Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Hala İnanan Varmı Bunlara?... (1 Kullanıcı)

tebessum

Kayıtlı Kullanıcı
İşte Yaşayan hurafelerden bazıları.. İnanması güç ama hala inananlar var bunlara...

1. Bir genç askere giderken evden çıkmadan önce bir dilim ekmeğin yarısını yer, yarısını da geri bırakırsa, artık ekmek onu, çağıracağı için kazaya belaya uğramadan geri dönermiş.
2. Biri yolculuğa çıkarken arkasından aynaya su serpilirse kazaya uğramazmış.

3. Biri gurbete giderken arkasından su dökülürse hem kazaya uğramaz, hem de gurbetten çabuk dönermiş.

4. Bir kişi sabunu başka birine elden verirse, sabun acı olduğu için, acı olaylar görülürmüş veya iki kişi arasına düşmanlık girermiş.

5. Evliliğin ilk günü (gerdek gecesi) erkek veya kadın, hangisi önce uyursa o daha evvel ölürmüş.

6. Bir erkekle bir kadın evlendikleri zaman gerdek gecesi hangisi daha evvel diğerine tokat vurursa onun sözü daha çok dinlenirmiş. En mutlu gecede mutsuzluğa teşvik, bundan daha çok saçma inanç ve âdet olur mu?..

7. Gök gürlerken buğday anbarlanna el ile vurulursa hasat çok olurmuş.

8. Soğan kabuğuna basılırsa fakirlik gelirmiş.

9. Nar taneleri yere düşürülmeden yenilirse cennete girilirmiş.

10. Tarla veya bahçede bitkiler hastalanmış ise, tarla sahibinin güneş doğmadan önce, tarlasının etrafını koşarak dolaşması gerekirmiş.

11. Çeltik ekilen arazinin etrafı eşeğe binmiş bir kimse tarafından Kur'an okunarak dolaşdırsa, o araziye DOLU yağmazmış.

12. At nalı asılan yere nazar isabet etmezmiş.

13. Önünde "beştaş oyunu" oynanan eve fakirlik gelirmiş

14. Otururken ayak sallanırsa alacaklı kapıya gelirmiş.

15. Cezvede su içilirse zengin olunurmuş.

16. Kefen diken iğne kırılmalıdır. Zira ölümü ve uğursuzluğu celbedermiş.

17. Ayakkabılar ters dönerse şeytan üzerinde namaz kılarmış.

18. Gece sandık açmak, kendi mezarını açmaktır. Yani ölümü çağırmaktır.

19. Cenaze çıkan ev ile çevresindeki evlerin suları dökülmelidir. Çünkü Azrail kılıcını o sularda yıkar. Sular pislendiği için içilmez olur.

desertrose

Kayıtlı Kullanıcı
RE: Hala İnanan Varmı Bunlara?...

Ayakkabılar ters dönerse şeytan üzerinde namaz kılarmış. :eek: :) Yok artık..

Selamun aleykum.. Gerçekten hepsi birbirinden saçma şeyler.. Ama şu üstte ki inanılacak gibi değil.. Şeytan namazmı kılarmış, buna inananların müslümanlığından şüphe edilir bence:|
Bizim köyde de şöyle bir inanç var.. Soğan elden ele verilirse o kişiler kavga ederlermiş..
Bunuda annanemden yemek yapmak için soğan istediğimde, soğanı yere koyduğunda öğrendim bende yerden aldım soğanı.. O inançtan vazgeçirmeye çalıştım ama okadar yer etmiş ki vazgeçmiyorlar malesef:(
Rabbim ıslah etsinB)B)

aliye_aliye

Altın Üye
Web Sitesi
www.fizikist.com

selamün aleyküm kardeşim. gerçekten de bunlara inananlar, günümüzde de yok değil..hurafe ve bid'atleri kendisine ölçü edinen kesim hala mevcut yazık ki.. Allah hidayet versin inşallah.

emeğinize sağlık. dua ile.

asil20

Kayıtlı Kullanıcı

S.A.KARDEŞİM EMEĞİNE SAĞLIK ALLAH RAZI OLSUN.BUNLARA İNANMAYAN OLMASAYDI GÜNÜMÜZE KADAR GELMEZDİ MALESEF VAR HEMDE ÇOK FAZLA AMA UNUTULANLARDA VARDIR MUTLAKA...A.E.O...B)B)B)B)

cizcik

Kayıtlı Kullanıcı
RE: hurafe

RE: hurafe

Esselamu aleykum kardeslerim,
yeryuzunde 36 ulke dolandim bu ulkelerde yasayan kulturlerle tanistim.Islam ulkeleri yada baska ulkeler oyle cok hurafeler var ki.Bir ornek de ben vereyim isterseniz.Yere dusen ekmegi opup basa koyma.Bu bizlerin nimete verdigimiz deger gibi gorunse de bir Hint dugun gelenegidir.Malumunuz Turkler orta asyadan Anadoluya gelen bir irk.Anadoluya gelene kadar pek cok kavim irk ve kultur ile karsilasildi.Bunun yani sira islam ile de de tanisildi.Osmanli doneminde de Avrupaya kadar acildik.Yani Asya ve Avrupa dan pek cok kultur hurafe vs barindiriyoruz.Maalesef sure oldukca uzun olunca islam ve anane birbirine karisti.Rabbim bizi ilmi ile aydinlatsin insaallah.

FEYZAADALI

Kayıtlı Kullanıcı

allah hidayet versin. şu su dökmenin nedenini bende şimdi senden duydum geçenlerde bir cenazede şahit olmuştum ama bir anlam verememiştim. gerçekten ne büyük saçmalıklar. rabbim sen bizleri koru. emeginize sağlık. a. e. o.B)

Tugbis

Kayıtlı Kullanıcı

:eek: Hala var demekki. Allah hidayet eylesin o kisilere... Ben birtek ekmegi operim yere dusundukten sonra oda sadece saygi acidan.

HAYIRLI GECELER, DUALARDA BULUSMAK UZERE..

Kaan Erdem

Yönetici

''KARA KEDİ GÖRÜNCE SAÇINI ÇEK 10'a KADAR SAY YOKSA UĞURSUZLUK GELİR.'' ÇOCUKKEN YAPIYORDUK İNSANLARIN AKLINA HEP GEREKSİZ ADETLER YER EDER.ALLAH CC BİZLERE AKIL FİKİR İHSAN ETSİN.SELAM VE DUA İLE KALIN SELAMETLE.

ysmnkaos

Kayıtlı Kullanıcı

maalesef günümüzde bu hurafelere inanan kişiler hala mevcut!.......

ama en acısı da islami gerçeklere inanmayarak..!!!

Resul Aydın

Kayıtlı Kullanıcı

tebessum yazdı:
İşte Yaşayan hurafelerden bazıları.. İnanması güç ama hala inananlar var bunlara...

1. Bir genç askere giderken evden çıkmadan önce bir dilim ekmeğin yarısını yer, yarısını da geri bırakırsa, artık ekmek onu, çağıracağı için kazaya belaya uğramadan geri dönermiş.
2. Biri yolculuğa çıkarken arkasından aynaya su serpilirse kazaya uğramazmış.

3. Biri gurbete giderken arkasından su dökülürse hem kazaya uğramaz, hem de gurbetten çabuk dönermiş.

4. Bir kişi sabunu başka birine elden verirse, sabun acı olduğu için, acı olaylar görülürmüş veya iki kişi arasına düşmanlık girermiş.

5. Evliliğin ilk günü (gerdek gecesi) erkek veya kadın, hangisi önce uyursa o daha evvel ölürmüş.

6. Bir erkekle bir kadın evlendikleri zaman gerdek gecesi hangisi daha evvel diğerine tokat vurursa onun sözü daha çok dinlenirmiş. En mutlu gecede mutsuzluğa teşvik, bundan daha çok saçma inanç ve âdet olur mu?..

7. Gök gürlerken buğday anbarlanna el ile vurulursa hasat çok olurmuş.

8. Soğan kabuğuna basılırsa fakirlik gelirmiş.

9. Nar taneleri yere düşürülmeden yenilirse cennete girilirmiş.

10. Tarla veya bahçede bitkiler hastalanmış ise, tarla sahibinin güneş doğmadan önce, tarlasının etrafını koşarak dolaşması gerekirmiş.

11. Çeltik ekilen arazinin etrafı eşeğe binmiş bir kimse tarafından Kur'an okunarak dolaşdırsa, o araziye DOLU yağmazmış.

12. At nalı asılan yere nazar isabet etmezmiş.

13. Önünde "beştaş oyunu" oynanan eve fakirlik gelirmiş

14. Otururken ayak sallanırsa alacaklı kapıya gelirmiş.

15. Cezvede su içilirse zengin olunurmuş.

16. Kefen diken iğne kırılmalıdır. Zira ölümü ve uğursuzluğu celbedermiş.

17. Ayakkabılar ters dönerse şeytan üzerinde namaz kılarmış.

18. Gece sandık açmak, kendi mezarını açmaktır. Yani ölümü çağırmaktır.

19. Cenaze çıkan ev ile çevresindeki evlerin suları dökülmelidir. Çünkü Azrail kılıcını o sularda yıkar. Sular pislendiği için içilmez olur.

BUNLAR; İSLAM DİN"İNE UYACAKLARINA, İSLAM DİN"İNİ KENDİLERİNE UYDURMAYA ÇALIŞAN
CAHİLLERDİR. HİÇ AMA HİÇ İTİBAR ETMEYİNİZ. AKSİ HALDE İTİBAR KAZANMIŞ OLURLAR.

ALLAH"A EMANET, EMANETE SAHİP OLUNUZB)

efsude

Kayıtlı Kullanıcı

selamunaelykum tebessum kardesım,
bır cogunu daha ılk defa sızden duydum fakat bır cogunuda cevremızden bılıyoruz evet eskıden bunlar cokca ınanaılan seylermıs sımdı ıse bunlara ınanmak gercekten cahıllık.
selam ve dua ıle...

nuresma

Kayıtlı Kullanıcı

s.a. pes diyesim geliyor kardeşim. Allah korusun hepimizi böyle bidatlardan.. şimdi aklıma geldi bi de elini kulağına götürüp tahtaya vuranlar yokmu.:mad:
selam ve dua ile..

ciftci

Kayıtlı Kullanıcı
bir harekete bir mana yuklemenin bir sakincasi oldugunu sanmiyorum.
birini ugurlarken su dokmek gibi(bana cok masumane geliyor)
fakat islamla imanla celisilen hallerde cok tehlikeli olduguna inaniyorum bu tur inanislarin.
ALLAH(cc) muhafaza.

gonulturker

Kayıtlı Kullanıcı
esselamun aleykum...
Gece sandık açmak, kendi mezarını açmaktır. Yani ölümü çağırmaktır....
bu soz cok komik:K:K:K:K....ben hep acardim geceleri sandigimi....hemen hemen hepsini ilk defa duyuyorum vallah..sasirdim ne sacma seyler.....Allah akil fikir versin bize....selam ve dua ile...

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt