Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Hz. Osman'ın (r.a) Ağlatan Şehadeti (1 Kullanıcı)

hafize

Kayıtlı Kullanıcı
Hz. Osman'ın (r.a) Ağlatan Şehadeti

Kuran okuyordu. Bir ara susuzluğun verdiği, yorgunluğun verdiği tesirle uzaklara daldı Kuran okurken. Diz üstü oturmuş Kuran okurken, başı öne eğildi uykuya dalmıştı birden bire... Uykudayken rüyasında önünde bir koridor o koridorlar açılıyordu. Onu tutanlar götürüyorlardı, buradan buradan diyorlardı. Sonra o koridorlardan geçti, orada bir ışık kümesi gördü. orada birileri oturuyordu yaklaşınca birden ne görsün. Allah'ın Resulü oradaydı. Bir yanında Hz. Ebu Bekir öteki yanında Hz. Ömer vardı. Allah'ın Resulüyle karşı karşıya kalmıştı, Allah Resulü bakıyor gülümsüyordu:

- Osman geldin mi?

- Geldim ya Resulallah.

- Seni susuz mu bıraktılar?

- Beni susuz bıraktılar Ya Resulallah.

- Seni hapis mi ettiler?

- Beni hapis ettiler.

- Seni mescide indirmiyorlar mı?

- Beni mescide indirmiyorlar.

- Sen aç mı kaldın?

- Ben aç kaldım Ya Resulallah.

- Ya Osman dilersen iftarı bizim yanımızda yapabilirsin istersen yardımına gelip seni kurtarsınlar.

- Sizinle birlikte iftar etmek isterim ya Resulallah.

- Hadi Osman acele et gel bu akşam seni bekliyoruz, beraber iftar yapacağız.

Birden sıçradı, uyanmıştı. Cuma günü akşam üstüydü.

Hanımı geldi:

Ne oldu Osman? dedi.

Demin Resulallahı gördüm, beni çağırıyordu. Ben gitmek üzereyim demek ki.

Birden entarisini çıkardı, bana şalvar getirin dedi. Hayatı boyunca şalvar giymemişti. O an şalvar giydi, sadece o an. Ve o kadar edepliydi ki biraz sonra şehit edileceğinden edep yeri açılmasın diye şalvar giyecekti. Biliyordu ki o zalimler onu yerde sürükleyeceklerdi.

Kapı zorlanıyordu, ve hanımına dedi ki terk edin burayı beni yalnız bırakın, beni Kuranla baş başa bırakın.

Kuran önündeydi başını önüne eğmişti, sadece Kuran'a bakıyordu kapıyı kıranlara bakmıyordu bile. Sonra birisi içeri girdi, sakalından tuttu onu ve o an başını kaldırdı baktı birde ne görsün sevdiği bir insanın oğluydu, sevdiği bir dostunun oğluydu ve şunu dedi:

"Baban görseydi bunu sana ne diyecekti"

O an gözlerinden yaşlar geldi, ağlıyordu halife. Delikanlı bırakıp kaçtı. Sonra üst üste başına gelen demir darbeleri meleklerin haya ettiği o büyük insanın başını yarmıştı. Mübarek kanı Kuranı Kerimin üzerine "Onlara karşı sana Allah yeter" ayetinin üzerine damlıyordu.

Ve Hazreti Osman Şehit Edilmişti
*ONLARA KARŞI SANA ALLAH YETER *AYETİ ÜZERİNE DAMLIYORDU KANI

üçgün boyuca kimse ona yanaşamıyordu cesedini dahi kaldırtmıyorlardı naile elini uzatmış ona inen darbeleri durdurmaya çalışırken nailenin eli kopmuştu
üçgün sonra 12 sahebe gece karanlığında osmanın yanına gidiyorlardı elbisesi kan içersindeydi beyaz elbisesi beyaz saçı beyaz sakalı kana bulanmıştı

o çoktan iftara gitmişti resulun yanındaydı çok özlediği dostların yanındaydı çile bitmişti ...

sırtladılar onu yıkamadılar şehitti çünkü elbisesini çıkarmadılar kanla gidecekti hesaba hesap sormak için sırtta giderken bopşta kalan mübarek başı kaplıara çarpıyordu tak diye sesler geliyordu ve baki mezarlığının uzağındaki doğrusu kağıtların atıldığı yere gömdüler çünkü oraya müsade ediyorlardı... gecenin geç saatinede gömdüler onu
medine mahzundu sahabenin şehitleri çoktan hz osmanı misafir almışlardı yanındaydılar hz osmanı çok sevmişlerdi 83 yaşındaki rahmet bereket insanı tek başına tebükü satın alan adam Allah resulunun uhud dur bakalım üstünde şehit var dediği adam garip bir şekilde toprağa verildi ...

medine hz osmanı hiç unutmayacaklardı bu rahmet adamı gitmeyecekti ve son olarak hz osman medinedeki sakin medinedeki o sessiz insan

birgün medineye gittiğinizde hz osmanı ziyaret edin ve o hüznü yaşayacaksınız hz osman hep yanlız dır sedece kuranıyla başbaşa kalmıştır ...

alinti
.:A:A:A

smyyes

Kayıtlı Kullanıcı
Allah razı olsun ablacım çok beğendim.
hepsinin vefatı bir başka acı,bir başka acıtıyor yürekleri.bir başka üzüyor insanı.
Hz.Osman ın hayasına hayranım.
Allah bizleri onların yolundan bir an olsun ayırmasın..

melankolik5288

Kayıtlı Kullanıcı
Selamunaleyküm. Allah razı olsun
Onların aydınlattığı bu mübarek yoldan ayrılmayız İnşaallah. Onların ahlaki ile ahlaklanmak duası ile
Alllaha emanet olun.

sparrow

Kayıtlı Kullanıcı
offf offf sahabelerden ileri gelenlerin çoğu şehit oldu :(:(:(

"Baban görseydi bunu sana ne diyecekti" bu sözün tam hali;
"Baban bu sakala böyle el uzatmazdı.Baban görseydi bunu sana ne diyecekti"

yakais

Yasaklı Kullanıcı
Ya Rabbım seni çok ama ve çok seviyorum...
Ya Rabbım senin çok sevdiğin Habibin Muhammed Mustafa A.S. 'ı çok ama çok seviyorum...
Ya Rabbım senin sevgilinin sevdiklerini de çok ama çok seviyorum...
Ağla gözlerim neden görmedim göremedin onları...
O Allah C.C. Aşkı ile coşan ...
Kendilerini Allah C.C. aşkına Muhammed Mustafa A.S. aşkına adıyanları...
Gözler nasıl yaşı tutar...
Yazı çok güzel teşekkürler...

yakais

Yasaklı Kullanıcı
Ya Rabbım seni çok ama ve çok seviyorum...
Ya Rabbım senin çok sevdiğin Habibin Muhammed Mustafa A.S. 'ı çok ama çok seviyorum...
Ya Rabbım senin sevgilinin sevdiklerini de çok ama çok seviyorum...
Ağla gözlerim neden görmedim göremedin onları...
O Allah C.C. Aşkı ile coşan ...
Kendilerini Allah C.C. aşkına Muhammed Mustafa A.S. aşkına adıyanları...
Gözler nasıl yaşı tutar...
Yazı çok güzel teşekkürler...

K

kodoo

Selamun Aleyküm..
Hz Osman'ın şehadeti İslam ümmetinin imtihanı olmuştur..
Yalnız bu hikayenin kaynağı var mıdır?
Öldürmek üzere saldıranlar fitne çıkarmak isteyenlerdi diye biliyorum.. Mısırdan valiyi itiraza gelen gruptan değillerdi..
Çünkü Hz Ebubekir'in oğluna atılan bu iftira mesnetsizdir.. Abdullah bin Ebubekr, tıpkı İmam Hasan ve İmam Hüseyin gibi fitneyi engellemek ve Hz Osman'ı korumak üzere İmam-ı Ali tarafından görevlendirilmişti.. İmam-ı Ali Hz Osman'la ilgilenirken, su götürürken ve arabuluculuk yaparken.. İbn-i Ebubekr de Cennet gençlerinin efendileri Hz Hasan ve Hz Hüseyin gibi bil-fiil Hz Osman'ı korumaya çalışmışlar fakat damdan girenleri fark eden Hz Ebubekir oğlu Abdullah hainlerle savaşmış ikisini öldürse de başarılı olamamış hepsini durduramamıştır.. Hz Osman'ın bu sırada Kur'an okuyuşu ve ara vermemesi ve kanın mushaf sayfalarına sıçraması da, böyle bir konuşmanın geçmediğinin delilidir.. selametle

El-Endulusi

Kayıtlı Kullanıcı
Misirdan valiye itiraz meselesi degil. Hz.Ebubekirin r.a. oglununda sucu degilde Hz.Osmanin r.a. katibinin yaptigi bir harf hatasi sebebiyle misir valisine yazilan bir mektup sebebiyle. Hz.Osman r.a. misir valisine mektup yaziyor ki Abdullah geliyor yeni misir valisi olarak onu karsila. Katipde karsila sozunde harf hatasi yapip oldur yaziyor. Hz.Ebubekirin r.a. Abdullah da bunu yanlis anliyor. Daha sonraki olaylarda olaya hariciler karisiyor. Daha sonrada olanlar oluyor. Hz.Osman r.a. evde kusatma altinda kaldigi sirada Hz.Ebubekir r.a. oglu iceri girdiginde onu ikna ediyor ve Hz.Ebubekir r.a. oglu vazgecip cikiyor fakat evi saran grup kusatmaya devam devam ediyor haricilerin fitneleri sebebiyle.
Allah c.c. Rahmet eylesin sefaatine bizide nasip etsin.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt