Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

'-HanGi KatiLe VERİYORUZ Bu KurBanLarı -' (3 Kullanıcı)

ping_pong

Kayıtlı Kullanıcı
Büyük emekler ve yüksek fiyatlar ile le geçen bir nimetin değerini herkes takdir eder.Fakat hiçbir fiyat ödemeksizin doğuştan sahip olduğumuz nimetler, dünyadaki her şeyden daha değerli olmalarına rağmen, layık oldukları itinayı nedense görmezler.Böyle nimetleri, mirasyediler gibi harcamakta adeta birbirimizle yarışırız.İşin en garip tarafı da, bu nimetlerin en değerlisinin, en hoyrat bir şekilde israf edilmesidir.Bu nimet sınırlıdır, sayılıdır, her an hızlanan bir tükenişle eriyip gitmektedir ve ibr daha gelmeyecektir.

BU NİMET ZAMANDIR

Zaman tünellerine beliki filim ve hayallerde girebilirsiniz ama gerçek hayatta asla...Bir hastalık sonrası sağlığın geri dönüşü gibi kayıp zamanlar hiçbir zaman tekrar ele geçemez.Zaman deyince aklımıza, zamanın en büyük düşmanını getirmeden yapamıyoruz.

TELEVİZYON
Bu aletin, '' bu katilin'', kullananların ömrüne olan maliyetini hiç hesapladınız mı? Gelin beraber hesaplayalım.

Birinci soru:
Günde kaç saatiniz televizyon başında geçiyor?

Diziler, filimler, oturum programları, haberler, belgeseller... derken 10-13 saatini bile televizyona ayıranları biliyoruz.Ancak çok iyimser olarak biz 3 saat diyelim.Üç saat ilk başta ürkütücü gelmiyor.Fakat günler damlaya damlaya hafta olur, ay olur, yıl olur.Sonunda bir ömür olur biter.Eğer televizyonun günde 3 saatten bir yılda yiyip bitirdiği zamanı hesaplarsak 1095 saat eder.Daha fazlasını siz hesap edin...

1095 saat gecesi ve gündüzüyle 45 gün demektir.Televizyon başında geçen 45 gün ve 45 gece arta kalanlar ise dizilerin, gevezeliklerin daha bir yığın lenviyat (günahlı eğlence) ve fuhuşlu günah izleri belki araya tesadüfen bir iki bilgi kırıntısı sıkıştırabilir.Ama bu birkaç bilginin fiyatıda 1095 saatlik insan ömrü değildir.

Şimdi ikinci soru;
Televizyon canavarının pençesinde can veren bu 1095 saat bize neler kazandırabilirdi?

Bu rakam bir öğrencinin bütün bir öğretim yılı boyunca gördüğü ders yılı boyunca gördüğü ders saatlerinden daha da büyük bir yekündür.Demek ki en azından kayıp bir eğitim yılı var orta yerde.

1095 saat içinde bir yabancı dili iyi seviyede öğrenmek mümkündür.Bu demektir ki televizyon her yıl bize bir yabancı dil kaybettiriyor.

Kitap okumayı tercih ederseniz, ağır bir okuyuşla 25 bin sayfalık kitabı bu müddet içerisinde bitirmeniz mümkündür.Hızlı okuyanlar ise bu rakamı yüz binlere çıkarabilirler.Ama bırakın yüzbinleri, bırakın on binleri, birkaç bin sayfa kitap okuyabilenler, toplumumuzda acaba yüzde kaçlık bir kesimi teşkil ediyor.

Arapça dersi yapmak istiyorsunuz.Kaybedilen bu zaman zarfında sarf ve nahiv kitaplarını çok sağlam bir şekilde bitirebilirsiniz.Böylelikle Kuran'ın mesajını doğru olarak anlamak için ilk iki ve önemli adımı atmış olursunuz.

Bu zaman içerisinde ''gulhu'' den başka namazlarda okuyacağınız sure sayısını arttırmak için Kuran'dan veya Peygamber Efendimiz'in verdiği derslerden yani hadisi şeriflerden ezber yapabilirsiniz.

Eğer her harfi en az 10 ölümsüz sevap meyvesi veren Kuran'ı okuyacak olsanız bu 1095 saat 10 tane hatim eder.(Ağır okuyanlar üzülmesin, onlara çift sevap müjdesi var)

Bu müddetin saadece üçte birini kaza namazlarına ayırmakla üç yıllık borcu defterden silebilirsiniz.
Bunlar birkaç misalden ibaret.Artık herkes kendi tercihine göre bir liste yaparak maaliyet hesaplarına girişebilir.İns ve cin şeytanları insanları boş bırakmaz.Alınteri dökerek kazandığımız parayı yakıp külünü savurur gibi harcadığımız ömür sermayesinin hesabını çıkaralım.Onların işi ''merak'' denen zayıf damarlarından insanları yakalayarak ''hangimiz daha çok saptıracağız?'' diye birbirleriyle ayrışıp dururlar.Kuran ise, adeta önümüzdeki aptal kutusunu anlatan tasvirleriyle, bizi ikaz edip duruyor:

''İblis dediki:'Madem ki insan yüzünden sen beni rahmetinden uzaklaştırdın; bende senin doğru yolundan insanların önüne oturup yollarını keseceğim.Sonra önlerinden ve arkalarından, sağlarından ve sollarından onların üzerine varacağım.Sende onların çoğunu şükredici bulamayacaksın.''(Aras suresi 17)
Kaifrlerin bu icadı kullanım şekli neyi hedefliyor?
''Kafirler:'Bu Kuran'ı dinlemeyip onun ikazlarını tesirsiz bırakmak için manasız şeylerle dikkatleri dağıtın.Belki böylece O'na üstün gelirsiniz' derler.Biz o kafirlere pek şiddetli azabı tattıracak ve yaptıklarının en kötüsüyle onları cezalandıracağız''(Fussilet 26/27)
Günde sadece 3 saatlik bir kayıp hayatımızda ne değerler ve artılar kaybetmemize neden oluyor.Bu üç saat çok iyimser bir rakam.Saadece Bir tartışma programı 3 saat sürüyor.
Gelin bu saatleri ilime, bilime, kitaba, araştırmaya verelim.Televizyon denilen şu aleti evmizden ya atalım, yada zararını çok aza indirmenin yollarına bakalım.Her anımızın sorgulanacağı bir hesapta sıkıntıya düşmememiz için akıllı olalım.Zararımızı bilelim...

ALO OTURUM!
Ne yazıktır ki bazı kardeşlerimiz geç saatlerde televizyonun karşısına oturuyor, kendilerini şeytanın oyununa kaptırdıkları yetmiyormuş gibi birbirlerini telefonla arıyor ve ''falanca kanalda bir tartışma başladı'' diyerek sözde gerçeklerin konuşulduğu programı kaçırmamasını telkin ediyor.Bu ne akılsızlıktır ki başka kardeşini de bu gaflete sürüklüyor onun günahınada ortak oluyor...

O EVE ŞEYTAN GİRMEZ!
Mubarek zatın bir tanesi yanındaki hocalara şöyle derken:''Televizyonun olduğu odaya..'' derken hocalar hemen sözü tamamlamaya çalıştılar:''melekler girmez'' dediler.Bunun üzerine mubarek zat:''Melekler olmaz olur mu günahları kim yazacak? O odaya şeytan girmez, şeytanın görevini televizyon üstlenmiştir.''

Gençlik mahvoldu, ahlak yok oldu, maneviyat kayboldu.....

Uyanalım ve uyandıralım, ölüm bizi uyandırmadan önce!...

ferahhfeza

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
ferahhfeza.blogcu.com
_________selamun aleykum
uzun zamandır tv fazla izlemiyorum bazen hiç açmadıgım günler oluyor.. bazen sadece haber.. tv.. iyi kullanılırsa iyi olur kullanılamazsa.. en tehlikeli silah..
en tehlikeli atom bombası bile bu çapta bir zarar veremez..sorun televizyonda degil televizyonda ne izlemesini bilemiyen ne kadar izlemesini bilmeyen bizlerde .. tercih bizim elimizde adına kumanda !!diyorlar...yani tv bizi kumanda etmeyecek edemeyeyecek.. biz onu kumanda edecegiz .. yoksa .. bu alet benim anladıgım gibi bir misyonu yokta tv nin bizi kumadna etmesi için mi var (!)

teşekkürler kardeşim
muhabbet ve dua ile___________

ayşe-rana

Kayıtlı Kullanıcı
s.a. uzun zamandır ne haber ne de başka birşey için açmadım.hafta sonu biraz rahatsızdım ve canım sıkıldı.kızımla çocuk dizilerine baktık.
dün akşam kızım tv açıktı ve izlemek için uyumak istemeyince ''epeydir hiç açmıyorduk,bugün çok izledin ''dedim.
''senin sayende''diyiverdi yaramaz.
nedense bilmem tv hep başımı ağrıtır eskiden beri.haberler de çok sinirleri tahrip edici nitelikte.
en iyisi kafa dinlemek sanırım.

ping_pong

Kayıtlı Kullanıcı
Birinci soru:

huzur8

Kayıtlı Kullanıcı
çok utanıyorum şimdi
çok güzel bir yazı olmuş
paylaşım için saolun
akşamlar 3 4 saat tv başındayım

ufuk35

Kayıtlı Kullanıcı
Birinci soru:
Günde kaç saatiniz televizyon başında geçiyor? : Yarım saat izlesem sıkılıyorum.

Bizim evimiz müstakil alt katta ben eşim ve kızım, üstte annemler oturuyor.Akşam işten dönünce onlarla yemek yiyip oturuyorum.Yarım saat Tv istemeye istemeye izliyorum.Sonra Namaz için alt kata iniyorum.Geceye kadar kendi evimde Namaz ve Kur'an ile geçirmeye çalışıyorum.Ve internette biraz araştırma ve hobimle ilgili paylaşımlarda bulunuyorum.

Kazancımızı Allah (c.c.) verir inşallah.

ping_pong

Kayıtlı Kullanıcı

Şimdi ikinci soru;

Televizyon canavarının pençesinde can veren yılda 1095 saat bize neler kazandırabilirdi?

ping_pong

Kayıtlı Kullanıcı
_________selamun aleykum
uzun zamandır tv fazla izlemiyorum bazen hiç açmadıgım günler oluyor.. bazen sadece haber.. tv.. iyi kullanılırsa iyi olur kullanılamazsa.. en tehlikeli silah..
en tehlikeli atom bombası bile bu çapta bir zarar veremez..sorun televizyonda degil televizyonda ne izlemesini bilemiyen ne kadar izlemesini bilmeyen bizlerde .. tercih bizim elimizde adına kumanda !!diyorlar...yani tv bizi kumanda etmeyecek edemeyeyecek.. biz onu kumanda edecegiz .. yoksa .. bu alet benim anladıgım gibi bir misyonu yokta tv nin bizi kumadna etmesi için mi var (!)

teşekkürler kardeşim
muhabbet ve dua ile___________

Aleykum Selam

Aminecım yorumun için cok tesekkürler

fakat tv de ii kullanmak die bişey yok artık bence cunku son zamanlarda iyi bir sey yok yada %10 u iyi die % 90 günah işliyoruz
bi sayalım isterseniz
1. bir bayan olarak Erkeklerin yüzlerini görüyoruz Haram işlemiş oluyoruz
2. bayanlarda işlıyoruz aynı haramı artık Hanımlarda edep kalmamıs
3. En güzell vakitlerimizi tv karsısında bosuna harcıyoruz
4.Ve en kötüsü daima islamiyete karsı olaylar oluyor içki içmek ve zinayı kızla erkek arkadaslıkların normal gibi gösterilmesi islamıyeti kötülemek vs....
şimdilik aklıma gelenler bu böyle uzar

Lütfen Arkadaşlar Dikkatli olalalım

ferahhfeza

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
ferahhfeza.blogcu.com
Aleykum Selam

Aminecım yorumun için cok tesekkürler

fakat tv de ii kullanmak die bişey yok artık bence cunku son zamanlarda iyi bir sey yok yada %10 u iyi die % 90 günah işliyoruz
bi sayalım isterseniz
1. bir bayan olarak Erkeklerin yüzlerini görüyoruz Haram işlemiş oluyoruz
2. bayanlarda işlıyoruz aynı haramı artık Hanımlarda edep kalmamıs
3. En güzell vakitlerimizi tv karsısında bosuna harcıyoruz
4.Ve en kötüsü daima islamiyete karsı olaylar oluyor içki içmek ve zinayı kızla erkek arkadaslıkların normal gibi gösterilmesi islamıyeti kötülemek vs....
şimdilik aklıma gelenler bu böyle uzar

Lütfen Arkadaşlar Dikkatli olalalım

_________evet güzel kardeşim..
bunların olmadıgı kanalarda var galiba dedigim gibi fazla izlemiyorum hatta hiç açmayım günler oluyor..
diger taraftanda bu saydıklarının hepsi var hemde çok fazla.. ........ ........
selam ve dua ile kardeşim_______

_SeNaToR_

Yasaklı Kullanıcı
Yararı zararından beter bu tvnin..Tağutun başına çocuğunuzu oturtmayın.

sindy

Kayıtlı Kullanıcı
bn genellikle derslerle mesgul oldugumdan izlemiyomm uzun süredir..:)

ping_pong

Kayıtlı Kullanıcı

BU NİMET ZAMANDIR

Zaman tünellerine beliki filim ve hayallerde girebilirsiniz ama gerçek hayatta asla...Bir hastalık sonrası sağlığın geri dönüşü gibi kayıp zamanlar hiçbir zaman tekrar ele geçemez.Zaman deyince aklımıza, zamanın en büyük düşmanını getirmeden yapamıyoruz.

TELEVİZYON

Bu aletin, '' bu katilin'', kullananların ömrüne olan maliyetini hiç hesapladınız mı?

beyaz_gull

Kayıtlı Kullanıcı
Selam

Televizyon benim de hassas bi konum olduğu için, ben de yorum yapmak istedim.
Şükür ki televizyonla çok aram yok, takip ettiğim bi dizide yok. Ama bi ortam da herkes izleyince mecbur ben de izliyorum. Özellikle arkadaşlarla bi araya gelince konuşup, sohbet etmek yerine dizi izliyoruz. Bazen bana gelen arkadaşlarıma oturup evinde izleseydin gelmeseydin diyorum.
Kendime ait bi evim olunca televizyon almamayı düşünüyorum. Bu da mümkün olur mu onu da bilmiyorum.

Bu arada teşekkürler...

ping_pong

Kayıtlı Kullanıcı
Birinci soru:

Diziler, filimler, oturum programları, haberler, belgeseller... derken 10-13 saatini bile televizyona ayıranları biliyoruz.Ancak çok iyimser olarak biz 3 saat diyelim.Üç saat ilk başta ürkütücü gelmiyor.Fakat günler damlaya damlaya hafta olur, ay olur, yıl olur.Sonunda bir ömür olur biter.Eğer televizyonun günde 3 saatten bir yılda yiyip bitirdiği zamanı hesaplarsak 1095 saat eder.Daha fazlasını siz hesap edin...

1095 saat gecesi ve gündüzüyle 45 gün demektir.Televizyon başında geçen 45 gün ve 45 gece arta kalanlar ise dizilerin, gevezeliklerin daha bir yığın lenviyat (günahlı eğlence) ve fuhuşlu günah izleri belki araya tesadüfen bir iki bilgi kırıntısı sıkıştırabilir.Ama bu birkaç bilginin fiyatıda 1095 saatlik insan ömrü değildir.

Şimdi ikinci soru;
Televizyon canavarının pençesinde can veren bu 1095 saat bize neler kazandırabilirdi?

Bu rakam bir öğrencinin bütün bir öğretim yılı boyunca gördüğü ders yılı boyunca gördüğü ders saatlerinden daha da büyük bir yekündür.Demek ki en azından kayıp bir eğitim yılı var orta yerde.

1095 saat içinde bir yabancı dili iyi seviyede öğrenmek mümkündür.Bu demektir ki televizyon her yıl bize bir yabancı dil kaybettiriyor.

Kitap okumayı tercih ederseniz, ağır bir okuyuşla 25 bin sayfalık kitabı bu müddet içerisinde bitirmeniz mümkündür.Hızlı okuyanlar ise bu rakamı yüz binlere çıkarabilirler.Ama bırakın yüzbinleri, bırakın on binleri, birkaç bin sayfa kitap okuyabilenler, toplumumuzda acaba yüzde kaçlık bir kesimi teşkil ediyor.

Arapça dersi yapmak istiyorsunuz.Kaybedilen bu zaman zarfında sarf ve nahiv kitaplarını çok sağlam bir şekilde bitirebilirsiniz.Böylelikle Kuran'ın mesajını doğru olarak anlamak için ilk iki ve önemli adımı atmış olursunuz.

Bu zaman içerisinde ''gulhu'' den başka namazlarda okuyacağınız sure sayısını arttırmak için Kuran'dan veya Peygamber Efendimiz'in verdiği derslerden yani hadisi şeriflerden ezber yapabilirsiniz.

Eğer her harfi en az 10 ölümsüz sevap meyvesi veren Kuran'ı okuyacak olsanız bu 1095 saat 10 tane hatim eder.(Ağır okuyanlar üzülmesin, onlara çift sevap müjdesi var)

Bu müddetin saadece üçte birini kaza namazlarına ayırmakla üç yıllık borcu defterden silebilirsiniz.
Bunlar birkaç misalden ibaret.Artık herkes kendi tercihine göre bir liste yaparak maaliyet hesaplarına girişebilir.İns ve cin şeytanları insanları boş bırakmaz.Alınteri dökerek kazandığımız parayı yakıp külünü savurur gibi harcadığımız ömür sermayesinin hesabını çıkaralım.

ping_pong

Kayıtlı Kullanıcı
Günde kaç saatiniz televizyon başında geçiyoR​
?

gülsengül

Kayıtlı Kullanıcı
Selamünaleyküm kardeşim
eline ve emeğine sağlık gerçekten çok önemli bir konuyu hatırlatmışın
ben pek tv izlemem günde ancak 30 dk olur izlediğim zaten izleyecek bir programda yok bana göre ....
Selametle kalın...

ping_pong

Kayıtlı Kullanıcı
O EVE ŞEYTAN GİRMEZ!
Mubarek zatın bir tanesi yanındaki hocalara şöyle derken:''Televizyonun olduğu odaya..'' derken hocalar hemen sözü tamamlamaya çalıştılar:''melekler girmez'' dediler.Bunun üzerine mubarek zat:''Melekler olmaz olur mu günahları kim yazacak? O odaya şeytan girmez, şeytanın görevini televizyon üstlenmiştir.''

Gençlik mahvoldu, ahlak yok oldu, maneviyat kayboldu.....

Uyanalım ve uyandıralım, ölüm bizi uyandırmadan önce!...

kardelen_aae

Kayıtlı Kullanıcı
s.a bende uzun zamandır gündüzleri hiç seyretmiyorum.çok SIKILDIM kadın programlarından, kavgadan, gürültüden...önceden yalnız olduğum için arkadaş edinmiştim tv yi, ama bana stresten başka hiç birşey vermedi.şimdi 4 aylık oğlum var çoğu zamanımı o alıyor, uyuduğu zamanlarda burdayım :) Allah razı olsun burda çok güzel şeyler öğreniyorum, tanımasamda başkaları için dualar okuyorum...yaşadığım yer turistik olduğu için maneviyattan o kadar uzak ki(düşünün ki kadir gecesinde bile içki içiliyor ulu orta), burda maneviyata olan özlemimi gidermeye çalışıyorum.tekrar Allah razı olsun herkesten güzel paylaşımlarınız için(yeri gelmişken söyliyeyim :) )

ping_pong

Kayıtlı Kullanıcı
yoo tv izlemek sorun değil önemli olan neyi izlediğin..

Ben tv5 stv izliyordum stv de bozuldu sadece tv5 kaldı..oda giderse tv de gider :)

ben öyLe düşünmüyorum kardesım bi söz vrdır sabahtan aksama kadar pislık akan yerden 1 saat süt aksa onu içermısın die buda ona giriyor belkı orda ii bi program oluyor ama reklama girince hemen baska kanala cevirilıyor

en iisi kardesim toptan evden atmalı :):a35:

ping_pong

Kayıtlı Kullanıcı
çok utanıyorum şimdi
çok güzel bir yazı olmuş
paylaşım için saolun
akşamlar 3 4 saat tv başındayım

çok tesekkürLEr yorumuzun için ;)

lütfen kardeşim biraz düşünün bir hadisi serif vardır 2 şeyi insan elindeyken kıymetinin bilmez birisi saglık, digeri bos vakit

lütfen kardesım yarın ahırette sorulacak ömrünü nerede geçirdin die ii düşünüp karar vereLim =):)

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt