Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Halife'ye Diz çöktüren Köle ! (1 Kullanıcı)

talipamca

Kayıtlı Kullanıcı
HALİFE'YE DİZ ÇÖKTÜREN KÖLE

Aradan tam (1400) yıl geçmiştir. Buna rağmen onlar asla unutulmamakta, kendi asırlarında yaşadıkları hak ve adalet örnekleri günümüzde de hasretle yad edilmektedir.

Deve devri bahtiyarlarının füze çağı insanlarına verdikleri o muhteşem örneklerini bugün bir daha inceleyince görüyoruz ki, insanlık kuvveti ele geçirenlerin zulümleriyle inlemek istemiyorsa, saadet asrı değerlerinin farkına varıp sahip çıkacak, kuvveti değil de hakkı esas alacak, zayıf da olsa haklının yanında yer alacak, kuvvetine güvenip de zayıfları ezme haksızlığından kurtulacaktır...

İşte size saadet asrı uygulamasından kuvvetli bir halifenin haklı bir köle karşısında diz çöküp boyun eğişi, tüm insanlığa haklıya boyun eğme örneği verişi...
Halife Hazreti Osman (ra), görevini ihmal ettiğini düşündüğü kölesine kızarak seslenir:

-Gel bakayım buraya, şu kulağını bir çekeyim de görevini ihmal etmenin cezası neymiş göresin!..

Köle ise görevini ihmal etmediği düşüncesindedir. Ama Halife’ye öyle intikal ettirilmiştir.

Gelir, Halife’nin önüne diz çökerek boynunu uzatır.

Aslında şefkat, merhamet kaynağı Hazreti Osman, önüne diz çöken kölenin kulağının yumuşağından hafifçe tutar, terbiye maksadıyla şöyle yukarıya doğru yavaşça çeker. Ancak kulağı acıyan kölenin dudaklarından dökülen sözleri de duyar. Ama nasıl sözler bunlar?

İslam’ı, Halife’nin terbiyesinde iken öğrenmiş olan köle bakın ne diyor:

-Çek bakalım ey Resulüllah’ın halifesi kulağımı çek!.. Nasıl olsa İslam’da kısas vardır. Burada haksız olarak kulağı çekilenler, orada haklı olarak kulak çekeceklerdir!..

Bu sözler Halife’nin beyninde bomba gibi patlar. Hemen kulağı bırakan el, sanki iki yanına cansız düşer… Düşünceye dalan Halife şaşırmış haldedir. Kölenin sözleri ise durmuyor arka arkaya yankılanıyor kulaklarında:

-Çek bakalım ey Resulüllah’ın halifesi kulağımı çek!.. Nasıl olsa İslam’da kısas vardır. Burada haksız olarak kulağı çekilenler, orada haklı olarak kulak çekeceklerdir!..

İslam’ın bu sarsılmaz gerçeğini şimdi bir de kölenin titrek seslerinden dinleyen Halife, adeta kendinden geçer, bir anda çocuklaşır. Kararını değiştirip hemen kölenin önüne kendisi diz çöker, boynunu uzatarak aynı şekilde titreyen sesiyle teklifini yapar:

-Eğer sen bu işte haklı isen, hiç gecikmeden kısasını burada yap, sen de benim kulağımı hemen burada çek, ahirete bırakma! Şunu unutma ki, sen haklıysan kuvvetlisin demektir, köle bile olsan. Ben haksızsam zayıfım demektir, Halife bile olsam!..

Manzarayı geriden seyredenler, Halife’nin kararlılığını görünce kaş göz işaretiyle kölenin Halife’nin kulağını çekmesini isterler... Ondan sonra rahatlayan Hazreti Osman:

- Şükürler olsun, der, köle dahi olsa bir haklının önünde diz çöküp boyun eğdim, kısasımı burada yaptırdım, oraya bırakmadım, benden sonra gelenlere kötü örnek olmadım!..

Bu olay ‘Onlar Böyleydi’ kitabında ‘Halife’ye diz çöktüren köle’ başlığıyla verilir..

İslam’daki hak anlayışına bakın, ahirette kısas olacaktır inancının verdiği adalet duygusuna nazar edin... Demek ki insanlığı kurtaracak olan, kuvvete güvenmek değil hakka dayanmaktır. Köle de olsa haklı ise, karşısında halife diz çökecek, kuvvetine güvenip de zayıfı ezemeyecek, hatta kulağını dahi çekemeyecektir. Çekerse kısasla ödeyecektir!.. İşte böyle!..

Ne dersiniz, füze çağı insanı deve devrindeki bu anlayışı mı arıyor bugün?..

* Alıntıdır *

DuaLar

Kayıtlı Kullanıcı
Ellerine saglık kardeşim çok güzeldi...

keltepe

Kayıtlı Kullanıcı
selamun Aleyküm Talipamca..

çok Güzel Anlamli Bir Paylaşimdi..rabbim Razi Olsun Senden Inşaallah..

Rabbime Emanet Ol Dua Ile..hayirli Akşamlar..

ararat

Kayıtlı Kullanıcı
selamun aleykum ...Allah razı olsun çokgüzel ve ibret dolu birpaylaşım..yaşadığımız dönemle mukayase bile edilemez...tekrara teşekkkür ederim..paylaşımınızdan faydalandık hakkınızı helal edin ..selam ve dua ile Allaha emanet olun

salih_43

Kayıtlı Kullanıcı
SelamunAleykum Kardes
Cok Güzel paylasimdi Emegine saglik
ALLAH onlardaki imani bizede nasip eder inşALLAH
ALLAH RAZI OLSUN
Selametle...

nurhayat

Kayıtlı Kullanıcı
Allah razi olsun payasimlariniz egitici ve ogretici yureginize saglik mevlam yar ve ayrdimciniz olsun.

nihalim

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.hatim-online.com
Selamünaleyküm...Talip abi nasılsınız?
ALLAH C.C.razı olsun...emeğinize sağlık ALLAH c.c. emanet olun...
selam ve dua ile...selametle-İNŞALLAH...

aliye_aliye

Altın Üye
Web Sitesi
www.fizikist.com
Demek ki insanlığı kurtaracak olan, kuvvete güvenmek değil hakka dayanmaktır. Köle de olsa haklı ise, karşısında halife diz çökecek, kuvvetine güvenip de zayıfı ezemeyecek, hatta kulağını dahi çekemeyecektir. Çekerse kısasla ödeyecektir!.. İşte böyle!..

Ne dersiniz, füze çağı insanı deve devrindeki bu anlayışı mı arıyor bugün?..

Selamün Aleyküm ve rahmetullahi ve berekatühü kıymetli Talip amcam.. Rahman c.c her bir harfi adedince size sevabınızı yazsın, tüm çalışmalarınızın ve hizmetlerinizin ecrini iki cihanda da size ziyadesiyle lütfeylesin inşallah.. Mükemmel bir konuydu..Emeğinize, gönlünüze sağlık olsun inşallah..Beğeniyle okudum. İslam'ın üzerinde temel yükselttiği en önemli ve yüce değerlerden birisi de adalettir.. Öyle muazzam bir adalet anlayışı ki, sınırları ve kapsamı sadece bu dünyayla sınırlı değil; kişiler için caydırıcı olması, nefisleri kontrol altına alması özelliğiyle de bir de uhrevi aleme uzanan boyutları var İslam'daki adalet anlayışının.. Şu halde Hüküm verenlerin, yargılayıcıların en büyüğü, en yücesi olan El Adl c.c'nin adaletinden kaçamayacak hiçbir canlı yoktur, ki bu Kur'an'da ''boynuzsuz koyunun, boynuzlu koyundan hakkını alacağı o günde..'' ifadesiyle bizleri ürpertir.. Şimdiki tağuti sistemlerin sözümona adalet anlayışından oldukça beri, oldukça farklıdır İslamın adaleti.. Tağuti sistemler, adalet anlayışlarıyla da Allah c.c'ye kafa tutmakta, ama bugün gelmiş oldukları bunca imkan ve aşamaya rağmen, İslam'daki adalet anlayışının topuğuna dahi erişememişlerdir, erişemeyeceklerdir de..Onların kanunlarının, Allah c.c'nin adaleti gibi, kusursuz ve kuşatıcı olması mümkün değil..Bunun kıyası dahi, Allah c.c'nin hükm-ü nizamına küfür gibidir..Birisi ilahi kudrettir, diğeri beşer yanılmacasıdır, nefislerin egemenliğindedir, keyfidir, bir manada komedidir.. Bugün batı kanunlarının, komedi filmlerini andıran maddelerini, ''onlar çağın ilerisinde'' diyerek ülkemize monte ettirmeye çalışan zihniyet de, aynı komedinin bir parçasıdır...Füze çağı, kesinlikle asr-ı saadetteki insanlık ve ahlak seviyesine, adalet ve feraset mükemmelliğine asla ve asla erişemeyecektir.. Beşerin yaptığı kanunlar, İlahi olan'ı haşa kesinlikle geçemez.. Burada Hz. Osman (r.a) gibi yönetim ahlakına ve Allah c.c korkusuna sahip yöneticiler de füze çağında kalmadı yazık ki..

Allah c.c cümle kullarına adaletli olmayı nasip eylesin, adaletten ayırmasın inşallah El Adl c.c ism-i celilesinin hürmetine... Kıymetli amcam, çok güzel bir konuydu..Rabbimiz c.c istifadeli ve bereketli kılsın bu değerli çalışmanızı inşallah.. Bizlerden baki selam, sevgi ve dualar ile Asıl Sahibimize emanetsiniz..Acizane kardeşinizin ve arkadaşlarımın her daim dualarındasınız..Rabbimiz c.c güzel gönlünüze göre versin her iki cihanda da inşallah..Hayırlı ve bereketli günler.B)B)

talipamca

Kayıtlı Kullanıcı
Teşekkürler Ederim..

Teşekkürler Ederim..

DUALAR..
Ellerine saglık kardeşim çok güzeldi...​

[FONT=Arial, sans-serif]İlginize teşekkür ederim Dualar Kardeşim..Selam..saygı ve baki dualarım ile Allah(CC)'a emanet olunuz..[/FONT]

KELTEPE
selamun Aleyküm Talipamca..

çok Güzel Anlamlı Bir Paylaşımdı..Rabbim Razı Olsun Senden Inşaallah..

Rabbime Emanet Ol Dua Ile..hayırlı Akşamlar..

[FONT=Arial, sans-serif]VeAleynaAleykümSelam HÜLYA Kardeşim..[/FONT]

[FONT=Arial, sans-serif]Amin..Sizden de Kıymetli Kardeşim..İlginize çok teşekkür ederim..Siz de Selam..saygı ve baki dualarım ile Allah(CC)'a emanet olunuz..[/FONT]

ARARAT
selamun aleykum ...Allah razı olsun çokgüzel ve ibret dolu birpaylaşım..yaşadığımız dönemle mukayase bile edilemez...tekrara teşekkkür ederim..paylaşımınızdan faydalandık hakkınızı helal edin ..selam ve dua ile Allaha emanet olun​

[FONT=Arial, sans-serif]VeAleynaAleykümSelam Kardeşim..[/FONT]
[FONT=Arial, sans-serif]Mühim olan paylaşmak..istifade edebilmeyi..adalet numunelerini örnek alabilmeyi Rabbim cümlemize nasib eylesin inşaAllah..ilginize teşekkür ederim..[/FONT]
[FONT=Arial, sans-serif]Siz de Selam..saygı ve baki dualarım ile Allah(CC)'a emanet olunuz..[/FONT]

SALİH43
SelamunAleykum Kardes
Cok Güzel paylasimdi Emegine saglik
ALLAH onlardaki imani bizede nasip eder inşALLAH
ALLAH RAZI OLSUN
Selametle...

[FONT=Arial, sans-serif]VeAleynaAleykümSelam SALİH Kardeşim..[/FONT]

[FONT=Arial, sans-serif]Amin..amin..inşaAllah Kardeşim..Rabbim Sizden de razı olsun..[/FONT]
[FONT=Arial, sans-serif]Selam..saygı ve baki dualarım ile Allah(CC)'a emanet olunuz..[/FONT]

NURHAYAT
Allah razi olsun payasimlariniz egitici ve ogretici yureginize saglik mevlam yar ve ayrdimciniz olsun.​

[FONT=Arial, sans-serif]Amin..Sizden de inşaAllah..cümlemizin yar ve yardımcısı olsun..amin..[/FONT]
[FONT=Arial, sans-serif]Selam..saygı ve baki dualarım ile Allah(CC)'a emanet olunuz.. [/FONT]

NİHALİM
Selamünaleyküm...Talip abi nasılsınız?
ALLAH C.C.razı olsun...emeğinize sağlık ALLAH c.c. emanet olun...
selam ve dua ile...selametle-İNŞALLAH...

[FONT=Arial, sans-serif]VeAleynaAleykümSelam Kıymetli NİHAL Kardeşim..[/FONT]

[FONT=Arial, sans-serif]Elhamdülillah..Biraz geç oldu ama..bu vesileyle ben de size sorayım..Siz nasılsınız[/FONT]
[FONT=Arial, sans-serif]durumlar ne alemde..düzeldi mi ?[/FONT]
[FONT=Arial, sans-serif]Kardeşime selamlarımı iletiniz lütfen..Siz de Selam..saygı..sevgi ve baki dualarım ile Allah(CC)'a emanet olunuz..[/FONT]

ALİYE
Selamün Aleyküm ve rahmetullahi ve berekatühü kıymetli Talip amcam.. Rahman c.c her bir harfi adedince size sevabınızı yazsın, tüm çalışmalarınızın ve hizmetlerinizin ecrini iki cihanda da size ziyadesiyle lütfeylesin inşallah.. Mükemmel bir konuydu..Emeğinize, gönlünüze sağlık olsun inşallah..Beğeniyle okudum. İslam'ın üzerinde temel yükselttiği en önemli ve yüce değerlerden birisi de adalettir.. Öyle muazzam bir adalet anlayışı ki, sınırları ve kapsamı sadece bu dünyayla sınırlı değil; kişiler için caydırıcı olması, nefisleri kontrol altına alması özelliğiyle de bir de uhrevi aleme uzanan boyutları var İslam'daki adalet anlayışının.. Şu halde Hüküm verenlerin, yargılayıcıların en büyüğü, en yücesi olan El Adl c.c'nin adaletinden kaçamayacak hiçbir canlı yoktur, ki bu Kur'an'da ''boynuzsuz koyunun, boynuzlu koyundan hakkını alacağı o günde..'' ifadesiyle bizleri ürpertir.. Şimdiki tağuti sistemlerin sözümona adalet anlayışından oldukça beri, oldukça farklıdır İslamın adaleti.. Tağuti sistemler, adalet anlayışlarıyla da Allah c.c'ye kafa tutmakta, ama bugün gelmiş oldukları bunca imkan ve aşamaya rağmen, İslam'daki adalet anlayışının topuğuna dahi erişememişlerdir, erişemeyeceklerdir de..Onların kanunlarının, Allah c.c'nin adaleti gibi, kusursuz ve kuşatıcı olması mümkün değil..Bunun kıyası dahi, Allah c.c'nin hükm-ü nizamına küfür gibidir..Birisi ilahi kudrettir, diğeri beşer yanılmacasıdır, nefislerin egemenliğindedir, keyfidir, bir manada komedidir.. Bugün batı kanunlarının, komedi filmlerini andıran maddelerini, ''onlar çağın ilerisinde'' diyerek ülkemize monte ettirmeye çalışan zihniyet de, aynı komedinin bir parçasıdır...Füze çağı, kesinlikle asr-ı saadetteki insanlık ve ahlak seviyesine, adalet ve feraset mükemmelliğine asla ve asla erişemeyecektir.. Beşerin yaptığı kanunlar, İlahi olan'ı haşa kesinlikle geçemez.. Burada Hz. Osman (r.a) gibi yönetim ahlakına ve Allah c.c korkusuna sahip yöneticiler de füze çağında kalmadı yazık ki..

Allah c.c cümle kullarına adaletli olmayı nasip eylesin, adaletten ayırmasın inşallah El Adl c.c ism-i celilesinin hürmetine... Kıymetli amcam, çok güzel bir konuydu..Rabbimiz c.c istifadeli ve bereketli kılsın bu değerli çalışmanızı inşallah.. Bizlerden baki selam, sevgi ve dualar ile Asıl Sahibimize emanetsiniz..Acizane kardeşinizin ve arkadaşlarımın her daim dualarındasınız..Rabbimiz c.c güzel gönlünüze göre versin her iki cihanda da inşallah..Hayırlı ve bereketli günler.

[FONT=Arial, sans-serif]VeAleynaAleykümSelamVeRahmetullahiVeBerekatuhu[/FONT]
[FONT=Arial, sans-serif]ebeden-daimen kesira Kıymetli ALİYE Yeğenim..[/FONT]

[FONT=Arial, sans-serif]Öncelikle bu kapsamlı..değerli yorumunuz için çok teşekkür ederim Can Yeğenim..[/FONT]
[FONT=Arial, sans-serif]Edeb ve hayanın timsali..İki kez Resulullah(SAV) Efendimize damat olabilme şerefine nail olmuş eşsiz insan Osman(r.a.) Efendimiz gibi bir büyük İman abidesinin ahiret telaşı..dünyevi küçücük bir hak ihlalinde bile nasıl kalbini titretmekte..[/FONT]
[FONT=Arial, sans-serif]Böyle bir anlayışı şu kokuşmuş sistemlerle insanoğlunun aklını-beynini iğva etmiş[/FONT]
[FONT=Arial, sans-serif]kirli-süfli zihniyetlerde görebilmek mümkün mü ?[/FONT]
[FONT=Arial, sans-serif]Hani denir ya “Tırnaklarının kiri olamaz..Ellerine su bile dökemezler..”[/FONT]
[FONT=Arial, sans-serif]Haşa..yok çöl kanunu..yok deve çağı diyerek güya aşağılamaya kalktıklarının asıl kendi zihniyetleri olduğunu..Alemlerinin Rabbinin onları “Aşağıların aşağısı kılmalarına...düştükleri çukurlardan da EN YUKARIYI..ZİRVE yi..” görebilmeleri mümkün olmadığı için..kendi seviyelerini mihenk kabul etmek zorunda kalıyorlar..[/FONT]
[FONT=Arial, sans-serif]İşte ADALET yoksunu zavallıların dayatması da bunun için..O zirvelere hiç kimse talib olmasın..göremesin diye karartma uygulamaları..[/FONT]
[FONT=Arial, sans-serif]Ama nafile değil mi ?[/FONT]
“[FONT=Arial, sans-serif]Güneş balçıkla sıvanabilir mi ?..”[/FONT]

[FONT=Arial, sans-serif]Allah(CC) Sizden de her daim razı-hoşnud olsun..yakiyn eylesin dostluğuna..dost ve sevdiklerine inşaAllah..Gayretlerinizi..hizmetlerinizi İzzet-i Dergahında Ahsen-i kabul ile makbul eylesin..Sizlere imreniyorum-gıbta ediyorum..Allah(CC) için de O'nun yolunda dosdoğru yürüme gayretinizden dolayı çok seviyorum Can Yeğenim..[/FONT]
[FONT=Arial, sans-serif]Rabbim sizleri korusun..yar ve yardımcınız olsun mevlam her hal ve anınızda inşaAllah..Herkese kalbi dua..muhabbet ve selamlarımla..[/FONT]
[FONT=Arial, sans-serif]Sizi de Selam..saygı..sevgi ve baki dualarım ile Alemlerin Rabbinin Sonsuz Rahmet-merhametine tevdi ederken..Allah(CC)'a emanet olunuz.. [/FONT]

nihalim

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.hatim-online.com
Allah Cc Razi Olsun...

Allah Cc Razi Olsun...

[FONT=Arial, sans-serif]VeAleynaAleykümSelam Kıymetli NİHAL Kardeşim..[/FONT]

[FONT=Arial, sans-serif]Elhamdülillah..Biraz geç oldu ama..bu vesileyle ben de size sorayım..Siz nasılsınız[/FONT]
[FONT=Arial, sans-serif]durumlar ne alemde..düzeldi mi ?[/FONT]
[FONT=Arial, sans-serif]Kardeşime selamlarımı iletiniz lütfen..Siz de Selam..saygı..sevgi ve baki dualarım ile Allah(CC)'a emanet olunuz..[/FONT]

[/CENTER]

Selamünaleyküm...Değerli Talip abim ALLAH c.c. razı olsun...
çok teşekkür ederim abim sormanız beni mutlu etti...imtihan dünyasındayız ...sınavın sonucu hayırlı olur İNŞALLAH...
hiç önemli değil abim İNŞLLAH dualarınızla ve dualarımızla durumlar düzeldi demek istiyorum ama şuan kesin düzeldi diyemiyorum kesin sonuç bir kaç ay sonra belli olacak İNŞALLAH sonuç olumlu...İNŞALLAH babamın morali düzeldi diyeceğim günleri sabırla bekliyorum...ne kadar belli etmesede duruşundan anlıyorum:( RABBİM inançsız kişilerin şerrinden korusun dostları...çok düşündüm aslında bu forumdan yazmalımıydım yanlışmı yaptım bilmiyorum kusuruma bakmayın abim meşgul ettim ...dualarınıza ihtiyacım var :A...ailenize selam ...ALLAH c.c. emanet olun...selam ve dua ile...
selametle İNŞALLAH...

e.s.s.s.y

Kayıtlı Kullanıcı
Ellerine saglık kardeşim çok güzeldi...

afakisevda

Kayıtlı Kullanıcı
Selamün Aleyküm hayırlı geceler Talip amcam iyisinizdir inşaallah....inanın hayran kaldım bu ne güzel iman ki ALLAH huzurunda hesaptan korkup köle önünde diz çöktürüyor....işte füze çağının insanına güzel bir ders daha ne demeli....Emeğinize güzel yüreğinize sağlık RABBİM ebeden razı olsun ilminizi gayretinizi artırsın

SELAM ve DUA ile kalın ALLAHA EMANET OLUN

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt