Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Hz. Peygamber'in (s.a.) İlk Hutbesi (1 Kullanıcı)

Azerbaycan_li

Kayıtlı Kullanıcı
Hz. Peygamber'in (s.a.) İlk Hutbesi

İbn İshak dedi ki: Ebu Seleme b. Abdurrahman'dan bana ulaşan bir habere göre -Hz. Peygamber'e (s.a.) söylemediğini söyledi göstermekten Allah'a sığınırız- Hz. Peygamber'in (s.a.) ilk hutbesi şöyle olmuştu: Hita*bet için cemaatın arasında ayağa kalktı. Allah'a yaraşır bir şekilde O'na hamd etti, övgüde bulundu. Sonra şunları söyledi:

Ey insanlar! Kendiniz için âhirete önceden azık gönderiniz. Elbet bilir*siniz ki vallahi herbiriniz ölecek, sürüsünü çobansız bırakacaktır. Sonra Rabbi Allah -arada ne bir tercüman, ne bir alıkoyucu engel bulunacak-ona şöyle diyecektir: "Sana, Benim elçim gelip buyruklarımı tebliğ etmedi mi? Ben sana mal verdim, ihsanda bulundum. Ya sen kendin için âhirete ne gönderdin!" O da sağına-soluna bakacak, hiçbir şey göremeyecek. Son*ra önüne bakacak, orada da cehennemden başkasını göremeyecek. Öyleyse yarım hurma ile de olsa kendisini cehennemden korumaya gücü yeten (o hayrı) işlesin. Onu da bulamayan güzel sözle kendini korumaya çalışsın.

Çünkü bir iyiliğe karşılık on mislinden yedi yüz misline kadar sevap verilir. Selâm size. Allah'ın rahmet ve bereketleri üzerinizde bulunsun.

Kaynak:İbn Hişâm, a.g.e., 1/500-501. İbn İshak, Ebu Seleme b. Abdurrahman'ı görmüş, ancak ondan rivayette bulunmamıştır. Ebu Seleme, sahabenin bir kısmından riva*yette bulunmuş, ama Allah Rasûlü'ne (s.a.) yetişmemiştir. 94/712 senesinde vefat etmiştir.

Azerbaycan_li

Kayıtlı Kullanıcı
Allah rasulu (sav) ne de güzel hutbe vermiş kısa ve öz...ama içində nice güzellikler barındıran bir hutbe..günümüz hocaların ve s insanların konuşmalarıyla, hutbeleriyle mukayese edelim derim...

_AYDIN_

Kayıtlı Kullanıcı
selamun aleyküm kardeşim...
RABBİM celle celalühü razı olsun...

smyyes

Kayıtlı Kullanıcı
Allah razı olsun.
O ne güzel peygamberdir ki bir sözü ,bir vaazı merhem gibi geliyor..
cehennem bizden uzak ,kafirlere yakın olsun
bir hurma kadar iyilikle bile cehennem ateşinden kurtulunulabilen bir dine sahibiz.
ne mutlu bizlere

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt