ey Kays! Sen öldükten sonra seninle birlikte bir yoldaş defnedilecektir. O diri, sen ise ölü olacaksın; iyi olursa, seni iyi ağırlar; kötü olduğu takdirde ise, istenmedik olaylara duçar eder. O seninle birlikte mahşere çıkar, sen de onunla.
Sen ancak onun hakkında sorguya çekilirsin. O hâlde onu en güzel bir şekilde yerine getirmeye çalış. Çünkü iyi olması durumunda onunla ünsiyet bulursun; aksi durumda korkup dehşet ettiğin tek şey o olur. İşte o senin amelindir." (Bihar-ul Envar, c.7, s.228,c.71, s.170, c.77, s.113 ve 178)

erdal

Kayıtlı Kullanıcı
RE: İşte Mezarlık !!

paylaşımınız için sağolun,Allah razı olsun...

yazınızı okuyunca Abdulhak Hamit Tarhan'ının zincirlikuyudaki kitab şeklindeki anıt mezarının üzerine yazılmış beyitini hatırladım.Şöyle diyor ünlü şair:

BU TAŞ CİBİNİME BENZER Kİ AYNI MAKBERDİR,
DIŞI SÜKUT İLE ZAİR DERUN-U MAHŞERDİR.

Rabbim orda da lütfunu ve rahmetini esirgemez inşallah...dua ile

takan

Kayıtlı Kullanıcı

ALLAH RAZI OLSUN KARDEŞİM.A.E.O.

meftun61

Kayıtlı Kullanıcı

RABBİM BİZİ KABİR AZABINDAN KORUSUN.

sert

Kayıtlı Kullanıcı

Amin!!!B)

sert

Kayıtlı Kullanıcı

Öldüğümüzde bizleri kimbilir neler bekliyor olacak?Allah(c.c.),kabir azabını yaşatmasın inşallah ve dillerimiz tutulmasın da sorgu meleklerinin suallerine rahatlıkla cevap verebilelim.

nuresma

Kayıtlı Kullanıcı

Allah razı olsun sizden...amellerimiz Rabbimizin rızasını kazandırır bizlere inşallah..

siyah_beyaz

Kayıtlı Kullanıcı

ALLAH RAZI OLSUN .... EMEĞİNİZE SAĞLIK ...
SELAM VE DUA İLE ...

sert

Kayıtlı Kullanıcı

Allah(c.c.),hepimizden razı olsun inşallah.Buraya yazdıklarımı bir e-kitaptan aktardım.Şimdi inşallah onun için de ayrı bir başlık açmayı düşünüyorum.Siz kardeşlerim de bu değerli bilgileri edinin istiyorum.

siyah_beyaz

Kayıtlı Kullanıcı

sert yazdı:
Allah(c.c.),hepimizden razı olsun inşallah.Buraya yazdıklarımı bir e-kitaptan aktardım.Şimdi inşallah onun için de ayrı bir başlık açmayı düşünüyorum.Siz kardeşlerim de bu değerli bilgileri edinin istiyorum.

iNŞAALLAH ... BU BİLGİLERDEN LAYIĞIYLA FAYDALANIRIZ ... SAĞOLUN ...

zeynur

Kayıtlı Kullanıcı

ALLAH RAZI OLSUN ARKADAŞ
Kabir her gün hâl diliyle şöyle der: Ben garip bir evim, korku yurduyum, vahşi ve yırtıcı hayvanlarla doluyum, cennet bahçelerinden bir bahçe veya cehennem çukurlarından bir çukurum!" (Bihar-ul Envar, c.6, s.218)
ALLAH KABRİMİZİ CENNET BAHÇELERİNDEN Bİ BAHÇE OLMASINI NASİP ETSİN
B)AMİİİİİNNNNB)

orion01

Kayıtlı Kullanıcı

allah(c.c.) razı olsun kardeşim..bilmemki halimiz nice olur. cümlemezin hakkın hayırlısı olur inşallah...(amin)...eyvallah. vesselam.

mustafa_xtar

Kayıtlı Kullanıcı

Allah razı olsun kardeşim Rabbul Alemin kabir azabından bizleri korusun

rakabe_

Kayıtlı Kullanıcı

emegine saglık kardesim ALLAH salih amel işleyen kullarından eylesin ki kabrimiz cennet bahcesine donussun ALLAH razı olsun

sert

Kayıtlı Kullanıcı

"Adım Hâdi, yani yol kılavuzu. Bir künyem Ebu'l Vefa, biri de Ebu Turap'tır. Senin kurtulmana sebep olan son cevabı aklına salan bendim.(Rabbin kim,Kitabın hangisi vb.sorularına verilen cevap karşısında Münker ve Nekir,neden böyle dedin diye sorarlar:Bunun üzerine iman ile ölmüş bir kimse,"bunu söylemeyi bana Allah(c.c.) ilham etti"der)Şayet cevaplayamasaydın, ellerindeki gürzlerle sana öyle bir vuracaklardı ki, yerin ateşle dolacaktı."

İnsanın iyi ya da kötü amellerinin, berzah ve ahiret âleminde,özel bir şekilde tezahür edeceği, insanın kurtuluş ve huzur bulmasına veya azap çekmesine sebep olacağı, ayet ve hadislerden rahatlıkla anlaşılmaktadır.Amellerin somut şekiller alacağını bildiren ayetlerden birisi de Âl-i İmrân suresinin 30. ayetidir: "O gün her nefis, yaptığı her hayrı hazır bulacaktır; işlediği her kötülüğü de. O kötülükle
kendisi arasında uzak bir mesafe bulunmasını ister."Kehf suresinin 49. ayeti ise şöyledir: "Yaptıklarını hazır bulmuşlardır
.

Yani Hadi,bizim dünyadayken yapıp ettiklerimizin somut görüntüsü olarak berzah aleminde karşımıza çıkacaktır.Eğer iyi amellerimiz,hayırlı işlerimiz daha fazla ise Hadi,çok güzel bir surette görünecek ve bize yardımcı olacaktır.Yok eğer aksi durum sözkonusu ise en büyük düşmanımız olarak karşımızda yer alcaktır.(En doğrusunu Allah bilir.)

zerrin

Kayıtlı Kullanıcı

ALLAH (C.C.) RAZI OLSUN...

BRC

Kayıtlı Kullanıcı

ALLAH (C.C) RAZI OLSUN.. B)
PEYGAMBER EFENDİMİZ (SAV) : "ALLAH'IM , CEHENNEM VE KABİR AZABINDAN SANA SIĞINIRIM." DİYEREK DUA EDERMİŞ..

( BU PAPYONLU AMCAYI GÖZÜM Bİ YERDEN ISIRIYOR.. NE ÇALIYO ACABA? )

sert

Kayıtlı Kullanıcı

O papyonlu amca BABA filmindeki oyuncu,gelmiş geçmiş en büyük mafya babalarından ama bayağı komik bir durumda şu an.:D

BRC

Kayıtlı Kullanıcı

sert yazdı:
O papyonlu amca BABA filmindeki oyuncu,gelmiş geçmiş en büyük mafya babalarından ama bayağı komik bir durumda şu an.:D

Hmmm.. Gitti karizma..:D

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt