Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

İnsanın Dört Mevsimi...!!! (1 Kullanıcı)

hafize

Kayıtlı Kullanıcı

Bilgeliğine şüphe duyulmayan bir adam çocukların hayat boyu sürecek bir ders vermek istiyordu. Oğullarının öncelikle insanlar ve hayatta hemen her konuda çabuk hüküm ve karar vermenin yanlışlığını öğretmek istiyordu.

Bir gün dört oğlunu yanına çağırdı. En büyük oğluna, ülke dışına kış mevsiminde çıkıp bir mango ağacını görüp incelemes...ini istedi. Daha küçük oğluna bahar mevsiminde yolculuğa çıkıp bir mango ağacını görüp incelemesini istedi.
Üçüncü sırdaki büyük oğluna da yaz mevsiminde yola çıkıp göreceği mango ağacını iyice incelemesini istedi.
Oğullarının en küçüğüne ise sonbaharda yolculuğa çıkıp göreceği mango ağacını incelemesini söyledi.

Mevsimler geldi geçti ve bütün oğulları yolculuklarını tamamladılar. Bilge baba bütün çocuklarını yanına çağırdı ve:
- Haydi, şimdi de görüp incelediğiniz mango ağacının özelliklerini bana anlatın, dedi.
Kışın yolculuğa çıkan en büyük oğlu:
- Baba, ağaç sanki yanmış, kuru bir kütük gibiydi. Ondan daha küçük olan, bahar mevsiminde yolculuğa çıkan oğul söze başladı ve:
-Ağabeyim dediği yanlış, ağacın yemyeşil yaprakları her tarafını sarmıştı, dedi. Üçüncü sıradaki oğul ise ağabeylerine itiraz ederek,
- Sizin söylediğiniz gibi değildi, dedi, ağaç gül gibi güzel çiçeklerle donanmıştı. Sıra en küçüğüne gelmişti, o bütün ağabeylerine itiraz etti ve: - Siz hepiniz ne gördünüz bilmiyorsunuz, ağacın meyveleri vardı, ben tattım, tadı armudun tadına benziyordu, ağaçta armut ağacına benziyordu, dedi.

Şimdi konuşma sırası bilge babaya gelmişti. Bilge baba konuşmaya başladı ve şöyle dedi:
-Oğullarım, aslında hepiniz doğru söylüyorsunuz. Çünkü ağacı ayrı mevsimlerde gördünüz. İşte size hayat boyu aklınızda bulunması için öğüdümü vermek istiyorum:
İnsanların hal ve tutum ve davranışları hakkında hüküm verirken, o insanların her mevsimini, her yönünü bilip bilmediğinizden iyice emin olduktan sonra karar verin!.
.
alıntı.

H

hado77

selamun aleykum

kıymetli validem benim acizane görüşüm insanın 4 mevsimi ile ins dışındaki varlıkların 4 mevsimi kıyasa tabi değildir.

kainat dingin bir hal olarak ALLAH tealayı zikreder. bir ağaç ömür boyu aynı işi yapmak için programlıdır ve yapamadığı hal onun için ölümdür. ancak ins mümmin girdiği dünyadan ehl-i nar olarak çıkara. ALLAH teala hepiniz o ateşi göreceksiniz der.

bir ağaç kuru bir dala dönüşeceği her halinde ALLAH teala der ve vazife görür ve tevbeye dayalı bir hali olan meyve verememe halinde kesilirken ALLAH teala inse zaman ve mekan yaratmaktadır.

o ağaç insana merhameti ve ALLAH teala dese de kendisine fayda sağlamayacak şeyi kesmeyi anlatmakta ve insanın değer yargılarını yerle yeksan etmektedir.ben o ağaçta merhametsizlik ve faydayı kendi lehine sağlamak isteyen insanın rıza-i ilahiye bakışını görmekteyim.

sen ALLAH teala desen de bana faydan bittiğinde kesileceksin diyen zihniyet ancak cehenneme odun olmuştur.

işte bu fıtrat tabidir dendiği her hal bakımından insan cehenneme uğrayacaktır. bir şeyden menfaat elde etmeden bakabilen kimseye anne denir ki işte o bitmez bir nimet olarak her yaşında nazı da cevri de güzel olandır.

selam ve hürmetlerimi sunarım..

ALLAH teala bizlerden razı olsun.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt