Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

<<<...Her Güne Bir Hadis...>>> (1 Kullanıcı)

El_Şihab

Kayıtlı Kullanıcı
Esselamualeykum ve Rahmetullahi ve Berakatuhu...

Saygı değer kardeşlerim, buraya 5 dakikanızı ayırıp bizlerle her gün bir hadis paylaşa bilirmisiniz acaba? Çok yararlı olacağını düşünüyorum ve sevabınıda yanlızca Allahtan diliyorum...

Şimdiden Rabbim cümlemizden razı olsun...

"Bismillahirrahmanirrahim"

Ebu Hureyre (r.a)’den;
“Bir gün, Rasulullah (s.a.v) sahabelerine:
- Kim benden şu söyleyeceğim kelimeleri öğrenip, onlarla amel edecek ve onları amel edecek kimselere öğretecek? diye sordu. Ben hemen atılıp:
- Ben! Ey Allah'ın Rasulü! dedim. Rasulullah (s.a.v) elimden tuttu ve şu beş şeyi saydı:
1-Haramlardan sakın ki, Allah'ın en çok ibadet eden kulu olasın!
2-Allah'ın sana ayırdığına razı ol ki, insanların en zengini olasın!
3-Komşuna iyilikte bulun ki, mü'min olasın!
4-Kendin için istediğini başkaları için de iste ki, müslüman olasın!
5-Çok gülme. Çünkü çok gülmek kalbi öldürür.”
İbni Mace/Zühd 24. Tirmizi/Zühd 2.​

Aşk-ı Hicab

Kayıtlı Kullanıcı
Selamun aleyküm kardeşim.

Allah celle celalühu razı olsun. Güzell düşünmüşsünüz..

Hayırlara vesile olması duasıyla inşaallah..

Aşk-ı Hicab

Kayıtlı Kullanıcı
204ee.jpg

El_Şihab

Kayıtlı Kullanıcı

Allah celle celalühu razı olsun. Güzell düşünmüşsünüz..

Hayırlara vesile olması duasıyla inşaallah..

Allahummeamin, Kardeşim, Cezakellahu Hayran... :)

Üsâme İbnu Zeyd (radıyalahu anhümâ) anlatıyor:
"Resülullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: "Kim kendisine yapılan bir iyliğe karşı bunu yapana: "Cezâkellâhu hayran ( sana hayırlı mükâfaat versin!)" derse teşekkürü en mükemmel şekilde yapmış olur"

Aşk-ı Hicab

Kayıtlı Kullanıcı
Allahummeamin, Kardeşim, Cezakellahu Hayran... :)

Üsâme İbnu Zeyd (radıyalahu anhümâ) anlatıyor:
"Resülullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: "Kim kendisine yapılan bir iyliğe karşı bunu yapana: "Cezâkellâhu hayran ( sana hayırlı mükâfaat versin!)" derse teşekkürü en mükemmel şekilde yapmış olur"

Allah celle celalühu razı olsun..

Im_muslim

Kayıtlı Kullanıcı
Ebu Said el-Hudri (ra)'den rivayet edildiğine göre Rasulüllah (sas) şöyle buyurdu: "Kim Rab olarak ALLAH'ı, Din olarak İslam'ı, Peygamber olarak Muhammed (sas)'i kabul edip hoşnut oldum derse cennet ona gerekli(vacip) olur."
Müslim,Salat, 13; Ebu Davud,Salat, 36

ALLAHım cümlemizden Hoşnut ol...
Selam ve Dua ile..

El_Şihab

Kayıtlı Kullanıcı
Ebu Said el-Hudri (ra)'den rivayet edildiğine göre Rasulüllah (sas) şöyle buyurdu: "Kim Rab olarak ALLAH'ı, Din olarak İslam'ı, Peygamber olarak Muhammed (sas)'i kabul edip hoşnut oldum derse cennet ona gerekli(vacip) olur."
Müslim,Salat, 13; Ebu Davud,Salat, 36

ALLAHım cümlemizden Hoşnut ol...
Selam ve Dua ile..

Allahummeamin... cezakellahu hayran kardeşim...

Im_muslim

Kayıtlı Kullanıcı
Allahummeamin... cezakellahu hayran kardeşim...

Ecmain inşaAllah...

"Cezakallahu Hayran Kesira"
Bu şekilde de söylemenin bir mahzuru var mı acaba? Çünkü böyle okumuştum bir yerde. Kullanmak istiyorum fazla kullanamadım açıkcası Ama çok güzel bir tabir Elhamdülillah...

El_Şihab

Kayıtlı Kullanıcı
Ecmain inşaAllah...

"Cezakallahu Hayran Kesira"
Bu şekilde de söylemenin bir mahzuru var mı acaba? Çünkü böyle okumuştum bir yerde. Kullanmak istiyorum fazla kullanamadım açıkcası Ama çok güzel bir tabir Elhamdülillah...

Bu şekilde duymamışdım hiç. Bir bilgim yok kardeşim... Hadiste böyle okuduğum için bu şekilde kullanıyorum ben...
şimdi bi baktımda kaba taslar sizin paylaştığınız "kesira" ekide kullanılıyor...
Bir mahsuru olmasa gerek...
Bağzı hadislerde sizin dediğiniz gibi geçiyor kardeş.

Im_muslim

Kayıtlı Kullanıcı
Bu şekilde duymamışdım hiç. Bir bilgim yok kardeşim... Hadiste böyle okuduğum için bu şekilde kullanıyorum ben...
şimdi bi baktımda kaba taslar sizin paylaştığınız "kesira" ekide kullanılıyor...
Bir mahsuru olmasa gerek...
Bağzı hadislerde sizin dediğiniz gibi geçiyor kardeş.

Cezakallahu Hayran

ALLAH razı olsun kardeşim.
Selam ve Dua ile....

Bir hadis daha paylaşalım konu eksik olmasın:

Ebu Hureyre(ra)'den rivayet edildiğine göre Rasulullah (sas) şöyle buyurdu: "Kişinin malayani/dinine ve dünyasına faydası olmayan şeyleri terk etmesi İslam'ın kişiye kazandırdığı güzelliklerdendir." Tirmizi, Zühd, II.

ALLAHım katından bizlerede güzellikler lütfet...
Şu dininde Yanlıştan alıkoy ve kalplerimizi gerisin geriye döndürme...

ALLAHa emanet olunuz...

El_Şihab

Kayıtlı Kullanıcı

Cezakallahu Hayran

ALLAH razı olsun kardeşim.
Selam ve Dua ile....

Bir hadis daha paylaşalım konu eksik olmasın:

Ebu Hureyre(ra)'den rivayet edildiğine göre Rasulullah (sas) şöyle buyurdu: "Kişinin malayani/dinine ve dünyasına faydası olmayan şeyleri terk etmesi İslam'ın kişiye kazandırdığı güzelliklerdendir." Tirmizi, Zühd, II.

ALLAHım katından bizlerede güzellikler lütfet...
Şu dininde Yanlıştan alıkoy ve kalplerimizi gerisin geriye döndürme...

ALLAHa emanet olunuz...

Allahummeamin... wesselam...

Abdullah b. Ömer(ra) tarafından Efendimiz(sav)'in şöyle buyurduğu rivayet edilmişti:" Müslüman müslümanın kardeşidir. Ona zulmetmez, onu (başkasına da bırakıp) teslim etmez. Kim karedeşinin bir hacetinde bulunursa Allah'ta onun hacetin...de bulunur. Kim bir müslümanı üzüntüsünden rahatlatırsa Allah'ta onu kıyamet günü üzüntülerinden rahatlatır. Kim müslümanı örterse Allah'ta onu kıyamet günü örter. " (Buhari, Müslim)

El_Şihab

Kayıtlı Kullanıcı
Peygamber Efendimiz çocukların ağlamalarına dayanamaz, onların susturulmasını, yorulmamasını isterdi. Sevgisi ve şefkati çocukların ağlamasına dahi müsaade etmezdi.

Hanımlarını sıkı sıkıya tembih eder, Hüseyin'den söz ederek, "Bu çocuğu ağlatmayın" der, ağlayan çocuğun susturulması konusunda da şöyle buyururdu:

"Kim ağlayan çocuğunu susturuncaya kadar gönüllerse, Cenab-ı Hak ona Cennette memnun olacağı kadar nimet verir."

"Çocuklarınızı çok öpün. Çünkü her öpücük için size Cennette bir derece verilir ki, iki derece arasında beşyüz senelik mesafe vardır. Melekler öpücüklerinizi sayarlar ve sizin defterinize sevap yazarlar."

El_Şihab

Kayıtlı Kullanıcı
İbrahim Aleyhisselam, Peygamberimiz Aleyhisselama:
"Ümmetine benden selam söyle! Onlara emret! Haber ver de, Cennete fidan dikmeyi çoğaltsınlar! Çünkü, Cennetin toprağı güzel, suyu tatlı arzı da geniş ve düzlüktür!" dedi.

Peygamberimiz Aleyhisselam:
"Cennete dikilecek fidan nedir?" diye sordu.
İbrahim Aleyhisselam:
"Cennete dikilecek fidan "Sübhânallâhi velhamdülillâhi ve lâ ilâhe illallâhu vallâhu ekber" dir" dedi.

Yani: "Allah her noksandan münezzehtir. Bütün övmeler, övülmeler Allah'a mahsustur. Allah'tan başka hiçbir ilah yoktur! Allah, en büyüktür! Bütün güç, kuvvet, ancak Allah'ındır, Allah iledir!"

El_Şihab

Kayıtlı Kullanıcı
Ravi: Enes
Tanım: Resulullah (sav) ölmek üzere olan bir gencin yanına girmişti. Hemen sordu:
"Kendini nasıl buluyorsun?"
"Ey Allah'ın Resulü, Allah'tan ümidim var, ancak günahlarımdan korkuyorum" diye cevap verdi. Resulullah (sav) da şu açıklamayı yaptı:
"Bu durumda olan bir kulun kalbinde (ümit ve korku) birleşti mi Allah o kulun ümid ettiği şeyi mutlak verir ve korktuğu şeyden de onu emin kılar."

Kaynak: Tirmizi, Cenaiz 11, (983); İbnu Mace, Zühd 31, (4261)

El_Şihab

Kayıtlı Kullanıcı
Hiçkimse bu başlığa bir hadis paylaşmak için vakit ayırmasa da, Tek başıma Allahın izniyle hergün ben hadis paylaşıcam...

Rabbim cümlemizden Razı olsun İnşallah...

Ravi: Ömer
Tanım: Resulullah (sa) buyurdular ki:
"Ameller niyetlere göredir. Herkese niyet ettiği şey vardır.
Öyleyse kimin hicreti Allah'a ve Resulüne ise,
onun hicreti Allah ve Resulünedir.
Kimin hicreti de elde edeceği bir dünyalığa veya nikahlanacağı bir kadına ise, onun hicreti de o hicret ettiği şeyedir...."

Kaynak: Buhari.​

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt