Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Hazret-i Ebu Bekrin üç vasfı (2 Kullanıcı)

Huyela

Kayıtlı Kullanıcı

Hikmet ehli zatlar buyuruyor ki:

Hazret-i Ebu Bekir hangi vasfıyla Peygamberlerden sonra bütün insanların en üstünü oldu?

Bir gün Peygamber efendimiz, (Ya Cebrail Ömer’in faziletlerinden anlat) buyurdu. O da dedi ki:

(Nuh aleyhisselamın peygamberlik süresi kadar yani 950 yıl Ömer’in faziletlerinden bahsetsem bitiremem; fakat onun bütün iyilikleri, Ebu Bekrin bir iyiliği etmez.)

Bir kimsenin yaptığı iyiliğin sevabı öğretene iki misliyle, ona öğretene de, onun iki misliyle verilir. Sevabların katlanması, geometrik dizi gibi artar. Nihayet bütün ümmetin, bütün iyiliklerinin sevabları en sonunda Ebu Bekr-i Sıddık radıyallahü anh’ta toplanır. Ondan da katlayarak Muhammed aleyhisselama gider. Hazret-i Ebu Bekr’i bu üstün dereceye getiren üç vasfı şunlardır:

1- Allah yolunda malının hepsini verdi. Kendi çok zengindi, sonunda üstünde sadece gömlek kaldı, hepsini verdi. Peygamber efendimiz (Hiç kimsenin malı, Ebu Bekrin ki gibi faydalı olmadı) buyurdu.

2- Canını feda etti. Bir gün müşrikler Peygamber efendimize saldırdılar. O da kurtarmak için araya girdi. Öyle bir dövdüler ki, kemikleri kırıldı, öldü diye bıraktılar. Sonra da cesedini bir çuvala koyup evine götürdüler. Üç gün kendine gelmedi. Üçüncü günün sonunda gözlerine açtı, annesi hemen yavrum diye koştu. Ağzına bir yudum su vermek istedi. O zaman, (Muhammed aleyhisselam nerede, onun durumu nasıl, ben onun iyilik haberini almadıkça ağzıma hiçbir şey sürmem) dedi.

3- Trilyonda, katrilyonda bir, kalbinde küçücük bir (Acaba?) yoktu. Tam iman, tam tasdik! Mesela Mirac olayı… Müşrikler bu iş bitti diye sevinerek geldiklerinde, senin efendin bir anda Kudüs’e, oradan göklere gitmiş dediler. (O söylüyorsa doğrudur, inandım) diyerek müşrikleri şaşkına çevirdi ve Müslümanların imanlarında sebat etmelerine vesile oldu. Peygamberlerden sonra insanların en üstünü olmak şerefine kavuştu.

Neyi bekliyorsunuz?

Ölen bir Müslüman, dünyaya gelse ne yapacağını hiç düşündük mü? Mübarek bir zat, bir Müslümana ait kabrin önünde durup, talebelerine sorar:

— Bu kabirdeki kişi, tekrar dünyaya gelse sizce neyle uğraşır, ne yapar?

Talebenin birisi der ki:

— Elbette sürekli namaz kılar.

Diğer bir talebe de der ki:

— Devamlı oruç tutar.

Bir diğeri de der ki:

— Cihat eder, emri maruf yapar.

Her talebe faydalı bütün işleri sayar. O zat buyurur ki:

— Bu mezarda yatan kişinin dünyaya tekrar gelip gelemeyeceği şüphelidir; ama sizin oraya gideceğiniz kesindir; yani siz de onun gibi öleceksiniz. O halde neden şimdi bu söylediklerinizi yapmıyorsunuz? Neyi bekliyorsunuz? Onun kaybettiği fırsatı, siz bir ganimet bilmelisiniz, yarına bırakmadan bu faydalı işlerle uğraşmalısınız.

www.dinimizislam.com

arzu74

Kayıtlı Kullanıcı
emeğinize sağlık selamlar

berat05

Yönetici
Esselamu aleyküm

Emeklerinizden Rabbim razı olsun

Her bir konunuzdan ayrı ayrı faydalanıyoruz ..Rabbim devamını nasip eylesin inşallah

Selam ve dua ile değerli kardeşimiz

gülsengül

Kayıtlı Kullanıcı
Selamünaleyküm kardeşim
Emeğinize sağlık çok faydalı bir paylaşım Allah razı olsun..inşaALLAH bizlerede ders olur bu okuduklarımız..
Allaha emnaet olunuz
selam ve dua ile..

ayşe-rana

Kayıtlı Kullanıcı
Selamün aleyküm,Allah razı olsun.

kardelele

Kayıtlı Kullanıcı
Allah razı olsun sizden .bu değerli paylaşımınız için.selametle kalın.

Huyela

Kayıtlı Kullanıcı
Esselamu aleyküm

Emeklerinizden Rabbim razı olsun

Her bir konunuzdan ayrı ayrı faydalanıyoruz ..Rabbim devamını nasip eylesin inşallah

Selam ve dua ile değerli kardeşimiz

Ve aleyküm selam efendim.

Cenabı hak cümlemizden razı olsun. Zerre kadar faidemiz oluyorsa ne mutlu bize. Cenabı Hak hepimizin ihlasını arttırsın.

Selam ve dua eder kıymetli dularınızı beklerim.

Huyela

Kayıtlı Kullanıcı
Selamünaleyküm kardeşim
Emeğinize sağlık çok faydalı bir paylaşım Allah razı olsun..inşaALLAH bizlerede ders olur bu okuduklarımız..
Allaha emnaet olunuz
selam ve dua ile..

Sizde sağolun efendim. Cenabı hak cümlemizden razı olsun.

bende dua eder kıymetli dualarınızı beklerim.

acem_kizi

Kayıtlı Kullanıcı
selamünaleyküm kardeşim,bu güzel paylaşım için teşekkür ediyorum

TrTs

Kayıtlı Kullanıcı
Hz. Ebu Bekir'i cok seviyorum dogrusu. Böylesine Peygamber aski görülmemistir ki. Zira Peygamber Efendimiz (sav) ona SIddIk demis. Düsünsenize, 3 gün kendinde degil, kendine gelince 'ben yasiyorum' diye düsünmeden Efendimz (sav)'i soruyor o nasil diye. Mükemmel insanlar desem yanlis olmaz sanirim?

Huyela

Kayıtlı Kullanıcı
Hz. Ebu Bekir'i cok seviyorum dogrusu. Böylesine Peygamber aski görülmemistir ki. Zira Peygamber Efendimiz (sav) ona SIddIk demis. Düsünsenize, 3 gün kendinde degil, kendine gelince 'ben yasiyorum' diye düsünmeden Efendimz (sav)'i soruyor o nasil diye. Mükemmel insanlar desem yanlis olmaz sanirim?

Mübarek olsun .. kişi sevdiği ile beraberdir. Aşağıdaki linkte bir kitab var. Dört halifenin menkıbelerini anlatıyor. Sevdiğiniz için okurken büyük keyif alacağınıza inanıyorum. tavsiye ederim.

http://kitap.hakikatkitabevi.com/cgi-bin/cgi.exe/menakib/query=*/doc/{@1}?firsthit

Dualarınızı beklerim.

Huyela

Kayıtlı Kullanıcı
Cebrâîl aleyhisselâm'ın hocası

Yirmibirinci Menâkıb:

Birgün Server-i Enbiyâ “sallallahü teâlâ aleyhi ve sellem” mescidde oturmuş idi. Cebrâîl aleyhisselâm geldi. Sultân-ı Enbiyâ, hazret-i Cebrâîl ile söyleşirdi. Eshâb-ı kirâm mescide gelip, Seyyid-i kâinâtı meşgûl görüp, bildiler ki, hazret-i Cebrâîl ile söyleşir. Sükût edip, oturdular. O sırada hazret-i Alî “radıyallahü teâlâ anh” içeri girip, selâm verip, yerine oturdu. Hazret-i Osmân “radıyallahü teâlâ anh” gelip, selâm verip, yerine oturdu. Sonra Ebû Bekr “radıyallahü teâlâ anh” gelip, selâm verdikde, hazret-i Cebrâîl aleyhisselâm ayak üzerine kalkdı. Sultân-ı Enbiyâ hazretleri de ayak üzerine kalkdı. Eshâb-ı kirâm, Server-i kâinâtı ayak üzere kalkdığını görüp, hepsi ayağa kalkıp, hayret etdiler. Zîrâ Fahr-i âlem, Eshâb-ı güzînden kimseye ayak üzerine kalkmamışdır. Sonra bu husûsu, hazret-i Resûl-i ekremden sordular. Buyurdular ki: Ebû Bekr-i Sıddîk mescide girip, selâm verdiği zemân, Cebrâîl aleyhisselâm Ebû Bekr-i Sıddîka ta’zîm için ayak üzerine kalkdı. Ben de ayak üzerine kalkdım. Sonra, yâ kardeşim Cebrâîl, Ebû Bekre ne için ta’zîm etdiniz, diye sordum. Dedi ki: Yâ Resûlallah! Ebû Bekre ta’zîm bana vâcibdir. Zîrâ Ebû Bekr benim hocamdır. Ben sordum, neden dolayı hocandır. Cebrâîl aleyhisselâm dedi ki: Yâ Muhammed “sallallahü aleyhi ve sellem”! Hak Sübhânehü ve teâlâ, Âdem aleyhisselâtü vesselâmı yaratdığı zemân, meleklere, hazret-i Âdeme secde ediniz, diye emr etdi. Benim hâtırıma geldi ki, secde etmiyeyim. Ben ondan efdalim. Zîrâ ki, o balçıkdan yaratılmışdır, dedim. Bunun üzerine olmağa niyyet eyledim. O zemân ki, Ebû Bekrin rûhu arş altında nûrdan bir kubbe [köşk] içinde idi. Köşkün kapısı açıldı, Ebû Bekrin rûhu çıkdı. Bana dedi ki, yâ Cebrâîl secde eyle. Sakın muhâlefet etme. Bunu üç kerre tekrârladı. Arkama üç kerre eliyle vurdu. O sırada kalbimden kibr ve enâniyyet ve inâd gitdi. Âdeme secde eyledim. Benden kibr ve enâniyyet, iblîse intikâl edip, Âdeme secde etmedi. Ebedî tard edilip, mel’ûn oldu ve ben de ebedî se’âdete kavuşdum. Yâ Muhammed “sallallahü aleyhi ve sellem”! Ebû Bekr bu şeklde bana hoca olmuşdur, dedi.

mektubat

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.caglarnetwork.com
— Bu mezarda yatan kişinin dünyaya tekrar gelip gelemeyeceği şüphelidir; ama sizin oraya gideceğiniz kesindir; yani siz de onun gibi öleceksiniz. O halde neden şimdi bu söylediklerinizi yapmıyorsunuz? Neyi bekliyorsunuz? Onun kaybettiği fırsatı, siz bir ganimet bilmelisiniz, yarına bırakmadan bu faydalı işlerle uğraşmalısınız.

Allahü teala razı olsun kardeşim.Dualarınızı istirham ederiz.Selametle kalın.

kardelele

Kayıtlı Kullanıcı
1- Allah yolunda malının hepsini verdi. Kendi çok zengindi, sonunda üstünde sadece gömlek kaldı, hepsini verdi. Peygamber efendimiz (Hiç kimsenin malı, Ebu Bekrin ki gibi faydalı olmadı) buyurdu.

2- Canını feda etti. Bir gün müşrikler Peygamber efendimize saldırdılar. O da kurtarmak için araya girdi. Öyle bir dövdüler ki, kemikleri kırıldı, öldü diye bıraktılar. Sonra da cesedini bir çuvala koyup evine götürdüler. Üç gün kendine gelmedi. Üçüncü günün sonunda gözlerine açtı, annesi hemen yavrum diye koştu. Ağzına bir yudum su vermek istedi. O zaman, (Muhammed aleyhisselam nerede, onun durumu nasıl, ben onun iyilik haberini almadıkça ağzıma hiçbir şey sürmem) dedi.

3- Trilyonda, katrilyonda bir, kalbinde küçücük bir (Acaba?) yoktu. Tam iman, tam tasdik! Mesela Mirac olayı… Müşrikler bu iş bitti diye sevinerek geldiklerinde, senin efendin bir anda Kudüs’e, oradan göklere gitmiş dediler. (O söylüyorsa doğrudur, inandım) diyerek müşrikleri şaşkına çevirdi ve Müslümanların imanlarında sebat etmelerine vesile oldu. Peygamberlerden sonra insanların en üstünü olmak şerefine kavuştu.

BÖYLESİ ULVİ ÖZELLİKLERE SAHİP İNSANLARA CANIMIZ FEDA OLSUN.RABBİM YOLUNDAN AYIRMASIN.
AMİN AMİN AMİN.........

Huyela

Kayıtlı Kullanıcı

BÖYLESİ ULVİ ÖZELLİKLERE SAHİP İNSANLARA CANIMIZ FEDA OLSUN.RABBİM YOLUNDAN AYIRMASIN.
AMİN AMİN AMİN.........

Amin. İnşaallahü teala.

Bağlum

Kayıtlı Kullanıcı
Çok güzel bir yazı..emeği geçenlerden Allahü teala razi olsun. Dua beklerim

Ayrıca Huyela kardeş vakti zamanında bahsettiğiniz kitabı Menakıb-i Çihar Yar-i güzini okumuştum daha doğrusu yalnızca Ebu Bekir-i Sıddık radıyallahu anh kısmını okuyabilmiştim nefisti..yanılmıyorsam şimdi internette seslendirilmişi de var

tabela

Kayıtlı Kullanıcı
Hadis-i Şerifte: "kişi, sevdiği ile beraberdir." buyruluyor. inşallahu teala Bu Peygamberlerden sonra en üstün kimsenin radıyallahu anh dizi dibinde oluruz..

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt