Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Hz.Cebrail ‘in Hocası (1 Kullanıcı)

hafize

Kayıtlı Kullanıcı
Birgün Server-i Enbiya (SAV) mescidde oturmuştu. Cebrail aleyhisselam geldi. Sultan-ı Enbiya, Hazreti Cebrail ile söyleşirdi.
Eshab-ı kiram mescide gelip, Seyyid-i kainatı meşgul görüp, bildiler ki, Hazreti Cebrail ile söyleşir. Sükut edip oturdular. O sırada Hazreti Ali (R.A) içeri girip, selam verip, yerine oturdu. Hazreti Osman (R.A) gelip, selam verip, yerine oturdu. Sonra Ebu Bekir (R.A) gelip selam verdiğinde, Hazreti Cebrail (AS) ayağa kalktı. Sultan-ı Enbiya Hazretleri de ayağa kalktı. Ashab-ı kiram, Peygamber Efendimizin ayağa kalktığını görüp, hepsi ayağa kalkıp, hayret ettiler. Zira Efendimiz, Eshab-ı güzinden kimseye ayağa kalkmamışdır. Sonra bu hususu, Hazreti Resul-i Ekrem den sordular. Buyurdular ki:
-”Ebu Bekir Sıddık mescide girip, selam verdiği zaman, Cebrail Aleyhisselam Ebu Bekir Sıddık’a hürmet göstermek için ayağa kalktı. Ben de ayağa kalktım.” Sonra Cebrail’e;
-”Ya kardeşim Cebrail, Ebu Bekire ne için hürmet gösterdiniz?” diye sordum. Dedi ki:
-”Ya Resulallah! Ebu Bekir’e hürmet göstermek bana vacibdir. Zira Ebu Bekir benim hocamdır.” Ben tekrar sordum,
-”Neden dolayı hocandır?”

Cebrail Aleyhisselam dedi ki:
-”Ya Muhammed (SAV) Allah Teala, Adem (A.S) yarattığı zaman, meleklere, ‘Hazreti Adem’e secde ediniz‘, diye emretti. Benim aklıma geldi ki, secde etmeyeyim. Ben ondan efdalim (üstünüm). Zira, o balçıktan yaratılmıştır” dedim.
Böyle yapmaya niyyet ettim. O zaman ki, Ebu Bekir’in ruhu arş altında nurdan bir köşk içinde idi. Köşkün kapısı açıldı, Ebu Bekir’in ruhu çıktı. Bana dedi ki,
-”Ya Cebrail secde eyle. Sakın muhalefet etme.” Cebrail devam eder;
-”Bunu üç kere tekrarladı. Arkama üç kere eliyle vurdu. O sırada kalbimden kibir ve enaniyyet ve inat gitti Adem’e secde ettim. Benden kibir ve enaniyyet, iblise intikal edip, Adem’e secde etmedi. Ebedi tard edilip, mel’un oldu ve ben de ebedi saadete kavuştum. Ya Muhammed (SAV) Ebu Bekir bu şekilde bana hoca olmuşdur” dedi.
[h=2]Kaynak:[/h]Menakıb-i Çihar Yar-i Güzin: BİRİNCİ BÂB – Yirmibirinci Menâkıb Birinci halîfe emîr-ül mü’minîn hazret-i Ebû Bekr-i Sıddîkın (r.a) menâkıbı

hudavendigar

Kayıtlı Kullanıcı
[sıze=3]birgün server-i enbiya (sav) mescidde oturmuştu. Cebrail aleyhisselam geldi. Sultan-ı enbiya, hazreti cebrail ile söyleşirdi.[/sıze]
[sıze=3]eshab-ı kiram mescide gelip, seyyid-i kainatı meşgul görüp, bildiler ki, hazreti cebrail ile söyleşir. Sükut edip oturdular. O sırada hazreti ali (r.a) içeri girip, selam verip, yerine oturdu. Hazreti osman (r.a) gelip, selam verip, yerine oturdu. Sonra ebu bekir (r.a) gelip selam verdiğinde, hazreti cebrail (as) ayağa kalktı. Sultan-ı enbiya hazretleri de ayağa kalktı. Ashab-ı kiram, peygamber efendimizin ayağa kalktığını görüp, hepsi ayağa kalkıp, hayret ettiler. Zira efendimiz, eshab-ı güzinden kimseye ayağa kalkmamışdır. Sonra bu hususu, hazreti resul-i ekrem den sordular. Buyurdular ki:[/sıze]
[sıze=3]-â€￾ebu bekir sıddık mescide girip, selam verdiği zaman, cebrail aleyhisselam ebu bekir sıddıkâ€ââ€￾¢a hürmet göstermek için ayağa kalktı. Ben de ayağa kalktım.â€￾ sonra cebrailâ€ââ€￾¢e;[/sıze]
[sıze=3]-â€￾ya kardeşim cebrail, ebu bekire ne için hürmet gösterdiniz?â€￾ diye sordum. Dedi ki:
-â€￾ya resulallah! Ebu bekirâ€ââ€￾¢e hürmet göstermek bana vacibdir. Zira ebu bekir benim hocamdır.â€￾ ben tekrar sordum,
-â€￾neden dolayı hocandır?â€￾
[/sıze]

[sıze=3][/sıze][sıze=3]cebrail[/sıze][sıze=3] aleyhisselam dedi ki:[/sıze]
[sıze=3]-â€￾ya muhammed (sav) allah teala, adem (a.s) yarattığı zaman, meleklere, â€ëÅ“hazreti ademâ€ââ€￾¢e secde edinizâ€ëÅ“, diye emretti. Benim aklıma geldi ki, secde etmeyeyim. Ben ondan efdalim (üstünüm). Zira, o balçıktan yaratılmıştırâ€￾ dedim.[/sıze]
[sıze=3]böyle yapmaya niyyet ettim. O zaman ki, ebu bekirâ€ââ€￾¢in ruhu arş altında nurdan bir köşk içinde idi. Köşkün kapısı açıldı, ebu bekirâ€ââ€￾¢in ruhu çıktı. Bana dedi ki,[/sıze]
[sıze=3]-â€￾ya cebrail secde eyle. Sakın muhalefet etme[/sıze][sıze=3].â€￾ cebrail devam eder;[/sıze]
[sıze=3]-â€￾bunu üç kere tekrarladı. Arkama üç kere eliyle vurdu. O sırada kalbimden kibir ve enaniyyet ve inat gitti ademâ€ââ€￾¢e secde ettim. Benden kibir ve enaniyyet, iblise intikal edip, ademâ€ââ€￾¢e secde etmedi. Ebedi tard edilip, melâ€ââ€￾¢un oldu ve ben de ebedi saadete kavuştum. Ya muhammed (sav) ebu bekir bu şekilde bana hoca olmuşdurâ€￾ dedi.[/sıze]
[h=2][sıze=3]kaynak:[/sıze][/h][sıze=3]menakıb-i çihar yar-i güzin: Birinci bâb – yirmibirinci menâkıb birinci halîfe emîr-ül müâ€ââ€￾¢minîn hazret-i ebû bekr-i sıddîkın (r.a) menâkıbı[/sıze]

[sıze=3] [/sıze]

???..
Ya Sabur!..

hudavendigar

Kayıtlı Kullanıcı
Birgün Server-i Enbiya (SAV) mescidde oturmuştu. Cebrail aleyhisselam geldi. Sultan-ı Enbiya, Hazreti Cebrail ile söyleşirdi.
Eshab-ı kiram mescide gelip, Seyyid-i kainatı meşgul görüp, bildiler ki, Hazreti Cebrail ile söyleşir. Sükut edip oturdular. O sırada Hazreti Ali (R.A) içeri girip, selam verip, yerine oturdu. Hazreti Osman (R.A) gelip, selam verip, yerine oturdu. Sonra Ebu Bekir (R.A) gelip selam verdiğinde, Hazreti Cebrail (AS) ayağa kalktı. Sultan-ı Enbiya Hazretleri de ayağa kalktı. Ashab-ı kiram, Peygamber Efendimizin ayağa kalktığını görüp, hepsi ayağa kalkıp, hayret ettiler. Zira Efendimiz, Eshab-ı güzinden kimseye ayağa kalkmamışdır. Sonra bu hususu, Hazreti Resul-i Ekrem den sordular. Buyurdular ki:
-â€￾Ebu Bekir Sıddık mescide girip, selam verdiği zaman, Cebrail Aleyhisselam Ebu Bekir Sıddık’a hürmet göstermek için ayağa kalktı. Ben de ayağa kalktım.â€￾ Sonra Cebrail’e;
-â€￾Ya kardeşim Cebrail, Ebu Bekire ne için hürmet gösterdiniz?â€￾ diye sordum. Dedi ki:
-â€￾Ya Resulallah! Ebu Bekir’e hürmet göstermek bana vacibdir. Zira Ebu Bekir benim hocamdır.â€￾ Ben tekrar sordum,
-â€￾Neden dolayı hocandır?â€￾

Cebrail Aleyhisselam dedi ki:
-â€￾Ya Muhammed (SAV) Allah Teala, Adem (A.S) yarattığı zaman, meleklere, ‘Hazreti Adem’e secde ediniz‘, diye emretti. Benim aklıma geldi ki, secde etmeyeyim. Ben ondan efdalim (üstünüm). Zira, o balçıktan yaratılmıştırâ€￾ dedim.
Böyle yapmaya niyyet ettim. O zaman ki, Ebu Bekir’in ruhu arş altında nurdan bir köşk içinde idi. Köşkün kapısı açıldı, Ebu Bekir’in ruhu çıktı. Bana dedi ki,
-â€￾Ya Cebrail secde eyle. Sakın muhalefet etme.â€￾ Cebrail devam eder;
-â€￾Bunu üç kere tekrarladı. Arkama üç kere eliyle vurdu. O sırada kalbimden kibir ve enaniyyet ve inat gitti Adem’e secde ettim. Benden kibir ve enaniyyet, iblise intikal edip, Adem’e secde etmedi. Ebedi tard edilip, mel’un oldu ve ben de ebedi saadete kavuştum. Ya Muhammed (SAV) Ebu Bekir bu şekilde bana hoca olmuşdurâ€￾ dedi.
[h=2]Kaynak:[/h]Menakıb-i Çihar Yar-i Güzin: BİRİNCİ BÂB – Yirmibirinci Menâkıb Birinci halîfe emîr-ül mü’minîn hazret-i Ebû Bekr-i Sıddîkın (r.a) menâkıbı

Muhterem kardeşim...Biraz canınız sıkılacak ama bir hakikati anlatmadan geçmek istemiyorum.

Bu menkıbelerin palavra olduğunu ben size ispatlayacağım.Şöyle ki;Eğer, Hz.Ebubekir efendimiz, Cebrail aleyhisselam'ın hocası olsaydı Allah resulünün(Sallallahu aleyhi vessellem'in) mertebesi ondan daha aşağı olması gerekmez miydi?.Hem üstelik Hz.Ebubekir efendimiz, İslam'ı Allah Resulü'nden (Sallallahu aleyhi vessellem'den) öğrenmedi mi?Öğrendi..Bütün ayetler Allah resulüne(Sallallahu aleyhi vessellem'e) gelip oradan da sahabe-i kiramın yanında, Resulullah (Sallallahu aleyhi vessellem) okumadı mı?Okudu..O halde, bu anlatılan menkıbenin aslı astarı olmadığı mantıken doğrulanmıştır.

Böyle menkıbelere fazla dalmayın.Dikkat edin böyle menkıbelere..Menkıbelerle İslam özdeleştirilmez..Böyle menkıbeler hangi hadis veya Kur'an'ın ayetlerine göre tefsir ediliyor bir de onu açıklasınlar da biz de öğrenelim..

Birşeyi sorgulamazsanız hakikatlere ulaşamazsınız.

Sürç-i lisan ettim ise af ola!.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt