Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Haram Mala Muhabbet Etmek (1 Kullanıcı)

hafize

Kayıtlı Kullanıcı
Helal malı, ihtiyaçtan fazla toplamak mekruhtur. Zekatını vermezse, azaba sebep olur. Hadis-i şerifte, (Paranın kuluna, paraya tapana lanet olsun!) buyuruldu. Dünya malı peşinde koşmak, nefsinin şehvetleri [arzuları] peşinden koşmaktan daha fenadır. Mal, para peşinde koşmak, Allah (c.c.)ü teâlânın emirlerini unutturursa, (dünya muhabbeti) denir. Allah (c.c.) zikri [düşüncesi] bulunmayan kalbe şeytan yerleşir. Şeytanın en büyük hilesi, insana hayırlı işler yaptırarak kendisini salih, iyi zan ettirmesidir. Böyle kimse, kendisinin kulu olur. Hadis-i şerifte, (Geçen ümmetlerin herbirine fitneler verildi. Benim ümmetimin fitnesi, mal, para toplamak olacaktır) buyuruldu. Dünyalık peşine düşerek, ahireti unutacaklardır.

Hadis-i şerifte, (Allah (c.c.)ü teâlâ, insanları yaratırken, ecellerini, ömürlerini ve rızıklarını takdir etmiştir) buyuruldu. İnsanın rızkı değişmez, azalmaz ve çoğalmaz ve zamanından geri kalmaz. İnsan, rızkını aradığı gibi, rızık da, sahibini arar. Çok fakirler vardır ki, zenginlerden daha iyi, daha mesut yaşar. Allah (c.c.)ü teâlâ kendisinden korkanlara, dinine sarılanlara, ummadıkları yerden rızk gönderir. Hadis-i kudside, (Ey dünya! Bana hizmet edene hizmetçi ol! Sana hizmet edene güçlük göster!) buyuruldu. Bir hadis-i şerifte, (Ya Rabbi! Beni sevenlere, hayırlı mal ver. Bana düşmanlık edenlere, çok mal ve çok evlat ver!) buyuruldu.

Bir zengin öldü. Bir köşk ile iki oğlu kaldı. Köşkü taksimde anlaşamadılar. Duvardan bir ses geldi. Benim için birbirinize düşman olmayınız. Ben bir padişah idim. Çok yaşadım. Mezarda yüz otuz sene kaldım. Sonra, toprağımla çanak çömlek yaptılar. Kırk sene evlerde kullandılar. Kırıldım. Sokağa atıldım. Sonra, benimle kerpiç yaptılar. Bu duvarın inşasında kullandılar. Birbirinizle dövüşmeyiniz. Siz de, benim gibi olacaksınız, dedi.

Dünya muhabbeti, yani dünyaya düşkün olmak demek, nefsin arzularını, tatlı gelen şeyleri ve bunlara kavuşmanın sebebi olan parayı, haram yollardan aramak demektir. Dünyaya düşkün olmak, hayal peşinde koşmaktır. Çünkü, dünya lezzetlerinin zararları, faydalarından daha çoktur. Elde kalmaz, çabuk giderler. Bunlara kavuşmak ise, çok güçtür. Faydası hiç olmayanlara Lab, yani oyun ve Lehv, yani eğlence denir.

Hadis-i şerifte, (Dünyalık olan şeyler, melundur. Allah (c.c.) için olan şeyler, Allah (c.c.)ü teâlânın razı olduğu şeyler, melun değildir) buyuruldu. Dünyalık olan şeylerin, Allah (c.c.)ü teâlâ indinde hiç kıymeti yoktur. Ahkam-ı İslamiyeye uyarak kazanılan ve kullanılan rızk, dünyalık olmaz. Dünya nimeti olur.

Hadis-i şerifte buyuruldu ki.
(Dünyalığa düşkün olmak, hataların başıdır.) Yani her türlü hataya, günaha sebep olur.

Dünya peşinde koşan kimse, şüpheli şeylere, sonra mekruhlara, sonra haramlara, hatta küfre dalar. Geçmiş ümmetlerin, Peygamberlerine inanmamalarına sebep, dünyaya düşkün olmaları idi. Musa aleyhisselam, Tur dağına giderken, birinin çok ağladığını gördü. Ya Rabbi! Kulun, senin korkundan ağlıyor dedi. (Kan ağlasa dahi, onu af etmem. Çünkü o, dünyaya düşkündür) buyurdu. Hadis-i şerifte, (Dünyayı helalden kazanana, ahirette hesap vardır. Haramdan kazanana, azap vardır) buyuruldu

osmanyusuf

Kayıtlı Kullanıcı
Genişlik arzulayıp darlığa kurban gitmek.. ahiretin enginliğini düşünüp ebed için yaşamak varken dünyayı yeterli bulup onun bir parçasında boğulmak.. işte insanın çelişkisi!..

hafize

Kayıtlı Kullanıcı
Genişlik arzulayıp darlığa kurban gitmek.. ahiretin enginliğini düşünüp ebed için yaşamak varken dünyayı yeterli bulup onun bir parçasında boğulmak.. işte insanın çelişkisi!..

Rabbim az versin ama helalinden versin inş :H

islam_güneşi

Kayıtlı Kullanıcı
hayırlı geceler.emeğinize sağlık.Rabbim gaflete düşmekten korusun bizi.dünya nimetlerinin azını versin yetebildiği kadarını.fazlasından sana sığınırım Rabbim.maneviyatımı güçlendir.imanımı sağlam tut.tüm müslüman aleminin inşallah..

hafize

Kayıtlı Kullanıcı
[quote=islam_güneşi;539568]hayırlı geceler.emeğinize sağlık.Rabbim gaflete düşmekten korusun bizi.dünya nimetlerinin azını versin yetebildiği kadarını.fazlasından sana sığınırım Rabbim.maneviyatımı güçlendir.imanımı sağlam tut.tüm müslüman aleminin inşallah..[/quote]

Ey yücelerin yücesi ey merhametlilerin merhametliisi
Yarabbi sen benim bakan gören gözümü haramdan koru sen benim bakan gözüm ol
Yarabbi tutan ellerimi harama uzatmmami nasip etme sen benim tutan elim ol
Yarabbi ayagimi haramlara gitmeyi nasip etme sen benim yürüyen ayaygim tutan elin kosusan dilim
Yarabbi ilahi yarabbi kalbim yanliz senin icin carpsin yanliz seni bilsin seni tanisin
Seni sevsin her an seni zikr etsin seni bir an sensiz olmami nasip etme senin askinla yansiz
beni askinla yak öyle bir ask sevgi verki her an her dakika seni konussun seni anayim ölüm geldiginde üzülmemi nasip etme benim ölüme hazir olmami nasip et yarabbi kalbimi bedenimi günahlarla temizle ölüme hazir olmmami nasip et
kendim icin ne istiyorsam ümmemti muhammed sevdiklerim herkes icin aynilarini diliyorum

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt