Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Hikmetli Kissalar... (1 Kullanıcı)

yalniz_yolcu

Kayıtlı Kullanıcı
İBRAHİM EDHEMİN HAMAM PARASI
İbrahim Edhem Hazretleri bir gün hamama girmek istedi. Hamamcıya :
- Param yok, hamama girmeme müsaade etmez misiniz? dedi.Hamamcı parasız hamama girilmez diyerek hamama sokmadı. İbrahim Edhem Hazretleri ısrar etti ise de hamamcı kabul etmedi. Boynu bükük olarak hamamdan ayrılan İbrahim Edhem Hazretleri, öyle bir bağırış bağırdı ki yer gök çın çın öttü... Bu sesi duyan halk, ağlamakta olan İbrahim Edhem Hazretlerinin başına toplanıp:
- Bu kadar feryada hacet yok, hamam parasını biz verelim de ağlama!, dediler. İbrahim Edhem Hazretleri toplanan kalabalığa şöyle seslendi:
- Ey ahali! Siz, benim hamama giremediğim için mi ağladığımı sanıyorsunuz? Ben hamama giremediğim için ağlamıyorum. Ben dünyada iken parasız hamama bile sokmuyorlar... Ya ahirette de senin cennete girecek bir amelin yok diye kapıdan geri çevrilirsem benim halim ne olur? diye ağlıyorum... Çünkü salih ameli olup oraya girmeyi hak etmeyenleri içeri sokmayacaklar, buyurdu...
***:G:G

İBRİĞİN SIRRI
Muhammed Ma 'sum Hazretleri birgün abdest alırken abdest aldığı ibriği kuvvetle duvara fırlattı. Hizmetinde bulunan bir talebesi gitti ve başka ibrik getirdi. Talebesi, önce verdiği ibriğin böyle atılıp kırılmasına üzüldü. "Acaba ne kusur ettim. " deyip, Muhammed Ma'sum hazretlerinin yakınlarından birine gidip durumu anlattı. O da talebesinin bu üzüntülü ve korkulu halini Muhammed Ma'sum-i Faruk'i hazretlerine bildirdi. Muhammed Ma'sum hazretleri buyurdu ki:
-"Ona söyleyiniz korkmasın. O ibriği attığım sırada, bizi sevenlerden birisi sahrada , kana susamış bir arslana rasladı. Arslan o anda onu orada öldürecek, parça parça edecekti. O talebem ise tam bir acizlik içinde bizden yardım istedi. O anda elimde ve yanımda ibrikten başka bir şey yoktu. Bunun için ibriği arslana fırlattım ve o zavallıyı kurtardım.
Bu hadiseyi yaşayan talebesi başından geçenleri sonra şöyle anlattı:
-"Sahrada aniden bir arslan gördüm. O anda hocam,imam Muhammed Ma ' s u m (k.s.) Hazretlerine rabıta yaptım. Hemen baş gözüm ile gördüm ki, imam Ma'sum Hazretleri geldi, elindeki ibriği arslana fırlattı. Arslanda hareket edecek kuvvet kalmadı. Sonra hocam gözümden kayboldu. Böylece beni o arslandan kurtardı. Sonra, o ibriğin kırılmış parçalarını yerden topladım. Hala yanımda saklıyorum."

VÜCUDUM CEHENNEM KADAR OLSUN
Birgün Resulullah Efendimiz, Eshab-ı ile mescidde otururken, Cebrail aleyhisselam geldi. ResuI-i Ekrem'e,
- Ebu Bekir'in bir saat ibadeti başkalarının yetmiş yıllık ibadetinin yerini tutar, dedi. ResuI-i Ekrem, bir şey söylemeyip, Hazret-i Bilal'e, Hazret-i Ebu Bekir (r.a.)'i çağırmasını emir buyurdu. Hazret-i Ebu Bekir (r.a.) hemen geldi. Resulullah, Hazret-i Ebu Bekir'i karşıdan görünce, karşılayıp, yanına oturttu.
- Evde ne yapıyordun ne gibi bir amelle meşguldün? diye sordu. O da şöyle cevap verdi:
- Hatırama şu gelmişti: Hak Teala Cenneti ve Cehennemi yarattı. Her ikisini de dolduracağını diledi (takdir etti). Hak Teala'dan, vücudumu Cehennemi dolduracak kadar büyük yapmasını ve yalnızca oraya beni koymasını başka kulunu koymamasını diledim. Böylece hem Hak Teala'nın takdiri yerine gelmiş, hem de bütün insanlar Cehennem korkusundan kurtulmuş olurlar, cevabını verdi. Eshab-ı kiram, Hazret-i Ebu Bekir (r.a.)'in bu yüksek duasına hayran kaldılar.
:G:G

yalniz_yolcu

Kayıtlı Kullanıcı
A.s Ilginize Teşekkür Ederim Beğenmenize Sevindim... Sizde Selam Ve Dua Ile Kalin...

arzuersan

Kayıtlı Kullanıcı
Ellerine sağlık hepsi birbirinden güzel. Çok hoş yazılar ve fıkralar buluyorsun Allah razı olsun paylaşımların için . Allaha emanet ol...

yalniz_yolcu

Kayıtlı Kullanıcı
Ilgine Teşekkür Ederim Kardeşim Beğenmene çok Sevindim... Cümlemizden Razi Olur Inş.. Selam Ve Dua Ile..

aliye_aliye

Altın Üye
Web Sitesi
www.fizikist.com
Selamün Aleyküm kardeşim. Paylaşmış olduğunuz kıssaların hepsi çok güzeldi. Rabbimiz c.c razı olsun, sevabınızı yazsın inşallah..İbretlenmeyi nasip eylesin Yüce Rabbimiz c.c bizlere..Emeğinize sağlık..Rabbimize emanet olun kardeşim. Selam ve dua ile inşallah..

yalniz_yolcu

Kayıtlı Kullanıcı
Selamün Aleyküm kardeşim. Paylaşmış olduğunuz kıssaların hepsi çok güzeldi. Rabbimiz c.c razı olsun, sevabınızı yazsın inşallah..İbretlenmeyi nasip eylesin Yüce Rabbimiz c.c bizlere..Emeğinize sağlık..Rabbimize emanet olun kardeşim. Selam ve dua ile inşallah..

aleyküm selam ilgine teşekkür ederim ablacım beğendiğine sevindim...
rabbim sendende razı olsun inş yorumların ve güzel dualarına teşekkür ederim...
ALLAH YAR VE YARDIMCIN OLSUN SELAMETLE KAL İNŞ...

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt