Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Hangi işler dünyalık sayılır. ? (1 Kullanıcı)

LUTFI

Kayıtlı Kullanıcı
Hangi işler dünyalık sayılır?

26 Aralık 2005 Pazartesi
Hindistan evliyasından Ferideddin-i Genc-i Şeker hazretleri, bir gün mahallenin gençleriyle sohbet ederken;
- Dünyalık işlerin Hak teala indinde hiçbir kıymeti yoktur, buyurdu.
Gençler;
- Hangi işler dünyalık sayılır? dediler.
- Ahirette faydası olamayan her şey dünyalıktır, buyurdu.
Sordular yine:
- Efendim, kul hakkı sadece maddî şeylerde mi olur?
- Hayır, maddî olmayan kul hakları da vardır, buyurdu.
Misal istediler.
- Mesela “Gıybet” kul hakkına girer, buyurdu. Ayrıca, “Su-i zan, kalp kırmak”, hatta “Mümine sert bakmak” bile kul hakkıdır.

Müminin iki ziyneti
- Efendim, geçenlerde “Mümini süsleyen iki ziynet var” demiştiniz. Onlar neydi? diye sordular.
Buyurdu ki:
- Biri “Tevazu”, öbürü”Hayâ” ve “edep”tir.
Bir gün de bir talebesi;
- Efendim, benden küçük bir kardeşim var. Annem onu sabah namazına kaldırmıyor. Bu yaptığı doğru mu? diye sordu.
- Çok yanlış, buyurdu. Annene söyle, bir anne çocuğunu namaza kaldırmıyorsa, onu kendi eliyle ateşe atıyor demektir.

Boş işlerle uğraşmak
Bir gün de;
- Allahın bir kulunu sevmediğinin alâmeti nedir ? diye sordu bir genç.
- Onun, ne dine, ne de dünyaya faydası olmayan boş işlerle uğraşmasıdır, buyurdu.
- Efendim, bir arkadaşım var, namazını kılmıyor. Onun durumu nedir?
- Çok tehlikeli. Zira namaz vakti geçerken kılmadığı için üzülmeyenin imânı gider oğlum. Ona söyle, mutlaka kılsın namazını.
- Peki efendim, güzel ahlâk nedir?
- Kimseye yük olmamak, bilakis herkesin yükünü çekmektir.
- Buna nasıl kavuşulur hocam?
- Haramlardan sakınmakla, buyurdu. Böyle yapanların kalbi temizlenir, ihlası artar.

kaynak; abdullatif uyan / türkiye

kurt26

Yasaklı Kullanıcı
- Mesela “Gıybet” kul hakkına girer, buyurdu. Ayrıca, “Su-i zan, kalp kırmak”, hatta “Mümine sert bakmak” bile kul hakkıdır.
sitede birileri ders almıştır umarım.
ALLAH razı olsun.

kardelele

Kayıtlı Kullanıcı
Müminin iki ziyneti
- Efendim, geçenlerde “Mümini süsleyen iki ziynet var” demiştiniz. Onlar neydi? diye sordular.
Buyurdu ki:

PAYLAŞIMINIZ İÇİN ALLAH RAZI OLSUN.ÇOK DEĞERLİ BİR PAYLAŞIMDI.RABBİM YOLUNDAN AYIRMASIN.SELAMETLE KALIN.

LUTFI

Kayıtlı Kullanıcı
sitede birileri ders almıştır umarım.
ALLAH razı olsun.

Rabbim hepimizden razı olsun kardeşim mesaj kime gitti bilmiyorum ama inşaallah yerini bulmuştur. Selam ve dua ile

LUTFI

Kayıtlı Kullanıcı
Müminin iki ziyneti
Buyurdu ki:

PAYLAŞIMINIZ İÇİN ALLAH RAZI OLSUN.ÇOK DEĞERLİ BİR PAYLAŞIMDI.RABBİM YOLUNDAN AYIRMASIN.SELAMETLE KALIN.

Rabbim hepimizden razı olsun kardeşim Cümlemizi Selam ve dua ile

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt