Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

ihtiyacımı görmek için gelmem. (1 Kullanıcı)

ruyet

Kayıtlı Kullanıcı
Allahü teâlâ, (Dua edin, kabul edeyim) buyuruyor. (Mümin 60)

Şartlarına uygun edilen dua, kabul olur. Dua ile çok şeyler olur. Meşhur bir menkıbeyi bildirelim!
Horasanda hırsızlardan birkaçı kaçar. Hiratlı bir demirci, gece evine dönerken, zaptiyelerce yakınında yakalanan hırsızlarla beraber tutuklanarak hapsedilir. Demirci, zindanda namaz kılıp, (Ya Rabbi, bu işte suçum olmadığını, ancak sen bilirsin. Beni buradan, ancak sen kurtarırsın) diye dua eder. Adil bir vali olan Abdullah bin Tahir, o gece bir rüya görür. Kuvvetli dört kimsenin, tahtını, tersine çevirirken uyanır. Hemen abdest alıp, iki rekat namaz kılar. Tekrar uyur. Yine o dört kişi, tahtını yıkmak üzere iken uyanır. Kendisinde, bir mazlumun ahı bulunduğunu anlar, zindan müdürünü çağırtıp der ki:
- Zindanda bir mazlum mu var?
- Bilmem ama, biri, dua edip gözyaşı döküyor.

Dua eden mahkumu çağırıp halini sorunca mesele anlaşılır. Vali, özür dileyip der ki:
- Şu parayı al ve herhangi bir arzun, bir işin olunca da bana gel.

Demirci, minnetsiz konuşur:
- Hakkımı helal ettim, ancak ihtiyacımı görmek için gelmem.
- Niçin?
- Benim gibi bir fakir için, senin gibi bir sultanın tahtını birkaç defa tersine çeviren sahibimi bırakıp da, dileğimi başkasına arzetmem kulluğa yakışır mı?

musab61

Kayıtlı Kullanıcı
Bir an kendimi o demircinin yerine koyayım dedim ama olmadı. Ne ben o demirci gibi dua edebilirim, Nede o ikramı geriçevirebilecek basiret.... Herhalde oraya çadır kurardım... Günbe gün uzaklaşıyoruz. Halbuki Allah'a azbir yaklaşma ne gibi sonuçlar doğuruyor pekçok kere zahir olmuştur. Hemde en akılsızın anlayabileceği bir şekilde. Dua müminin tek hazinesi. Hakkıyla anlamak nasib ola... Paylaşıma teşekkürler, Selametle..... :a35:

ruyet

Kayıtlı Kullanıcı
Bir an kendimi o demircinin yerine koyayım dedim ama olmadı. Ne ben o demirci gibi dua edebilirim, Nede o ikramı geriçevirebilecek basiret.... Herhalde oraya çadır kurardım... Günbe gün uzaklaşıyoruz. Halbuki Allah'a azbir yaklaşma ne gibi sonuçlar doğuruyor pekçok kere zahir olmuştur. Hemde en akılsızın anlayabileceği bir şekilde. Dua müminin tek hazinesi. Hakkıyla anlamak nasib ola... Paylaşıma teşekkürler, Selametle..... :a35:

sağolasın güzel cevap vermiş demirci...

çok güzelmiş emeğine sağlık

gözlerinize yüreğinize sağlık.selam ve dua ile

mir_erhan

Moderator
- Benim gibi bir fakir için, senin gibi bir sultanın tahtını birkaç defa tersine çeviren sahibimi bırakıp da, dileğimi başkasına arzetmem kulluğa yakışır mı?

selamün aleyküm..çok güzeldi..
Allah razı olsun paylaştığın için.
selam ve dua ile

ruyet

Kayıtlı Kullanıcı

selamün aleyküm..çok güzeldi..
Allah razı olsun paylaştığın için.
selam ve dua ile

ve aleyküm selâm ve rahmetüllahi RABBİM cümlemizden razı olsun.kardeşim

selam ve dua ile

lale&gül

Kayıtlı Kullanıcı

çok güzel bir paylaşım Allah razı olsun

ruyet

Kayıtlı Kullanıcı

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt