Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Hizir Olduğunu Söylerim (1 Kullanıcı)

eminkms

Kayıtlı Kullanıcı
Ramazan… Cuma günü… Cuma vakti… Cami… Cemaat tek tük camiye girmekte. İmam kürsüde… Girenlerin arasında… O… Hızır… Hızır a.s. da genç ihtiyar arasında onlardan biri gibi gidiyor bir köşeye oturuyor. Kürsüde imam sohbete başlıyor… Hızır’ın yanına kırklarında bir adam gelip oturuyor. Cami yavaş yavaş dolmakta…
Adam, bir müddet sonra uyuklar bir vaziyette sallanıyor, ha uyudu ha uyuyacak. Hızır a.s. adamı dürtüklüyor:

- Uyuyacaksın, der. Adam:
- Uyumam, beni rahat bırak.
Hızır a.s. ses etmez, ancak ezan okundu okunacak, adam ha uyudu ha uyuyacak, bir daha dürtükleyerek:
- Uyuyacaksın dedim, der. Adam:
- Ben de sana uyumam, beni rahat bırak dedim. Rahat bırak beni. Rahat bırak yoksa, Hızır olduğunu söylerim. Buradan çıkamazsın. Bu kalabalık sakalında bir tel bırakmaz.
Hızır a.s. susar ve gözlerine kapar, boynunu büker Allah’a yönelerek:
- Ya Rabbim! Bu nasıl iştir. Bu kulun benim kim olduğumu bildi. Bu nasıl iştirki bendeki listede bunun ismi yok.
Cevap gelir:
- Sana verilen listede beni sevenlerin isimleri var. O ise benim sevdiklerimden…
Allah sevdiklerinden etsin… Sevmek, seviyorum demek bir iddia. İş sevilenlerden olmak…
ALLAH (CC) YA EMANET OLUNUZ.B)B)B)

Im_muslim

Kayıtlı Kullanıcı
Ramazan… Cuma günü… Cuma vakti… Cami… Cemaat tek tük camiye girmekte. İmam kürsüde… Girenlerin arasında… O… Hızır… Hızır a.s. da genç ihtiyar arasında onlardan biri gibi gidiyor bir köşeye oturuyor. Kürsüde imam sohbete başlıyor… Hızır’ın yanına kırklarında bir adam gelip oturuyor. Cami yavaş yavaş dolmakta…
Adam, bir müddet sonra uyuklar bir vaziyette sallanıyor, ha uyudu ha uyuyacak. Hızır a.s. adamı dürtüklüyor:

Hızır a.s. ses etmez, ancak ezan okundu okunacak, adam ha uyudu ha uyuyacak, bir daha dürtükleyerek:
- Ben de sana uyumam, beni rahat bırak dedim. Rahat bırak beni. Rahat bırak yoksa, Hızır olduğunu söylerim. Buradan çıkamazsın. Bu kalabalık sakalında bir tel bırakmaz.
- Ya Rabbim! Bu nasıl iştir. Bu kulun benim kim olduğumu bildi. Bu nasıl iştirki bendeki listede bunun ismi yok.
Cevap gelir:
- Sana verilen listede beni sevenlerin isimleri var. O ise benim sevdiklerimden…
Allah sevdiklerinden etsin… Sevmek, seviyorum demek bir iddia. İş sevilenlerden olmak…

amin amin amin amin....kardeşim ALLAH razı olsun. çok doğru söylediniz...ALLAHa emanet olunuz...

eminkms

Kayıtlı Kullanıcı

Herşey aslına çeker

Bir padişah Hızır’ı görmek istiyordu. Bir gün bunun için tellallar çağırttı:

-Kim bana Hızır'ı gösterirse onu armağanlara boğacağım,dedi.

Birçok oğlu uşağı olan fakir bir adam bu işe talip oldu. Karısına dedi ki:

-Hanım ben padişaha Hızır'ı bulacağımı söyleyip ondan kırk gün müsade alacağım. Bu kırk gün için padişahtan size ömrünüz boyunca yetecek yiyecek, içecek ve para alırım. Kırk günün sonunda Hızır'ı bulamayacağım için benim kelle gider, ama siz rahat olursunuz.

Adamın karısı kanaatkar biriydi:

- Efendi biz nasıl olsa alıştık böyle kıt kanaat geçinmeye. Bundan sonra da idare ederiz. Vazgeç bu tehlikeli işten, dedi.

Ama adam kafaya koymuştu. Padişaha gidip Hızır'ı bulacağını söyledi. Bunun için kırk gün izin istedi. Hızır'ı bulmak için koşuşturacağı kırk gün zarfında ailesinin geçimi için sarayın ambarından tonlarca yiyecek, içecek ve nakit para aldı. Bunları evine teslim edip kırk gün ortalıktan kayboldu. Kırk günün bitiminde padişahın huzuruna çıkıp herşeyi itiraf etti:

-Benim aslında Hızır'ı falan bulacağım yoktu. Ailece sıkıntı çekiyorduk. Hızır'ı bulacağım diye sizden dünyalık almak istedim, dedi.

Padişah buna çok kızdı:

-Padişahı kandırmanın cezasını hayatınla ödeyeceğini hiç düşünmedin mi? diye bağırdı.

Adam da her şeyi göze aldığını söyledi. Bunun üzerine padişah yanında bulunan üç veziriyle görüş alış verişinde bulundu.

Birinci vezire sordu:

-Padişahı kandıran bu adama ne ceza verelim?

-Efendimiz, bu adamın boğazını keselim, etini parçalayıp çengellere asalım.

Bu sırada peyda olan, nurani bir genç, vezirin sözleri üzerine söyle dedi:

-Küllü şeyin yerciu ila aslihi

Padişah ikinci vezirine sordu:

-Bu adama ne ceza verelim?

-Hükümdarım bu adamın derisini yüzüp içine saman dolduralım.

Biraz önce ansızın ortaya çıkan genç yine:

-Küllü şeyin yerciu ila aslihi, dedi.

Padişah üçüncü vezire sordu:

-Ey vezirim sen ne dersin, beni kandıran bu adama ne ceza verelim? Padişahım bana göre, bu adamı affedin Size yakışan, sizden beklenen budur. Bu adam önemli bir suç isledi ama sanıldığı kadar da kötü biri değil Çünkü çoluk çocuğunun rahatı için kendini feda edebilecek kadar da iyi yürekli.

Nurani genç yine söze karıştı:

-Küllü şeyin yerciu ila asıhı

Bu defa padişah o çocuğa yöneldi:

-Sen kimsin? İkide bir tekrarladığın o laf ne demektir?

Genç cevap verdi:

-Senin birinci vezirinin babası kasaptı. Onun için kesmekten, etini çengellere asmaktan bahsetti. Yani aslını gösterdi. İkinci vezirin babası yorgancı idi. Yorgan yastık, yatak yüzlerine yün, pamuk doldururdu. O da babasına çekti. Üçüncü vezirin ise babası da vezirdi. O da soyuna çekti, büyüklüğünü gösterdi. Benim söylediğim söz "Herkes aslına çeker" demektir.

Vezir istersen (üçüncü veziri göstererek) işte vezir, Hızır istersen (kendini göstererek) işte Hızır, bu adamı mahcup etmemek için sana göründüm, dedi ve kayboldu.

siyah peçe

Kayıtlı Kullanıcı

Cevap gelir:

inş bizlerde rabbimizin sevdiklerinden oluruz.ne olacak sonumuz.o sahse ne mutlu.herşeyi yaradan,herşeyin hakimi onu seviyor....

gitarro

Kayıtlı Kullanıcı
vayyy bee peygamberimiz Allah (cc) ile konuşmuyor cebrail aracılığı ile görüşüyor tüm peygamberler keza öyle hızır ise direkt konuşuyor o zaman hızır tüm peyganberlerden üstün buna ancak kur'an okumayan hz muh.(sav) tanımayan sünnetini bilmeyen ve kalplarini bu hurafelerle dolduran insanlar inanır
kusura bakmayın da arkadaşlar dini hikayeler bölümü hurafe kaynıyor aman dikkat edin vallahi bu yol iyi değil

HiLaL-i_AhmeR

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.paylassana-tr.com
Genç cevap verdi:

-Senin birinci vezirinin babası kasaptı. Onun için kesmekten, etini çengellere asmaktan bahsetti. Yani aslını gösterdi. İkinci vezirin babası yorgancı idi. Yorgan yastık, yatak yüzlerine yün, pamuk doldururdu. O da babasına çekti. Üçüncü vezirin ise babası da vezirdi. O da soyuna çekti, büyüklüğünü gösterdi. Benim söylediğim söz "Herkes aslına çeker" demektir.

Vezir istersen (üçüncü veziri göstererek) işte vezir, Hızır istersen (kendini göstererek) işte Hızır, bu adamı mahcup etmemek için sana göründüm, dedi ve kayboldu.

Allah Razı Olsun ya çok güzell

Ammar 15

Kayıtlı Kullanıcı
inşalaah bizde ALLAH ın sevdikleri kullardan oluruz amin...

ayşe.a

Kayıtlı Kullanıcı

Cevap gelir:

Rabbimin sevdiği, razı olduğu kullardan olmak duası ile..
selametle.. :a03:

dinci

Kayıtlı Kullanıcı
amin inşallah kardeşim sevilenlerden olalım emeyine sağlık çok güzeldi

BirAdem

Kayıtlı Kullanıcı
değerli paylaşımlar, insanları Allah'ın Gayb alemi hakkında düşünmeye sevk eden hikayeler, Allah paylaşan candan razı olsun demekle birlikte bu tür değerli eserleri hangi kaynakta bulduğunu ve tarihçesi nedir merak etmekteyim, oldukça değerli geldi, merağım hakkında ekstra bilgi varsa, paylaşırsan mutlu olurum

ikinci bir nokta ise katılımcı üyeler arasında sayın bir üye çekince belirtmiş

gitarro vayyy bee peygamberimiz Allah (cc) ile konuşmuyor cebrail aracılığı ile görüşüyor tüm peygamberler keza öyle hızır ise direkt konuşuyor o zaman hızır tüm peyganberlerden üstün buna ancak kur'an okumayan hz muh.(sav) tanımayan sünnetini bilmeyen ve kalplarini bu hurafelerle dolduran insanlar inanır
kusura bakmayın da arkadaşlar dini hikayeler bölümü hurafe kaynıyor aman dikkat edin vallahi bu yol iyi değil

Bu tür işlere inanmanın kötü yan etkileri neelr olabilir meselesine eremedim, sakınca ne olabilir emrka etmekteyim, çekince bildiren can bizi çekincesi hakkında bilgi sahibi yaparsa sevinirim

Kuran şahittir ki bazı alimler, Allah tarafından ilim başedilmişler yerine göre peygamberlerden bile üstün konuma sahip olabiliyorlar,

buna ancak kur'an okumayan hz muh.(sav) tanımayan sünnetini bilmeyen ve kalplarini bu hurafelerle dolduran insanlar inanır

Bu konuda yanlış teşis koymuşsun gibime geliyor bak Kuran Hızır tarafından veya Allah katından ilim bağışlanmış kulunu nasıl tarif etmiş hazreti Musaya nazaran derece bakımından...

kehf 65. Derken kullarımızdan bir kulu buldular ki biz, katımızdan ona rahmet ihsan etmiştik ve katımızdan ilim belletmiştik. *

kehf 66. Musa, ona, sana öğretilen gerçek bilgiden bana da öğretmen şartıyla sana uyayım mı dedi.

kehf 67. O, sen dedi, benimle beraber bulunmaya dayanamazsın.

kehf 68. İç yüzünü kavramana imkan olmayan birşeye nasıl sabredebilirsin ki?

kehf 69. Musa, Allah dilerse dedi, görürsün, sabredeceğim ve hiçbir hususta sana isyan etmeyeceğim.

kehf 70. O, bana uyarsan dedi, sana ona ait bir söz söyleyinceyedek hiçbir şey sorma bana.

Kehf süresinden anlaşılıyor ki Allahın bazı ilim bağışladıkları yerine göre hazreti Musa gibi önemli peygamberleden bile derece bakımından üstün olabiliyor

Nitekim bu ayetlerde hazreti Musa talip, Allahın ilim bağışladığı Mürşit olarak tarif ediliyor

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt