Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Islâm, akide ve nizamdır (1 Kullanıcı)

Zeki.42

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
7 Tem 2009
Mesajlar
447
Tepki puanı
0
Puanları
0
Yaş
35
İSLÂM, AKİDE VE NİZAMDIR


İslâm, akide/inanç ve şeriattan müteşekkildir. Akide; Allah'a, meleklerine, kitaplarına, resüllerine, Ahiret gününe, kaza ve kaderin hayrının ve şerrinin Allah'tan olduğuna imandır.

Şeriat ise; insanların bu dünyadaki fiilleri, problemleri ve ilişkileriyle alakalı şer'î hükümlerdir. Bu hükümler, Allahu Teâla'nın kullarına Kendisine mucibince ibadet etmelerini emrettiği ibadetleri, kulların kendisi ile ahlaklanmaları gerektiği ahlakı, kullarına yemelerini mübah kıldığı yiyecekleri, giyinmelerini caiz kıldığı giyecekleri kapsamaktadır.

Aynı şekilde, şeriat insanların hayatlarındaki yönetim, otorite, devletin iç siyaseti ve dışarıdaki diğer devletler ve halklarla alakaları yönünden problemlerine çözümleri kapsadığı gibi, servet, servetin dağıtımı, mülk edinilmesi ve çoğaltılması keyfiyeti ile alakalı ekonomik yönden ve erkek-kadın ilişkileri yönünden problemlerine ve diğer problem ve ilişkilere çözümleri kapsamaktadır.


Alıntıdır.
1054044xspweo2bu7of7ue2jw0.gif
 

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt