Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

İki bardak su (1 Kullanıcı)

Luvi

Kayıtlı Kullanıcı
Rahman ve Rahiym olan ALLAH'ın adıyla,
Çok eski zamanlarda, bir Hükümdar varmış, zenginliği tüm dünyaca bilinirmiş. Hükümdar her gittiği yere, hazinesinin bir bölümünü götürür ve bunları sergilemekten büyük onur duyarmış. Hükümdarın yaşamda en çok güvendiği, tek akıl hocası bir Bilge kişiymiş.
Günlerden bir gün bu Bilge kişiyle otururken Hükümdar şöyle bir soru sormuş: “Sen ki göğün gizemine ermiş, bilime yön vermiş bir adamsın. İnsanlar, ister hükümdar denli güçlü, ister savaşçılar denli onurlu olsun, ayağına kapanır ağzından çıkacak bir sözü beklerler. Şimdi senin gibi Bilge bir adamın fikrini merak etmekteyim, benim hükümdarlığım ve servetim hakkında ne düşünüyorsun?” Bilge bu soru karsışında, Hükümdar’ın gözlerine bakarak şu sözleri söylemiş: “Diyelim ki hükümdarım, kızgın ve uçsuz bir çöldesiniz. Ölmemek için, size uzatacağım bir bardak suya servetinizin yarısını verir miydiniz?“Verirdim tabii.” “Zaman geçti diyelim, susuzluğunuz arttı, size uzatacağım bir sonraki bardağa servetinizin öteki yarısını da verir miydiniz?” Hükümdar biraz düşünür ve ardından “Ölmemek için evet” der. Bunun üzerine Bilge kişi gülerek şu sözleri söylemiş: “Madem öyle, o zaman övünmeyin fazlaca. Çünkü haşmetlim sizin servetiniz yalnızca iki bardak sudur.” Bilge kişi güzel söylemiş. Gerçekten zenginlik, sanıldığı gibi mal, mülk, para, pul, hatta sağlık bile değildir. Gerçek zenginlik gönül zenginliğidir. Gönlünüz huzur içersindeyse, başınızı yastığa koyduğunuzda, huzurla uyuyabiliyorsanız, sizden zengini yoktur.

Selam ve dua ile...

zahidee

Kayıtlı Kullanıcı
EVET çok doğru gerçek zenginlik gönül zenginliğidir.emeğine sağlık.

denizhkn

Kayıtlı Kullanıcı
dün bir komşuma anlatmak istemiştim bu hikayeyi ama tam olarak bilmediğim için anlatamadım layıkıyla... Allah razı olsun paylaşım için. artık daha net anlatabilirim:)

ahde

Kayıtlı Kullanıcı
allah razı olsun bu kıssalar bu günlere kadar dilden dile anlatılmış
akıl sahipleri düşünüp ibret alsınlar diye ne kadar aciz olduğumuzu anlatmaya çalışmışlar kendi dillerince!
allah'ın verdiği dünya malıyla
yeryüzüne hakim olduklarını sanan nefislere bir nebze ışık tutmaya çalışmışlar:tabi anlamak isteyenlere!

Efendimiz Hz muhammed musatafa (s.a.v)
buyuruyor

"Dünyayı seven ahiretine zarar verir...
Ahireti seven'de dünyasına zarar verir...
Sizler baki olanı Fani olan tercih ediniz"...

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt