Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Hızır(a.s.) (1 Kullanıcı)

cahidem

Kayıtlı Kullanıcı
"üç genç köylerinden belli sebebler için yola çıkmışlar.

bir çeşmenin başında azcık direnmişler ve su içelim demişler. Buradanda ayırırız yollarımızı diye düşünmüşler.

o sırada yanlarına bir ihtiyar sokulmuş(Hızır a.s) ve demişki gençlere;

nereden gelir nereye gidersiniz.;

gençlerde sırasıyla;

birinci genç; ben şehre inip para kazanacağım

ihtiyar; niye

1.genç ;paralarla bir han yaptıracağım

ihtiyar; neden

1. genç; fakir fukara gelecek onlara hizmet edeceğim

ihtiyar;ne için

1. genç; Allah rızası için

ihtiyar;ya yapmazsan sonuna razımısın

1.genç;tabiki razıyım

ihtiyar; al şu iki altını git köyüne dön bir yer bul kendine iki altınlada kazma kürek al bulacaksın

birinci genç döner köyüne

sıra gelir ikinci gence

sorar ihtiyar

2. gençte derki bende şehre gidip ilim öğrenemek alim olmak istiyorum

ihtiyar;neden

2. genç;ilmimi bilmeyenlere öğretmek için

ihtiyar ;neden?

2.genç;Allah rızası için

ihtiyar ; ya söylediklerini yapmazsan razımısın sonucuna

2.genç ; tabiki yaparım

İhtiyar derki ikinci gence;al şu beyaz kağıdı git evine akşam yatarken koy yastğının altıla ilim sana gelecek...

2.genç döner evine

ve sıra gelir üçüncü gence

3. gençte derki şehre gidip başlık parası biriktirip sevdiğim kızı alacağım

ihitiyar ;niye

3. genç;helal bir yuva kurup çoluk çocuğa karışmak.

ihtiyar; neden

3. genç;Allah rızası için

ihtiyar;ya söylediklerini yapmazsan razımısın sonucuna

3.genç;razıyım.

ihtiyar;Tamam dön evine iste kızı verecekler sana

3. gençte döner evine

köyüne dönen 1. genç iki altınla kazma kürek alır gider kazar bir yeri ve bir gömü çıkarır gider kendine hemen devasa bir rezidans yaptırır şaka tabiki kervansaray.

köyüne dönen 2. genç ise kağıtla yatar sabah bir kalkkarki ilim fışkırıyor. çobanlık yapan bu gence ne sorsalar cevaplar. ve ünü yayılır gider , Buharaya vali yaparlar en sonunda bilgeyi..

köyüne dönen 3. genç ise gider köyüne istetir kızı verirler fukara gence..

neyse zaman geçer bir süre sonra Hızır(a.s.) döner bakar ne olmuş bu bıraktıklarıma

birinci gencin yetim ve düşkünler evine gider (kervansaraya)

ihtiyar per perişan bir halde gider kapıya

kapıda iki izbandut

ihtiyar seslenir ; oğlum 3 haftadır yollardayım karnım aç uykusuzum içerde kalabilirmiyim..

kapıdakiler;giremezsin. bu ne böyle üst baş kokuyorsun paran yok . almayız patron kızar.o hengameye 1.genç yani patron gelir.

ne oluyor burada

kovun bu ihtiyarı

ihtiyar derki;yorgunum fakirim.açım. biraz konaklayım giderim.

hanın sahibi;yok atın bunu dışarı..

ihtiyar. senbana şimdi Allahın sana bahşettiği şu nimetlerden zerre kadar vermezmisin

birinci genç; Ben kendim kazandım ,kendim yaptım her şeyi .

ihtiyar demek öyle der ve ver bakalım sana verdiğim şu iki altını der.parmaklarını şıklatır ve gider oradan..

gece bir yangın çıkar kervansarayda kül yığınına döner.

Sıra gelir ikinci gence;ihtiyar bu sefer çocuk olur. Ve gider buhara valisinin yanına

Kapısına gelir binanın. Yine görevliler vardır kapıda çocuk gider gelir günlerce.ve her dafasında der ki; benim babamın vasiyeti var sen gideceksin valinin yanına o sana ilim öğretecek,bilgisinden verecek. Valide (2. genç) o kadar sertki terör estirtiyor ve yatıyor sadece.neyse artık görevliler acırlar ve alırlar çocuğu içeri valinin yanına gelir .

Vali(2. genç);söyle derdini ne rahatsız edersin

Çocuk(ihtiyar,Hızır a.s);babamın vasiyeti var sen gideceksin valinin yanına o sana ilim öğretecek,bilgisinden verecek.

Vali : git kendin oku

Çocuk; sen şimdi bana Allah’ın bahşettiği ilimden zerre kadar vermeyecekmişsin

Vali; git kendin oku bul. öğren ben kendim yaptım öğrendim okudum.

Çocuk ;demek öyle razısın sonucuna yani ver bakalım şu beyaz kağıdı der.ve çıkar gider

Bir süre sonra valiye(kadıya) ne sorsalar bilmez olur. Tekrar yolarlar köyüne çoban olarak..

Birde üçüncü gence bakalım der,ihtiyar olarak gider kapısına .Vurur kapısını hanımı karşılar ihtiyarı

buyur amca der

ihtiyar; kızım yorgunum uzun zamandır yolardayım.

3. gencin hanımı;buyur amca ben sizi şu odaya alayım eşim Pazar gitti gelir birazdan

İhtiyar girer içeri

3. genç gelir hanımı derki bey der senden izinsiz birini misafir ettim içeri. Gençte tabiî ki alacaksın Allah misafiridir. Şimdi bak bunları almıştım pazardan her birinden çeşit çeşit yemek yap ikram edelim.neyse yapar hanımı hoş beş derken. İhtiyar(Hızır.a.s.). derki sınavı sen geçtin

Al şu beyaz kağıdı,al şu iki altını.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt