Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Hz.İbrahim'in ateşe atılışı.. (1 Kullanıcı)

Ayşegül00

Kayıtlı Kullanıcı
Allah (c.c.) Nemrut'a bir kul olduğunu göstermek için en aciz mahluklardan sivrisinekleri göndereceğini kendisine bildiriyor. Nemrut da harp etmek için ordusu ile karşı çıkıyor ise de bulut gibi gelen sivrisinekler asker ve hayvanların göz kulak ve burunlarına girerek hepsini püskürtüyorlar. Nemrut güç bela kendisini odasına atıyor ve kapıyı, bacayı, bütün delikleri kapatarak bu afetten kurtulmaya çalışıyor.
Topal bir sivrisineğin, Allah'a Yarab-bi ben gazaya yetişemedim topallığım mani oldu diyerek yalvarması üzerine, Allah ona seni Nemrut'un helakine memur ettim, git onu bul diye emrediyor. Bu topal sinek Nemrut'un odasına anahtar deliğinden girerek hemen saldırıyor ve burun deliğinden girerek yavaş yavaş beynini kemirmeye başlıyor. Nemrut her çareye başvuruyor kurtulamayacağını anlayınca, keçeden yaptırdığı tokmaklarla kafasına vurmalarını emrediyor ve bu suretle can veriyor. Nemrut'un kafasına tokmakla vuruldukça (Vur ha..Vur ha.. Ur ha.. Ur ha..) diye bağırmasından dolayı memlekete Urha, daha sonrada Urfa denildiği söylenir. Bu Şanlı Urfa adının nerden geldiği ile ilgili rivayetlerden sadece biridir.
Tarihi kaynaklarda Urfa Hz.Adem Hz. İbrahim, Hz. Eyüp, Hz. Şuayp, Hz.Elyasa gibi Allah'ın seçkin ve hayırlı kıldığı peygamberlerin yaşamış oldukları bölge olmasından dolayı peygamberler şehri olarak anılmaktadır. Peygamberler şehri olurda, buram buram maneviyat kokmaz mı?
Hele birde Hazreti İbrahim'in halen izlerinin günümüze kadar maneviyatından hiçbir şey kaybetmeden gelmesi ve onunla Nemrut arasında geçen ve bütün batıl dinleri ve inançları hallaç pamuğu gibi savuran ve bugün bu ilimizde yaşayan 7 den 70'e bütün insanların dilinden düşürmediği ve aşağıda birazda olsa değineceğim, yazarken bile tüylerimin diken diken olduğu Kral Nemrut'un Hz. İbrahim'le olan hadisesi, aynen şöyle;
Rüyasında hükümdarlığının elinden gittiğini gören Kral Nemrut'un bu rüyası kahinler tarafından…”Bu yıl bir çocuk doğacak, senin putperest dinini ortadan kaldıracak ve krallığına son verecek” şeklinde yorumlanır. Bunun üzerine Nemrut o yıl doğan ve doğacak bütün çocukları öldürtmeye karar verir. Hz. İbrahim'e hamile olan Nuna, hamileliğini herkesten gizleyerek Hz.İbrahim'i bir mağarada gizlice doğurur. Hz. İbrahim bu mağarada 7 yaşına kadar herkesten gizlice yaşadı. 7 yaşından sonra mağaradan çıkarılıp baba evine getirilen İbrahim büyüyünce Nemrut ve halkının taptığı putlarla mücadele etmeye başladı. Gerçek tanrının putlar değil bütün kainatı yaratan tek Allah olduğunu anlatmaya çalıştı. Bunun üzerine Nemrut Hz. İbrahim'i yakalatarak Urfa Kalesinin bulunduğu tepeden mancınıklarla ateşe attırdı. O anda Allah tarafından ateşe tırnak açılacak Ey ateş İbrahim'e karşı serin ve selamet ol emri verildi. Ateş su, odunlar balık oldu. Hz.İbrahim sağ salim olarak bir gül bahçesinin içerisine düştü. O nun düştüğü yerde oluşan Halil-ür Rahman ve Aynzeliha Gölleri ile içerisindeki balıklar bugün dünyanın her tarafından gelen insanlar tarafından ibretle seyredilmekte ve ziyaret edilmektedir.

ufuktuncay

Kayıtlı Kullanıcı
Selamün Aleyküm!

Hayırlı Sabahlar Sevgili Kardeşim!

Rabbim nasip etti de ziyaret ettim o mubarek toprakları!

İbrahim Peygamberim doğduğu mağara , Eyüp Peygamberin çile mağarası , kabri ve bir çok mubarek mekan....

Rabbim , o güzel Cennet kokan , Peygamber kokan mekanları bu günlere kadar bakan, onaran ,ilgilenen ve ziyaret ederek kıymet veren tüm insanlardan razı olsun!

Allah'a emanet olunuz!

Kur'ana sevdalı

Kayıtlı Kullanıcı
S.a.Ayşegül kardeşim.Sağolasın çok güzel bir paylaşım,inşaallah Rabbim nasip eder ,çok merak ediyorum Peygamberler diyarı Urfayı,balıklı gölü......inş birgün kısmet olur.

Ayşegül00

Kayıtlı Kullanıcı
Selamün Aleyküm!

Hayırlı Sabahlar Sevgili Kardeşim!

Rabbim nasip etti de ziyaret ettim o mubarek toprakları!

İbrahim Peygamberim doğduğu mağara , Eyüp Peygamberin çile mağarası , kabri ve bir çok mubarek mekan....

Rabbim , o güzel Cennet kokan , Peygamber kokan mekanları bu günlere kadar bakan, onaran ,ilgilenen ve ziyaret ederek kıymet veren tüm insanlardan razı olsun!

Allah'a emanet olunuz!

ve aleyküm selam,gözlerinize sağlık,,

Ayşegül00

Kayıtlı Kullanıcı
S.a.Ayşegül kardeşim.Sağolasın çok güzel bir paylaşım,inşaallah Rabbim nasip eder ,çok merak ediyorum Peygamberler diyarı Urfayı,balıklı gölü......inş birgün kısmet olur.

ve aleyküm selam,inşallah bir gün gelirsiniz ,görürsünüz .kapımız açıktır,,

allaha emanet olun,

mavi_yigit

Kayıtlı Kullanıcı
Esselamun Aleykum ve rahmetullahi ve berekatuhu,

Rabbim senden razı olsun arkadasım guzel bir paylaşım olmuş...

Bir kitapta okumuştum oradan alıntı yamak istedim bende bu konuyla alakalı;
Nemrud'un mancınıgından fırlamış ateşe dogur giderken Hz. İbrahim efendimiz Rabbim Hz. Cebrail'e emreder: "Yetiş, dostumu kurtar ateşe düşmesin"der. Hz. Cebrail yetişir. Hak dostunu tutar... Hz. İbrahim kaşlarını çatarak sorar: "Benim halimden Rabbimin haberi var mı?" "Evet" cevabını alır. Hz. İbrahim "Öyleyse sen çekil aradan"diye devam eder. Hak dostu, bir kez daha dostluk sınavından tam puan kazanmıştır. Araya hiç kimsenin girmesini kabul etmez. Rabbim bu kez ateşe emreder : "Ey ateş!İbrahim'e karşı serin ve selametli ol" (Enbiya,69)

Umarım doğru yazmışımdır. Rabbim yar ve yardımcınız olsun. Aranıza yeni katılan bir arkadaşınız. Kardeşiniz....

Ayşegül00

Kayıtlı Kullanıcı
Esselamun Aleykum ve rahmetullahi ve berekatuhu,

Rabbim senden razı olsun arkadasım guzel bir paylaşım olmuş...

Bir kitapta okumuştum oradan alıntı yamak istedim bende bu konuyla alakalı;
Nemrud'un mancınıgından fırlamış ateşe dogur giderken Hz. İbrahim efendimiz Rabbim Hz. Cebrail'e emreder: "Yetiş, dostumu kurtar ateşe düşmesin"der. Hz. Cebrail yetişir. Hak dostunu tutar... Hz. İbrahim kaşlarını çatarak sorar: "Benim halimden Rabbimin haberi var mı?" "Evet" cevabını alır. Hz. İbrahim "Öyleyse sen çekil aradan"diye devam eder. Hak dostu, bir kez daha dostluk sınavından tam puan kazanmıştır. Araya hiç kimsenin girmesini kabul etmez. Rabbim bu kez ateşe emreder : "Ey ateş!İbrahim'e karşı serin ve selametli ol" (Enbiya,69)

Umarım doğru yazmışımdır. Rabbim yar ve yardımcınız olsun. Aranıza yeni katılan bir arkadaşınız. Kardeşiniz....

amin,,cümlemizden razı olsun,

aramıza hoşgeldiniz,güzel bir paylaşım olmuş sizinde emeğinize sağlık:a07:

TRHACKER

Kayıtlı Kullanıcı
allah razı olsun güzel paylaşım

Ayşegül00

Kayıtlı Kullanıcı
cümlemizden inş..gözlerine sağlık canım..

yusufum63

Kayıtlı Kullanıcı
allah razı olsun urfalı kardşim elhamdülillah urfadayız rabbime şükürlerler olsun ki çok şükür ki böyle memlekette yaratmış bizi...

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt