Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

İmami Gazalİ'den Tavsİyeler (1) (1 Kullanıcı)

DiLaRa_I NuR

Kayıtlı Kullanıcı
DÖRT ŞEY BEDENİ KUVVETLENDİRİP SIHHATİN DEVAMINI SAĞLAR
1- Lüzumu kadar et yemek,
2- Güzel kokular sürünmek,
3- Keten elbise giymek,
4- Çokca yıkanmak, temiz olmak, seyahat etmek.
DÖRT ŞEY İSE BEDENİN KUVVETİNİ ZAYIFLATIR AZALTIR
1- Aşırı cinsi münasebette bulunmak,
2- Aç karnına çok ve soğuk su içmek,
3- Fazla düşünüp herşeyi dert edinmek,
4- Fazla olarak ekşi ve acı yemek.

DÖRT ŞEY GÖZÜN NURUNU COĞALTIR GÖZE BERRAKLIK VERİR
1- Kur'an-ı Kerim'i bakarak okumak,
2- Misvak kullanmak,
3- Kıbleye karşı dönerek oturmak,
4- Suya, denize ve güzel tabiat manzaralarına bakmak ve onları ibret nazarıyla incelemek.

DÖRT ŞEY GÖZÜN NURUNU SÖNDÜRÜR
1- Kadının mahrem yerine bakmak,
2- Pis, iğrenc, kötü ve haram olan şeylere bakmak,
3- İdam edilmiş adama ve ölü yüzüne bakmak,
4- Fazla cinsi münasebette bulunmak. Bu hususta peygamber efendimiz damadı Hz. Ali'e şöyle buyurmuşlardır;
''ya Ali cinsi münasebette itidalli ol, aşırı gitme ki, gözüne nur, dizine kuvvet gelsin.''
itimat isimli Üyemiz şuan sistemimize bağlı değildir. (Offline) Alıntı ile Cevapla

DiLaRa_I NuR

Kayıtlı Kullanıcı
İmami Gazalİ'den Tavsİyeler (2)

İmami Gazalİ'den Tavsİyeler (2)

1-Ey oğul! Nasihat etmek kolaydır. Mühim olan onu tutup, gereğince amel etmektir. Bu ise çok zordur. Çünkü benlik ve nefis üstünlüğü olan kişilere nasihat acı gelir, yasaklanan işler ise onların kalplerine güzel ve cazip görünür.
2-Ey oğul istediğin kadar yaşa. Nasıl olsa bir gün öleceksin; dilediğini sev, nasıl olsa bir gün ayrılacaksın; istediğini yap, nasıl olsa bir gün hesabını vereceksin.

3- Hak yoluna girmek isteyene dört şey vacibtir:
a- İçinde hurafe ve bid'at olmayan doğru ve sağlam bir inanç.
b- Bir daha kusur islememek ve günaha girmemek hususunda nasuh tevbesi etmek.
c- Hak sahiplerinin senin üzerindeki haklarını onlar hoşnut oluncaya ve üzerinde hakları kalmayıncaya kadar ödemek.
d- Allah'ın emir ve yasaklarını bilecek kadar din bilgisini, dünyada kendini kurtaracak kadar da diğer ilimleri okuyup, öğrenmek.

4- Yapılmaması gereken şeyler: 'Mümkün mertebe kimse ile herhangi. bir hususta münakaşa ve münazara etme! Cünkü bunda büyük zararlar vardır. Münakaşa; haset, riya, kibir, düşmanlık, kin, benlik (ego) ve benzeri kötü huyların kaynağıdır. Nasihat etmek ve vaizlik taslamaktır. Bu işi ancak iki şartla> yapabilirsin. Birinci sartı: Söyleyeceğin nasihatları evvela kendin tutacaksın. Ondan sonra başkalarına öğüt vereceksin.

5-Şimdi şu birkaç sözümü de can kulağı ile dinle: Kurtuluşun için bu nasihatimi dinle ve üzerinde önemle dur
Eğer hafta sonuna kadar büyük bir insanın seni ziyaret edeceğini haber alsan, iyi biliyorum ki, her işini bırakıp hemen bu zaman içinde evine çeki düzen verir; ev, yatak, beden ve elbise ile benzeri şeylerin temizliğiyle> uğraşırsın. O halde işaret edeceğim şeyi iyi düşün, çünkü sen anlayışlı bir kimsesin. Akıllı olan bir kimseye tek bir söz kafidir. Peygamber (S.A) Efendimiz : " Muhakkak ki Allah sizin dış görünüşünüze bakmaz. Fakat kalblerinize ve niyetlerinize bakar." buyurmuştur. Ne mutlu bu sözleri hayatlarına aksettirenlere.

DiLaRa_I NuR

Kayıtlı Kullanıcı
Hz Adem (as) In BeŞ Tavsİyesİ

Hz Adem (as) In BeŞ Tavsİyesİ

Hz.Adem�in, oğlu Şit�e ve dolayısıyle bütün insanlara yaptığı beş maddelik nasihati şöyledir :
1- Ey Şit! Oğullarına söyle: Dünyaya ayrılmayacaklarmış gibi bakmasınlar. Buradan bir gün göçüp gideceklerini düşünsünler.
Ben de Cennetten ayrılmayacağım diye düşünmüştüm.
2- İnsanlara söyle: Hanımlarının sözünü hakikatin ta kendisi sanıp, hemen kabul etmesinler. Biraz düşünüp, isabet derecesini incelesinler.
Zira ben hanımımın sözünü düşünmeden kabul ettiğim icin, yasak ağacın meyvesinden yedim, sonunda da büyük bir pişmanlığa düştüm.
3- Oğulların, yapacakları işin sonunu düşünsünler...
Eğer ben buğday ağacının meyvesinden yerken bu işin sonunu düşünseydim, başıma gelenler gelmeyecekti...
4- Bir işe başlarken, içlerinde o işe ait bir endişe ve isteksizlik duyuyorlarsa, tekrar düşüunüp, yeniden tetkik etsinler.
Şayet ben, buğday ağacından yiyeceğim sırada, içimdeki endişe ve isteksizlik üzerinde durup, kararımı yeniden gözden gecirseydim, sonunda bu pişmanlığa düşmeyecektim.
5- Doğruluk ve isabet derecesini kesin olarak bilmedikleri işlerde de, istişare etsinler. Dürüstlüğüne inandıklari kimselerle yaptıklari istişare neticesindeki karara göre hareket etsinler.
Eğer ben, meleklerle istişare edip, işimi onlarla müzakereden sonra karara bağlasaydım, başıma gelenleri haketmeyecek, musibetlere maruz kalmayacaktım.
Bu sözlerimi sen de kendi oğullarına ulaştır ki, böylece babadan oğula, oğuldan da toruna intikal ederek, dünya devam ettikce tesirini icra etsin!..

DiLaRa_I NuR

Kayıtlı Kullanıcı
Mustafa İslamoĞlu'ndan Tavsİyeler

Mustafa İslamoĞlu'ndan Tavsİyeler

İLİM:
1- Gayesiz olmayınız.Gayesiz olmak ot olmaktır.
2- Kendinizi tanıyınız.Her şey sizde başlıyor.İnsan hem yol hem yolcu.Yolcu yolu tanımak istiyorsa kendini tanımalı.
3- İnsanı tanımaya kalkanlar öğrenme kabiliyetinin insanı insan eden temel ayrıcalık olduğunu
farkedeceklerdir.
4- Cehaletten vebadan kaçar gibi kaçınız."Oku" emri,bir mucize eseri olarak Kur'andan inen ilk ayetin kelimesidir.Okuyan sadece göz değildir.Kulak,burun,dil,zihin,kalp,ruh her okuyan birer alettir.Ne ki okuma biçimleri farklıdır.
5- Bilgi edinme sırasında önceliği acil ihtiyaçlara veriniz."Bu bilgi benim için ihtiyaç mı ?" sorusunu sormanız gerekmektedir.
6- İlmi dini ve dünyevi diye ikiye ayırmak bizce doğru değildir.Bir Mü'minin dünyası dininden ,dini dünyasından bağımsız değildir.
7- Bilgiye sahip olabilmek dünyada sahip olunabilecek dünyalıkların en hayırlısıdır.
8- Bilgi hamallığından cehalletten kaçar gibi kaçınız.Allah Rasulü faydasız bilgiden Allah'a sığınmıştır.Faydasız bilgi zihin taşıdır,düşürülmelidir.Zihin taşı,böbrek taşından kimi zaman daha tehlikelidir ve tedavisi zordur.Böbrek taşını lazer ışınlarıyla parçalamak mümkünken zihintaşını parçalamak neredeyse imkansızdır.İlmin ve alimin tarifini "Kulları içerisinde Allah'tan layıkıyla ancak alimler sakınır" ayetinden yola çıkarak bulabilirsiniz

_AYDIN_

Kayıtlı Kullanıcı
selamun aleyküm kardeşim...
çok güzel nasihatlar,ALLAH celle celalühü razı olsun...
selam ve dua ile...

Kaim

Yasaklı Kullanıcı
güzel nasihatler.

emeğine sağlık.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt