Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Ibrahim ipek efendinin dostlarına mektubu (1 Kullanıcı)

hafize

Kayıtlı Kullanıcı
EVLATLARIM, Önce selam eder gözlerinizden öperim. Huzuru Peygamberide dünyada ve ahirette mutlu ve bahtiyar olmanızı Cenabı Allah’tan dilerim. Bu beldeyi Tayyibede, duası makbul olanlar hürmetine, istikametli yaşayıp, ihsanlı ibadet etmenizi, sizin ve sülbünüzden geleceklerin sapıklık ve adavet yolunu tutanların peşine düşmemenizi yüce Allah’tan niyaz ederim.

EVLATLARIM, Sizler sorumluluk sahibi olduğunuz zaman kimliğinizi bilin. Sizi, müslüman olmanızdan dolayı, hor hakir gören nasipsiz alçak kişilerle dost olmayın. Allah’ın emrini tutmayan, ahir zaman peygamberi Muhammed Mustafa SAV’i sevmeyen, İslamın hududu dışına çıkmış gafillerin elinden ab-ı hayat suyu da olsa içmeyin.

EVLATLARIM, Bizim yaşantımız bundan ibarettir, diyenlere inanmayın. Zakirlerin ölüsü diri, gafillerin dirisi ölü gibidir. Günahkarların yaşantıları sizi imrendirmesin. Yaşamın hepsini dünyada sananların peşine düşüp gitmeyin. Allah’ın ihsanı bol lakin azabı şedittir.

EVLATLARIM, Annenizi, akrabalarınızı, büyüklerinizi beni sevip saydığınız gibi sayıp sevin.Akılsız ahmaklarla dostluk bağlarınız varsa çözün. İffet ve namusunuza zarar geleceğini sandıklarınızdan, koyunun canavardan kaçtığı gibi kaçın. Kibirli ve küsen taraf siz olmayın.

EVLATLARIM, Nikahında bulunduğunuz kişiyi tahtınız altına almayın. Fakirlere ikramda bulunun. Kibirlilere kibirli davranın. Zira Peygamberimiz SAV. “Kibirliye kibirli davranmak sadakadır” buyurmuştur. Her halinize razı olun, dünyanın fakirliği sizi üzmesin. Zira Peygamberimiz SAV. “Benim iki sanatım var. Biri fakirliğe sabr etmek, biriyse düşmanlarla harb etmektir” demiştir.

EVLATLARIM, Dünya varlığı sizi şaşırtmasın. Zikir ve şükür ehli olun. Bu gün bulduğunuzu bu gün yeyip tüketip, müsriflerden olmayın. Zira Peygamberimiz SAV. “İdare ve iktisat geçimin yarısıdır,“ buyurmuştur. Eğer müsriflerden olursanız, nikahında bulunduğunuz kişinin ölene kadar iki yakası bir araya gelmez. Dünyada kanaatte ve ibadette rekabet edin.

EVLATLARIM, Hükümet ve devleti hafife almayın. Dünya ve ahiret kanunlarının zıddına hareketlerde bulunmayın. En az farz emirleri yapacak kadar dini emirleri öğrenin, çocuklarınıza da öğretin.

EVLATLARIM, Ben bu mektubu size peygamber şehrinden hatıra olarak yazıyorum. Eğer aklınız varsa yeter. Yoksa Kur’an’ın manasını, hadislerin ibarelerinin tümünü duysanız yetmez.

EVLATLARIM, Allah bu mübarek belde hürmetine sizi, bizi eba ve ecdatlarımızı bütün ümmeti Muhammedi affedip son nefeste de iman selameti ihsan eylesin. Allah’a emanet olun. Bu kadarcık kafi gelsin. Biz size dua ediyoruz. Siz de bize dua edin. Esselamu aleyküm menittebeal hüda.

İBRAHİM İPEK 1983 - MEDİNEYİ MÜNEVVERE

blok_13.gif

hafize

Kayıtlı Kullanıcı
İbrahim İpek efendi uzun boylu, geniş omuzlu, iri yapılı ve heybetliydi. Yolda yürürken ve mecliste otururken herkesten yüksekte görünüdü. Parmağına yüzük takardı, temizliğine çok dikkat eder, şalvar, gömlek ve üzerine yelek giyerdi. Camiye ve sohbete giderken pardösü giyinirdi. Sokakta cübbe sarık giyen ihvanına kızar: “Siz benim yolda böyle giyinip sokakta dolaştığımı gördünüz mü” derdi. Sohbetlerde evinde genelde sarık sarınır, ihvana bu şekilde rabıta verirdi. Her gün dişlerini fırçalar, misvak kullanırdı.
Sakallarını kokulu sabunla yıkar, misk kokusu kullanırdı. Kendisi dünya ahiret dengesini kurmuş nadir zatlardandı. Bir keresinde yeni aldığı biçeri kastederek: “Efendi ehlullaha bu şekilde dünyayı talep etmek yakışır mı” dediklerinde: “Dünya işinde Koç’tan ileri olmak isterim, ahiret işinde de Mevlana’dan ileri olmak isterim” demişti. Hülasa, ahlakı Peygamberi ile muttasıf, bu asırda Peygamberimizin kamil halifesi, varisi olan örnek bir insandı. Rabbim şefaatine himmetine siz saygıdeğer okurlarımızı ve sevenlerini erdirsin.
m

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt