Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

...Hayır var... (1 Kullanıcı)

Gök Kubbe

Kayıtlı Kullanıcı
Hayır var

Bir zamanlar Afrika'daki bir ülkede hüküm süren bir kral vardı. Kral, daha çocukluğundan iitbaren arkadaş olduğu, birlikte büyüdüğü bir dostunu hiç yanından ayırmazdı. Nereye gitse onu da beraberinde götürürdü.

Kralın bu arkadaşının ise değişik bir huyu vardı. İster kendi başına gelsin ister başkasının, ister iyi olsun ister kötü, her olay karşısında hep aynı şeyi söylerdi:

-Bunda da bir hayır var!

Bir gün kralla arkadaşı birlikte ava çıktılar. Kralın arkadaşı tüfekleri dolduruyor, krala veriyor, kral da ateş ediyordu. Arkadaşı muhtemelen tüfeklerden birini doldururken bir yanlışlık yaptı ve kral ateş ederken tüfeği geriye doğru patladı ve kralın baş parmağı koptu.

Durumu gören arkadaşı her zamanki her zamanki sözünü söyledi:

-Bunda da bir hayır var!

Kral acı ve öfkeyle bağırdı:

-Bunda hayır filan yok! Görmüyor musun, parmağım koptu?' Ve sonra da kızgınlığı geçmediği için arkadaşını zindana attırdı.

Bir yıl kadar sonra, kral insan yiyen kabilelerin yaşadığı ve aslında uzak durması gereken bir bölgede birkaç adamıyla birlikte avlanıyordu. Yamyamlar onları ele geçirdiler ve köylerine götürdüler. Ellerini, ayaklarını bağladılar ve köyünz meydanına odun yığdılar. Sonra da odunların ortasına diktikleri direklere bağladılar.

Tam odunları tutuşturmaya geliyorlardı ki, kralın başparmağının olmadığını farkettiler. Bu kabile, batıl inançları nedeniyle uzuvlarından biri eksik olan insanları yemiyordu. Böyle bir insanı yedikleri takdirde başlarına kötü olaylar geleceğine inanıyorlardı. Bu korkuyla, kralı çözdüler ve salıverdiler. Diğer adamları ise pişirip yediler.

Sarayına döndüğünde, kurtuluşunun kopuk parmağı sayesinde gerçekleştiğini anlayan kral, onca yıllık arkadaşına reva gördüğü muameleden dolayı pişman oldu. Hemen zindana koştu ve zindandan çıkardığı arkadaşına başından geçenleri bir bir anlattı.

-Haklıymışsın!' dedi. Parmağımın kopmasında gerçekten de bir hayır varmış. İşte bu yüzden, seni bu kadar uzun süre zindanda tuttuğum için özür diliyorum.Yaptığım çok haksız ve kötü birşeydi.

-Hayır, diye karşılık verdi arkadaşı. Bunda da bir hayır var.

-Ne diyorsun Allah aşkına?diye hayretle bağırdı kral. Bir arkadaşımı bir yıl boyunca zindanda tutmanın neresinde hayır olabilir?

-Düşünsene, ben zindanda olmasaydım, seninle birlikte avda olurdum, değil mi? Ve sonrasını düşünsene.

Gök Kubbe

Kayıtlı Kullanıcı
....konumu okuyacak bir allah'ın kulu yok mu?:a11::a03::a33:....

evrem1

Kayıtlı Kullanıcı
Okudum çok güzel .emeğinize sağlık herşeyde bi hayır vardır mutlaka

Guo1903

Kayıtlı Kullanıcı
Selamün Aleyküm Kardeşim..
Emeğine sağlık çok anlamlı bir paylaşım olmuş..
Allah razı olsun...
Anlayışını umarak başlığı düzelttim.Hakkını helal et..
Selam ve dua ile...

yarensin

Kayıtlı Kullanıcı
konunu okuyacak tabi ki var biride benim...
gerçekten böyle bundada bir hayır var...
hatta herşeyin şükredilecek bie hali var...
emeğine sağlık...​

Gök Kubbe

Kayıtlı Kullanıcı
Selamün Aleyküm Kardeşim..
Emeğine sağlık çok anlamlı bir paylaşım olmuş..
Allah razı olsun...
Anlayışını umarak başlığı düzelttim.Hakkını helal et..
Selam ve dua ile...

helal olsun ne demek bende diyorum benim başlığım böyle değildi.:D nerden çıktı şimdi bu?:D tabi kardeşim önemli olan zaten başlık değil içerikti...hayırlı günler allah'a emanet olun..:)

vasılıyar

Kayıtlı Kullanıcı
VAR var merak etme payLasımın cok guzel herseyde bı hayır var elbette kardes AEO SLM ALYKM

Guo1903

Kayıtlı Kullanıcı
helal olsun ne demek bende diyorum benim başlığım böyle değildi.:D nerden çıktı şimdi bu?:D tabi kardeşim önemli olan zaten başlık değil içerikti...hayırlı günler allah'a emanet olun..:)

Türkçemizi mümkün olduğunca düzgün kullanmaya gayret etmeliyiz..Bu bizim öenmli bir sorumluluğumuz..
Anlayışın için teşekkür ederim..
Ayrıca Avatara kendi resimlerimizi koymak forum kurallarına aykırıdır.. Bunu da dikkate alırmısın..
Mevla'ya emanet ol küçük kardeşim..
Selam ve dua ile

YaralıGönül

Kayıtlı Kullanıcı
Hayır var

Bir zamanlar Afrika'daki bir ülkede hüküm süren bir kral vardı. Kral, daha çocukluğundan iitbaren arkadaş olduğu, birlikte büyüdüğü bir dostunu hiç yanından ayırmazdı. Nereye gitse onu da beraberinde götürürdü.

Kralın bu arkadaşının ise değişik bir huyu vardı. İster kendi başına gelsin ister başkasının, ister iyi olsun ister kötü, her olay karşısında hep aynı şeyi söylerdi:

-Bunda da bir hayır var!

Bir gün kralla arkadaşı birlikte ava çıktılar. Kralın arkadaşı tüfekleri dolduruyor, krala veriyor, kral da ateş ediyordu. Arkadaşı muhtemelen tüfeklerden birini doldururken bir yanlışlık yaptı ve kral ateş ederken tüfeği geriye doğru patladı ve kralın baş parmağı koptu.

-Bunda da bir hayır var!

-Bunda hayır filan yok! Görmüyor musun, parmağım koptu?' Ve sonra da kızgınlığı geçmediği için arkadaşını zindana attırdı.

Bir yıl kadar sonra, kral insan yiyen kabilelerin yaşadığı ve aslında uzak durması gereken bir bölgede birkaç adamıyla birlikte avlanıyordu. Yamyamlar onları ele geçirdiler ve köylerine götürdüler. Ellerini, ayaklarını bağladılar ve köyünz meydanına odun yığdılar. Sonra da odunların ortasına diktikleri direklere bağladılar.

Tam odunları tutuşturmaya geliyorlardı ki, kralın başparmağının olmadığını farkettiler. Bu kabile, batıl inançları nedeniyle uzuvlarından biri eksik olan insanları yemiyordu. Böyle bir insanı yedikleri takdirde başlarına kötü olaylar geleceğine inanıyorlardı. Bu korkuyla, kralı çözdüler ve salıverdiler. Diğer adamları ise pişirip yediler.

Sarayına döndüğünde, kurtuluşunun kopuk parmağı sayesinde gerçekleştiğini anlayan kral, onca yıllık arkadaşına reva gördüğü muameleden dolayı pişman oldu. Hemen zindana koştu ve zindandan çıkardığı arkadaşına başından geçenleri bir bir anlattı.

-Haklıymışsın!' dedi. Parmağımın kopmasında gerçekten de bir hayır varmış. İşte bu yüzden, seni bu kadar uzun süre zindanda tuttuğum için özür diliyorum.Yaptığım çok haksız ve kötü birşeydi.

-Ne diyorsun Allah aşkına?diye hayretle bağırdı kral. Bir arkadaşımı bir yıl boyunca zindanda tutmanın neresinde hayır olabilir?

-Düşünsene, ben zindanda olmasaydım, seninle birlikte avda olurdum, değil mi? Ve sonrasını düşünsene.

bacım yüreğine sağlık.
ben bunu yaklaşık 3 ay önce okumuştum.o zmanda çok etkilenmiştim.
selam ve dua ile...

KAFİRLER İSTEMESEDE , ALLAH NURUNU TAMAMLAYACAKTIR.(saff/8)

Emanet

Kayıtlı Kullanıcı
ALLAH razı olsun küçük kul kardeşim..
paylaşımın çok güzeldi..
herşeyde muhakkak bir hayır vardır...
bunun her daim bilincinde olabilme duası ile.

Delete

Kayıtlı Kullanıcı
Hayır var

-Bunda da bir hayır var!

-Bunda da bir hayır var!

Selamun aleyküm küçük-kul kardeşimiz,
Çok güzel bir paylaşımdı, beğenerek okudum,
Emeğinize yüreğinize sağlık, Rabbimiz razı olsun sizden İnşaAllah,
Allah'a emanet olun.

Umut Kilic

Kayıtlı Kullanıcı
:) çok güzel bir hikaye herşeyde bir hayır mutlaka vardır

ramora

Kayıtlı Kullanıcı
rabbimm senden gelen bişi hiç hayırsız olur mu? zorluklar karşısında bize güç ver rabbim. emeğine sağlık kardeşim

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt