Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

hanımlar çokça tövbe edin (1 Kullanıcı)

rumuzgüller

Kayıtlı Kullanıcı
Tevbe Ve istigfar Dualari:

(Estagfirullah , Estagfirullah ,Estagfirullah.)
Manasi: <<Allahu Teala'dan magfiret dilerim. Allahu Teala'dan gunahlarimi bagislanmasini isterim. Allahu Teala'dan gunahlarimin affini talebederek, niyaz ederim.>> Demektir.
Gunahlarindan tevbe edecek kimse bol bol bu cumleyi soylemelidir. Her namazdan sonra (100) kere boyle soylemeli, istigfar etmelidir.
Sevban (R.A) soyle demistir:
----Resulullah (S.A.V) namazini bitirdikten selam verdikten sonra Allaha uc kere istigfarda bulunurdu.Sonra da:
<<Allahumme entesselamu ve minkessleam, tebarekte ya ze;-celail vel-ikram>> duasini okurdu.
Evet, butun gunahlarin gitmesi, her turrlu gunahdan kurtulmanin biricik yolu tevbe ve istigfar ederek temizlenmektir. Her akilli mumin gunde yuz kere: <<Estagfirullahe ve etubu ileyh>> veya sadece <<Estagfirullah>> istigfarini cekmelidir..(buna tevbei istigfar denir.)

Ey Kadınlar cok cok tevbe edin :

Resulullah S.A.V efendimiz soyle buyurdu: (arapca yazili ondan sadece manasini yaziyorum)
<<Ey kadinlar cemaati (toplulugu!) sadaka veriniz. Ve cok cok tevbe-i istigfar ediniz. Zira cehennem ahlinin cogunu siz kadinlardan gordum. Kadinlardan biri:
-Ya Resulullah ! bize ne oluyor ki (ates) cehennem ehlinin cogu oluyoruz ? dedi. Resulullah S.A.V:
-La'neti cok yaparsiniz(cok la'net edersiniz), kocaniza kufran-i nimet edersiniz. buyurdu.>>

Musluman hanimlar icin bu hadis-i serifde cok buyuk bir ders vardır. Hemen aklimizi basimiza alip cok cok tevbe edelim. Kadinlar , yaradilislari icabi biraz aceleci olduklarindan cok gunah islemeye daha da elverislidirler. Kocalarina karsi gelmek, sen bizee sanki neler yapti, Senden bir sey mi gordum gibi sozler hep kadinlardan duyulan seylerdir. Iste bunun icinde kadinlar daha cok tevbe etmelidir. Hadisi-i serif bizlere oyle bildirmektedir.

Peygamberimiz (S.A.V) Bu duayi cok okurdu
(arapca yazili ondan sadece manasini yaziyorum)
<<Allahu teala'yi noksan sifatlardan tenzih eder ve o'na hamdederim. Allahu Teala'dan magfiret diler ve O'na tevbe ederim.>> demektir. (Buhari ve Muslim)
Hz.Aise (R.A) Validemiz; Resulullah S.A.V vefatindn once:
<<.Sübhánalláhi ve bihamdihi , estagfirullahe ve etúbü ileyh>> (istigfarini) cok cok okumaya deva etmisti demistir.
Musluman kardesim. Dua ve Istigfarlari size en kolay bir sekilde izah etmeye anlatmaya calisiyoruz. Siz bu dualardan hangini okumak isterseniz okuyabilirsiniz. Bizden size anlatabilmek ve sizleri din yolunda birazcik rehberlik(kilavuzlik) edebilmektir. Sayu gayret sizindir. Hidayet ve muvaffakiyet Cenabi-i Hakdandir.

Bir gun bir adam, resulullaha S.A.V gelerek vah gunahlarim. Gunahimin coklugundan helak oldum diyordu. Resulu Ekrem S.A.V soyle buyurdu:
Allahümme magfiretüke evseu minzünúbi ve rahmetüke ercá indi min ameli
Duasini okudu. Adam da okudu. Resulullah S.A>V tekrar oku dedi. Adam okudu. Resulullah S.A.V kalk Allah seni bagisladi buyurdu.
Manasi: <<Allahim ! senin magfiretin benim gunahimdan cok genistir. Tek umidim ve guvendigim senin sonsuz rahmetindir, benim amelim degil >> demektir.

Bu duayi butun evliyaullah hepsi okuyagelmislerdir. Bu Fazilet ve derecesi cok buyuk bir istigfardir. Musluman Kardesim ! buraya kadar okudugumuz malumat ile ogrendik ki hem gunahimiz icin olsun, hem bos kaldigimiz zamanlarda olsun hep tevbe ve istigfar edecegiz.
En buyuk en faziletle ve e ustun istigfar ismi verilen asagidaki istigfar << Seyidul-istigfar>> i da bolca okuyalim:

Allahumme ente Rabbi La ilahe illa ente halakteni ve ene abdüke ve ene ala ahdike ve va'dike mes'tetatü euzü bike min serri ma sanatu ebu ü leke bi-nimetike aleyye ve Ebuü bizenbi tagfirli zü nubi feinnehu la yavfiruzzünube illa ente bi-rahmetike ya erhamer-rahimin).
Manasi:<<Allahim! Senbeni rabbimsin. Senden baska(ibadet layik) hic bir ilah yoktur. Ancak sen varsin Beni sen yaratin. SUphesiz ben senin kulunum. Gucum yettigi kadar, Zat-i Ecelli alana verdigim sozde durmaga calisiyorum. Bana lütuf ve ihsan buyurdugun nimetleri ikrar ve itifar ediyorum, unahlarimi da itiraf ediyorum. Ya Rabbi! Beni magfiret buyur(gunahlarimi bagisla), zira senden baska gunahlari bagislayacak(magfiret edecek, af edecek) yoktur.>>

Peygamber efendimiz: << Her kim gonulden ihlas ile sevab ve faziletine inanarak, bunu gunduz okur da o gun aksama cikmadan olurse o kimse cennetliktir. Her kim de sevab ve faziletine inanarak aksamleyin okur da sabah olmadan (sabaha cikmadan) olurse o kimse cennet ehlindendir(cennete girer).> buyurdular. Buhari)

Musluman kardesim ! hic durma aksam sabah bu istigfar duasini okumaya devam et. Sakin gaflet etme ! Gunahlar icin bu dua bire bir sifadir. Gunahlari en iyi temizleyen bu duayi devamli oku.

uzgun_42

Kayıtlı Kullanıcı
hayırlı sabahlar kardeşim.
saolasın
rabbim razı olsun.
selam ve dua ile...

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt