Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Hikmet Damlalari (1 Kullanıcı)

hafize

Kayıtlı Kullanıcı
.................................................................BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM............................................................................................................
Ey ruhum! Allahütaalaya çok yalvar. Allah için çok ağla ki, Cehen-nem ateşinden emin olasın.Dünyanın çıkar ve menfaatlerini Ahiret yurduna tercih etme. Mutlaka Hz. Muhammed (sav) sünneti üzerine yaşamaya çalış.Ey gönül! Ehli dil için Tasavvuf bir irfan mektebidir. Gönül ehli olan kişi bu mektebe sabırla devam eder.
Ey gönül eri! Tasavvuf Hazreti Muhammed’in yolunun adıdır. Bu yol Mü’mini gönülde kurulmuş olan şehre götürür.
Ey Mü’min!Sende Halik’in isimlerini dilinde zikir ederek; kalbini Allah sevgisine aç. Şunu unutmaki; Halik’in isimlerini zikirden lezzet alan dil, onu anmaktan asla usanmaz.
Ey Mü’min! zikrinle, fikrinle öyle bir gül bahçesine girki; O bahçeye senden önce Nebizişan girmiş olsun.
Ey Mü’min! Sende seherde uyan ve nişan gözle.Birgün mutlaka, gözlediğin nişandan kalbine feyiz gelir. Kalbine gelen feyizden birkere lezzet alınca , bir daha asla terk edemezsin.
Ey Mü’min! Gülün tasavvuftaki yeri çok kıymetlidir. Çünkü güldeki koku, Nebizişan efendimizin kokusunu hatırlatır. Unutma ki; gönül bağına, ilk önce Nebizişan girdi ve gülü aşıka bir nişan olarak dikti.O güle konan aşıklar, dünya hayatını unutup ; Ahiret yolunu tercih ederler.
Ey Mü’min! Aşık olan kişi , gül üstünde sebat eder. O gülden asla inmeyip ; gece gündüz Allah-Tealayı zikir eder ve Allah için söyler. Gül üstünde sebat eden kul, zamanla en yüksek derecelere ulaşır. Dünyadaki en kıymetli şeyler, onun için kıymetsiz ve alçak sayılır. Gece ve gündüz, o gülü beklediği için, hal ehli olur ve Allah-Teala’nın sunduğu ahiret rütbelerini çok üstün görür.
Ey Mü’min! Dünyanın cazibesine aldanıp, sakın gülden inme.Unutma ki! Gülü, Nebizişan aşıka vermiştir.Bunun için, Allah-Teala Hazretlerine çokca yalvarıp, diyelim ki ! Ey Rabbimiz! Sen her şeyin eniyisini bilir ve her şeye yardım edersin. Ey Rabbim! Sen her zaman aşkımı çoğalt.Ey Rabbim! Resuli Erkem’in gösterdiği yolda kapına geldim. Sen çok cömertsin. Beni muhabbet gülünden indirme.Senin aşkını kalbimden eksik etme.Ey Rabbim! Mürği Bülbül gül için nasıl ötüyor, yanıp tutuşuyorsa, bende senin ismini zikir edeyim, senin aşkınla yanıp tutuşayım.Her gün başka bir hale geçeyim. Bülbül nasıl daldan dala konuyorsa, bende maneviyat bağında gezineyim. Bana sunduğun gönül bahçesindeki gonca güllerde, Hakkı tesbih edeyim ve Haktan söyleyeyim. Ey Rabbim! Namazımda ve tesbihimde sana çok yalvarıyorum. Maneviyat kapılarını bana aç ve beni manevi halden uzaklaştırma. Ey Rabbim! Dualarımı sen kabul etmezsen, ben kimlere halimi arz ederim. Senin kapından başka gidecek kapım yoktur benim.
Ey Ezel ve Ebed olan Rabbim! Cümle mahlukatı yaratan Sensin Sen cümle mahlukatın rızkını, en güzel şekilde verirsin. Benim rızkımı hikmetinden ver ki; manalı hoş sözler söyleyeyim. Dilimi açki, çokca tövbe edeyim. Her nefesimde Sen’i anayım

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt