Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

İslâmî Hayat Her Zaman Yaşanabilir (1 Kullanıcı)

Ecrin Hicran

Kayıtlı Kullanıcı
Bugün sizinle bazı temel kâidelerimiz üzerine sohbet etmek istiyorum. Bilmem cevapsız kalan sorularınıza cevap teşkil edebilir, yahutta etmez, kifayetsiz bulursunuz. Takdir size aittir.

Ama ne olursa olsun bu kâideler bilinmeli, bunların da varlığı hatırdan uzak tutulmamalıdır. Bunlardan biri:
– Bir şeyin tümünü yapamıyorsanız tümünü de terk etmeniz gerekmez. Bu, doğru bir kâidedir.

Siz bir doğruyu bütün olarak yapmak istiyor, eksiksiz yaşamayı arzu ediyorsunuz. Ancak, bu konuda zorluklar var, hatta yer yer imkânsızlıklar da söz konusu. Ya siz nefsiniz itibariyle hazır değilsiniz, yahut da sizin dışınızdaki şartlar müsait bulunmamaktadır. Ne yapacaksınız bu durumda?

Yapmak istediğinizi tümüyle yapamıyorsanız tümüyle de terk mi edeceksiniz, yoksa ne kadarını yapabiliyorsanız o kadarını yapmaya yönelecek, yapamadıklarınız için de müsait imkân ve şartları mı bekleyeceksiniz?

Kâide diyor ki; tümüyle yapamadım diye tümüyle terk etmeniz gerekmez. Ne kadarını yapabiliyorsanız o kadarını yapın, yaşayın. Yapamadıklarınızı, yaşayamadıklarınızı da yapma ve yaşama azim ve araştırması içinde olun...

Şayet içinde bulunduğunuz zorluk ve imkânsızlıklardan bir çıkış yolu bulmayı istiyor, bir çare arıyorsanız. Maksadınız yaşamaksa tabii...

Muhakemeyi genişletecek bir noktaya daha dikkatinizi çekmek istiyorum izin verirseniz.
Âyetlerin ve hadislerin ortak ölçüleri:
– Sevaplar günahları giderir, iyilikler kötülükleri yok eder.
Diyelim ki, istemeden, arzu etmeden, ona ya nefsin baskısıyla, ya da çevrenin izinsizlik ve imkânsızlığıyla bir günaha maruz kalıp, bir hata işlediniz? Her şey yok mu oldu, hiç çıkış yolu yok mu artık?

Bize göre her şey mahvolmadı, ümitlerin tümü de suya dökülmedi, çıkış yolu, ümit yeri vardır.
Meâllerini verdiğimiz âyetler, hadisler:
– İyilikler kötülükleri yok eder, sevaplar günahları giderir: (Hûd–114)
– Günahına tevbe eden günah işlemiş gibi olur...
Öyle ise istek ve irade dışı maruz kaldığınız günahlardan dolayı ibadet ve sevabınızı çoğaltın, iyiliğinizi fazlalaştırın, hizmetinizi yoğunlaştırın, böylece sevabınızı günahınızdan fazla hale getirmiş olursunuz.

Muhtemeldir ki kazandığınız bunca sevaplar maruz kaldığınız günahlardan çok fazla ve üstün gelir de âyetin verdiği müjde hakkınızda tecelli eder. Kaybederken kazanır duruma bile girmiş olursunuz.

Elbette bunlar günaha girmek için izin değil, girilenlerden ümitsizliğe düşüp de her şey yok oldu gibi bir yeise kapılmamak için bir ümittir.

Hayat boyunca gördüğüm şey, ya hep, ya hiç olmamıştır. Başlangıçta eksik, noksan şekilde başlanmış; ama zaman içinde noksanlar azalmış, hatta mükemmele ulaşılmıştır.

Dinî meselelerin hepsi de böyledir. Sakın gözünüzde büyütüp de ben bunların hepsini de yapamıyorum, öyle ise hiçbirine teşebbüs etmeyeyim, demeyin. Yapabildiklerinizi yapın, yapamadıklarınız için Allah (cc)ın lutfedeceği aşk ve şevk ve imkânı bekleyin.

Her şeyinizi kaybedebilirsiniz; ama ümidinizi asla! Çünkü ümidini kaybeden her şeyini kaybetmenin de ötesinde kayıplara düşmüş demektir.

– De ki: “Ey çok günah işleyerek kendi öz canlarına kötülük etmede ileri giden kullarım! Allah (cc)ın rahmetinden ümidinizi kesmeyiniz. Allah (cc) dilerse bütün günahları mağfiret eder. Çünkü Gafur ve Rahimdir: Çok affedicidir, merhamet ve ihsanı fazladır. (zümer süresi-53)

Ahmed şahin

m_muaz

Kayıtlı Kullanıcı
RE: İslâmî Hayat Her Zaman Yaşanabilir

kardeşim allah razı olsun....paylaşım için...selam ile..

VEYS

Kayıtlı Kullanıcı

kesınlıkle katılıyorum. tümüyle yapamadım diye tümüyle terk etmemiz gerekmez.yapabildigimiz kadar yapmalıyız.

cennet_agaci

Kayıtlı Kullanıcı

çok güzel bir konuya değinmişsin cnm kardeşim insan istedikten sonra herşeyi yapar fazlasıyla hemde yeterkı kalben ve gönülen istesin o duyguyu hissetsin emeğine sağlık cnm kardeşim Allah c.c razı olsun selametle bebeğim ;)B)B)B) Allah'a emanet ol

goNuL_

Kayıtlı Kullanıcı

ALLAH RAZI OLSUN KARDEŞİM ÇOK GÜZEL BİR KONU HİÇ BİR ZAMAN ÜMİTSİZLİĞE DÜŞMEMELİYİZ ZARARIN NERESİNDEN DÖNERSEK KARDIR.ASIL ÖNEMLİ OLAN HATAYI BİR DAHA TEKRARLAMAMAK BUNUN İÇİ ÇABA SARFETMEKTİR RABBİMİZİ MERHAMETİNDEN ÜMİDİMİZİ YİTİRMEMELİYİZ SELAMETLE KALIN İNŞALLAH.

edaalican

Kayıtlı Kullanıcı

kardeşim allah razı olsunB)paylaşım için...

Ecrin Hicran

Kayıtlı Kullanıcı

ecmain olsun inşALlah değerli kardeşleirm.sağoalsın.selam ve dua ile

Hanse

Kayıtlı Kullanıcı

s.a can kardeşim harika olmuş maşAllah Rabbim sevabını yazar inş selam ve dua ile Allah a emanet ol

AhiretYolcusu_

Kayıtlı Kullanıcı

Es-Selamu Aleykum İnsaAllah...!!Benim Buraya Kayıt Olmam Bu Yazıyı Okuma Esnasinda Olustu:) Allahim cc Razi Olsun Bi Uyari İcin Kayıt Oldum...!Yazılan Sohbette Bi Yanlis Kelime Var Bi İznillah Düzeltmeye Calisalim Ecrin Hicran Kardesim Hakkını Helal Et Kesinlikle Yanliş Anlama İns Amac: Yanlisi Bi İznillah Düzeltmek..

r11; Günahına tevbe eden günah işlemiş gibi olur... <<--<<Gunahina Tevbe Eden Gunah İslememiş Gibi Olur Diye Düzeltirsek Seviniriz İnsaAllah...Allah'im cc Tüm Emegi Gecenlerden Razi Olsun..Calismalariniz Daimi Olsun İnsaAllah..

Fi Emanillah...MeAsselam..

ADALETIMAHZA

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.islamiportal.net

S.A.ALLAH RAZI OLSUN KARDEŞİM.KOLAYLAŞTIRINIZ ZORLAŞTIRMAYINIZ HADİSİNE NE GÜZEL AYNA OLMUŞSUN.İNSAN MORAL BULUYOR BU YAZIYLA.A.E.O.

kun_feyekun

Kayıtlı Kullanıcı

ALLAH razı olsun böyle bi yazı yazdıgınız icin zaten öyle bi asırda yasıyoruz ki bırakalım takva yükseltmeyi zaman zaman imanımızı kaybetme tehlikesiyle bile karsı karsıya kalıyoruz.zaten istesek de her seyi dört dörtlük yapamayız.SELAM VE DUA İLE...

bilgideposu1982

Kayıtlı Kullanıcı

ALLAHIM İNSAN HER GÜN YENİ ŞEYLE KARŞILAŞIYOR SEN YAR VE YARDIMCIMIZ OL

asil20

Kayıtlı Kullanıcı

ŞÜKÜRLER OLSUN YA RABBİM...B)B)B)

siyahzeytin

Kayıtlı Kullanıcı

bazı sıkıntılar yaşıyorum bugün uykudan gözümü açar açmaz ALLAH'IM herşey yoluna girecek ümidimi kaybetmiyeceğim dedim ve şimdi bu yazıyı okudum allah cümlenizden razı olsun

RECEB-I KAMER

Kayıtlı Kullanıcı

S.ALEYKÜM RABBİM RAZI OLSUN SİZLERDEN..MÜHİM BİR MESELE GERÇEKTEN..
''BİRŞEY BÜSBÜTÜN ELDE EDİLMEZSE DE BÜSBÜTÜN TERKEDİLMEZ''SÖZÜ GÜZELCE AÇIKLANMIŞ..BU DÜSTURU HAYATIMIZA UYGULAMAMIZ GEREKİR..ALLAHA(c.c.)EMANET OLUN..

kibaraggul

Kayıtlı Kullanıcı

ALLAH razı olsun.kafam çok karışıktı.okuyunca bu yazıyı rahatladım.yapamadıklarımızın yaptıklarımızın önüne geçmesine izin vermemeliyiz.Benim başım açık ama elimden geldiği kadar bazı şeyleri yapmaya çalışıyorum.Ama birisi bana açık olduğum için dualarımın kabul olmaycağını söyledi ..çok çok üzüldüm..:(:(:(:( etkilendim ..ama kötü yönde.diğer bazı şeylerdende soğudum.Şimdi sorarım,bu kişi bana iyilikmi yaptı.Ama neyseki bu üç gün sürdü.:D .Allah yapamadıklarımızıda yapacak güç versin.B)

agla-gozlerim

Kayıtlı Kullanıcı

Allah razı olsun...

emrealbayrak

Kayıtlı Kullanıcı
Allah razı olsun kardeşim, suan 26 yasındayım 2 ay oldu evlenelı aslında elhamdürillah müslümanım derken su yobaz dunya ıcınde o kadar cok uzak kalmısım kı dinimden o kadar yozlasmısım kı sımdı farkedıyorum.o kadar cok eksıklerım varmıs kı su kucucuk dunya denılen handa sımdı farkettım.Allah bir eylem keder vermez ise namaza başlıyacagım,her gun yaptıgım hataları dusunuyorum neler yapmısım ne gunahlar islemişim, Rabbim diyorum tövbe ediyorum kendi kendime Allahım o kadar buyuk ki belkıde herseyın farkına varmama yol gosterdi boyle inanıyorum.Şimdi elimden geldigince yardım edıyorum insanlara Allah razı olsun demeleri bile icime bir nebze olsun su döküyor.her seferinde Rabbime yaklasıyorum Allahım dıyorum benide o mümin kullarının ıcıne al Günahlarımı affet.İlk bas ickiyi bıraktım simdi sigarayı bırakacagım Rabbim izin verdıkce dinime baglı kalacagım umarım evlatlarımda dinine baglı guzel insanlar olur diye dua edıyorum.bu sitede ki tum kardeslerime selam olsun umarım Rabbim herseyi gonlunuze gore verir..Allaha emanet oun Allahın hikmeti uzerınızden hıc eksık olmasın bana yon gostermek acısından mesajlarınız bekliyorum saygılarla F.Emre Albayrak

kasirga

Kayıtlı Kullanıcı
Ne Güzel özetlenmiş Yaşama ümidi, Azmi...
Hergün Bu Bilinçle Olsak, Her Işimizi Bu Bilinçle Yapabilsek. Eminim Ibadetlerimiz Daha Makbul, Işlermiz Daha Hayirli Olur.

Sana Ne Mutlu "emrealbayrak" Kardeşim.
Inşallah YolUNU şaşirmiş Biçare Muslimanim Deyip Hristiyan Gibi Yaşayan Insanlarda Hidayete Erer. Sen Bir Kere Istedikten Doğru Yola Döndükten Tövbe Ettikten Gayri Inşallah Yaradanda Gunahlarini Bağişlar. Rabbim Cumlemizin Günahlarini Bağişlasin. Ama Yapacağin Güzel şeyleri Sakin Yarin , Yarin Yaparim Diye Erteleme. Hemen Başla. Erteledikce Onun Yükü Ağirlaşir Sana Zor Gelir.
Rabbim Bizleri Doğru Yol üzerine Sabit Kilsin.
Allaha Emanet Olunuz.
Saygilarimla.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt