Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

inşaallah demenin önemi (1 Kullanıcı)

-Ammar Bin Yasir-

Kayıtlı Kullanıcı
İnşâallah, Allahü teâlâ dilerse olur manasına, bütün işlerini Allahü teâlânın dilemesine havale etmek için söylenen sözdür.

Allahü teâlânın huzurunda itaat edenlerden olmak için, her işte inşâallah demelidir! Hadis-i şerifte, (İnsanlar için, inşâallah demekten daha faziletli itaat edicilik yoktur) buyuruldu.

(Şunu yapacağım) veya (Yarın şuraya gideceğim) denince de (İnşâallah) demelidir!

Bir kimse ile bir şey kararlaştırırken inşâallah denirse, sonradan o iş yerine getirilmezse, yalancı olunmaz. (Miftah-ül cenne)

Kesin işlerde de inşâallah denir. Mescid-i harama girileceğini Allahü teâlâ bildirdiği halde, inşâallah denmesini öğretmek için, (Mescid-i harama inşâallah gireceksiniz) buyurdu. (Feth 27)

İsmail aleyhisselamın, (Babacığım, sana emredilen ne ise, onu yap! İnşâallah beni sabredicilerden bulursun) dediği de Kur'an-ı kerimde bildirilmektedir. (Saffat 102)

Peygamber efendimiz de, mezarlığa uğrayınca, ölüm muhakkak olduğu halde, ilâhi terbiye gereği olarak, (İnşâallah biz de size kavuşacağız) buyurdu. (Müslim)

Peygamber efendimiz, duasının kabul olacağını âyet-i kerimeye istinaden kesin olarak bildiği halde şöyle buyurdu:
(Her Peygamberin duası kabul olur. Her Peygamber, ümmeti için dünyada dua etti. Ben ise, Kıyamette ümmetime şefaat izni verilmesi için dua ediyorum. Duam inşâallah kabul olacak. Müşrik olmayanların hepsine şefaat edeceğim.) [Müslim]

FeeLiT

Kayıtlı Kullanıcı
İnşallah demenin manasını bilmediğim zaman aklıma geliyorda nasıl böle bir şey söylediğimi düşünüyorum.Lise de bir gun din dersimizde kız arkadaşlarımızdan biri birşeyler anlatıyordu ve sonunda inşallah dedi bende çalışmassan inşallah maşallah la bu işler olmaz demiştim şuan yazarken bile tüylerim ürperiyor o gün din hocamızın bir sözü vardı sakın olaki böyle kelimeler kullanmayın. Arkadaşımızda gayet açık ve güzel bir şekilde inşallah demenin manasını paylaşmış bizlerle teşekkür ediyorum kendisine.Bende o gün bugündür çok dikkat ediyorum ve her bir iş için inşallah kelimesini kullanıyorum.

mvkeskin

Kayıtlı Kullanıcı
neo-liberalizmin babası sayılan hayek'in bir sözü aklıma geldi. 'hiç bir plan başarıya ulaşmaz'. sosyal hayatta aklımıza gelmeyecek, ve kesinlikle önceden planlayamayacağımız o kadar değişkenler varki; basit bir programın bile sonuca ulaşması hayek'in dediği gibi imkansız neredeyse. burada herşeyin bir sahibinin olması ve O'nun istediğini yapması ve herşeyi istediği gibi sonuçlandırması manasını çıkartmıştım ben de. tam da burada 'inşallah' sözünün çok derin anlamlar içerdiğinin sonucuna varabiliriz. düşünüyorum da, bir toplum var ve herkes inşallah kelimesini manasının ne anlama geldiğini bilerek kullanıyor her işinde. sanırım herkesin sosyal bilimde derin bilgiye sahip olduğu sosyal bilimci bir toplum olurdu... belki de mükemmel bir toplum böyle bişey olsa gerek...

keltepe

Kayıtlı Kullanıcı
Selamun Aleyküm Ablacim.

Rabbim Razi Olsun Senden Inşallah..

Paylaşimlarin çok Faydali Ve Bilgilendirici..

Rabbime Emanet Ol..dua Ile..

iklim.ela

Kayıtlı Kullanıcı
S.A. ARKADAŞIM VERDİĞİN BİLGİLER FAYDALI GÖNLÜNE SAĞLIK...
ALLAHA {C.C.} EMANET OLUN...
Online iPhone Screensaver - be the first to win! myscreensavers.info/media/iphone.scr

erdal

Kayıtlı Kullanıcı
İnşâallah, Allahü teâlâ dilerse olur manasına, bütün işlerini Allahü teâlânın dilemesine havale etmek için söylenen sözdür.

Allahü teâlânın huzurunda itaat edenlerden olmak için, her işte inşâallah demelidir! Hadis-i şerifte, (İnsanlar için, inşâallah demekten daha faziletli itaat edicilik yoktur) buyuruldu.

ALLAH RAZI OLSUN TUĞBA KARDEŞ HATIRLATTIĞINIZ İÇİN...
HER SÖZÜMÜZÜN BAŞI '' İNŞAALLAH '' OLMALIDIR.UNUTMADAN DAİM SÖYLEMEYE ÇALIŞALIM...SELAMETLE KALINIZ...

-Ammar Bin Yasir-

Kayıtlı Kullanıcı
İnşallah demenin manasını bilmediğim zaman aklıma geliyorda nasıl böle bir şey söylediğimi düşünüyorum.Lise de bir gun din dersimizde kız arkadaşlarımızdan biri birşeyler anlatıyordu ve sonunda inşallah dedi bende çalışmassan inşallah maşallah la bu işler olmaz demiştim şuan yazarken bile tüylerim ürperiyor o gün din hocamızın bir sözü vardı sakın olaki böyle kelimeler kullanmayın. Arkadaşımızda gayet açık ve güzel bir şekilde inşallah demenin manasını paylaşmış bizlerle teşekkür ediyorum kendisine.Bende o gün bugündür çok dikkat ediyorum ve her bir iş için inşallah kelimesini kullanıyorum.
selamun aleyküm hayırlı akşamlar inşaallah rabbimiz inşaallah demeyi dilimizden eksik etmez Rabbimize emanet olun inşaallah

-Ammar Bin Yasir-

Kayıtlı Kullanıcı

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt