Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Herkes aslina ceker (1 Kullanıcı)

kafkef

Kayıtlı Kullanıcı
Bir padisah Hizir'i gormek istiyordu. Bir gun bunun icin tellallar cagirtti; "Kim bana Hizir'i gosterirse onu armaganlara bogacagim." dedi. Cok cocugu olan fakir bir adam bu ise talip oldu. Karisina dedi ki: "Hanim ben padisaha Hizir'i bulacagimi soyleyip ondan kirk gun musaade alacagim. Bu kirk gun icin padisahtan size omrunuz boyunca yetecek yiyecek, icecek ve para alirim. Kirk gunun sonunda Hizir'i bulamayacagim icin beni olume mahkum ederler, ama siz rahat edersiniz!" Adamin hanimi itiraz etse de adam padisaha gidip Hizir'i bulacagini soyler ve kirk gun ister. Kirk gunun sonunda padisahin huzuruna cikan adam her seyi itiraf eder. Padisah buna cok kizar ve uc vezirine donerek "Bu adama ne ceza verelim?" diye sorar. Birinci vezir; - Bu adamin bogazini keselim, etini parcalayip cengellere asalim. Bu sirada peyda olan, ak sakalli bir ihtiyar vezirin sozleri uzerine soyle der: "Kullu sey'in yerciu ilâ aslihi!" Ikinci vezir; - Hukumdarim bu adamin derisini yuzup icine saman dolduralim. Ayni zat yine "Kullu sey'in yerciu ilâ aslihi!" dedi. Ucuncu vezir; - Padisahim bana gore, bu adami affedin. Size yakisan, sizden beklenen budur. Bu adam onemli bir suc isledi; ama sanildigi kadar da kotu biri degil. Cunku coluk cocugunun rahati icin kendini feda edebilecek kadar da iyi yurekli. Nûrani ihtiyar yine soze karisti: "Kullu sey'in yerciu ilâ aslihi!" Bu defa padisah o yasli zata yonelir: - Sen kimsin? Ikide bir tekrarladigin o soz ne demektir? Ihtiyar cevap verir: - Senin birinci vezirinin babasi kasapti. Onun icin kesmekten, etini cengellere asmaktan bahsetti. Yani aslini gosterdi. Ikinci vezirin babasi yorganci idi. Yorgan yastik, yatak yuzlerine yun, pamuk doldururdu. O da babasina cekti. (Buradaki maksat devamli yapilagelen islerin bizim hayatimiz da yansimalarinin olacaginin belirtilmek istenmesidir. Yoksa kimsenin mesleginin kotu veya cirkin oldugu anlami cikarilmamalidir.) Ucuncu vezirin ise babasi da vezirdi. O da soyuna cekti, buyuklugunu gosterdi. Benim soyledigim soz "Herkes aslina ceker." demektir. Vezir istersen (ucuncu veziri gostererek) iste vezir, Hizir istersen (kendini gostererek) iste Hizir!" der ve ortadan kaybolur.

timely

Kayıtlı Kullanıcı
güzeldi çok teşekkür ederim

nevduy

Kayıtlı Kullanıcı
çok teşekkürler herkes aslına çekmeye biliyor bi zalimden bir alim bir alimden de bir zalim dünyaya gelebiliyor.

kafkef

Kayıtlı Kullanıcı
Aleyküm Selam.. İstisnalar olabiliyor tabiki.. Kesin böyledirde demiyorumm.. Hoşuma giden bi hikayeydi paylaşmak istedimmm :)

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt