Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

İSLAM BÜYÜKLERİNDEN GENÇLERE SESLENİŞ (1 Kullanıcı)

umeyye

Kayıtlı Kullanıcı
S.A ARKADAŞLAR SİZLERLEN BURADA PAYLAŞMAK İSTEDİĞİM BU ÖĞÜTLER TAMAMI MEHMED PAKSU' NUN İSLAM BÜYÜKLERİNDEN GENÇLİĞE SESLENİŞ ADLI ESERİNDEN ALINMIŞTIR BU ESERİ TÜM KARDEŞLERİMİN OKUMASINI TAVSİYE EDİYORUM BUNDA HZ. ADEM A.S'DA HZ. NUHA PEYGAMBER EFENDİMİZDEN HZ.ALİ 'YE LOKMAN HEKİMDEN İMAM-I RABBANİ'YE . GENCLERE İSLAM BÜYÜKLERİNDEN CANLI ÖRNEKLER HAYAT DERSLERİ AYDINLATICI DESLER SUNMAKTADIR.
HZ. ADEM ALEYHİSELAM OĞLU HZ. ŞİT'E BEŞ NASİHATTA BULUNMUŞTUR

EY ŞİT! OĞULLARINA SÖYLE:

1 DÜNYAYA AYRILMAYACAK GİBİ BAKMASINLAR BURADAN BİR GÜN GÖÇÜP GİDECEKLERİNİ DÜŞÜNSÜNLER .

ÇÜNKÜ BEN CENNETTE AYRILMAYACAĞIM GİBİ BAKTIM DA OLAN OLDU

2 HANIMLARININ SÖZLERİNİ HAKİKATIN TA KENDİSİ SANIP HEMEN KABUL ETMESİNLER. BİRAZ DÜŞÜNÜP İSABET DERECESİNİ DÜŞÜNSÜNLER.

ÇÜNKÜ BEN HANIMIMIN SÖZÜNÜ DÜŞÜNMEDEN KABUL ETTİĞİM İÇİN YASAK AĞACIN MEYVESİNDEN YEDİM SONUNDADA UZUN BİR PİŞMANLIĞA MARUZ KALDIM.

3 YAPACAKLARI İŞİN SONUNU DÜŞÜNSÜNLER.

EĞER BEN YASAK AĞACIN MEYVESİNDEN YERKEN BU İŞİN SONUNU DÜŞÜNSEYDİM BAŞIMA BUNLAR GELMEZDİ.

4 BİR İŞE BAŞLARKEN İÇİNDE O İŞE AİT BİR ENDİŞE VE İSTEKSİZLİK OLURSA TEKRAR BİRDAHA DÜŞÜNÜP TETKİK ETSİN.

ŞAYET BEN YASAK AĞAÇTAN YİYECEĞİM SIRADA İÇİMDEKİ ENDİŞE VE İSTEKSİZLİK ÜZERİNDE DURUP KARARIMI YENİDEN GÖZDEN GEÇİRSEYDİMSONUNDADA BU PİŞMANLIĞA DÜŞMEYECEK O HATAYI İŞLEMEYECEKTİM.

5 DOĞRULUK VE İSABET DERECESİNİ KESİN OLARAK BİLMEDİKLERİ İŞLERDE DE İSTİŞARE ETSİNLER. DÜRÜSLÜĞÜNE İNANDIKLARI KİMSELERLE YAPTIKLARI İSTİŞARE NETİCESİNDEKİ KARARA GÖRE HAREKET ETSİNLER.

EĞER BEN MELEKLERLE İSTİŞARE EDİP İŞİMİN SONUNU ONLARLA MÜZAKEREDEN SONRA KARARA BAĞLASAYDIM BAŞIMA GELENLERE MÜSTAHAK OLMAYACAK MUSİBETLERE MARUZ KALMAYACAKTIM.

umeyye

Kayıtlı Kullanıcı
RE: HAZRET-İ ADEMD'DEN OGULLARINA ÖĞÜTLER

B)

umeyye

Kayıtlı Kullanıcı

Hz. NUH' un Oğullarına Öğütleri:

'Nuh Aleyhiselam ölüm döşeğinde iken oğlu San'a şu öğütleri verir:

''Ey Oğlum ! Kalbinde zerre miktarı şirk olduğu halde kabre girme.Çünkü ALLAH ın huzuruna
müşrik olarak gelen bir kimsa bir delil yoktur.

''Oğlum ! Kalbinde zerre miktar kibir bulunduğu halde de kabre girme ! Çünkü Kibriya ve büyüklük Yüce ALLAH ın ridasıdır.Ridası hakkında çekişen kimseye ALLAH gazap eder.

''Ey oğul ! Kalbinde zerre miktae rahmetten ümit kesmiş olarak da kabre girme ! Çünkü sapıklığa düşmüş kimseden başkası ALLAHın rahmetinden ümidi kesmez.

''Sana tavsivem şudur ki :

''Seni iki şeyden yasaklıyorun iki şeyide emrediyorum:

''Emrim LAİLAHE İLLALAH ile SÜBHANALLAHİ VE BİHAMDİHİ kelimeleridir.

'Bunlar her şeyin duasıdır halk bunlarla rızıklanır.

''Seni şirkten ve kibirden de yasaklıyorum

Alıntı.... İSLAM BÜYÜKLERİNDEN GENÇLİĞE SESLENİŞ Mehmed PAKSU

neslihantuncel

Kayıtlı Kullanıcı

B)

ADALETIMAHZA

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.islamiportal.net

S.A.ALLAH RAZI OLSUN KARDEŞİM.
''Ey oğul ! Kalbinde zerre miktae rahmetten ümit kesmiş olarak da kabre girme ! Çünkü sapıklığa düşmüş kimseden başkası ALLAHın rahmetinden ümidi kesmez.

ALLAH TAN ANCAK KAFİRLER ÜMİT KESER.RABBİMİZİN HAZİNELERİ SONSUZ.BİZ YETERKİ HAKKIYLA TEVEKKÜL EDEBİLELİM.BİRŞEYLER OLMUYORSA SORUNU KENDİMİZE DÖNÜP ARAYALIM.YA BAKIŞ AÇIMIZI YA KENDİMİZİ DÜZELTELİM İNŞAALLAH.BAŞKA ÖĞÜTLERİ DE BEKLİYORUZ.MESELA HZ.LOKMAN IN OĞLUNA ÖĞÜTLERİNİ DE.A.E.O.

meftun61

Kayıtlı Kullanıcı

SELAMUN ALEYKÜM ABİM ALLAH RAZI OLSUN.BEN HZ ADEMİN OĞULLARI HABİL İLE KABİL'İN ÇİZGİ FİLMİNİ İZLEMİŞTİM.ORDADA ÇOK GÜZEL NASİHATLER VAR.ÇOK GÜZEL BİR ÇİZGİ FİLM.

deren75

Kayıtlı Kullanıcı

s.a.Allah razı olsun inşallah devamını bekliyoruz.selam ve dua ile.

umeyye

Kayıtlı Kullanıcı

ADALETIMAHZA yazdı:
S.A.ALLAH RAZI OLSUN KARDEŞİM.

ALLAH TAN ANCAK KAFİRLER ÜMİT KESER.RABBİMİZİN HAZİNELERİ SONSUZ.BİZ YETERKİ HAKKIYLA TEVEKKÜL EDEBİLELİM.BİRŞEYLER OLMUYORSA SORUNU KENDİMİZE DÖNÜP ARAYALIM.YA BAKIŞ AÇIMIZI YA KENDİMİZİ DÜZELTELİM İNŞAALLAH.BAŞKA ÖĞÜTLERİ DE BEKLİYORUZ.MESELA HZ.LOKMAN IN OĞLUNA ÖĞÜTLERİNİ DE.A.E.O.

A.S. KARDEŞİM MEVLA TÜM ÜMMETİ MUHAMMETTEN RAZI VE HOŞNUT OLSUN

umeyye

Kayıtlı Kullanıcı

meftun61 yazdı:
SELAMUN ALEYKÜM ABİM ALLAH RAZI OLSUN.BEN HZ ADEMİN OĞULLARI HABİL İLE KABİL'İN ÇİZGİ FİLMİNİ İZLEMİŞTİM.ORDADA ÇOK GÜZEL NASİHATLER VAR.ÇOK GÜZEL BİR ÇİZGİ FİLM.

A.S GÜLSÜM KARDEŞİM SELAM VE DUA İLE A.E.O

umeyye

Kayıtlı Kullanıcı

Hz. Lokman Aleyhiselamın Oğluna Öğütleri

Lokman Aleyhiselamın hikmetli sözlerinin asıl kaynağı Kuran-ı Kerimdir.

O halde Kuran-ı Kerimde yer alan bu öğütler tefsirlerdede genişce bulunur.Cenab-ı Hak Hz. Lokman ın dilinden bu sözleri şu ayetlerle (mealen ) beyen buyurur:

Alaha ortak koşma :

Hani Lokman oğluna öğüt verirken oğlum ( ey ! oğul ) Allah a ortak koşma .Muhakkak ki şirk pek büyük bir zulümdür.

Allah her yaptığını ortaya çıkartır:

Oğlum eğer yaptığın iş hardal tanaesi kadar bile olsa ve bir taş için girse Allah onu ortaya çıkartır.Muhakkak ki Allah en gizli işlerei bütün inceliğiile bilir.O her şeyden hakkıyla haberdardır.

Namazını dosdoğru kıl:

Oğlum namazını dos doğru kıl iyiliği tavsiye et kötülükten sakındır.Başına gelene sabret.Şüphesizki bunlar uğrunda azim ve sebat edilmeye değer işlerdendir.

Kasılarak yürüme yavaş konuş:

Gururlanıp insanlardan yüzünü çevirme .Yer yüzünde kasılarak yürüme .Çünkü Allah büyüklük taslayanları övünenleri sevmez .

Yürüyüşünde mutedil ol .Sesini alçat Seslerin en çirkini şüphesiz ki eşşeklerin sesidir

(Lokman Suresi 13-20. Ayetler )

ALINTI: İSLAM BÜYÜKLERİNDEN GENÇLİĞE SESLENİŞ Mehmed PAKSU

volide

Kayıtlı Kullanıcı

2007 16:29

S.A ARKADAŞLAR SİZLERLEN BURADA PAYLAŞMAK İSTEDİĞİM BU ÖĞÜTLER TAMAMI MEHMED PAKSU' NUN İSLAM BÜYÜKLERİNDEN GENÇLİĞE SESLENİŞ ADLI ESERİNDEN ALINMIŞTIR BU ESERİ TÜM KARDEŞLERİMİN OKUMASINI TAVSİYE EDİYORUM BUNDA HZ. ADEM A.S'DA HZ. NUHA PEYGAMBER EFENDİMİZDEN HZ.ALİ 'YE LOKMAN HEKİMDEN İMAM-I RABBANİ'YE . GENCLERE İSLAM BÜYÜKLERİNDEN CANLI ÖRNEKLER HAYAT DERSLERİ AYDINLATICI DESLER SUNMAKTADIR.

1 DÜNYAYA AYRILMAYACAK GİBİ BAKMASINLAR BURADAN BİR GÜN GÖÇÜP GİDECEKLERİNİ DÜŞÜNSÜNLER .

2 HANIMLARININ SÖZLERİNİ HAKİKATIN TA KENDİSİ SANIP HEMEN KABUL ETMESİNLER. BİRAZ DÜŞÜNÜP İSABET DERECESİNİ DÜŞÜNSÜNLER.

ÇÜNKÜ BEN HANIMIMIN SÖZÜNÜ DÜŞÜNMEDEN KABUL ETTİĞİM İÇİN YASAK AĞACIN MEYVESİNDEN YEDİM SONUNDADA UZUN BİR PİŞMANLIĞA MARUZ KALDIM.

EĞER BEN YASAK AĞACIN MEYVESİNDEN YERKEN BU İŞİN SONUNU DÜŞÜNSEYDİM BAŞIMA BUNLAR GELMEZDİ.

4 BİR İŞE BAŞLARKEN İÇİNDE O İŞE AİT BİR ENDİŞE VE İSTEKSİZLİK OLURSA TEKRAR BİRDAHA DÜŞÜNÜP TETKİK ETSİN.

ŞAYET BEN YASAK AĞAÇTAN YİYECEĞİM SIRADA İÇİMDEKİ ENDİŞE VE İSTEKSİZLİK ÜZERİNDE DURUP KARARIMI YENİDEN GÖZDEN GEÇİRSEYDİMSONUNDADA BU PİŞMANLIĞA DÜŞMEYECEK O HATAYI İŞLEMEYECEKTİM.

5 DOĞRULUK VE İSABET DERECESİNİ KESİN OLARAK BİLMEDİKLERİ İŞLERDE DE İSTİŞARE ETSİNLER. DÜRÜSLÜĞÜNE İNANDIKLARI KİMSELERLE YAPTIKLARI İSTİŞARE NETİCESİNDEKİ KARARA GÖRE HAREKET ETSİNLER.

EĞER BEN MELEKLERLE İSTİŞARE EDİP İŞİMİN SONUNU ONLARLA MÜZAKEREDEN SONRA KARARA BAĞLASAYDIM BAŞIMA GELENLERE MÜSTAHAK OLMAYACAK MUSİBETLERE MARUZ KALMAYACAKTIM.

CANIM KARDEŞİM CANI GÖNÜLDEN KUTLUYORUM. SELAMETLE

umeyye

Kayıtlı Kullanıcı

volide yazdı:
2007 16:29

CANIM KARDEŞİM CANI GÖNÜLDEN KUTLUYORUM. SELAMETLE

[marq] B)B)B) SELAM VE DUA İLE KARDEŞİM A.E.O B)B)B)[/marq]

umeyye

Kayıtlı Kullanıcı

deren75 yazdı:
s.a.Allah razı olsun inşallah devamını bekliyoruz.selam ve dua ile.

a.s Deren kardeşim mevla cümlemizden razı olsun selam ve dua ile A.E.O

umeyye

Kayıtlı Kullanıcı
RE: İSLAM BÜYÜKLERİNDEN GENÇLERE SESLENİŞ

B)

umeyye

Kayıtlı Kullanıcı

Hz. Lokman Aleyhiselamın Oğluna Öğütleri

HZ Lokman (as)ın Kur'an' da geçenöğütleri aynı surenin tefsirinde genişletilerek verilirHz. Lokman 'ın tefsirlerde geçen öğütlerinden ve hikmetli sözlerinden bazıları şöyle :

Takvayı esas al:Takvaayı kendin için karlı bir ticaret kabul et Çünkü böyle ticaretler sonsuz kazançlar temin eder.

Merasimlere katıl : Cenaze merasimlerine katıl DÜğün merasimlerindende uzak dur Cenaze sena ahireti hatırlarır düğün ise seni dünyaya çeker.

Horozdan geri kalma

Tevbeyi geciktirme : Çünkü ölüm ansızın gelir.

Cahille dost olma :

Allah'tan kork:

Susmak altındır:Çünkü söz gümüş se sukut altındır:

Günahlardan sakın:

İlim meclislerine katıl:

Yalamdan sakın

Ahmak adamdan uzak dur:

Kendi işini kendin gör:

Kendi milletinin kızı ile evlen .

Allah 'ın anıldığı meclislere katıl:

Tecrübe sahipleri ile istişare et:

Kötü komşudan uzak dur:

İimden nasibini al:
Arkadaş secimine dikkat et:

Ahirete hazırlan:

Dilini duaya alıştır:

Borçlanmaktan uzakdur:

Günah işlemeye cesaretin olmasın:

Tembel olma :

Acele etme:

Orta yolu tut:

Fakirliğini kimseye açma:

Şiddetten sakın:

Emanete hiyanetten elini çek:

Sadakayı çok ver mal sevgisini gönlünden çıkar.

Doğru söyle Allah 'tan gelene razı ol:

Doslarını dinle:

Sözünde işinde ve gidişinde doğru ol:

Allah'ın rahmetinden ümidini kesme:

Açıkta ve gizlilikte iyi olmaya çalış:

İçini dışından daha çok süsle için Hakkın dışın Halkın baktığı yerdir.

ALINTI: İSLAM BÜYÜKLERİNDEN GENÇLİĞE SESLENİŞ Mehmed PAKSU

Nikko

Kayıtlı Kullanıcı

Aleykümselâm.

ALLAH, RAZI OLSUN.

umeyye

Kayıtlı Kullanıcı

Nikko yazdı:
Aleykümselâm.

ALLAH, RAZI OLSUN.

[marq]MEVLA HEPİMİZDEN RAZI OLSUN SELAM VE DUA İLE A.E.O[/marq]

umeyye

Kayıtlı Kullanıcı

Hz. Ali'inin Oğluna öğütleri

Ey ! Oğul .

Sana söyleyeceğim sekiz husus var ki bunları aklından çıkarma:

1.En büyük zenğinlik akıldır

2.En büyük vahşet ibirdir

3.En büyük fakirlik ahmaklıktır

4.En güzel meziyet güzel ahlaktır.

5.Ahmaklarlan asla dosluk kurma .Çünkü o sana faydalı olayım derken zarar verir.

6.Yalancı ile dosluk kurma .Çünkü o sana yakını uzak uzakı da yakın gösterirler.

7. Cimri insanlarlan yakınlık kurma .Çünkü cimri adam ihtiyaçın olan şeyi bile senden esirger vermekten çekinir.

8.İslamı hayattan uzak olanlarla dost olma.Çünkü seni adi şeylere götürür..

Alıntı: İSLAM BÜYÜKLERİNDEN GENÇLİĞE SESLENİŞ Mehmed PAKSU

nigdeli

Kayıtlı Kullanıcı

Selamun aleyküm abi..Allah razı olsun ..
çok güzel nasihatler..ders çıkaranlardan oluruz inş..Selametle kalın ..A.e.o..​

umeyye

Kayıtlı Kullanıcı

nigdeli yazdı:
Selamun aleyküm abi..Allah razı olsun ..
çok güzel nasihatler..ders çıkaranlardan oluruz inş..Selametle kalın ..A.e.o..​

A. S KARDEŞİM YARATAN MEVLA HEPİMİZDEN RAZI VE HOŞNUT OLSUN MEVLA BİZLERE ÖĞRENDİĞİMİZ GÜZEL BİLĞİLERLEN AMEL ETMEYİ NASİP ETSİN A.E.O

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt