Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

İnşaallah demenin önemi (1 Kullanıcı)

s.s.s

Kayıtlı Kullanıcı
İnsaallah, ALLAHü teâlâ dilerse olur manasına bütün islerini ALLAHü teâlânin dilemesine havale etmek icin söylenen sözdür.

ALLAHü teâlânin huzurunda itaat edenlerden olmak için, her iste insaALLAH demelidir! Hadis-i serifte, ''insanlar icin, insaALLAH demekten daha faziletli itaat edicilik yoktur'' buyuruldu.

(Sunu yapacagim) veya (Yarin suraya gidecegim) denince de (insaALLAH) demelidir!

Bir kimse ile bir sey kararlastirirken insaALLAH denirse, sonradan o is yerine getirilmezse, yalanci olunmaz. (Miftah-ül cenne)

Kesin islerde de insaALLAH denir. Mescid-i harama girileceGini ALLAHü teâlâ bildirdiGi halde, inSaALLAH denmesini ögretmek icin, ''Mescid-i harama insaALLAH gireceksiniz'' buyurdu. (Feth 27)

Peygamber efendimiz de, mezarlıga ugrayinca, ölüm muhakkak oldugu halde, ilâhi terbiye geregi olarak, ''İnsaallah biz de size kavusacagiz'' buyurdu. (Müslim)

Peygamber efendimiz, duasinin kabul olacagini âyet-i kerimeye istinaden kesin olarak bildigi halde söyle buyurdu:

''Her Peygamberin duasi kabul olur. Her Peygamber, ümmeti icin dünyada dua etti. Ben ise, Kiyamette ümmetime sefaat izni verilmesi için dua ediyorum. Duam insaALLAH kabul olacak. Müsrik olmayanlarin hepsine sefaat edeceğim.'' [Müslim]

Hz. Süleyman’in imtihani
Kur'an-i kerimde mealen; ''Biz Süleymani imtihan ettik. Tahtinin üstüne bir ceset biraktik. Daha sonra o, yine [Rabbine] döndü'' buyurulmustur. (Sad 34)

Fahreddin-i Razi hazretleri buyuruyor ki:

Süleyman aleyhisselam, bir gecede, zevcelerinin hepsini dolasacagini, onlardan herbirinden birer erkek çocuk dünyaya gelecegini, ALLAH yolunda muharebe edeceklerini söyledi. Fakat, insaALLAH demeyi unuttu. Sakat bir cocuk dünyaya geldi. Bunu götürüp, babasinin tahtina birakiverdiler. Hadis-i serifte, ''Yemin ederim ki, Süleyman aleyhisselam insaALLAH deseydi, dedigi gibi olurdu'' buyuruldu. (Buhari)

Resulullah efendimize; Ruh, Eshab-i Kehf ve Zülkarneynden sorulunca; ''Yarin gelin, haber vereyim'' buyurmus, insaALLAH demeyi unutmustu. Bu sebeple birkac gün Resulullaha vahiy gelmedi. Sonra su mealdeki âyet-i kerime nazil oldu:

''insaALLAH demeden hiçbir seyi yarin yapacagim deme!'' [Kehf 23, 24]

Peygamberler günah islemez. Bunun gibi hareketlerine zelle denir.

s.s.s

Kayıtlı Kullanıcı
İNŞAALLAH okumuşsunuzdur....

huzur8

Kayıtlı Kullanıcı
Yazı için çok saolun..
bende çok kullanırım İnşallah ,Allah izin verirse yaparım yerim demeyi..
Yeni bişey alırken bile allah iizin verirse giyicem derim..
Bunun önemini 3 4 sene evvel ramazan ayındayken kazandım
Babam saolsun yemek almıştı bana dışarden en sevdiğimden :
oruclu idim sahurda da yiyemedim hep aklımda o yemek vardı
1 gun 2 gun orucluyum yiyemedim sahurda da yiyemedim ne hikmetse
3. gunun sonunda bozuldu...
o an anladım ben hep onu düşündüm ve allah nasip kısmet etmedi
O gunden beri herşeye Allah isin verirse gideris geliris diyorum...

koskun

Kayıtlı Kullanıcı
selamun aleyküm ,

ellerine sağlık ...allah celle celaluhu razı olsun ... allaha emanet ol ...

cerennurum

Kayıtlı Kullanıcı
güzel bir paylaşım hiç ağzım dan düşürmediğim bir kelime allaha emanet olun

fatma_66

Kayıtlı Kullanıcı
emegine saglık rabbim razı olsun

sarmasik

Kayıtlı Kullanıcı
allah razı olsun kardeşim önemli bi konu gerçekten...rabbim dünya ve ahiretimizi hayırlı eylesin inşallah..

gülnisa

Kayıtlı Kullanıcı
selamunaleykum kardeşım
cok bılgılendırıcı
ınşaallah allah hakkımızda herşeyın hayırlısını verır
allaha emanet ol
selam ve dua ıle

s.s.s

Kayıtlı Kullanıcı
s.a ALLAH sizlerden razı olsun....

kimyager38

Kayıtlı Kullanıcı
çok teşekkür ederim paylasım için ALLAH RAZI OLSUN...

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt