Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Her insan Kendi idamının Celladıdır.. (1 Kullanıcı)

nihalim

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.hatim-online.com
Her insan Kendi idamının Celladıdır..!!!
İnsan hangi rüzgara boyun eğerse onun esiri olur.İnsana
düşen; peşine sürüklendiği rüzgarların yalımından kaçmak için, kendine bir nefeslik yaşama alanı bırakmaktır. Çünkü insan başka nefeslerden kurtulduğu müddetçe insandır. Yani suni tenefüsle yaşayan bir insan, fotosentezle hayatını idame ettiren bir nebattan farksızdır. Dolayısıyla insan hayatının bitkisel hayata(tıbbi terim değil) dönüşmemesi için,topraktan bedenine sürülen izleri unutmamak gerekir. O izler kimine göre uhrevi kimine göre dünyevidir.

Mühim olan,insanın ciğerlerine, yüreğine leke düşürmeyeceği bir soluk
karıştırmasıdır. Eğer vaziyet bunun aksi bir duruma nüzul ederse, işte o zaman insan kendi varlığının bilinçsizliğiyle kıvranıp duracaktır. Kendi mahiyetini ve muhteviyatını kavrayamayan bir insan,karanlıklar içinde etrafını görebilmek için debelenen,fakat ışığın karanlığı aydınlatacağını tasavvur edemeyen bir insanla eşeydir.

Unutmayalım ki karanlıklar;aydınlıkların bilinmediğinden veyahut bilinsede,yöntem ve usul tefekkür edilemediği için uygulanamadığından zühur eder.

İnsan bir yabancı olarak geldiği bu dünyada,ilk önce bir şaşırma zamanı geçirir. Dili kekeme,işvesi aksaktır.Gözleri kör,kulakları sağırdır. Ama insanın göğsünün sol tarafındaki bir mekanizma,ona bütün sinirlerini ve duyularını tanıma imkanı verir. Çünkü o mekanizma, daha insan doğmadan,insana kılavuzluk edecek mahiyette ve salahiyette yaratılmıştır.İnsan başka kaleleri fethetmek için işe ilk önce kendi kaybettiği yada henüz kuvvetini tahayyül edemediği kaleden başlamalıdır.Yani gayret.İnsan,nisyanın bulutunu üzerinden kaldırıp heva ile ıslanmayı terk ettiği gün,kendisine asırlar öncesinin çöl serinliğini tattıracak o mefkûri esrarı keşfetmiş olacak.Çünkü dünya bir seccade, insan ise ona baş koyacak kişidir.Eğer insan bu seccade üzerinde kılacağı namazda tâdil-i erkâna dikkat buyurursa,şüphesiz kıldığı namazdan(ömür) ferah bir şekilde kalkacaktır.Velakin insan kıyamdahayatın sürme esnasında dikkatsizlik gösterirse muhakkak ki, secdesinin (ölüm) geçerliliği ve değerliliğide kıyamı ile aynı paralelde olacaktır. Ama en önemlisi;insan tekbir almadan önce has bir niyet sunmalıdır hayata.

Neye niyet ederse ondan mesul ve sorumludur insan. Ve ayrıca vaka, niyet ettiği şekilde devam eder her daim. Kısacası,insan kendi hayat yörüngesinde kendi pusulasını kendi yüreğinde bulacak.Ve kendi yüreğinde bulduğu bu mihmandar kuvveyi,kendi istediği ve niyetlendirdiği şekilde olgunlaştıracak.Ya da ona bir heykel ustası nazarında şekil verecek.Burda önemli olan insanın bu şekil verme
esnasında temizliğe ve içtenliğe dikkat kesilmesidir.Kirli bir toprak olmamalı mesela.Yoksa zamanla aşınır ve hırçınlığı en asgari olan yağmurlara bile dayanamayıp erir gider heykel.Toprak sağlam olmalı.

Ve en önemlisi,insanın mahareti.Yani elleri.Ellerini temizlemeli insan.

Tüm günahların ortasında bulduğu ellerini,yassı bir şekle sokup yukarı uzatmalı. Ve tüm benliğiyle yakarıp ilk önce ellerini temizlemeli insan.

Böyle bir kombinasyondan doğan heykel,şüphesiz ilelebet ayakta kalacaktır.

Sözün özü; her insan kendi kalesinin fatihidir...
İbrahim Saki

Nevin_1982

Kayıtlı Kullanıcı
Ama insanın göğsünün sol tarafındaki bir mekanizma,ona bütün sinirlerini ve duyularını tanıma imkanı verir. Çünkü o mekanizma, daha insan doğmadan,insana kılavuzluk edecek mahiyette ve salahiyette yaratılmıştır

selamun aleykum nihal kardeşim.Evet yazıdada anlatılmaya çalışıldığı gibi kalbimiz bizi yönlendiren tek doğru organ.Çünkü öteki uzuvlarımız bizim nefsimizin isteklerini yerine getiriyor.Buna "la"diyebilen vicdanla muhasebe eden organımızdır kalp.MÜKÂŞEFETÜ'L-KULÛB(Kalplerin Keşfi )ve fethi isede bizim irademizde.

Emğinize sağlık

nihalim

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.hatim-online.com
Ama insanın göğsünün sol tarafındaki bir mekanizma,ona bütün sinirlerini ve duyularını tanıma imkanı verir. Çünkü o mekanizma, daha insan doğmadan,insana kılavuzluk edecek mahiyette ve salahiyette yaratılmıştır

selamun aleykum nihal kardeşim.Evet yazıdada anlatılmaya çalışıldığı gibi kalbimiz bizi yönlendiren tek doğru organ.:evet Çünkü öteki uzuvlarımız bizim nefsimizin isteklerini yerine getiriyor.Buna "la"diyebilen vicdanla muhasebe eden organımızdır kalp.MÜKÂŞEFETÜ'L-KULÛB(Kalplerin Keşfi )ve fethi isede bizim irademizde.

Emğinize sağlık

Aleykümselam...değerli kardeşim teşekkür ederim yorumunuz için...
selam ve dua ile...

aliye_aliye

Altın Üye
Web Sitesi
www.fizikist.com
~*~

Selamün Aleyküm Değerli Nihal ablam.B)
Çok güzel ve anlamlı bir paylaşımdı..Emeğinize ve güzel gönlünüze sağlık olsun inşallah.. Rabbimiz c.c razı olsun, beğeniyle okudum.Rahman c.c hisselenenlerden ve ibretlenenlerden eylesin cümlemizi..Sözün özü, ''Herkes, kendi kendisinin ya celladı olur, ya da Fatih'i..''
Rahman c.c, kendi rızası istikametinde kendimizin Fatih'i eylesin bizleri..Amin..
Baki dualar ile En Emin'e emanetimsiniz inşallah değerli ablam..B)B)

~*~

ekremeee

Kayıtlı Kullanıcı
Sözün özü; her insan kendi kalesinin fatihidir...

ALLAH r.o

''levent''

Kayıtlı Kullanıcı
ya arkadaslar bişi diycem yaklaşık 4 aydan beri unuttuğum dini inşallah hakkını vererek yaşamaya çalışıyorm ilk başta şeytanla çok ugrastım hala urasıorum(son nefese kadar tabi).ama şimdi nefsimde sürekli zuhur eden fiskos mu desem acaip olaylar var etraf bana çok acaip geliyor,nasıl desem önceden karşıma çıkmayan olaylar duygular içindeyim,tevbe ettim ama yakamı kurtaramadıgım bazı sıkıntılar var(günah babında deil) içimden geçen acaip keşmekeşler yani içimde 2 taraf çatışıyormu? analamadım birde bu gögsünsol tarafı mewzusu nedir yani ben şu an nefsimlemi savaşıyorum bilmem anltabildimmi?içimden geçen fiskoslardan bazen öyle utanıyorumki acaba bu bir imtihanmı yani bu içimden geçen ideleri onaylamıyorum ve uygulamıyorum zinhar ama kendimi mütessir hissediyorum acaba bendemi bir sorun var anlamadım.yani kalp huzuruna erişemedim hala dier insanlar gibi huşu içinde gönül raatlı ile ibadet yapmak istiyorum ama bu acaip şeyler süreli içimde çalkalanıyor bu hal böle dewam edermi acaba?(çok ağrıttım kafanızı hakkınızı hela edin)

nihalim

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.hatim-online.com
~*~

Selamün Aleyküm Değerli Nihal ablam.B)
Çok güzel ve anlamlı bir paylaşımdı..Emeğinize ve güzel gönlünüze sağlık olsun inşallah.. Rabbimiz c.c razı olsun, beğeniyle okudum.Rahman c.c hisselenenlerden ve ibretlenenlerden eylesin cümlemizi..Sözün özü, ''Herkes, kendi kendisinin ya celladı olur, ya da Fatih'i..''
Rahman c.c, kendi rızası istikametinde kendimizin Fatih'i eylesin bizleri..Amin..
Baki dualar ile En Emin'e emanetimsiniz inşallah değerli ablam..

~*~

Aleykümslam canım kardeşim ALLAH c.c. sizdden de razı olsun...
emeğine ,yüreğine sağlık yorumun için teşekkür ederim...
Rahman c.c, kendi rızası istikametinde kendimizin Fatih'i eylesin bizleri..Amin...
ALLAH c.c. emnaet olun...selam ve dua ile...
selametle İNŞALLAH...B)B)B)

nihalim

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.hatim-online.com
ya arkadaslar bişi diycem yaklaşık 4 aydan beri unuttuğum dini inşallah hakkını vererek yaşamaya çalışıyorm ilk başta şeytanla çok ugrastım hala urasıorum(son nefese kadar tabi).ama şimdi nefsimde sürekli zuhur eden fiskos mu desem acaip olaylar var etraf bana çok acaip geliyor,nasıl desem önceden karşıma çıkmayan olaylar duygular içindeyim,tevbe ettim ama yakamı kurtaramadıgım bazı sıkıntılar var(günah babında deil) içimden geçen acaip keşmekeşler yani içimde 2 taraf çatışıyormu? analamadım birde bu gögsünsol tarafı mewzusu nedir yani ben şu an nefsimlemi savaşıyorum bilmem anltabildimmi?içimden geçen fiskoslardan bazen öyle utanıyorumki acaba bu bir imtihanmı yani bu içimden geçen ideleri onaylamıyorum ve uygulamıyorum zinhar ama kendimi mütessir hissediyorum acaba bendemi bir sorun var anlamadım.yani kalp huzuruna erişemedim hala dier insanlar gibi huşu içinde gönül raatlı ile ibadet yapmak istiyorum ama bu acaip şeyler süreli içimde çalkalanıyor bu hal böle dewam edermi acaba?(çok ağrıttım kafanızı hakkınızı hela edin)

SELAMÜNALEYKÜM...
öncelikle sizden özürdilerim...fazla içimden geçenleri dile getirememe sorunu var bende hakkım var ise helal olsun AMA SİZ HAKKINIZI HELAL EDİN size yardımcı olamadığım için...
kardeşim ALLAH c.c. yar ve yardımcınız olsun...RABBİM nefsimizin eline düşürüp gaflete daldırmasın ...İNŞALLAH...
İNŞALLAH kurtulursunuz bu düşüncelerden ...selam ve dua ile...İNŞALLAH...

''levent''

Kayıtlı Kullanıcı
SELAMÜNALEYKÜM...
öncelikle sizden özürdilerim...fazla içimden geçenleri dile getirememe sorunu var bende hakkım var ise helal olsun AMA SİZ HAKKINIZI HELAL EDİN size yardımcı olamadığım için...
kardeşim ALLAH c.c. yar ve yardımcınız olsun...RABBİM nefsimizin eline düşürüp gaflete daldırmasın ...İNŞALLAH...
İNŞALLAH kurtulursunuz bu düşüncelerden ...selam ve dua ile...İNŞALLAH...

yok kardes ne demek helal olsun sorunu olan benim zaten ben bilğiniz veya vakıfların salıkları olurmu die bu msjı beyan ettim.zira sorun bu bende yenemye çalışıyorum yencem inşallah.helal olsun hakkım

ferahhfeza

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
ferahhfeza.blogcu.com
_________selamün Aleyküm Degerli Kardeşim
emegine Saglik Olsun .
insanin Ikilemleri Hiç Bitmez..
alllahin (cc) Koymuş Oldugu Emir Ve Yasaklara Uyarsa Eşrefi Mahlukatta Olabilir.. Bu Kurallara Uymassa Hayvandan Daha Aşagi Diye Tabir Edilen Sinifada Girebilir.....
her şey Kulun Akli Ve Kalpi Arasinda Gelişiyor... Akli Ile Kabul Etmek Yeterli Degil Bunu Kaplbede Aksettirmek Lazim...en Ucra Köşesine Kadar...sonuçta Inşallah Nefsimizin Celladi Oluruz... şeytanla şavaşimizda..
yine Güzel Bir Paylaşimdi Kardeşim Begeniyle Okudum Rabbim Razi Olsun
selam Ve Dua Ile____________

TEVHİD_GÜLÜ

Kayıtlı Kullanıcı
esselamun aleykum ve rahmetullahi ve barekatuhu mağfireti..
emeğine sağlık kardeşim...
levent kardeşimize gelince yaşadığım fiskoslar falan yazmış ben onu birçok kez duydum utanıyorum kendimden falan yazmışsınız hocalar bunun normal olduğunu söylüyorlar ve geçmişte yaşanmış olan (günahlar olabilir etkilenilmiş olan olaylar vs) onlardan kaynaklandığını söylüyorlar...bunun en güzel önleme yolu ise KURAN OKUMAK İBADETLERDİR dedi hoca ...
zaten ibadetler zamanla kalbi de temizliyor ve o dediğiniz olaylar olmuyor inşALLAH ...
Kafanıza takmayın kardeşim,dua edin .fiemanillah

''levent''

Kayıtlı Kullanıcı
levent kardeşimize gelince yaşadığım fiskoslar falan yazmış ben onu birçok kez duydum utanıyorum kendimden falan yazmışsınız hocalar bunun normal olduğunu söylüyorlar ve geçmişte yaşanmış olan (günahlar olabilir etkilenilmiş olan olaylar vs) onlardan kaynaklandığını söylüyorlar...bunun en güzel önleme yolu ise KURAN OKUMAK İBADETLERDİR dedi hoca ...
zaten ibadetler zamanla kalbi de temizliyor ve o dediğiniz olaylar olmuyor inşALLAH ...

a.s inşallah kardesim öyledir ya çok sıkılıyorum sıkılmak bişi deil utanıorum yani anlatamıorum bazen inşallah dediğin gibi zamanla geçer o zaman felah bulurum biraz ya su an seytanın zaafımdan faydalanmasından korkuorum allah korusun tesekkürler allah razı olsun

nuresma

Kayıtlı Kullanıcı
selamun aleykum.
Rabbimiz razı olsun güzel paylaşımınızdan, emeğinize gönlünüze sağlık.
Akleden kalb veren ve kainatı ayetlerle donatan Yaradan, 'insan'ı da karşısındaki bir insan'a ayet kılmış.
önce kendimizi tanımak ve her türlü kalbe bulaşan etmene karşı korumak, sonra da tanışma ve tanıma fırsatı verilen ayetlere ruhu açmak duasıyla,
Allah c.c.'a emanet olunB)B)

nihalim

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.hatim-online.com
_________selamün Aleyküm Degerli Kardeşim
emegine Saglik Olsun .
insanin Ikilemleri Hiç Bitmez..
alllahin (cc) Koymuş Oldugu Emir Ve Yasaklara Uyarsa Eşrefi Mahlukatta Olabilir.. Bu Kurallara Uymassa Hayvandan Daha Aşagi Diye Tabir Edilen Sinifada Girebilir.....
her şey Kulun Akli Ve Kalpi Arasinda Gelişiyor... Akli Ile Kabul Etmek Yeterli Degil Bunu Kaplbede Aksettirmek Lazim...en Ucra Köşesine Kadar...sonuçta Inşallah Nefsimizin Celladi Oluruz... şeytanla şavaşimizda..
yine Güzel Bir Paylaşimdi Kardeşim Begeniyle Okudum Rabbim Razi Olsun
selam Ve Dua Ile____________

Aleykümselam değerli kardeşim ALLAH c.c. sizden de razı olsun...İNŞALLAH...
AMİN...AMİN...AMİN...
emeğine ,yüreğine sağlık yorumun çok güzeldi teşekkür ederim ...B)
ALLAH c.c. emanet olun...selam ve dua ile...
selametle İNŞALLAH...

nihalim

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.hatim-online.com

Ve Aleykümselam kardeşim teşekkür ederim
açıklamanız içinde ALLAH cc. razı olsun...
selam ve dua ile...

nihalim

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.hatim-online.com
selamun aleykum.
Rabbimiz razı olsun güzel paylaşımınızdan, emeğinize gönlünüze sağlık.
Akleden kalb veren ve kainatı ayetlerle donatan Yaradan, 'insan'ı da karşısındaki bir insan'a ayet kılmış.
önce kendimizi tanımak ve her türlü kalbe bulaşan etmene karşı korumak, sonra da tanışma ve tanıma fırsatı verilen ayetlere ruhu açmak duasıyla,
Allah c.c.'a emanet olunB)B)

Aleykümselam...değerli kardeşim ALLAH c.c.sizden de razı olsun...
teşekkür ederim yorumunuz için...AMİN...AMİN...AMİN...
ALLAH c.c. emanet olun...selam ve dua ile...
selametle İNŞALLAH...

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt