Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Içki'den elde edilen kazanç (1 Kullanıcı)

keret

Kayıtlı Kullanıcı
İyi Günler,Benim bir arkadaşımın işi Tekel Bayiliği(İçki ve Sigara Satışı)Baba Mesleği
Tamamen kazancı bu işten.Arabasını, evini,herşeyini bu sayede aldı.Ayrıca,yanında 10 kadar da çalışan var.Onlarda bu sayede ekmek yiyor.Sen,neden bu işi yapıyorsun,başka bir iş yapsana dedim.Bana kızıyor.Başka bir iş yapamam,benim ekmek param bu diyor.Ben bu kazancın tamamen haram olduğunu biliyorum.Rahmetli benim kendi babam,boş içki şişesini dahi eline almayacaksın diye bana vasiyet etti.Ben kendim kokusunu dahi bilmem.
Ayrıca,içki satılan bir dükkandan normal alışveriş yapmanın hükmü nedir?
Bu konular hakkkında açıklama yaparsanız çok sevinirim.
Saygılarımla....

Seyren

Kayıtlı Kullanıcı
Peygamber Efendimiz (sav) buyurdu ki: “Muhakkak ki Allah içkiye, onu yapana, yapılan yere, onu içene, içirene, taşıyana, taşıtana, satana, satın alana, onun bedelini ve kazancını yiyene lânet etmiştir.

Cenâb-ı Hak, içkiyi kesin bir dil ile yasaklayan şu âyetleri gönderir:

Ey iman edenler! (Aklı örten) içki (ve benzeri şeyler), kumar, dikili taşlar ve fal okları ancak, şeytan işi birer pisliktir. Onlardan kaçının ki kurtuluşa eresiniz.
Maide (90)

Şeytan, içki ve kumarla, ancak aranıza düşmanlık ve kin sokmak; sizi Allah'ı anmaktan ve namazdan alıkoymak ister. Artık vazgeçiyor musunuz?
Maide (91)

Peygamber Efendimiz (sav) Medîne’ye teşrif ettiklerinde Medîne’de içki içiliyor ve kumar oynanıyordu. Medîneliler Peygamber Efendimiz’e (sav) içkinin hükmünü sordular. Peygamber Efendimiz (sav) de henüz Cenâb-ı Hak’tan bir hüküm gelmediği için sükut buyurdu. O esnada Hazret-i Ömer, “Yâ Rab! İçki hakkında bize açık ve kesin bir beyanda bulun!” diye duâ etti.
Bir süre sonra Cenâb-ı Hak,

Sana içkiyi ve kumarı sorarlar. De ki: "Onlarda hem büyük günah, hem de insanlar için (bazı zahiri) yararlar vardır. Ama günahları yararlarından büyüktür." Yine sana Allah yolunda ne harcayacaklarını soruyorlar. De ki: "İhtiyaçtan arta kalanı." Allah size âyetleri böyle açıklıyor ki düşünesiniz.
Bakara (219)

âyetini gönderdi.

Seyren

Kayıtlı Kullanıcı
Soru: Ağabeyimle tekel bayii işletiyoruz. Dört kişilik bir aileyiz ve geçimimizi buradan sağlıyoruz. İçki satmak günah mıdır?

Cevap: Dinimizde alkollü içki kullanmak ve satmak haramdır. Bazen zorunluluklar yasaklan mubah kılar. Bu münasebetle Avrupa'da açtığı dükkânda alkollü içki ve domuz eti satıp satamayacağını soran birine verdiğim yanıtı yineliyorum: Kur'ân'da alkollü içki içmek ve domuz eti haramdır. Peygamberimizden de alkollü içki haram olduğu gibi onun ticaretini yapmanın da haram olduğuna dair rivayetler gelmiştir.

Prf.Dr.Süleyman Ateş

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt