Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Herkes tarafindan sevilmek icin (1 Kullanıcı)

Muhammed77

Kayıtlı Kullanıcı
s.a. mümin kardeslerim,

bir kitapta söyle birsey okudum. Hem sizlerle paylasmak hemde bir kac soru sormak istedim.
Eger konuyu yanlis yere actiysam affiniza siginirim.

Bir Arabi [1] ayin ilk Cuma günü oruclu oldugu halde günes dogarken [2] gümüs bir yüksük [3] üzerine lafza-i celali [4] hak [5] edip parmaginda tasiyan kimse herkes tarafindan sevilir, her yerde sözü gecer olur. Bu yüksügü bakire bir kiz tasirsa kisa zamanda hayirli bir sekilde evlenir.
Bir kimseden bir talepte [6] bulunulacagi zaman yüksük sag ele takilmalidir. Mekruh isler zamaninda [7] yüksügü elden cikarmalidir.
Bu yüksüge sahip [8] olan kimse her gün en azindan yüksükte yazili olan lafza-i celale bakarak (66) kere ALLAH, ALLAH diye zikir etmelidir.

Simdi gelelim sorularima, kusura bakmayin benim türkcem tükiyede yasayan ve büyüyenler gibi iyi olmadigindan bazi seyleri anlakta zorlaniyorum.

[1] Arabi ayla ne kast ediliyor? arap aylarimi? ben ilk anlamda arap aylari aklima geliyor. yani ocak subat degilde. Ramazan Saban diye arap aylari. yoksa yaniliyormuyum?
[2] Günes Dogarken demis, günesin dogmazina 5-10 dakika öncedende olurmu?
[3] burdaki yüksük acaba yüzükmü oluyor? yoksa benim bilmedigim baska seydemi var?
[4] lafza-i celal ne demek yada ne oluyor? Allah demekmi?
[5] hak etmek üzerine yazmakmi oluyor?
[6] talepte ne demek? birsey istemekmi?
[7] Mekruh isler zamaninda ne demek oluyor tam olarak, bir kac misal verilirse sevinirim.
[8] yüksügün sahibimi okuyacak yoksa yüksükü takanmi? sahibiben olsam okurum ama baskasida taka bilirmi acaba? takarsa kendisimi okuacak yoksa ben okusamda olurmu?

yardim ederseniz sevinirim.

s.s.s

Kayıtlı Kullanıcı
s.a. mümin kardeslerim,

bir kitapta söyle birsey okudum. Hem sizlerle paylasmak hemde bir kac soru sormak istedim.
Eger konuyu yanlis yere actiysam affiniza siginirim.

Bir Arabi [1] ayin ilk Cuma günü oruclu oldugu halde günes dogarken [2] gümüs bir yüksük [3] üzerine lafza-i celali [4] hak [5] edip parmaginda tasiyan kimse herkes tarafindan sevilir, her yerde sözü gecer olur. Bu yüksügü bakire bir kiz tasirsa kisa zamanda hayirli bir sekilde evlenir.
Bir kimseden bir talepte [6] bulunulacagi zaman yüksük sag ele takilmalidir. Mekruh isler zamaninda [7] yüksügü elden cikarmalidir.
Bu yüksüge sahip [8] olan kimse her gün en azindan yüksükte yazili olan lafza-i celale bakarak (66) kere ALLAH, ALLAH diye zikir etmelidir.

Simdi gelelim sorularima, kusura bakmayin benim türkcem tükiyede yasayan ve büyüyenler gibi iyi olmadigindan bazi seyleri anlakta zorlaniyorum.

[1] Arabi ayla ne kast ediliyor? arap aylarimi? ben ilk anlamda arap aylari aklima geliyor. yani ocak subat degilde. Ramazan Saban diye arap aylari. yoksa yaniliyormuyum?
[2] Günes Dogarken demis, günesin dogmazina 5-10 dakika öncedende olurmu?
[3] burdaki yüksük acaba yüzükmü oluyor? yoksa benim bilmedigim baska seydemi var?
[4] lafza-i celal ne demek yada ne oluyor? Allah demekmi?
[5] hak etmek üzerine yazmakmi oluyor?
[6] talepte ne demek? birsey istemekmi?
[7] Mekruh isler zamaninda ne demek oluyor tam olarak, bir kac misal verilirse sevinirim.
[8] yüksügün sahibimi okuyacak yoksa yüksükü takanmi? sahibiben olsam okurum ama baskasida taka bilirmi acaba? takarsa kendisimi okuacak yoksa ben okusamda olurmu?

yardim ederseniz sevinirim.

s.a MUHAMMED kardeşim yazdığın şeyler bizi aşıyor.
sen ibadetlerini yap,ALLAH a sığın.YASİN,FETİH,DUHA,TAHRİM,TALAK SURELERİNİ bol bol oku.
YA VEDUD,YA CAMİ,YA MANİ esmalarını dilinden düşürme.

Kaan Erdem

Yönetici
aleykümselam kardeşim.ALLAH cc yar ve yardımcınız olsun inşaALLAH.konu hakkında aşağıda vereceğim maddeye dikkat etmenizi ümid ederim size faydası açısından.

sorularınızı çevrenizdeki müslüman din kardeşlerimiz ile istişare ediniz.

selam ve dua ile kalın selametle kardeşim.

2:cool: Defalarca uyarmamıza rağmen halen forum içersine sorular sorulmaktadır. Biz forum içersine soru sorulmasını yasaklamıştık, bunun sebebi ise, farklı fikirler oluştuğu için biri çıkıp "Bence günah değildir, Bence birşey olmaz yani şundan dolayı şöyle olur çünkü, ama böyle olursa benim fikrimce olmamalıdır yani niye caiz olmasın ki" gibi saçmalıklar meydana gelebiliyor. Kişilerin kendi fikirlerini beyan etmesi güzel birşeydir. Ama konu dini konular olunca hassas bir konu olduğu için bunun vebali ağır olur. Bence sence onca gibi kelimelerle ifade edilmesi çok sakıncalıdır.
Konu hakkında bilgi sahibi olan kişiler elbette kaynaklarıyla konuya cevap verebilir. Biz konu hakkında bilgi sahibi olmayan kişilerin cevap vermemesini, özellikle yukarıda da belirtildiği gibi "BENCE" kelimesini kullanarak yorum katmamasını rica ediyoruz.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt