Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Her Güne 1 HADİS-i ŞERİF (3 Kullanıcı)

ismaile

Kayıtlı Kullanıcı
"Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: "Kim akşam namazdan sonra altı rek'at namaz (evvabin) kılarsa, -deniz köpüğü kadar da olsa- günahları mağfiret olunur."

Hadis-i Şerif; Taberani, Mu'cemu'l-Evsat

dua ile...

NİÇİN NAMAZ KILMIYORSUN
[FLASH]http://www.dailymotion.com/swf/k6d7xr7LPpBClKyiM5&related=1[/FLASH]

ismaile

Kayıtlı Kullanıcı
"Yaşlı müslümana ikramda bulunmak ,
ALLAH'a ihtiram(saygı)dandır.

(Hadis-i Şerif, Sünen-i Ebu Davud)

northerner

Kayıtlı Kullanıcı
Son nefesine değin Allah, kulun tevbesini kabul eder. Tirmizî, Da'avât,99 (3531)

ismaile

Kayıtlı Kullanıcı
Her Namazın Sonunda Mutlaka Okunacak Dua

1425. Muaz radıyallahu anh'den rivayet edildiğine göre Resülullah sallallahu aleyhi ve sellem onun elinden tuttu ve:

"Muaz! Vallahi seni gerçekten seviyorum" buyurdu. Sonra sözüne şöyle devam etti: "Muaz! Her namazdan sonra şu duayı mutlaka okumanı tavsiye ediyorum: Allahümme einnî ala zikrike ve şükrike ve hüsni ibadetik: Allahım! Seni anıp zikretmek, nimetine şükretmek, sana layık ibadet etmek için bana yardım eyle!."[1]

Açıklamalar

Hadîs-i şerifin Sünen-i Nesei'deki rivayetine göre Efendimiz sahabîsi Muaz İbni Cebel'in elinden tutarak:

- "Muaz! Vallahi seni gerçekten seviyorum" buyurdu. O da Peygamber-i Zîşan'ın eline yapışarak:

- Ben de seni çok seviyorum, ya Resülallah! dedi. "Sevdiğiniz kimseye, onu sevdiğinizi söyleyiniz", buyuran Resül-i Ekrem sallallahu aleyhi ve sellem bu emrini bizzat uyguladıktan ve tavsiye edeceği duanın iyice öğrenilmesi için uygun bir ortam hazırladıktan sonra, bu sevgili sahabîsine yukarıdaki kısa, özlü duayı öğretmişti. Birini seven onun iyiliğini ister; onun dinine ve dünyasına faydalı olacak işler yapar, işte Efendimiz de öyle yapmış, sevgili sahabîsine Allah'tan istenecek en kıymetli şeyleri öğretmiştir.

Allah Teala'dan istenmesi gereken bu üç şey, insanın en önemli üç görevidir. Bu görevlerden birincisi, Cenab-ı Hakk'ın adını dilden düşürmemektir. İkincisi her an binlercesinden faydalanılan sayısız nimetlerine gereği gibi şükredebilmektir. Üçüncüsü de O'nun şanına yakışır şekilde kulluk görevini yapabilmektir.

İnsanların gönlüne hitap eden kimselerin, muhatapları üzerinde umdukları tesiri yapabilmek için Efendimiz'in bu irşad metodundan yeterince faydalanması gerekir. Tatlı bir dil, yumuşak bir üslup ve sımsıcak bir gönül irşad hayatının vazgeçilmez unsurlarıdır.

Hadisten Öğrendiklerimiz

1. İnsan sevdiği kimseye, onu sevdiğini söylemelidir.

2. Namazlardan sonra bu özlü duayı yapmaya çalışmalıdır.

3. Allah'ı zikir, O'na şükretmeye yöneltir; Allah'a şükür, O'na gerektiği gibi ibadet etmeye sevkeder. Bir bakıma zikir kulluğun başı, şükür sonudur.

[1] Ebu Davud, Vitir 26. Ayrıca bk. Nesaî, Sehv 60

ismaile

Kayıtlı Kullanıcı
"Her şeyi cilalayan bir cila vardır.
Kalplerin cilası da Allah'ı zikretmektir."

(Hadis-i Şerif,Feyzü'l-Kadir)

[FLASH]http://www.metacafe.com/fplayer/1023315/40_hadis.swf[/FLASH]

ismaile

Kayıtlı Kullanıcı
"Kul, yalan söylediği zaman ağzından çıkan pis koku sebebiyle üzerindeki melekler
ondan bir mil(gözün görebildiği en uzak meafeye kadar) uzaklaşır."

(Hadis-i Şerif, Sunen-i Tirmizi)
[FLASH]http://www.metacafe.com/fplayer/1958679/.swf[/FLASH]

ismaile

Kayıtlı Kullanıcı
"Hakiki müslüman, dilinden ve elinden
Müslümanların selamette(emniyette) kaldığı kimsedir.
Hakiki Muhacir de Allah'u-Teala'nın nehyettiğini (yasakladığını) terk edendir."

(Hadis-i Şerif, Sahih-i Buhari)

ismaile

Kayıtlı Kullanıcı
[FLASH]http://www.metacafe.com/fplayer/yt-itNUBP20gP8/40_hadis_hz_muhammed.swf[/FLASH]

ismaile

Kayıtlı Kullanıcı
"İman etmedikçe cennete giremezsiniz.
Birbirinizi sevmedikçe de(hakkıyla) iman etmiş olmazsınız.
Yaptığınız taktirde birbirinizi seveceğiniz bir şeye sizi delalet edeyim mi?
Aranızda selamı yayınız."

(Hadis-i Şerif, Sahih-i Müslim)

ismaile

Kayıtlı Kullanıcı
"Kim benim kabrimi ziyaret ederse
ona şefaatim vacib olur."

(Hadis-i Şerif, Beyhaki, Şuabü'l-İman)

ismaile

Kayıtlı Kullanıcı
[FLASH]http://www.metacafe.com/fplayer/yt-5JFVGhwZ7e0/hadisi_erif.swf" [/FLASH]

ismaile

Kayıtlı Kullanıcı
"Bir kötülük yaptığında, hemen ardından bir iyilik yap!
Çünkü iyilikler kötülükleri giderir."

Hadis-i Şerif

ismaile

Kayıtlı Kullanıcı
"Kadınlarınıza eziyet etmeyin!Onlar,Allahü teâlânın sizlere emanetidir.Onlara yumuşak olunuz ve iyilik ediniz!"
Hadîs-i şerîf

ismaile

Kayıtlı Kullanıcı
"Kıyâmet günü günahı en çok olan kimse kendisini ilgilendirmeyen konularda en çok konuşandır."
Hadîs-i şerîf

Aşk-ı Hicab

Kayıtlı Kullanıcı
Kıyamet günü insanların bana en yakını, en çok salavat okuyan olacaktır..

( s.a.v)

ismaile

Kayıtlı Kullanıcı
Bir Hadis-i Şerif
دُعَإءُ اْلمُحْسَنِ اِلَيِْهِ ِللْمُحْسِنِ لاَيُرَدّ
"Bir babanın oğlu için duâsı, bir peygamberin ümmeti hakkındaki
duâsı gibi makbuldür"

ismaile

Kayıtlı Kullanıcı
Bir Hadis-i Şerif’te, Yahudilerin taşların ve ağaçların bile arkasına saklanacağı, buna karşın Gargat ağacından başka bütün taş ve ağaçların: "Ey Müslüman, Ey Allahın kulu, Yahudi arkamdadır, gel onu öldür" diyeceği ifade ediliyor. (Buhârî, Tecrid, IX, 73; Tirmizî, Birr, 25; Fiten, 2; et-Tâc, I, 25).

Bahsi geçen hadis-i şerif Sahih-i Müslim’de; “Öyle ki Yahudiler taşların ve ağaçların arkasına saklanacak ama ağaç ve taş dile gelerek 'Ya Müslim! Ey Allah (c.c.) kulu! Gel, bak benim arkamda Yahudi var, buraya gizlendi, benim arkamda, gel onu cezalandır. diyecek. Sadece 'gargat' ağacı bunu söylemeyecek çünkü o Yahudi ağacıdır” buyuruluyor. (Kitab-ul Fiten H. 2239).

ismaile

Kayıtlı Kullanıcı
- Ebu Sa'id Ibnu Malik Ibni Sinan el-Hudri (radiyallahu anh) hazretleri demistir ki: "Hz. Peygamber (aleyhissalatu vesselam) soyle buyurdular: "Kalbinde zerre miktari iman bulunan kimse atesten cikacaktir."
Ebu Sa'id der ki: "Kim (bu ihbarin ifade ettigi hakikatten) supheye duserse su ayeti okusun: "Allah suphesiz zerre kadar haksizlik yapmaz..." (Nisa, 40).
Tirmizi Sifatu Cehennem 10, (2601).Tirmizi hadis icin "sahihtir" demistir.

Yine Ebu Sa'id (radiyallahu anh) hazretleri der ki: "Hz. Peygamber (aleyhissalatu vesselam) soyle buyurdular: "Kim: 'Rab olarak Allah'i, din olarak Islam'i, Resul olarak Hz. Muhammed'i sectim (ve onlardan memnun kaldim)' derse cennet ona vacip olur".
Ebu Davud, Salat 361, (1529).

ßüşrα αтαmαη

Kayıtlı Kullanıcı

Ebu Bürde, babası Ebu Musa el-Eş'ari radıyALLAHu anh'tan naklediyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm'ın: "Cum'adaki icabet saati imamın minbere oturduğu anla, namazdan çıkması anına kadar geçen vakittir" dediğini işittim."

Müslim, Cum'a 16, (853); Ebu Davud, Salat 208, (1049).

–Cuma geceleri yasin-i şerif okuyan kimse mağfiret-i ilahiyeye nail olduğu halde sabahlar.

Cuma Günü sabah namazından önce "Estağfirullahelazim ellezi la ilahe illa hüvel hayyel kayyume ve etubü ileyh" okuyanın deniz köpüğü kadar da olsa günahları affolur.

İbni Sünni

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt