Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

İki Avucunu Suya Uzatan Kişinin Örneği (1 Kullanıcı)

nakşibendi

Kayıtlı Kullanıcı
Kuran’da Allah’tan başka İlah olmadığı bildirilmiştir. Bu gerçek, Kuran’da “La ilahe illallah” hükmü ile haber verilir. Allah’ın tek güç ve kudret sahibi olduğu çok kesin bir gerçek olmasına rağmen bazı insanlar Allah’tan başka varlıklara güç atfederler. Ancak Yüce Allah’tan başka bir varlıktan medet umanların içinde bulundukları çaresizliği ve Allah’a ortak kıldıkları varlıkların güçsüzlüğünü Rabbimiz şöyle hikmetli bir örnekle bildirmiştir:

"Hak olan çağrı (dua, ibadet) yalnızca O’na (olan)dır. Onların Allah’tan başka çağırdıkları ise, onlara hiçbir şeyle cevap veremezler. (Onların durumu) yalnızca, ağzına gelsin diye, iki avucunu suya uzatan(ın boşuna beklemesi) gibidir. Oysa ona gelmez. İnkâr edenlerin duası, sapıklık içinde olmaktan başkası değildir." (Rad Suresi, 14)

Ayette örnek verilen kişi avucunu suya doğru uzatmakta ancak ağzına götürmemektedir. Avucunu ağzına doğru götürmediği sürece su bu kişiye gelmeyecektir. Bazı insanların Allah’ın dışındaki varlıklardan yardım ummaları da tıpkı bu kişinin örneğine benzer. Söz konusu kişilerin beklenti içinde oldukları varlıkların hiçbir güçleri yoktur. İnsanın Allah'ın dışında yardım umduğu kişiler de aslında Allah’ın yarattıklarıdır. O’nun dilemesiyle var olmuşlardır. O’nun dilemesiyle varlıklarını devam ettirmektedirler. Şifayı ve rızkı veren, güldüren ve ağlatan Allah’tır. Kısaca Allah’tan başka herşey ve herkes, sonsuz aciz, sonsuz fakir, sonsuz muhtaç varlıklardır. Kendilerine ait bir güçleri, kabiliyetleri yoktur; öyle ki kendilerine bile yardıma güç yetiremezler. O halde, Allah’tan başka güvenilecek, yardım umulacak, bir şeyler istenecek, beklenecek kimse de yoktur. Duayla kalınız....

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt