Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Hz.Omer (r.a) soyundan bir alim : HAYDAR HATIPOGLU (k.s) (1 Kullanıcı)

KatrePare

Kayıtlı Kullanıcı
Esselamu aleykum kardeslerim..:)
Bugun sizlerle, bilgisayardaki ozel dosyamin birkac notu paylasacagim. Bildiginiz gibi Haydar Hatipoglu (k.s.) hocamiz, hala dinimize ve ulkemize hizmet eden Sevgili Prof.Dr. Nihat Hatipoglu'nun babasi, nurlu soyun guzel delikanlisi ve ornek Muhammed Said Hatipoglu'nun da dedesidir. Onunla ilgili birkac aniyi paylasmak istedigim sizlerle...
Buyrun okuyalim, ve bir Fatiha'da bu can hocamiza okuyalim. Allah ondan ebeden razi olsun.

Bir müderris anlatıyor ..

Ben doğuda medrese talebesiydim.. Sarf, nahiv ilimlerini bitirmiştim. Diyarbakırdaydım. Diyarbakır ulu cami'nin önüne geldiğimde müthiş bir kalabalık vardı. Arkadaşlarıma dedim ki '' Nedir bu kalabalık? '' Bana dediler ki '' Şarkın büyük Âlimi gelmiş. Sünen-i ibn mace'nin şarihi Haydar Hatipoğlu hoca gelmiş ''

Uzaktan kendisini izledim. Kim yanına gelirse tebessüm ediyordu. Elini öpmek isteyenlere elini öptürmüyordu. Çok mütevazı bir yapısı vardı. Hal ve hareketleri, yürüyüşü bile Sünnet'e uygundu. Her hali ile Sünnet'i ihya ediyordu. Bakışları çok tesirli idi. Ulu cami tıklım tıklımdı. Fakat kendisinin ilmini duyduğum gibi aklıma akılen bir fıkhı konuyu danışmak istedim. Ama sorulacak bir ortam yoktu. Her taraftan insan hoca efendinin etrafındaydı.
Sonra biran öyle bir şey oldu, benim olduğum tarafa doğru yürüyordu. Bana yaklaştıkça, bir titreme aldı beni. Çok tesirli bir bakışı vardı. Yanımdan geçerken ellerini başıma sürdü bana tebessüm etti ve '' Aklına takılan soru Şafii mezhebine göre şöyledir, hanefiye göre şöyle diğer mezheplere göre şöyledir '' dedi. Ben o an sadece hayretler içerisinde kendisine bakıyordum. KİMSE NE OLDUĞUNU ANLAMADI AMA BEN ÇOK İYİ ANLADIM. Verdiği cevabı daha önce hiçbir kimse verememişti. Ben daha soruyu kendisine sormamıştım bile... BEN ÖMRÜMDE ONUN GİBİSİNİ DAHA GÖRMEDİM. Hayatım boyu unutamadığım tek Âlim Haydar Hocadır. Öylesine Bir ilmi vardı ki , Sanki fıkıh bir bedene bürünmüştü.

Bir başkası Müderris anlatıyor :

Talebelerime ders veriyordum. Hadis terimleri ile ilgili bir mesele idi. Altından kalkamadım. Çok zor bir konuydu. Talebelerime dedim ki, siz bugünlük bununla istifade edin. Ben size bu konuyu araştırıp anlatacağım. Gece Rüyamda Resullullah ( A.s.) gördüm. Bana şöyle dedi: Sen bu konuyu Haydar'a anlat. Onun Altından kalkamayacağı bir ilim yoktur. Biz her ilmi ona verdik. Ben dedim ki: Ya Resulallah haydar kimdir? Bana tebessüm etti: O seni bulur. O zaman tanırsın , dedi ..

Vallahi ertesi gün ben ders vereceğim zaman içeriye Bir zat girdi. Çok Mütevazi bir yapısı vardı.. Bana yanaştı ve : ''ALLAH'ın selameti üzerine olsun kardeşim. Merhabalar. Resulullah beni sana gönderdi. Ben haydarım. Bilemediğini bana sor '' dedi..
O an titredim.. O an kendimden geçtim .. Resulullah ile mana aleminde görüşen Bir Alim beni ziyaret geldi .. Vallahi onun gibisini görmedim ben..

Bir başkası anlatıyor :

Medine'deydik.. Haydar Hocanın yanındaydım. Her gece teheccüd için Ravza'ya giderdi. Ravza'nın içerisinde 2 rekatta hatim indirirdi. Bu tarifi olmayan bir keramet. İzahı zor. 2 rekatta hatim indiriyordu. Bu ALLAH'ın haydar hocaya ihsan ettiği hallerden biriydi..Namazı kılarken gözlerinden akan yaşlar mübarek sakalını ıslatıyordu.. Bir ara namazda başını kaldırdı Ravza'daki zata ( s.a.v.) baktı öylesine ağladı ki , namazı zorla bitirdi..
Sabah namazında herkes Resulullah'ı ziyaret ettiğinde Haydar Hocanın yanındaydım. Onu izliyor , takip ediyordum.. Resulullah'ın mübarek kapısına gelince başını öylesine aşşağıya eğdi ki başı göbeğine değecekti sanki. Öylesine edeple duruyordu. Uzun uzun salat-u selam getirdikten sonra dudakları titrerken şöyle diyordu : '' Ruhum sana hayrandır benim. Keşke kapının eşiği olsaydım ben. Ya Resulallah çok yoruldum artık. Dayanamıyorum ben. Gücüm kalmadı, hasretin içimi yakıyor. Ne olur Ya Resulallah .. Ne olur yanında kalmama müsade et artık. Takatim kalmadı. '' Sonra başını kaldırdı öylesine gülümsedi ki, öylesine ağlıyor öylesine güzel tebessümü hayatım boyunca görmedim. Sanki bir haber almıştı o an... Ertesi gün Haydar Hocayı baki'ye Hz.osmanın yanına defnettik..

Vefaat edeceği gün baki mezarlığına girdi.. Çok sessizdi. Çok dalgın yürüyordu.. Sürekli Rabbin Merhameti ile ilgili ayetleri okuyordu.. Boş bir mezarın başına geldi. Mezarın başında sükut etti. Uzun uzun mezarı baktı. Çok garip şöyler söyledi o an : Şunu söyledi : Ya Rabbi burada defnedilecek kula merhamet et. Buna yakın bir söz söyledi... Biz anlamıyorduk o an. Ama haydar hoca ne söylediğini çok iyi biliyordu. Ertesi sabah Haydar Hocayı o mezara defnettik. Sanki kalbine bir keşif geldi ve nereye defnedileceği ona söylendi.. Ben onun gibisini görmedim ..

SIMDI ISE, KADER YA...
RABBIM YA ISTE...
HZ.OSMAN (radiyallahu anh) 'IN AYAK UCUNDA YATIYOR HOCAMIZ,MEDINEDE...
ALLAH ONDAN EBEDEN RAZI OLSUN.
ALLAH BIZI ONLARLA HASREYLESIN INSALLAH.

KatrePare

Kayıtlı Kullanıcı
Haydar HATIPOGLU (k.s) hocamiz, 1995 yilinda vefat etmistir.

KatrePare

Kayıtlı Kullanıcı
YILDONUMUYDU...

23 Mayis 1995'te vefat etmisti. Yaklasik 2 hafta once vefatinin 17. yildonumuydu hocamin, ustadimin... Allah ona rahmet etsin.

KatrePare

Kayıtlı Kullanıcı
Ah ustad ! Nerelerdesin?
Iste benim ustadim..

Ogullarindan Omer Vehbi Hatipoglu.

Ogullarindan Prof.Dr. Nihat Hatipoglu Hocamiz.

Torunu ve Nihat Hocamizin da oglu, genc hatip Muhammed Said Hatipoglu.

KatrePare

Kayıtlı Kullanıcı

Iste iki Hatipoglu.. :)

Muhammed Said ve Mustafa Hatipoglu..

Boyle ustadin, boyle torunlari, Islam'a hayirli nesli olmali. Rabbim bizleri ve onlari korusun.

KatrePare

Kayıtlı Kullanıcı
1929’da Diyarbakır’ın Hazro İlçesinde doğdu. Müftü olan babasından özel Arapça, Hadis ve Fıkıh dersleri aldı. Hazro’da müftülük yaptı. Orta ve lise tahsilini dışardan bitirdi. Zamanın Müderrislerinden Arapça, Nahiv, Sarf, Mantık, Beyan, Vazı, Münazara, Meâni, Bedi’, Fıkıh, Tefsir, Hadis ve Akaid derslerini ikmal ederek birer İlmi İcazet aldı.

Siirt ve Uşak müftülüklerinde bulundu. 1978 yılında Afyon Müftülüğüne atandı. 1981 yılı Ocak ayında İzmir Müftülüğüne naklen tayin olan Haydar Hatipoğlu evli ve beş çocuk babasıdır.

Eserlerinden Bazıları:

Ölümden Sonraki Hayat
Sünen-i İbn-i Mace (Terc.)
Ashabtan Öğütler
Şafii İlmihali
Nereye Gidiyoruz?
İslam Hukuku Tarihi (Terc.)

Afyon Muftulugu'nun resmi sitesinden alintidir.

KatrePare

Kayıtlı Kullanıcı
BABAM, RESULULLAH (SAV)'IN KOMŞUSU OLDU!

23 Mayıs 1995 gece yarısı biz kendisini Esenboğa havaalanına getirecek uçağı beklerken Medinetü'r-resul'den telefon eden diş hekimi kardeşim Fatih, titrek sesiyle şöyle dedi: “Biz babamızı damat ettik Aşık'ı Maşuk'a Resulullah'a teslim ettikCennetü'l Baki'de misafir edeceğiz”

Ben o anda elimizden neyin gittiğini çok iyi biliyordum1987'de Mısır'a geldiğinde –bir anlamda kendisini deneyen- Ezher Ulemasının: “Sizin gibi bir alimin Türkiye'de olabileceğini tahmin edemezdik”, dedikleri Haydar HATİPOĞLU hocamın, babamın gittiğini anladımHadis, tefsir,fıkıh, feraiz, bedii, meani, beyan velhasılı bütün dini sahalarda hüccet olan bir alimin toprağa gideceğini biliyordum

O hep Medine'liydi O hep Ravzayı Mutahhara'nın oralardaydı Yatarken, yemek yerken, kürsüdeyken, kitap okurken hep Ravza'daydı Allah da şahittir ki Hz Muhammed(sas) adını kullandığı her seferinde boğazı düğümlenirdiEfendimizin adını rahat kullanamaz mutlaka ağlardıGece yarıları kalkar (teheccüt namazı) Resulullah'a aşkını ilan eden kasideler okurduSabahları seccadesine elimi sürdüğümde secde yeri hala ıslak olurduO'nu hep şöyle hatırlayacağım: kitap odasında önüne birkaç kitabı açmış notlar alıyor, kitap üzerinde veya herhangi bir münasebetle Resulullah'ın adını andığında dudakları büzülüp sakalından aşağı yaşlar boşalıyor, gördüğü kim olursa olsun yüzüne tebessüm ediyor, seccadenin üzerinde sarığını sarıyor, evden çıkmadan duha namazı kılıyorKur'an okuduğunda bazı ayetleri dönüp-dönüp okuyor ve yüksek sesle ağlıyor, alacağı her kararda istihareye yatıyor, Kur'an ve sünnet uğruna canını feda etmekten zerre kadar çekinmiyor ve en zor şartlarda Kur'an ve Sünnetin , yani ehl-i sünnet akidesinin bir fedaisi gibi hep öne çıkıyorAllah sana, zerreler adedince rahmet eylesin

Cennetmekan babam, seni hatırlıyorum! İbn-i Mace'yi şerhediyordunResulullah'ın vefatı bölümünü bir ayda bitirebilmiştin“Resulullah'ın eli yana düştü” diyordun sonra ağlıyordunBir saat sürüyordu ağlaman“Git, bugün daha yazamayız” diyordunKatibin olan ben ve kardeşim kalkıyorduk İkinci gün oturuyorduk “Ve Resulullah'ın ateşi yükseldi” diyordun, sonra yine hüngür-hüngür ağlıyordunSanki o an oradaymışsın gibiResulullah'ın vefatını nasıl yazdığımızı bir Allah, bir sen, ben ve kardeşim biliriz

Abdülhakim Arvasi (ks)'ın kabrini ziyarete gideceğimiz biz gün arabamıza bindiğimizde annemin esans kullandığını anladınArtık yaşlı sayılan anneme: ”hanım, git kokuyu gider, öyle bin arabayaKoku sürünüp de dışarı çıkan kadına, Peygamberimiz: Melekler lanet ederler” demiştir deyip annemi tekrar eve gönderdiğini hatırlıyorum İslam'ın hiçbir hükmünü kimseye, hiçbir şeye feda etmedinHiçbir zaman gölgeye sığınmadınİslam'ın hakikatını söylerken hiçbir kınayıcının kınaması seni zerre kadar etkilemediAllah ve Resulu şahittir ki hep öyle yaşadın, ailen içinde hiçbir günaha-harama müsaade etmedin

Vefatında sonra Etlik Aşağı Eğlence'nin cemaati geldiMeğer gitmeden Medine'de inşallah kalacağını ilan etmişsinKimine: “Resulullah'a bir arzuhalim var, inşallah bu sene cevap alacağım” demişsin, kimine: “Medine'den firkat benim içimi yakıyor Ne zaman Resulullah'a komşu olacağım, bekliyorum” demişsinDaha neler neler demişsinAllah senin makamını ali etsinAllah senden milyarlarca kere razı olsun Sen vefat ederken de bize ders verdin

18 Mayıs günü Medine'den dönecektin 25'ine erteledinSenin göğsünden ağrı duyduğunu haber alınca bir an önce gelmen için girişimlerde bulundukMedinede'ki kardeşim, Diyanet'in görevlileri, Medineli bazı aracılar, herkes seferber oldu 1830 uçağı olmasına rağmen senin gönlün 2230 uçağındaydı Annem diyor ki, arabaya bindiğinde dönüp-dönüp Ravzay-ı Mutahhara'ya bakıyormuşsun, ağlıyormuşsunHavaalanına geldinEşyalarla hiç ilgilenmedin Annem sorunca; “Merak etme eşyan gidecek” dedinOradaki Kamil Bey'e bütün paranı vermek istedinSeydo, paran sana lazım olur dese de, bin doları verip: “ Oğlum, benim bundan sonra para ile işim bitti” dedin Yine anlamadılar Nihayet turnikeden geçtin, uçak 2330'a ertelendiHerkesi uçak için otobüse alırlarken Sivaslı doktor Mecnun Bey'in ve ötekilerin şehadetiyle binmemeye çalışıyordunuzAyaklarınız gitmiyorduSon anda doktora “gel abdest alalım” dedinAbdest aldınızHerkes binmeye hazırlanırken siz oturdunuzSizi görenler diyor ki: “ hocamız bir haber bekliyor da haber gecikmiş gibi huzursuzdu” Doktor size sordu: “Bu kaçıncı hac!” gülümsedin, elini sallayıp: ”Bundan sonra sayılamaz” dedin Yine kimse anlamadıAma sen ne dediğini iyi biliyordunÇünkü orada hac mevsiminde defnedilen kıyamete kadar hac yaparSonra oturduğun yerde, sanki gelen haberciyi görmüş gibi, başını yana çevirdin ve sandalye üzerine eğildin o kadar Ne bir çırpınma, ne bir sekeratHacılar tekbir getirdiler, seni öptülerAğladılar, seni müjdelediler Sonra dediler ki: “Hocamızı pasaport işlemi bittiği için uçağa alıp Türkiye'ye götürelim” Bu sefer cebindeki pasaport kaybolduTam bir saat da uçak onun için ertelendiPasaportu bulamadılar Bulsalar, belki seni buraya getireceklerdi Belki senin o güzel yüzünü görecektim Ama sen habibinden uzak olacaktınSeni bıraktılarUçak kalktı, baktılar ki pasaport cebinde

O gün sabah namazında Mescid-i Saadet'te bir senin cenazen vardıSenin cenazene bütün cemaat katılmışGörevliler bu sayının yüzbinin çok üzerinde olduğunu söylediler

Seni Hz Osman'a yakın bir bölgede defnetmişlerdi Seni gören herkes son üç-dört gün içinde yüzünün sakalından daha beyaz hale geldiğini söylüyorlar Dr Salih Bey: “ Son bir gününde hocamın dünyayla bütün irtibatı kesilmiştiBunu kelimelerle izah mümkün değil Sanki vücut yok, ruh ver gibiydi” diyor Bu Medine'ye, Mescid-i Saadet'in yanına, Cennetül Baki'ye defnin manevi hazırlığı olsa gerek

Babam! Ben seni övmüyorum Ben Allah'ın Resulüne aşkı övüyorumResulullah sana sevgi buyurmuşBen, Allah'ın habibini övüyorumSalat O'na, selam O'na… İbn-i Mace'yi bitirdiğin günü hatırlıyorum Ah, diye bağırmış, ağlamıştınTam bir saat sürmüştüAnnem bizi odaya sokmamıştı Sonra ne oldu, diye sorduk; dedi ki, “ Baban diyor ki: İbn-i Mace'yi yazdıkça her gece Resulullah'ın yanındaydım Ya ben bundan sonra ne yaparım?” demiştin

Senin firakın bittiVuslat oldu Ashabın kucağında Cennet'ül-Baki ehline verilecek umumi ve vacip olan şefaatı bekliyorsun Şimdi biz firakı yaşıyoruzBu firak senin sevgilin olan Allah Resulüne kavuştuğumuz gün bitecek demek cüretini kendimde bulamıyorum

Cenazeni görenler, seni yıkayan Molla Burhan, hep senin o güzel yüzünle tebessüm ettiğini söylüyorlar Onu öptük de öptük diyorlarAh, keşke bana da nasip olsaydıMorga koyduk, morga güzel bir nisbet kokusu girdi diyorlarBana herkes “ ah, babanın yüzünü göreydin!” diyorlarGöreceğim inşallah, firakın bittiği vuslat gününde göreceğim inşallah

Kitaplarına sahip çıkacağımSenin baktığın yerlere senin vukufiyetinden çok uzak ama olsun bakacağım Senin oğlun olmayı şerefle taşıyacağım Senin bize öğrettiğin çizgin, kitap ve sünnet ölçüsü nefesim çıkıncaya kadar devam edecekÇünkü sen Resulullah'a nasıl aşık olunabileceğini gösterdin bize,öğrettin bizeAllah Resulune ve Hz Ömer'e dayanan soyunla sen mekanını buldun

Diyanet İşleri Başkanlığı sana pek çok hatim okuttuYüzlerce yerde gıyabi cenaze namazın kılındıHerkesten Allah razı olsun

Bütün mü'min kardeşlerim sana haklarını helal ettiler, daha duyan herkes de edecektir inşallah

Ravza-ı Mutahhara'nın sahibine salat ve selam olsun; Baki'nin sakinlerine rahmet ve selam olsun

DoçDrNihat HATİPOĞLU

KatrePare

Kayıtlı Kullanıcı
Ustadima birkac cumle..

"Hizmetkarligina, gonul sofrasina daha yeni kesfedip oturdugum guzel insan !
Resulullah'a (s.a.v) olan askina asik oldugum ustad..
Gonlumun ceddi olan muhaddis..
Hocam..
Allah senden ebeden razi olsun.

Benim gonlumdekiyle, senin topragin olmus koku aynidir. Rabbim kalplerimize sifa versin.

canfeda

Kayıtlı Kullanıcı
Allah Haydar hocamızdanda ailesindende razı olsun...Canı gönülden sevdiğim bir alim.Bir resul aşığı.Paylaşım için sağol katre pare kardeşim emeğine sağlık...

KatrePare

Kayıtlı Kullanıcı
Allah Haydar hocamızdanda ailesindende razı olsun...Canı gönülden sevdiğim bir alim.Bir resul aşığı.Paylaşım için sağol katre pare kardeşim emeğine sağlık...

Amin kardesim. Ustadi sevmeyen yok ki :)

Allah ebeden razi olsun.

KatrePare

Kayıtlı Kullanıcı

Babalari HAYDAR HATIPOGLU (k.s) 'nin kabri basinda, Cennetul Baki'de Nurettin Hatipoglu ve M.Fatih Hatipoglu..

KatrePare

Kayıtlı Kullanıcı
Arkadaslar actigim bu konuyla, bircok kardesimiz bilgilendi elhamdulillah.
Hatta siteeye uye olmayanlarin bile facebook paylasimlarin da goruyorum bu yazimi. Hemde yuzlercesi yapmis bunu masaAllah.

Google'a "Haydar Hatipoglu" yazdiginizda ilk cikan konulardan birisi haline gelmis, cok mutlu oldum.

Iyi ki buna vesile olabilmisiz elhamdulillah.

çelebiler

Yasaklı Kullanıcı
Allah rahmet eylesin iyi insandır inşallah.

Fakat yeter artık bırakalım insanlarda olağanüstü haller uydurmayı.Aklından geçeni bilmiş te cevap vermiş gibi haller uydurmayalım.Bu kişiye de eziyet olur yaşayanlara da.Peygamberimize verilmemiş özellikler nasıl oluyorda şeyhlere,efendilere verilmiş olsun azıcık akl edelim lütfen.Kendi kendimize insanları ululaştırıp puta dönüştürmeyelim.

KatrePare

Kayıtlı Kullanıcı
Allah rahmet eylesin iyi insandır inşallah.

Fakat yeter artık bırakalım insanlarda olağanüstü haller uydurmayı.Aklından geçeni bilmiş te cevap vermiş gibi haller uydurmayalım.Bu kişiye de eziyet olur yaşayanlara da.Peygamberimize verilmemiş özellikler nasıl oluyorda şeyhlere,efendilere verilmiş olsun azıcık akl edelim lütfen.Kendi kendimize insanları ululaştırıp puta dönüştürmeyelim.

Estagfirullah.
Benim onu ululastirdigimi nerden cikardiniz? Ayrica "Mumin de basiret vardir " ve de hikmet..
Peygamberimiz (s.a.v) 'in ozelliklerine hangi beser ulasabilmis?
Insanlari yargilamadan once bir sorun.

Onyargi suphesiz cirkindir.
Neyse ben kalp kirmak istemem.
Allah'in selameti uzerinize olsun.

KatrePare

Kayıtlı Kullanıcı
Cennetul Baki'yi gordum bugun yine televizyon caminin ardindan.
Icim ciz etti.
Sizi gordum Hz. Osman'in ayakucunda.
Gonlume huzun indi.

AcizBirKul.

Kayıtlı Kullanıcı
Allah(c.c) razı olsun bende faydalandım bu paylaşımdan
Elhamdülillah :)

KatrePare

Kayıtlı Kullanıcı
Hocamizin torunu Muhammed Said Hatipoglu, Super Tv'de her cuma aksami 22.00-24.00 arasi sohbet veriyor..
Dinleyip, istifade edelim insaAllah.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt