Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

''Hayırlı Evlat'' İçin... (1 Kullanıcı)

mavci

* ZİKİR * FİKİR * ŞÜKÜR *
Yönetici
'Hayırlı evlat' için... 5 Şart...

"Hayırlı evlat" yetiştirmek, her anne-babanın arzusudur. Fakat çocuğun "hayırlı" mı "hayırsız" mı olduğunu çok geç fark ederiz. Fark ettiğimizde ise büyük oranda iş işten geçmiştir.

Bu nedenle çocuk eğitiminde erken davranmak önemlidir. Zira çocuğun eğitiminde okul öncesi dönem çok önemlidir ve tüm kaynaklar, bu dönemde edinilen davranışların insanın hayat çizgisini belirlediğini belirtirler. Dolayısıyla çocuğun eğitimine bu dönemde başlanmalıdır. Bu eğitim sürecine başlarken ilk elde sorulması gereken soru: Hayırlı evladın nitelikleri nelerdir ve hangi kaynaklardan beslenerek bu nitelikler kazandırılabilir?

Yüce Allah, Lokman Sûresi'nde (13-19) Lokman'ın (as) dilinden çocuğun eğitiminde nelerin öncelenmesi gerektiğini bakın nasıl sıralıyor:
Kulluk bilinci; ebeveyne hürmet; vicdan muhasebesi; toplumsal duyarlılık; alçakgönüllülük.

1. Kulluk bilinci verilmeli

Yüce Allah (cc) çocuğun öncelikle tanımasını ve kendisine şükretmesini emreder. Çocuğun bir davranış olarak da özellikle namazla Yaradan'ına şükrünü eda etmesi gerektiği bu ayetlerde zikredilir. Çünkü namaz, en bariz kulluk göstergesi olarak kabul edilir. Kulluk bilinci, insanın ayırıcı vasfıdır. Çocuğa bundan sonra kazandırılacak her davranışın da zemini olarak değerlendirilmelidir.

2. Ebeveyne hürmet önemli

Çocuğun edinmesi gereken ikinci terbiye, ebeveyne özellikle de kendisi için büyük meşakkatlere göğüs geren anneye karşı hürmet ve şükran borcudur. Ebeveyne hürmet duygusu aşılandığında çocuk kendini aynı zamanda topluma karşı sorumlu hissedecektir. Bu sorumluluk hissi neslin sıhhatini sağladığı gibi geleneksel değerlerin aktarılmasını da mümkün kılar. Bu da toplumun safiyetinin korunması anlamına gelir. Veysel Karanî'yi dilden dile taşıyan kültür, abesle iştigal etmemektedir.

3. Toplumsal sorumluluk bilincine sahip olmalı

Çocuğun edinmesi gereken diğer bir davranış ise "toplumsal sorumluluk" bilincidir. Davranışlarından yalnız kendisi sorumlu olan birey, insan olması hasebiyle, zamanla kantarın topuzunu kaçıracaktır. En etkili kanunlar yürürlükte olsa bile kendine ve topluma karşı sorumluluk duygusu kazanmadığı için, birey istese de davranışlarını kontrol edemeyecektir. Buna karşılık, her bir ferdin yek diğerini hayra ve sabra davet ettiği, iyi işlerinde takdir edip, kötü davranışlarında uyardığı bir toplum, menzil-i maksuda en az hasarla ve süratli bir şekilde ulaşabilir. Diğer taraftan, şairin "kim var denildiğinde sağına ve soluna bakmadan ben varım diyebilecek bir gençlik" mısraı kulaklarımızdadır. Tabii ki bu sorumluluğun yükü de ağırdır. Bunun için hem çok çalışmalı -ki sebat ister- hem de başa gelenlere sabretmelidir.

4. Alçakgönüllü olmalı

Son emir ise çağı bir güneş gibi aydınlatır: Böbürlenerek yürüme. Özgüveni tam olarak yetişiyor çocuklarımız. Şüphesiz, böyle olması da gerekir. Ne var ki bu güven, onu yol arkadaşlarından ayırmamalıdır. İnsanların farklı meziyetlere sahip olduğunu bilerek, herkesin kendince değerli olduğunu bilmelidir. Hem elimizdekilerin kaçını, kendi başarımızla elde ettik ve kaçını istediğimiz kadar elimizde tutabiliriz ki? Kaldı ki bu çocuk, sahip olduğu sıradan bir nimet için bile şükretmeyi/teşekkür etmeyi ve en büyük zenginlikler içinde arkadaşlarından biriymiş gibi davranmayı bilmelidir.

5. Her çocuk, vicdan sahibi olarak yetişmeli

Çocuk, vicdanı ile baş başa kaldığında kendini dizginlemeyi bilmelidir. Toplumsal yaralarımızın temelinde bu noktadaki hassasiyet eksikliğinin yattığı, aklı başında herkesin kabul ettiği bir gerçektir. Hardal tanesi kadar bile olsa "bunu bilen bir Yaradan" inancı ile yetişen çocuk, şeffaf bir toplumu kendiliğinden oluşturacaktır. Hatta, şeffaflığın derinleştiği bir ahlakî tutum edinmiş olacaktır. Yunus Emre bu vasfıyla asırlardır aramızda yaşar.

Alıntı: ZAMAN

merdiven

Kayıtlı Kullanıcı
sizin beş şartınıza bir ebeveyn olarak biraz eklemeler yapayın namzetlere örnek olsun
1 - çocuk besmeleli olmalı
2- çocuğa örnek olacak büyükler olmalı etrafında (anne -baba-abi v.s)çocuk dışarıda evinin aynasıdır.
3- çocuk koşulsuz sevildiğini bilmeli
4-çocuğa sorumluluklar verilip ona olan güven sağlanmalı.
5- ve bilinmelidirki o size verilmiş bir emanettir .onu seversiniz ama yüce Allah'ın onu sizden daha çok sevdiğini ve onu koruduğunu çocuğa anlatmalı ,ondan dua istemeli onun önemli olduğunu,onu saydığınızı ,aile içinde onunda fikirlerini söyleme hakkı olduğunu,Yaradanın onu belli bir fıtrat üzere yarattığını v.s anlatmalı ve çocuk her ortamda DİNLENMELİDİR .
AYRICA ÇOCUKLARIMIZI DUALARIMIZLADA YALNIZ BIRAKMAMALIYIZ .
DÜNYADAKİ EN ZOR MESLEK ANNE VE BABALIK RABBİM HEPİMİZİN YARDIMCISI OLSUN

mavci

Yönetici
Allah CC. razı olsun...

Allah CC. razı olsun...

sizin beş şartınıza bir ebeveyn olarak biraz eklemeler yapayın namzetlere örnek olsun
1 - çocuk besmeleli olmalı
2- çocuğa örnek olacak büyükler olmalı etrafında (anne -baba-abi v.s)çocuk dışarıda evinin aynasıdır.
3- çocuk koşulsuz sevildiğini bilmeli
4-çocuğa sorumluluklar verilip ona olan güven sağlanmalı.
5- ve bilinmelidirki o size verilmiş bir emanettir .onu seversiniz ama yüce Allah'ın onu sizden daha çok sevdiğini ve onu koruduğunu çocuğa anlatmalı ,ondan dua istemeli onun önemli olduğunu,onu saydığınızı ,aile içinde onunda fikirlerini söyleme hakkı olduğunu,Yaradanın onu belli bir fıtrat üzere yarattığını v.s anlatmalı ve çocuk her ortamda DİNLENMELİDİR .
AYRICA ÇOCUKLARIMIZI DUALARIMIZLADA YALNIZ BIRAKMAMALIYIZ .
DÜNYADAKİ EN ZOR MESLEK ANNE VE BABALIK RABBİM HEPİMİZİN YARDIMCISI OLSUN

Katkılarınız için teşekkürler...
Dualarınıza gönülden AMİN...
Selam ve dUA ile...
:a12:

mavci

Yönetici
Esselamünaleykum...

Esselamünaleykum...

Hayırlı Evlat Yetiştirmenin Şartları:

4. Alçakgönüllü olmalı

armour

Kayıtlı Kullanıcı
rabbim bizleri hayırlı evlat etsin sonrada bizlere hayırlı evlat nasip etsin (amin) paylaşıma eyvallah.....

mavci

Yönetici
Esselamünaleykum...

Esselamünaleykum...

rabbim bizleri hayırlı evlat etsin sonrada bizlere hayırlı evlat nasip etsin (amin) paylaşıma eyvallah.....

Aminnn...
Önce kendimiz hayırlı evlat olalım...
Sonra da evlatlarımızı hayırlı evlat yapalım...
İnşallah...
Eyvallah kardeşim...

pretty07

Kayıtlı Kullanıcı
Furkan suresi 74. ayeti okuyalım BİLDİĞİM KADARIYLA RABBİMİZ bize 2 cihanda göz aydınlığı olacak hayırlı eşler hayırlı zürriyetler ver. BiZi TAKVA sahiplerine önder kıl amin . yanlış olmamıştır inşaallah KURAN dan okuyun bu ayeti

gülnisa

Kayıtlı Kullanıcı
selamunaleykum mavci
emeğıne sağlık
cok onemlı bır konu
cok değil cok cok
gunumuzde saygıyı arar olmuşuz
yanlış ve tutarsız davranışlar ilköğretim çağına bıl eınmış ne yazık kı
ne yaomalı
aynen yazdığın gıbı dını bütün ve sorumululuk çerçevesınde ahlaklı,duyarlı cocuklar yetiştirmeli
en buyuk pay anne babaların
allah kolaylık versın inşaallah
amın
allaha emanet ol mavci
cok mutlu kal

mavci

Yönetici
Esselamünaleykum...

Esselamünaleykum...

Furkan suresi 74. ayeti okuyalım BİLDİĞİM KADARIYLA
RABBİMİZ bize 2 cihanda göz aydınlığı olacak hayırlı eşler hayırlı zürriyetler ver. BiZi TAKVA sahiplerine önder kıl
amin .
yanlış olmamıştır inşaallah KURAN dan okuyun bu ayeti

Allah CC. razı olsun kardeşim...
Aminnn...

mavci

Yönetici
Ve Aleykumselam...

Ve Aleykumselam...

selamunaleykum mavci
emeğıne sağlık
cok onemlı bır konu
cok değil cok cok
gunumuzde saygıyı arar olmuşuz
yanlış ve tutarsız davranışlar ilköğretim çağına bıl eınmış ne yazık kı
ne yapmalı
aynen yazdığın gıbı
Dini bütün ve sorumululuk çerçevesınde ahlaklı,duyarlı cocuklar yetiştirmeli
en buyuk pay anne babaların
allah kolaylık versın inşaallah
amın
allaha emanet ol mavci
cok mutlu kal

Alalh CC. razı olsun Hocam...
Bu faydalı açıklamaların yerinde oldu...
Allah CC. bizlere...
ve özellikle siz ÖĞRETMENLERE HAYIRLI NESİL yetiştirmemizi nasip etsin...
Allah CC. yar ve yardımcımız olsun inşallah...

yarensin

Kayıtlı Kullanıcı
emeğine sağlık abi güzel bilgiler vermişsiniz...​

mavci

Yönetici
Esselamünaleykum...

Esselamünaleykum...

emeğine sağlık abi güzel bilgiler vermişsiniz...​

Ben teşekkür ederim kardeşim...
Gözlerinize sağlık...

Hayırlı evlat olalım...
Hayırlı evlat yetiştirelim...

gülnisa

Kayıtlı Kullanıcı

Alalh CC. razı olsun Hocam...
Bu faydalı açıklamaların yerinde oldu...
Allah CC. bizlere...
ve özellikle siz ÖĞRETMENLERE HAYIRLI NESİL yetiştirmemizi nasip etsin...
Allah CC. yar ve yardımcımız olsun inşallah...

selamunelykum mavci inşaallah
bazen o kadar yoruluyorum kı
önemli olan davranış
davranışı cok baz alıyorum
onemsıyorum
gelecek cocukların sağlıklı olmaları ıcın
inşaallah velılerın hepsı anlamıştır dıyorum
dıyorum kı bılgı her zaman verılır
bır ssene sonrada olabılır
ama davranışı yerınde kazandırmak onemlı
hemde cok
zaman gecınce bazı ahlakı değerlerı cocuklara kavratmak cok zor
paylaşmak ıstedım mavci

allaha emanet ol
mutlu kal

mavci

Yönetici
Ve Aleykumselam...

Ve Aleykumselam...

selamunelykum mavci inşaallah
bazen o kadar yoruluyorum kı
önemli olan davranış
davranışı cok baz alıyorum
onemsıyorum
gelecek cocukların sağlıklı olmaları ıcın
inşaallah velılerın hepsı anlamıştır dıyorum
dıyorum kı bılgı her zaman verılır
bır ssene sonrada olabılır
ama davranışı yerınde kazandırmak onemlı
hemde cok
zaman gecınce bazı ahlakı değerlerı cocuklara kavratmak cok zor
paylaşmak ıstedım mavci

allaha emanet ol
mutlu kal

Evet Hocam...
Herşey zamanında verilmeli...
Öncelikle aileye büyük görev düşüyor...
Hemen akabinde OKUL...
Dolayısıyla siz Öğretmenlerimize çok çok iş düşüyor...
Gelecek Ellerinizde değerli Hocam...
Hayırlı ve İMANLI BİR NESİL yetiştirmek duasıyla inşallah....

hanife deniz

Kayıtlı Kullanıcı
Allah razı olsun kardeşim,RABBİM ecrini kat kat versin,emeğine,yüreğine sağlık,inş.RABBİM cümlemize hayırlı evlatlar nasibetsin,emeklerinin karşılığı dünyada ibadet,sağlık,sıhhat,selamet ve afiyet,ahirette Mekanı Cennet olsun,Efendimiz şefaatcin,melekler duacın olsun inş.
Selam ve Dua ile

AY-YA

Kayıtlı Kullanıcı
Rabbim razı olsun mavci abi Allah cc inşallah hayırlı evlatlar yetiştirmeyi nasip eder amin.selametle

>pektas<

Kayıtlı Kullanıcı
Allah razı olsun kardeş,
ben de bir anne adayı olarak paylşımınıza katılıyorum,şimdiden kaygısı içime düştü...
Rabbim hayırlı evlat olmayı ve yetiştimeyi nasip etsin...amin...

erzsalih

Kayıtlı Kullanıcı
verdiğin bilgiler için teşekkür ederim
Allah senden razı olsun
selam ve dua ile

~Leyfunnur~

Kayıtlı Kullanıcı
'Hayırlı evlat' için... 5 Şart...

"Hayırlı evlat" yetiştirmek, her anne-babanın arzusudur. Fakat çocuğun "hayırlı" mı "hayırsız" mı olduğunu çok geç fark ederiz. Fark ettiğimizde ise büyük oranda iş işten geçmiştir.

Bu nedenle çocuk eğitiminde erken davranmak önemlidir. Zira çocuğun eğitiminde okul öncesi dönem çok önemlidir ve tüm kaynaklar, bu dönemde edinilen davranışların insanın hayat çizgisini belirlediğini belirtirler. Dolayısıyla çocuğun eğitimine bu dönemde başlanmalıdır. Bu eğitim sürecine başlarken ilk elde sorulması gereken soru: Hayırlı evladın nitelikleri nelerdir ve hangi kaynaklardan beslenerek bu nitelikler kazandırılabilir?

Yüce Allah, Lokman Sûresi'nde (13-19) Lokman'ın (as) dilinden çocuğun eğitiminde nelerin öncelenmesi gerektiğini bakın nasıl sıralıyor:
Kulluk bilinci; ebeveyne hürmet; vicdan muhasebesi; toplumsal duyarlılık; alçakgönüllülük.

Yüce Allah (cc) çocuğun öncelikle tanımasını ve kendisine şükretmesini emreder. Çocuğun bir davranış olarak da özellikle namazla Yaradan'ına şükrünü eda etmesi gerektiği bu ayetlerde zikredilir. Çünkü namaz, en bariz kulluk göstergesi olarak kabul edilir. Kulluk bilinci, insanın ayırıcı vasfıdır. Çocuğa bundan sonra kazandırılacak her davranışın da zemini olarak değerlendirilmelidir.

Çocuğun edinmesi gereken ikinci terbiye, ebeveyne özellikle de kendisi için büyük meşakkatlere göğüs geren anneye karşı hürmet ve şükran borcudur. Ebeveyne hürmet duygusu aşılandığında çocuk kendini aynı zamanda topluma karşı sorumlu hissedecektir. Bu sorumluluk hissi neslin sıhhatini sağladığı gibi geleneksel değerlerin aktarılmasını da mümkün kılar. Bu da toplumun safiyetinin korunması anlamına gelir. Veysel Karanî'yi dilden dile taşıyan kültür, abesle iştigal etmemektedir.

Çocuğun edinmesi gereken diğer bir davranış ise "toplumsal sorumluluk" bilincidir. Davranışlarından yalnız kendisi sorumlu olan birey, insan olması hasebiyle, zamanla kantarın topuzunu kaçıracaktır. En etkili kanunlar yürürlükte olsa bile kendine ve topluma karşı sorumluluk duygusu kazanmadığı için, birey istese de davranışlarını kontrol edemeyecektir. Buna karşılık, her bir ferdin yek diğerini hayra ve sabra davet ettiği, iyi işlerinde takdir edip, kötü davranışlarında uyardığı bir toplum, menzil-i maksuda en az hasarla ve süratli bir şekilde ulaşabilir. Diğer taraftan, şairin "kim var denildiğinde sağına ve soluna bakmadan ben varım diyebilecek bir gençlik" mısraı kulaklarımızdadır. Tabii ki bu sorumluluğun yükü de ağırdır. Bunun için hem çok çalışmalı -ki sebat ister- hem de başa gelenlere sabretmelidir.

4. Alçakgönüllü olmalı

Son emir ise çağı bir güneş gibi aydınlatır: Böbürlenerek yürüme. Özgüveni tam olarak yetişiyor çocuklarımız. Şüphesiz, böyle olması da gerekir. Ne var ki bu güven, onu yol arkadaşlarından ayırmamalıdır. İnsanların farklı meziyetlere sahip olduğunu bilerek, herkesin kendince değerli olduğunu bilmelidir. Hem elimizdekilerin kaçını, kendi başarımızla elde ettik ve kaçını istediğimiz kadar elimizde tutabiliriz ki? Kaldı ki bu çocuk, sahip olduğu sıradan bir nimet için bile şükretmeyi/teşekkür etmeyi ve en büyük zenginlikler içinde arkadaşlarından biriymiş gibi davranmayı bilmelidir.

Çocuk, vicdanı ile baş başa kaldığında kendini dizginlemeyi bilmelidir. Toplumsal yaralarımızın temelinde bu noktadaki hassasiyet eksikliğinin yattığı, aklı başında herkesin kabul ettiği bir gerçektir. Hardal tanesi kadar bile olsa "bunu bilen bir Yaradan" inancı ile yetişen çocuk, şeffaf bir toplumu kendiliğinden oluşturacaktır. Hatta, şeffaflığın derinleştiği bir ahlakî tutum edinmiş olacaktır. Yunus Emre bu vasfıyla asırlardır aramızda yaşar.

Alıntı: ZAMAN

Esselamualeykum,
Allah c.c. razi olsun bizlerle paylastiginiz için,
Rabbim hayirli evlatlar yetistirmeyi nasip etsin bizlere...amin

ya mucib

Kayıtlı Kullanıcı
ALLAH razı olsun abicimm
inşaALLAH anne ve babama hayırlı bir evladımdırrr
inşaALLAH RABBİM banada hayırlı ve dinine uygunn evlat yetiştirmeyi nasip ederrr.(amin)

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt