Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Hayat Dersleri (1 Kullanıcı)

Hayat Dersleri

• Çok güzel bir konu olmuş devamını beklerim

Oylama: 0 0.0%
  • İyi bir konu

• Anlatım fena değil

• Beğenmedim

• Kullanılan toplam oy
    0
  • Anket kapatılmış .

effsane

Kayıtlı Kullanıcı
Sevgili Kardeşlerim

Hayat dersleri konusu ile sizlere hayatın acı gerçeklerini, taraflarını, yolun ne olduğunu bilgi ve tecrübelerim ile paylaşmak istedim. Umarım hepiniz için faydalı olur.

İlk Hayat Dersimiz :
Susayınca kuyuya inmeli de, ama kuyudan nasıl çıkacağımızıda inmeden önce hesap etmeliyiz.

Sevgili kardeşlerim bu dersimizle özdeşen güzel bir atasözü...

Öncelikle her insanın, mutlak nefsi olduğunu unuttuğumuzu bilmem farkındamıyız. Hep deriz ya nefsime hakim olamıyorum. Nefsine hakim olamaz isen su içmek için indiğin kuyudan çıkamıyacağınıda bilmen lazım. Hallederiz dersen HALLEDEMEZSİN bir halledersin iki halledersin üç halledersin dördüncü ve sonrasılar zaten HALLEDERİM alışkanlığına girer ve dördüncü beşincide HALLEMEZSİN kalırsın kuyuda kardeşim kalırsın ve ALLAH(CC) yardım etmezse yemin ederim ki kimse yardım etmez. Zaten kimseyi sana yardım ettiren de ALLAH(CC) değilmi veya şöyle söyleyeyim kimseyi sana yardım ettirmeyen ALLAH(cc) değil mi... Bu nedenle kardeşim atacağın adımı mutlaka ölç biç tart ve sünnet olan İŞTİŞAREYİ mutlaka yap. Sor kardeşim dilenciye sor düşmanına sor. Öncelikle ALLAH(CC) ye sor kardeşim istihare namazını kıl. Bir iki üç dört beş olmadı demekki senin için hayır değil o yapacağın iş yapma kardeşim ALLAH hakkı için yapma ne olur. Sana yazık çocuklarına yazık arkadaşlarına komşularına akrabalarına yazık kardeşim...Gün gelir öyle bir hata yaparsın ki....İnan herşeyin bittiği an olur o...Ve artık hiçbirşey eskisi gibi olmaz kardeşim. Hiç birşeyi geri getiremezsin...Elinde neyin varsa hepsini kaybedersin. Ve ALLAH(CC) izin vermedikçe kaybettiklerini asla geri kazanamazsın...Ve öylşe bir an gelir ki en makbul olan SEN bir anda her yaptıkların unutlur ve en kötü insan olursun...Herseyi her lakabı yakıştırırlar sana "ben demiştim zaten o zaten böyle böyleydi. Ne hindir o sen bilmezsin...Zaten şöyle şöye yapıyordu." Hadi canım sende...Şimdi arkasından konuşana bak o değil mi zaten can dostu dediğin insan. Evet kardeşlerim can dostu dediğiniz, sandığınız insanlar işte o an ilk sizi onlar vurur. Bunuda sakın unutmayın.
Eğer derslerinizi zamanında yapmazsanız inanın sizin yerinize kimse yapmayacaktır. Sınav zamanı yaklaşınca çalışırım dediğinizde ise çalışamazsınız kardeşlerim. Çalışsanız da başarılı olamazsınız. Başaramazzsanız öğrenemezsiniz. Öğrenemezseniz bu hayatda da başarılı olamazsınız. Önce kendinizi eğitiminizde eğitin kardeşlerim. Nefsinizi derslerinizi çok çalışarak yenin kardeşlerim. Nefis yenmenin aslında en önemli eğim alanıdır okullar.
Evinize mobilya almayı mı düşünüyorsunuz. Çok düşünün kardeşim. Gerçekten o mobilya ya ihtiyacınız varmı...Biraz daha kullanamaz mısınız O ödeyeceğiniz para ile nelerini hangi mecburi harcamalarınızı kısıp kolu komşuya muhtaç kalacağınız ve böylece bütçenizi daha da açacağınız daha da zor duruma düşeceğinizi iyi düşünün böyle düşünün kardeşlerim...
Yani kuyuya inmeden önce çok düşünün kardeşlerim..
ALLAH(CC) yar ve yardımcınız olsun

Zeki.42

Kayıtlı Kullanıcı
Güzel konu eline sağlık :) Sanırım bi söz söyleyip onunu acılımını yapmamaız gerekicek allah razı olsun akrdesim.

atris

Kayıtlı Kullanıcı
emegıne saglık abıcım

çltkç

Kayıtlı Kullanıcı
ALLAH razı olsun paylaşımınız için

effsane

Kayıtlı Kullanıcı
ALLAH(CC) hepimizden razı olsun

ALLAH(CC) hepimizden razı olsun

ALLAH(CC) inşaALLAH(CC) dualarımızı kabul eder.

Y

YAGMURBEY

s.a paylaşım için allah razı olsun..

dua ile hayırlı akşamlar..

effsane

Kayıtlı Kullanıcı
Ne oldum demiyeceksin ne olacağım diyeceksin

Ne oldum demiyeceksin ne olacağım diyeceksin

S.A.

Uzun bir zamandır yazamıyordum. Ama Hürriyet gazetinde bir haber görünce hemen yazmak istediğim. Gazetenin haberi ile ilgili resimler için hakkınızı helal edin. Çok güzel ibretlik olduğu için haberi koymaya karar verdim. Hepimiz kendimize göre ders almalıyız.

Haberi okumak için tıklayınız

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt