Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

HZ. SALİM MEVLA EBU HUZEYFE(r.anh) (1 Kullanıcı)

ahnef

Kayıtlı Kullanıcı
Hz. ebu bekir zamanında Müseylemet'ül Kezzab'a karşı yapılan Yemame gazasında Muhacirlerin sancaktarı Hz. salim Mevla Ebu Huzeyfe idi. Salim' in sancağı taşıması dolayısıyla tehlikeye hedef olacağını gören Ashab dedilerki: _eğer ben sancağı taşımyacak olursam Kur'an_ı Kerim ehlinin en bedbahtı olurum .Harp sırasında Beni Hanife kabilesi, sancağı düşürebilmek için sancağın bulunduğu yere ve sancaktar Salim 'e çok şiddetli bir hücum yaptılar.Salim'in sancak tutan kollunu azılı kafirlerden biri çok şiddetli bir şekilde kesti.Salim,''ALLAH...'' diy öyle bir haykırdıki, harp meydanı inledi.Fakat sancak yere düşmeden diğer eliyle tuttu.Bir kılıç darbesiyle dier koluda kesildi.Fakat İslam sancağı yine yere düşmedi.Çünkü Salih vücuduve kesik kollarıyla sancağa sarılmıştı.Kafierlerin bütün şiddetli darbelerin rağmen asla sancağı bırakmadı.Sanki Salim Mevla Ebu Huzeyfe'ye vurulan her kılıç darbesi onun sancağa biraz daha sıkı yapışmasını ve durduğu yerde daha kuvvetli dik durmasını sağlıyordu.Ne yazıkki İslam askeri yetişti ve sancağı aldılar,o zaman Salim yere düştü.Salim kafirlerin en şiddetli kılıç darbeleri altında:MUHAMMED BİR RASULDEN BAŞKASI DEĞİLDİR(al_i imran suresi\144) ayeti kerimesini okuyordu Ashabı Kiram ona yetiştikleri zaman bu ayeti okuduğunu işittiler.Yere düşünce Ebu Huzeyfe'yi sordu.Şehid olduğunu öğrenince buyurduki:Beni de onun gibilerin yanına götürün! Vasiyetini yaptı ve 633 senesinde şehadet mertebesine erişti.Ebu Huzeyfe ile beraber birini başı diğerinin ayağının yanında olduğu halde defnettiler.Mlının bie kısmını kölelerin azad edilmesi için ,üçte birini beytülmale,üçte birinide ehline bırakmıştı.Hanımı ve çocukları kendileri için vasiyet edilen malı almamışlar ,onlarıda beytülmale bırakmışlardır.Onun ilm ve irfanı Ashabı Kiram tarafından kabul ve tasdik edilmekle beraber,Hz Ömer'in hususi bir muhabbeti ve hürmeti vardı.Hatta yerine halife tayin etmek istemişti.Salim Mevla Ebu Huzeyfe , Mekke'den diğer muhacirlerle çıkıp Medine'ye gelinceye kadar Muhacirlere imam oldu.Bir gün Resulullahın yanında Salim Mevla Ebu Huzeyfe'nin ismi zikredildi.Peygamber efendimiz buyurdu ki:_Muhakakki Salim, Allahu Teala2yı çok sever.Eğer Allahu Teala'dan korkusu olmasaydı yine sevgisinden dolayı Allahu tealay iya etmez ,günah işlemezdi.Peygamber efendimiz yine bir gün buyurduki:_Kıyamet günü bir çok kimseler ALLAHU TEALA onların amellerini boşa çıkarır ve onları şiddetli bir şekilde Cehenneme atar.Bu dehşetli durumdan ürperenSalim dedi ki:_Anam babam sana feda olsun ya Rasulallah ;biz o kavmi nasıl yanıyacağız?Seni Hak Peygamber olarak gönderen Allahu Tealaya yemin ederimki,ben onlardan olmaktan çok korkuyorum._Ey Salim onlar namaz kılarlar,oruç tutarlar,fakat kendilerine haramdan bir şey teklif edildiği zaman Allah'u Tealadan hiç korkmadano haramı işlerler.Allah'u Tela da onların amellerini ibadetlerini kabul etmez.Allah korkusu,Allah sevgisindendir.Allah'tan korkmayanlar ,Allah'ı sevmeyenlerdir.Allah'tan korkmak Allah'ın hududlarını ihlal etmekten çekinmektir.Allah'ın hududlarını ihlal etmeyi içlerin sindirenler,kalplerinde Allah'ın sevgisi silinenlerdir.Sahabe fıkıhından bunu anlıyoruz.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt