Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

İhlas... (1 Kullanıcı)

HilserSeN

Kayıtlı Kullanıcı
ALLAH u azimüşşan bir hadis-i kudsîsinde şöyle buyuruyor: "ihlas, benim sırlarımdan bir sırdır. Onu kullarımdan seçtiğim kimselerin kalbine emanet olarak bıraktım." İhlâs: Dinî amelleri, ucûp ve riyadan temizleyip halis hale getirmektir. Nitekim ALLAH(cc) bir âyet-i kerimesinde, "iyi bilinmelidir ki hâlis din ALLAH'ındır." buyurmaktadır.
Şeyhü'l-islâm hazretleri ihlâsı şöyle tarif etmektedir: "ihlâs, insanın yapmış olduğu ameli bütün şaibelerden temizlemesi ve gösterişi terketmesidir. Ve amele itimât etmemektir. Zira amele itimât eylemek irfanın noksanlığına işarettir." ibn-i Atâ hazretleri şöyle buyuruyor: "Amele itimât etmek hakikate vakıf olanlar nezdinde zillettir." Sevap kazanmak için amel etmekve ihlâsa yönelmek, ihlâsı elde etmeye mânidir. Ve bir kimsenin şöhret için amel etmesi de ihlâsa mânidir, işte ihlâs, bütün bunlardan amelleri uzak tutmaktır.

Ebu Osman Mağribî şöyle buyuruyor: "ihlâs, içerisinde nefsin haz duyacağı ve böbürleneceği şeyin bulunmadığı halettir." Daha da ötesi, ihlaslı olanın kendini muhlis görmemesidir.

Onun için "ihlâs, senin kendini ihlâslı görmemendir" ey ben ben diyen ben' den kurtulamamıs nefsiM.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt