Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

İslam'da Burçlar ve Fal (2 Kullanıcı)

sert

Kayıtlı Kullanıcı

Burçlar insan hayatına tesir eder mi? Burçlara inanmak insanı dinden çıkarır mı? Allah Kur'an'da aya, güneşe, yıldızlara dahası gökyüzüne oldukça dikkat çekiyor. Bunu burçlarla izah edebilirmiyiz? Astroloji neden bir sektör halini aldı? İslam alimlerinden astrolojiyle ilgilenenler varmı? Burçlar ne zamandan beri astrolojik anlamda hayatımıza girmiştir? Astroloji ile Astronomi arasında ne fark var? Bir insanın bütün özellikleri burçların tarif ettiği özelliklere uyar mı?

Burç; berec kökünden gelen ve lugatte " Güzel olmak, örtülerinden sıyrılmak, yükselerek görünür olmak" manalarında kullanılan Arapça bir isimdir. Gökteki burçların yükselmeleri görünür olmaları veya açığa çıkmalarından ötürü bu adı aldıkları gibi, kale bedenleri üzerinde bir kısmı duvarların dışına taşacak şekilde inşa edilen savunma kuleleri de aynı sebeplerden burç diye adlandırılmışlarıdır
İnsanlar arasında fal diye nitelendirilen ve bazen burç bazen de yıldız falı olarak bilinen inanışları konu edinir astroloji. Bu uğraşı çesitli gök cisimlerinin bazı özelliklerinin yer yüzündeki olayların hayır ve şer niteliği kazanmasına ve insanın geleceğine etkilerini konu alır.
Astroloji aslında insanların doğumlarıyla başlayan ve bir ömür boyu süren davranış ve ahlak kurallarının binlerce yıllık bir deneme yanılma yoluyla tesbit edilmesi ve yeni verilerle desteklenerek piyasaya sürülmesinin adıdır. Bir insanı yüzde yüz, bütün özellikleriyle anlatıyor demek oldukça güçtür. Zira bir insanı bütün varlığı ve yönleriyle ele alıp tanımak oldukça zordur. Yüce kudret, bütün insanların parmak uçlarına ayrı ayrı imza basarak müthiş bir farklılık ve zenginlik ortaya koymuşken, aynı burçtan olan veya belli tarihlerde dünyaya gelmiş insanların psikolojik yapılarının ortaya bir karbon kağıdı konulmuş gibi hep aynı özelliklerde olmasını neden istesin?

Kur'an'da kainatın muhteşem düzenine, güneş, ay ve yıldızlara sürekli dikkat çekilmiş ise de bunlar da dahil yeryüzündeki bütün varlıkların Allah'ın emrine râm oldukları, yaratıcı, etkileyici ve yönlendirici bir güçlerinin bulunmadığı, her şeyin Allah'ın sevk ve idaresinde olduğu sıklıkla vurgulanmıştır. İslamın özünü teşkil eden tevhid inancı, geleceğin mutlak gayb olup Allah'tan başka kimsenin gaybı bilemiyeceği, insanın kendi geleceğini kaza ve kader çerçevesinde kendisinin çizeceği ilkesi de, yıldız ve burç falına itbar etmeyi, onlara bir anlam ve ümit yüklemeyi reddeder.

Geleceği (gaybı) Allah'tan başka hiç kimse bilemez. "De ki: göklerde ve yerde gaybı Allah'tan başka bilen yoktur." (en-Neml, 27/65). "Gaybın anahtarları onun katındadır. Onları ancak O bilir" (el-En'âm, 6/59). Bu ve benzeri ayetler, gaybı Allah'tan başka kimsenin bilmediğine delâlet etmektedir

Fal, lügatta; "uğurlu saymak" anlamındadır. Terim olarak, "çeşitli usullerle, bilinmeyenden ve gelecekten haber verme ve kişilik okuma sanatı"dır. Burç falı ise, "insanları, doğdukları burçlara göre gruplayarak geleceğini okumaya, kaderine dair konuşmaya" denir. Gelecek zamanda vukû bulacak olayları haber vererek gayb* sırlarını bildiğini iddia edene falcı denir. Falcılık*, çok eski devirlerden beri bazı insanlar tarafından revaçta olan bir husustur. Özellikle daralan insanlar için gelecekten haber verme işi son derece caziptir. Geleceğin kesif karanlıkları içinde saklanan mukadderatı görmeğe beşer zekâsı yetmediğinden mukadderatın tayini için insanlar böyle bir takım hurâfe ve boş vasıtalardan yardım isteyegelmişlerdir. Yirminci asrın sonlarında özellikle ekonomik yönden gelişmiş milletlerin insanları arasında da kehânete inananlar ve kehâneti sanat edinenler az değildir. Bizde de kendini aydın sanan bir takım gazete mensupları her gün yıldız falı hurâfesiyle insanların kaderi hakkında bir takım yorumlar yapmaktadırlar ki bunlar hiç bir ilmî dayanağa sahip değildir. Ayrıca bu asılsız yorumlar okuyucuların ruhî dengelerine olumsuz yönde etki yapmaktadır. Bu bir atma, saçma ve aldatmadan ibarettir.

Falcılık İslâm'da kesinlikle yasak edilmiştir. Gayb'dan verdiği haber konusunda kâhini tasdik etmek küfürdür. (Sâdeddîn et-Taftâzânî, Kelâm İlmi ve İslâm Akâidi (Şerhu'l-Akâid), Terc, Süleyman Uludağ, İstanbul 1980, 353). Hz. Peygamber (s.a.s.) şöyle buyurmuştur: "Bir kimse gider de verdiği haber konusunda kâhini tasdik ederse, Allah'ın Muhammed'e indirdiğini inkâr etmiş olur." (Tirmizî, Tahâret,102; İbn Mâce, Tahâret, 122; Ahmed İbn Hanbel, II, 408).

Ey iman edenler, içki, kumar, dikili taşlar ve fal okları ancak şeytanın işlerinden olan pisliklerdir. Öyleyse bun(lar)dan kaçının; umulur ki kurtuluşa erersiniz. (MAİDE SURESİ / 90 )

İslâm âlimleri, sâbiîler gibi, tesiri yalnız yıldızlardan bilerek onlardan bir takım hükümler çıkarmaya kalkışmanın küfür ve şirk olduğunda ittifak etmişlerdir. (Elmalılı M. Hamdi Yazır, Hak Dini Kur'an Dili, VII, 5207).

Bunun yanında insanın, girişeceği önemli bir iş için istihâre* yapması meşrûdur sünnettir. Bunun, İslam'da yasak edilen falcılık ve kehânetle hiç bir ilgisi yoktur.

sadece_eda

Kayıtlı Kullanıcı
RE: İslam'da Burçlar ve Fal

ALLAH RAZI OLSUN KARDEŞİM..
FAL BAKMAK VE BAKTIRMAK SAÇMA EVET..
HELE KAHVE FALLARI .. GARİP ŞEKİLLERE NESNELERE UYDURMAK.BİDE OTURUP ONA İNANMAK...
( AMA SORARSAN BAKTIN MI DİYE ARKADAŞLAR ARASINDA ESPİRİ OLSUN DİYE BİRBİRİMİZİN FİNCANLARINDAN ATIP TUTMUŞTUK..)
B)B)

sert

Kayıtlı Kullanıcı

:):)

makinaci06

Kayıtlı Kullanıcı

ALLAH RAZI OLSUN ABİİ. YANİ DİYORSUN Kİ GÜNEŞ GEZEGEN FALAN ETKİLEMEZ İNSANI DOĞRUDUR.EEE O ZAMAN BUNDAN SONRA OKUMAYALIM BARİ İNANMADAN OKUYUP GEÇSEK OLMAZ MI ZATEN FAL LA İŞİMİZ
(:)DEDAA ÇOK AYIP SENİ ESEFLE KINADIM )(BİZDE ÖYLE DALGASINA BAKMIŞTIK:D)
OLMUYO DA BU BURÇ MESELESİ KARIŞIKTI.ODA AÇIKLANDI ZATEN SAYENDE.ALLAH RAZI OLSUN ABİ.SELAMETLE

sert

Kayıtlı Kullanıcı

En doğrusunu yine Peygamber Efendimizden (S.A.V.) öğrenelim.O söylemişken bize laf düşmez.

Bir diğer rivayette şöyle gelmiştir: "Kim yıldızlarla ilgili bir ilim iktibas etmişse sihirden bir şu'be iktibas etmiş demektir. (Yıldız ilmi) arttıkça (sihir ilmi de) artar."

Kaynak: Ebu Davud, Tıbb 22, (3905)

Katade rahimehullah demiştir ki: "Allah bu yıldızları üç şey için yaratmıştır: Onları semanın zineti kıldı, (semaya yükselip haber toplayan) şeytanlara atılacak taşlar kıldı, kendileriyle istikamet tayin edilen alametler kıldı. Kim yıldızlar hakkında başka yorumlar yapmaya kalkarsa hata eder ve nasibini zayi eder, kendisini ilgilendirmeyen ve bilgisi olmayan hatta bilmekte peygamberler ve meleklerin bile acze düştükleri bir hususta kendini külfete sokar."

Kaynak:Kutubi Sitte(Hadis No : 5759)

nuresma

Kayıtlı Kullanıcı

Rabbim razı olsun. çok önemli bir konuydu, bilgilendirdiğiniz için sağolun.

desertrose

Kayıtlı Kullanıcı

S.A. ALLAH RAZI OLSUN KARDEŞİM.. ÇOK ÖNEMLİ BİLGİLER SUNMUŞSUN BİZLERE YİNE..
İNŞAALLAH DERS ALIP BİRDAHA FAL VE BENZERLERİNE YAKLAŞMAYANLARDAN OLURUZ.. RABBİM, HALA DAHA FAL BAKTIRMA HEVESLİSİ OLANLARI ISLAH ETSİN.. SELAMETLE.. B)

sert

Kayıtlı Kullanıcı

Maalesef insanlar artık nasıl yaşyırlarsa öyle inanıyorlar.Doğrusunu söylüyorum,bak bu senin bildiğin ve uyguladığın yanlış diyorum: "Aman bir şey olmaz boşver,Allah affeder" diyorlar.Daha ne yapayım ki bilmiyorum beyinlerini çıkaraıp da doğru bilgiyi içine zorla sokacak değilim ya !!!
Allah,hidayet versin böylelerine

desertrose

Kayıtlı Kullanıcı

[big]Tevbe : 87 :" ...Kalplerine mühür vuruldu. Bundan dolayı onlar anlayışsızdırlar "

A'raf :101 " İşte kâfirlerin kalplerini Allah böyle mühürler. "

Nahl :108 " İşte onlar Allah'ın, kalplerini, kulaklarını ve gözlerini mühürlediği kimselerdir. "
[/big]​

sert

Kayıtlı Kullanıcı

Yine en doğru ve en yerinde cevabı Kitabımız veriyor.Allah razı olsun B)

ADALETIMAHZA

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.islamiportal.net

sert yazdı:
Maalesef insanlar artık nasıl yaşyırlarsa öyle inanıyorlar.Doğrusunu söylüyorum,bak bu senin bildiğin ve uyguladığın yanlış diyorum: "Aman bir şey olmaz boşver,Allah affeder" diyorlar.Daha ne yapayım ki bilmiyorum beyinlerini çıkaraıp da doğru bilgiyi içine zorla sokacak değilim ya !!!
Allah,hidayet versin böylelerine

ALLAH RAZI OLSUN.MAİDE SURESİ ÇOK AÇIK BİR AYETLE HÜKMÜ SUNMUŞ.O YÜZDEN BEN ARTIK BÖYLE AÇIK KONULARDA HARAMLARI HARAM SAYMAYANLARI CİDDİYE ALMAMAK GEREKTİĞİNİ ÖĞRENDİM ŞÜKÜR.KURAN VE SÜNNETİ CİDDİYE ALMAYAN ZAVALLI BİR GÜNAHKAR BENİ Mİ CİDDİYE ALACAK DİYORUM ARTIK.ALLAHA EMANET OL.ONLARLA MIHATAP OLMAYIP HAKLARINDA HİDAYET DİLEMEK DEDİĞİN GİBİ EN GÜZELİYMİŞ.

sert

Kayıtlı Kullanıcı

ALLAH RAZI OLSUN.MAİDE SURESİ ÇOK AÇIK BİR AYETLE HÜKMÜ SUNMUŞ.O YÜZDEN BEN ARTIK BÖYLE AÇIK KONULARDA HARAMLARI HARAM SAYMAYANLARI CİDDİYE ALMAMAK GEREKTİĞİNİ ÖĞRENDİM ŞÜKÜR.KURAN VE SÜNNETİ CİDDİYE ALMAYAN ZAVALLI BİR GÜNAHKAR BENİ Mİ CİDDİYE ALACAK DİYORUM ARTIK.ALLAHA EMANET OL.ONLARLA MIHATAP OLMAYIP HAKLARINDA HİDAYET DİLEMEK DEDİĞİN GİBİ EN GÜZELİYMİŞ.

Onlar Allah'ın dini hakkında istedikleri kadar gayrı ciddi davransınlar,bu sorgudan ya da azaptan muaf tutulacakları anlamına gelmez.Yaptıkları sadece kendi günahlarını arttırmak olur.Ahirette de onlar,müminlere imrenecekler ama iş işten geçmiş olacak.Çünkü imtihan yeri dünya,ödül yeri ahiret yurdu B)

sert

Kayıtlı Kullanıcı

Hayırlı günler site cemaatı B)

sert

Kayıtlı Kullanıcı

Hayırlı Cumalar B)B)B)

goNuL_

Kayıtlı Kullanıcı

ZATEN BÖLE ŞEYLERE İNANMAMIZ MÜMKÜNMÜ YA BİRİ FİNCANI ALACAK ELİNE BANA HAYATIMI ANLATACAK YA VARMI BÖYLE BİRŞEY SENDE ACİZ BİR KULSUN KARŞINDAKİ DE ACİZ BİR KUL NASIL SENİN GELECEĞİNİ BİLİR Kİ HAŞA ALLAHTAN BAŞKA...ASTROLOJİ BURÇLARA GELİNCE GENE AYNI DÜŞÜNCEDEYİM BUDA SAÇMA SAPAN BİŞEY VE TÜM GAZETELERDE YER ALIYOR KURANI KERİMİN HÜKÜMLERİNİ UNUTUP BUNLARA İNANAN İNSANLARIN HALİNE ACIRIM ALLAH RAZI OLSUN SERT KARDEŞİM GERÇEKTEN ÇOK ÖNEMLİ BİR KONU İDİ..AMA BİZLER YANİ BU SİTEDEKİ KARDEŞLERİM ZATEN AYNI FİKİRDEYİZ.. YA DİĞERLERİ ONLARA NASIL ANLATICAZ BUNLARIN HEPSİNİN BİR UYDURMA OLDUĞUNU.....

tsunami

Kayıtlı Kullanıcı

s.a
fala bakanında baktıranında 40 gün ibadeti boşa sayılırmış.aeo;)

Zinnire

Kayıtlı Kullanıcı

kardesim emegine saglik cok guzel konuya dokunmussun.Biliyor musun ben cahiliyye dovrumde yasarken(ne yazik ki biz azeriler siz turk kardeslerimiz gibi dini ozgurluk icinde yok,sovyetler esaretinde yasayan ateizm dusunceleriile buyuyen kimseleriz ve sadece 91 yilindan sonra dinde ozgur olmaya basladik) olmustur ki,bir iki defa gittim falci yanina.hatirliyorum bizim soylediyimiz dertlerin ucundan tutupta etrafinda dolanmayi basliyor,sanki bana geleceye dair bir bilgi veriyor.sonrada kagit parcasinda anlamsiz biseyler yaziyor,sorunca ki,bu hangi dilde yazi,diyorki,bu biz falcilarin ozel dili!! ne kadar komik degil mi? Gayriyi bizleri yaratan ve tek olan Allahtan baska bilen yok!!!

sert

Kayıtlı Kullanıcı

Shehla yazdı:
kardesim emegine saglik cok guzel konuya dokunmussun.Biliyor musun ben cahiliyye dovrumde yasarken(ne yazik ki biz azeriler siz turk kardeslerimiz gibi dini ozgurluk icinde yok,sovyetler esaretinde yasayan ateizm dusunceleriile buyuyen kimseleriz ve sadece 91 yilindan sonra dinde ozgur olmaya basladik) olmustur ki,bir iki defa gittim falci yanina.hatirliyorum bizim soylediyimiz dertlerin ucundan tutupta etrafinda dolanmayi basliyor,sanki bana geleceye dair bir bilgi veriyor.sonrada kagit parcasinda anlamsiz biseyler yaziyor,sorunca ki,bu hangi dilde yazi,diyorki,bu biz falcilarin ozel dili!! ne kadar komik degil mi? Gayriyi bizleri yaratan ve tek olan Allahtan baska bilen yok!!!

Allah razı olsun B)
Biz Türkler de öyle pek dini özgürlükler içinde yaşıyoruz diyemeyiz.Allah'a şükür,camiler tıka basa dolu,oralarda ibdetimize karışan yok ama dindar bir insan devlet kadrolarında bir yere gelmek istedi mi hemen "yobaz,irtica" damgasını vuruyorlar.İmam hatipli kardeşlerim üniversite sınavında pek çok haksızlıklara maruz kalıyor.Başörtülü kardeşlerim üniversitelere alınmıyor.Allah,bütün dünyada dinin yaşamaktan dolayı eziyet gören,hor görülen müslümanların yardımcısı olsun

Zinnire

Kayıtlı Kullanıcı

Amin sert kardes amin...Dogru diyorsun bizde goruyorum tv den o haksizliklari,bizde dogrusu devlet karar vermesede ama yinede universitelerde baski yapiyorlar,basortusunu cikaralim diye.Gecen de nufus kagiti icin fotograf cektirdim -almadilar benden basini ac oyle cektir kabul edelim dediler,bakanligin karari varmis.Aci veren de o ki,diyorlar,sizin yuzunuzu tasdit etmek icin lazim bu.Bu anlamsiz ifadelere kendileri nasil inaniyor anlayamiyorum?Ya kardesim ben eger modaci biri olsam,gunde saclarimi bir renge boyasam,bir gun kisaldip obur gun uzatsam beni nasil tanirlar?yuzumden demi?oysa neden basi kapali olunca yasak oluyormus?? Of kardeslerim,yine derdim acildi ya..Neyse iyide ki siz varsiniz,yuregimi bosaltiyorum bari..Allah her kesden razi olsun ve bizlerin uzerinden rahmetini eksik etmesin insallah..

dozger

Kayıtlı Kullanıcı

peki bir şey soracağım,toplumda "fala inanma,falsız da kalma" tarzında bir düşünce var,yani her işin kökeni de sonucu da ALLAH'a bağlıdır buna inanıyoruz ama eğlence olsun diye bir nevi günlük zevkler amacıyla fal açtırıldığı görülür..sorum şu,inanmazsak bile fal açmak tamamıyla haramdır öyle değil mi?:(

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt