Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

İlaç Gibisin Papatya... (1 Kullanıcı)

mavci

* ZİKİR * FİKİR * ŞÜKÜR *
Yönetici
İlaç gibisin PAPATYA

Uykusuzluk, ateş ağrı, kramp, gaz şikayetlerine karşı etkili olan papatyanın faydaları saymakla bitmiyor. Aynı zamanda kozmetik ürün niyetine kullanmak mümkün. Papatya suyuyla yıkanan cilt diriliğini korurken saçlar da parlaklık kazanıyor
Kâinat en doğal çözümleri kendi içinde saklıyor.
Doğru şekilde kullanıldığında birçok bitki şifa kaynağı. Ancak, bitkiler üzerine çalışma yapan bilim adamları uyarıyor: 'Her bitkinin özelliği farklı. Kaş yapayım derken göz çıkarmamak için son derece dikkatli olmalı.'
Marmara Üniversitesi Sağlık Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ayşegül Yıldırım, papatyanın küçük çocuklarda bile güvenle kullanılabileceğini söylüyor. Yıldırım, papatyanın hangi şikayetler üzerinde etkili olduğunu şöyle anlatıyor: 'Kramplarda ve karın ağrılarında çocuklara papatya çayı içirilebilir. Papatya çiçeği, gaz birikimine, ishale, mide rahatsızlıklarına, uykusuzluğa, adet düzensizliklerine, yüksek ateşe karşı etkilidir. Sakinleştirici olarak da kullanılır. İltihaplanmalarda antibiyotik tedavisine destek amaçlı uygulanabilir.' Yıldırım, papatya kullanımıyla ilgili şu uyarıda bulunuyor: 'Günde 2-3 bardaktan fazla çay alındığında mide bulantısı yapar. Hamilerde ağız yolu ile kullanımı sakıncalıdır.'

Ağrıya karşı bitki yastığı

Dr. Ayşegül Yıldırım, papatyanın hangi şikayetlerde nasıl kullanılacağını şöyle anlatıyor:

· Göz, göz kapağı iltihaplarında, kaşıntılı ve akıntılı deri döküntülerinde dıştan kompres ve yıkama yoluyla kullanılabilir.

· Diş ağrısında gargara yapılır.

· Ağrılı bölgelere, kurutulmuş papatya ile doldurulmuş sıcak yastıklar koymak (Bitki Yastığı) özellikle önerilir.

· Ağır hastalıklardan sonra papatya banyoları hastanın toparlanmasına yardımcı olur.

· Yüz ve cilt güzelliğ için kaynatılmış bitki suyuyla haftada bir-iki kez yüz yıkanır.

· Özellikle saçları açık renk olanlar, kaynatılmış papatya suyu kullanabilirler. Saçlar parlaklık kazanır.

· Papatya merhemi, hemoroid (basur), anus yara ve çatlaklarına karşı kullanılabilir. Bu merhem, ayrıca vücutta oluşan yaraların tedavisinde de doktor tarafından önerilen tedaviye ek olarak uygulanabilir.

· Papatya buğusu, nezle ve sinüzit gibi rahatsızlıklarda kullanılır. (Buğu tedavisinden sonra hemen soğuk havaya çıkmamak gerekir)

· Nedeni bilinen kronik ağrılarda (sinir ağrıları, romatizma) gibi papatya yağı ile masaj yapılabilir.

Çayını iç, banyosunu yap, merhemini sür

Her derde deva olan papatya, birçok şekilde kullanmak mümkün. Ayşegül Yıldırım, papatyanın şifa vermesi için nasıl hazırlanması gerektiğini anlatıyor:

· Çay : Yarım veya bir tatlı kaşığı dolusu çiçek, orta boy bir demliğe konur (250-300 cc'lik) demlenmeye bırakılır (kaynatılmaz) ve 8-10 dakika demlendikten sonra süzülür.

· Banyo amaçlı: Tam banyo için dört avuç dolusu, yüz veya saç yıkamak için bir avuç dolusu papatya çayı haşlanır. 10 dakika demlendikten sonra banyo suyuna eklenir.

· Kompresler: Bir bardak kaynar süt, bir yemek kaşığı dolusu çiçeğin üstüne dökülür, demlenmesi için 8-10 dakika beklenir ve posası süzüldükten sonra sıcak sütle kompresler yapılır.

· Bitki yastığı: Keten bezinden yapılmış bir yastık, kurutulmuş çiçeklerle doldurulur ve ağzı dikilir. Kuru bir tavada veya fırında iyice ısıtılır ve ağrılı bölgenin üstüne koyulur.

· Papatya yağı: Güneşli havada toplanmış çiçekler, bir şişenin içine gevşekçe doldurulur ve üstüne sızma zeytinyağı çiçekleri örtecek kadar eklenir. Şişe 14 gün boyunca, arada bir çalkalanarak ve kapağı açılarak güneşte bekletilir. Daha sonra tülbentten süzülür ve koyu renkli şişelerde serin bir yerde saklanır.

· Papatya merhemi: 250 gr. ghee (sade yağ) tavada ısıtılır ve iki avuç dolusu taze papatya içine eklenir. Tavadakiler köpüklenmeye başlayınca karıştırılır, ağzı kapanarak serin bir yere bırakılır. Ertesi gün yeniden ısıtılır, tülbentten geçirilerek süzülür ve cam veya porselen merhem kaplarına aktarılır. Buzdolabında saklanmalı. (Sade yağ: Taze tereyağı tercihen tuzsuz orta kısık ateşte eritilir. Yanmaması için sürekli karıştırılarak kaynatılır ve üzerinde oluşan beyaz köpükler sürekli alınıp atılır. Köpükler artık oluşmadığı zaman yağ hazır demektir. Daha sonra temiz bir tülbent yardımı ile süzülen yağ saklanarak gerek yemek gerekse ilaç hazırlamada kullanılır.)

· Papatya Buğusu: Kaynar su bulunan bir kabın üstüne içine taze veya kurutulmuş bitkiler konduktan sonra temiz bir çarşaf çadır gibi hazırlanarak hasta içine oturtulur. Çıkan buharı teneffüs etmesi sağlanır. Bir süre sonra , yumuşamış olan bu sıcak bitkiler çıkan buhar genize çekilir. Küçük çocukların yetişkin birinin kucağına oturtularak buğu yapılması şarttır.

mavci

Yönetici
...

...

Öğrenilince...
Hemen hayata geçirmek istiyor insan...
Öyleyse...Hemen işbaşına...

gülnisa

Kayıtlı Kullanıcı

selamunaleykum
Yüz ve cilt güzelliğ için kaynatılmış bitki suyuyla haftada bir-iki kez yüz yıkanır.

her zaman ıçın sağlığımıza dıkkat etmemeız gerek
ama acıkcası kendım o kadar duyarlı değılım
denıcem bakalım 1 hafta
sonra buraya yazarım ınşaallah
allah razı olsun

mavci

Yönetici
Ve Aleykumselam...

Ve Aleykumselam...

selamunaleykum
Yüz ve cilt güzelliğ için kaynatılmış bitki suyuyla haftada bir-iki kez yüz yıkanır.

her zaman ıçın sağlığımıza dıkkat etmemeız gerek
ama acıkcası kendım o kadar duyarlı değılım
denıcem bakalım 1 hafta
sonra buraya yazarım ınşaallah
allah razı olsun

Allah CC. cümlemizden razı olsun inş.

aliye_aliye

Altın Üye
Web Sitesi
www.fizikist.com
Selamün Aleyküm Değerli Abimiz.
Rabbimize sonsuz kez hamdü senalar olsun. Nimetlerini, güzel görüntüleriyle göz zevkimize, kokularıyla da koku duyumuza hitap ettiren Rahman c.c, aynı zamanda bir Doğa Eczanesi kurmuş bizler için, tabir-i caizse.. Onların şifa veren özelliklerinden de istifadelenmemizi sağlamış.. Allah c.c razı olsun paylaşımınız için inşallah.Emeğinize sağlık.Selam ve Dua ile Rabbimize emanet olunuz.

cerennurum

Kayıtlı Kullanıcı
allah razı olsun evde bulundurmak gerekiyor demekki hayırlı akşamlar

mavci

Yönetici
Ve Aleykumselam...

Ve Aleykumselam...

Selamün Aleyküm Değerli Abimiz.
Rabbimize sonsuz kez hamdü senalar olsun. Nimetlerini, güzel görüntüleriyle göz zevkimize, kokularıyla da koku duyumuza hitap ettiren Rahman c.c, aynı zamanda bir Doğa Eczanesi kurmuş bizler için, tabir-i caizse.. Onların şifa veren özelliklerinden de istifadelenmemizi sağlamış.. Allah c.c razı olsun paylaşımınız için inşallah.Emeğinize sağlık.Selam ve Dua ile Rabbimize emanet olunuz.

allah razı olsun evde bulundurmak gerekiyor demekki hayırlı akşamlar

Allah CC. cümlemizden razı olsun...
Sağlık ve sıhhat dileklerimle...

mavci

Yönetici
Esselamualeykum...

Esselamualeykum...

Papatyaları değerlendirelim...
Kainat Eczanesi...

papatya1.jpg

edam005

Kayıtlı Kullanıcı
emeğine sağlık mavci kardeşim..

portakal cicegi

Kayıtlı Kullanıcı
tesekkürler mavci kardes,
ben sürekli bitiksel caylari tüketiyorum ama tabiki fazlasi zarar önce arasdirmak lazim cünkü herkese iyi gelmeyebilir ben cok uzun süre arasdirma yaptim insandan insan cok degisiyor mesela isirgan cayini fazla tüketirsen zarali olabiliyor
zaten ne varsa dogada var :a35:

mavci

Yönetici
Esselamualeykum...

Esselamualeykum...

emeğine sağlık mavci kardeşim..

tesekkürler mavci kardes,
ben sürekli bitiksel caylari tüketiyorum ama tabiki fazlasi zarar önce arasdirmak lazim cünkü herkese iyi gelmeyebilir ben cok uzun süre arasdirma yaptim insandan insan cok degisiyor mesela isirgan cayini fazla tüketirsen zarali olabiliyor
zaten ne varsa dogada var :a35:

Ben teşekkür ederim...
Alalh CC. herşeyi bizlere musahhar etmiş...
Binlerce şükür...

kardelele

Kayıtlı Kullanıcı
"selamun aleyküm ve rahmetullahi ve berekatühü"
çok güzel bir paylaşım.papatyaların güzelliğini görmek bile insanı psikolojik olarak rahatlatıyor.bitkisel olarakta çok yararları varmış.ama hiç uygulamadım.sizin bilgileriniz doğrultusunda uygulamaya çalışacağım inşallah.emeğinize sağlık.allah razı olsun değerli bilgileriniz için,

hayırlı cumalar diliyorum.selametle kalın....

mavci

Yönetici
Ve Aleykumselam...

Ve Aleykumselam...

"selamun aleyküm ve rahmetullahi ve berekatühü"
çok güzel bir paylaşım.papatyaların güzelliğini görmek bile insanı psikolojik olarak rahatlatıyor.bitkisel olarakta çok yararları varmış.ama hiç uygulamadım.sizin bilgileriniz doğrultusunda uygulamaya çalışacağım inşallah.emeğinize sağlık.allah razı olsun değerli bilgileriniz için,

hayırlı cumalar diliyorum.selametle kalın....

Allah CC. cümlemizden razı olsun...
Sağlık ve sıhhat dileklerimle...
Hayırlı Cumalar kardeşim...

nakrofen

Kayıtlı Kullanıcı
bende çok severim papatya çayını;boşuna sevmiyorum sizi papatyalar..

HERAKLES01

Kayıtlı Kullanıcı
Ben patya dusunu denedım hasas bır cılde sahop oldugum ıcın denedım vede gercekten cok yararlı bır cocuk sünnet oluncada papatya suyu dökülüyor vede ıltıhabı engelıyor vede yaranın cabuk ıylesmesınıde saglıyor
paylasım ıcın tesekürler

mavci

Yönetici
Esselamualeykum...

Esselamualeykum...

bende çok severim papatya çayını;boşuna sevmiyorum sizi papatyalar..

Ben patya dusunu denedım hasas bır cılde sahop oldugum ıcın denedım vede gercekten cok yararlı bır cocuk sünnet oluncada papatya suyu dökülüyor vede ıltıhabı engelıyor vede yaranın cabuk ıylesmesınıde saglıyor
paylasım ıcın tesekürler

AllaH cc. razı olsun...
Yüce Rabbimize binlerce şükür...
Bize bunları ücretsiz, karşılıksız sunuyor...:a11:

mavci

Yönetici

mavci

Yönetici

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt