Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

İnsan, yaptığı işlerinde “yarattım veya yarattık” ifadelerini kullanması doğru mudur? (1 Kullanıcı)

Mekarim-i Ahlak

Kayıtlı Kullanıcı
İnsan, yaptığı işlerinde “yarattım veya yarattık” ifadelerini kullanması doğru mudur?

İnsan, dünyadan malzeme alır ve yeni bir eser inşa eder. Her ne kadar ona “benim eserim” derse de, bu sahiplenme bir mecazdan öteye gidemez. Kainat galerisindeki güzel eserlere bir yenisi eklenmiştir ve onun da hakiki sanatkarı yine Allah’tır.

Toprağın bitkiyi, ağacın meyveyi, arının da balı yaratamayacağını anlamak zor değil. Çünkü bunlar bilgisiz, şuursuz ve iradesiz varlıklar. İnsan ise, üstün kabiliyetleri olan bir varlık. Onun şuurlu eliyle ortaya çıkıveren eserlere bakarak Allah’ı hatırlamak her zaman mümkün olmayabiliyor.

Oysa, dikkatle düşününce, insanın da bir vasıta olduğunu anlamakta gecikmiyoruz. Çünkü insan, eserini bir düzen dahilinde kurarken hiçbir malzemeyi yoktan var etmez, ancak yaratılanı terkip ve tertip eder. Bunu yaparken, kendisine ihsan edilen cihazları ve duyguları kullanır. Akıl, kalp, hafıza, göz, kulak ve eli veren Allah’tır. Onun mülkünde, Onun verdiği aletler ve Onun yarattığı malzemelerle çalışan sanatçı, eserinin hakiki sahibi ve yaratıcısı olamaz.

İnsanın rolü “dilemek”tir, iradesini hayır için kullanmaktır. Ağaç vasıtasıyla meyveyi yaratan Allah, insan eliyle de beşeri sanat eserlerini halk etmektedir. Şu halde insan, “Şu eseri ben yarattım.” diyemez, ancak, “Bu eser benim vasıtamla yaratıldı.” diye düşünerek “Bu eseri ben yaptım” diyebilir.

Bilim adamları ve sanatkârlar, kainattaki İlâhî kanunları keşfederken, çeşitli alet ve makineler yaparken Rablerinin kendilerine bahşettiği kabiliyetleri kullanırlar. “Bu kanunu ben buldum, şu makineyi ben yaptım” demeleri, onların bir kanun koyucu ve bir yaratıcı olmalarını gerektirmez.

Kalbimiz çalışır, kanımız temizlenir, hücrelerimiz yenilenir, vücudumuzda milyarlarca olay cereyan eder, fakat bunların çoğundan bizim haberimiz bile olmaz. Organlarının nerede olduğunu, ne iş yaptığını ve nasıl çalıştığını bilen kaç kişi var? Saçlarımız dökülür, yüzümüz kırışır, belimiz bükülür, dişlerimiz dökülür, nihayet üstüne titrediğimiz hayatımız elimizden alınır, fakat biz, olup bitenlere seyirci kalmaktan başka bir şey yapamayız.
Organlarının ve duygularının bile gerçek sahibi olmayan insan, nasıl kendi eliyle yaratılan eserlerin hakiki sahibi olur ve onları ben yarattım diyebilir!?..

NOT : Allaha özgü olan yaratmak ifadesini insanlar için kullanmak doğru değildir. Ancak yaratmak ifadesi daha çok insanlar arasında keşfetme manasında kullanıldığı için bu ifadeleri kullanan kişiler inşaallah mesul olmazlar.

(ALINTIDIR)

Mekarim-i Ahlak

Kayıtlı Kullanıcı
İnsan, dünyadan malzeme alır ve yeni bir eser inşa eder. Her ne kadar ona “benim eserim” derse de, bu sahiplenme bir mecazdan öteye gidemez. Kainat galerisindeki güzel eserlere bir yenisi eklenmiştir ve onun da hakiki sanatkarı yine Allah’tır.

hyalcin_67

Kayıtlı Kullanıcı
emeğine Sağlik Kardeşim Gerçekten Merak Ettiğim Bi Konuya Değinmişsinniz Allah Razi Olsun...

Mekarim-i Ahlak

Kayıtlı Kullanıcı
mevlam razı olsun kardeşim.yazan kardeşimizin yüreğine sağlık olsun.bende sizlerle paylaşmak istedim.

konuya olan ilgi alaka ve yorumlarınızdan dolayı teşekkür ederim.

selam eve baki dua ile kardeşim.mevlama emanet olunuz.saygılarımla.

emeğine Sağlik Kardeşim Gerçekten Merak Ettiğim Bi Konuya Değinmişsinniz Allah Razi Olsun...

ysmnkaos

Kayıtlı Kullanıcı
Kalbimiz çalışır, kanımız temizlenir, hücrelerimiz yenilenir, vücudumuzda milyarlarca olay cereyan eder, fakat bunların çoğundan bizim haberimiz bile olmaz. Organlarının nerede olduğunu, ne iş yaptığını ve nasıl çalıştığını bilen kaç kişi var? Saçlarımız dökülür, yüzümüz kırışır, belimiz bükülür, dişlerimiz dökülür, nihayet üstüne titrediğimiz hayatımız elimizden alınır, fakat biz, olup bitenlere seyirci kalmaktan başka bir şey yapamayız.
Organlarının ve duygularının bile gerçek sahibi olmayan insan, nasıl kendi eliyle yaratılan eserlerin hakiki sahibi olur ve onları ben yarattım diyebilir!?..

selamünaleyküm kardeşim...

maalesef yavaş yavaş dilimize yerleşen ve artık her kesimden kullanılmaya başlanılan.. yadırganmayan..
ama her ne kadar mecazi olarak kullanılsada, Yüce Yaradanın dışında kullanıldığında yanlış bir cümleye sebebiyet verebilen ve küfre kadar gidebilen tehlikeli bir kelimedir,
..."yaratmak"....
konu için teşekkürler..
ALLAHA EMANET OLUNUZ

Mekarim-i Ahlak

Kayıtlı Kullanıcı
aleykümselam kardeşim.

evet dediğiniz gibi.

mevlam razı olsun.konuya olan ilgi alaka ve değerli yorumlarınız için.

selam ve baki dua ile saygılarımla.cumanız mübarek olsun.

selamünaleyküm kardeşim...

maalesef yavaş yavaş dilimize yerleşen ve artık her kesimden kullanılmaya başlanılan.. yadırganmayan..
ama her ne kadar mecazi olarak kullanılsada, Yüce Yaradanın dışında kullanıldığında yanlış bir cümleye sebebiyet verebilen ve küfre kadar gidebilen tehlikeli bir kelimedir,
..."yaratmak"....
konu için teşekkürler..
ALLAHA EMANET OLUNUZ

-Ammar Bin Yasir-

Kayıtlı Kullanıcı
selamun aleyküm Rabbimiz razı olsun inşaallah.. hayırlı günler...

cennet_agaci

Kayıtlı Kullanıcı
Esselamü Aleyküm Kardeşim..Rabbım(C.C) razı olsun inşaAllah..Rabbim sevabını yazsın ..çok güzel bi konu paylaşmışsınız yüreğinize sağlık..çok t.ederim..selam ve dua ile...hayırlı bereketli geceler..

Turgay.

Kayıtlı Kullanıcı
Yaratmak Allah’a mahsustur. Mecaz olarak da insanlar için yaratıcı demek yanlıştır.

Allahü teâlâdan başka yaratıcı yoktur. Her var olanı, O yaratmıştır. Maddeleri hareket ettirir. Yerlerini değiştirir. Bir zamandan, başka zamana götürür. Bir halden başka hale döndürür. Akıllara hayret verecek şeyler yaratır. Bir damla nutfeden ve görülemeyen spermatozoidden bir olgun insan yaratır.

Kula (Hâlık) yaratıcı kelimelerini isnad etmek caiz değildir. Çünkü (Hâlık) yani yaratan Allah-u Zülcelal'dir. Her şeyin yaratıcısı O'dur. Yaratmakta Allah-u Zülcelal'in bir sıfatıdır. Onun için bunu başkasına isnad etmek caiz değildir.

Hadis-i şerifte, (Allah, her sanatkârın ve sanatının yaratıcısıdır) buyuruldu. (Buhari)

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt