Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

İnsanlar hizmet beklerken... (1 Kullanıcı)

tamer okkan

Kayıtlı Kullanıcı
İnsanlar hizmet beklerken...

Musul ulemasından “Feth-i Musulî” hazretlerine, bir gün talebesinden biri gelip;
- Efendim, bize zikir, fikir gibi bir vazife vermiyorsunuz, diye arz etti.
Büyük veli;
- Evet yavrum, bilerek vermiyorum, buyurdu.
- Sebebini merak ettim de hocam.
Buyurdu ki:
- Evladım, zikir, fikir gibi nafile ibadetler, insanlara hizmet etme imkânı olmadığı zaman yapılır. Allahın kulları hizmet beklerken zikir ve fikirle uğraşılmaz.
Ve ilave etti:
- Zira bütün nafile ibadetlere verilen sevap, bir insanı sıkıntıdan kurtarmanın sevabı yanında, denizde damla gibi kalır.

Gençliğin kıymetini bil
Bir gün de, sevdiği bir gence buyurdu ki:
- Gençlik çağı kazanç zamanıdır evladım. Aklı olan, bu vaktin kıymetini bilip elden kaçırmaz.
Delikanlı sordu:
- Ne yapmalıyım efendim?
- Önce İslâmiyeti öğren, buyurdu. Sonra öğrendiklerinle amel et. Kula yakışan, Rabbine ibadet etmektir.
Genç adam;
- Efendim, ben ibadeti ihtiyarlayınca yapmayı düşünüyordum, deyince;
- İyi ama, ihtiyarlık herkese nasib olmaz ki, buyurdu. Nasib olsa bile, gençlikteki gibi kolay ibadet yapılamaz.
- Yapılamaz mı? Neden?

Hastalıklar başlar...
- Çünkü ihtiyarlıkta gücü kuvveti gider insanın. Hastalıklar başlar. Bunun için gençlikte yapılan az ibadet, ihtiyarlıkta yapılan çok ibadetten daha faziletlidir.
Bir gün de sohbetinde;
- Dünya ve ahiret saadetlerine kavuşmak için iki şey lazımdır, buyurdu.
- Onlar nedir? dediler.
- Birincisi, “Doğru îman”buyurdu. Îman ve îtikat doğru olmazsa, kurtuluş olmaz çünkü.
- İkincisi ne? dediler.
- İkincisi de “Salih amel”dir ki, bu da ilimle olur, buyurdu. Yani helali, haramı öğrenip ona göre yaşamaktır.
Şöyle bitirdi:
- “Îman” ve “Amel”, iki kanat gibidir. Cennete, bu iki kanat ile uçulabilir ancak.

Gök Kubbe

Kayıtlı Kullanıcı
selamun aleyküm....
paylaşım için çok teşekkürler.
allah razı olsun inşallahu teala...:)

Guo1903

Kayıtlı Kullanıcı
Selamün Aleyküm..
Allah razı olsun..
Selam ve dua ile..
Mevla'ya emanet olun..

Bu konuyu görüntüleyen kişiler