Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Hakikati Yaşayabilmek İçin ... (1 Kullanıcı)

nakşibendi

Kayıtlı Kullanıcı
Fiilin ne düzeyde olacak? Yaşamının geriye kalan süresi içinde fiillerin neler olacak?
1.Hak’kı tavsiye edeceksin.
2-ilâhi emirlere uymadaki güçlüklere karşı sabrı tavsiye edeceksin.
3- Ya hayır söyleyeceksin, ya susacaksın!
4-Ya öğrenci olarak dinleyeceksin, yaöğretici olarak konuşacaksın, veyahut ta bu ikisi arasındakini dinleyici olarak bulunacaksın.
5-
Hak'ka ters düşen bir kelâmı duyduğun zaman, ya onu reddedecek ve doğrusunu açıklayacaksın veyahut da oradan kalkıp gideceksin!..
Sırasıyla şimdi bunları açıklayalım:
HAKKI TAVSİYE EDECEKSİN
: Karşındakiyle konuştuğun zaman, karşındakine hitap ettiğin zaman, onun anlayış seviyesi neyse, onun bir üstündeki seviyeden olmak üzere ona hakkı tavsiye edeceksin. Olaya karşındaki hangi seviyeden bakıyorsa, sen ona karşı, onun bulunduğu seviyenin bir üstünden Hak’kı tavsiye edeceksin. Onun hareketlerinin çıktığı seviyeyi muhakkak ki göreceksin!.. Gördüğün anda onu, ya tabiatını terk yolunda; ya benliğini terk yolunda, ilâhi emirlere sarılması yolunda, onun düzeyine göre, muhakkak ona yapması gereken şeyi tavsiye edeceksin.
Sen tavsiye ettin bunu o seni dinlemek istemiyor, istemeyebilir. O zaman oradan çekip gideceksin.
SABRI TAVSİYE EDECEKSİN: Elbette ki ilâhi emirlere uymanın nefse ağır geldiğini, varlığına ağır geleceğini, tabiâtına ağır düşeceğini onu zorlayacağını ve bütün bunlara sabretmek gerektiğini; bunlara sabredilmedikçe bu mücahedelerin netice vermeyeceğini; ve onun âkibetini kendi elleriyle kendine hazırladığını, ona idrâk ettirip anlatmaya çalışacaksın.
Dinlemiyorsa, zaten sana ait bir şey yok!..
YA HAYIR SÖYLE YA SUS: Ona ebediyet yolunda hayırlı olanı anlat. Sorularını cevaplandır. Ve bu istikamete getirebileceksen, bunu dinleyecek hâle getirebileceksen, nasıl anlıyorsa öylece gerçekleri anlat. Neticede onu idrak noktasına getireceksin.
Ama bu noktaya getirme durumun sözkonusu değilse yaklaşımın onu över biçimde olmasın. Zira ona hayr değil, iyilik değil, şerde bulunmuş olursun.
ÖĞRET VEYA ÖĞREN, YA DA DİNLEYİCİ OL: Karşındakiyle konuşman bu ikisinden biri olacak. Yahut ta neticede, o yapılan konuşma, âhirette dair bir yarar sağlıyor mu, sağlamıyor mu buna bakacaksın?.. Karşındakiyle yaptığın konuşma, eğer ona ya da sana âhirete dönük, geleceğine dönük bir yarar sağlıyorsa; meselâ herhangi bir alışkanlığı terketme bâbında veya bir duygunu terketme bâbında veya birisine bir şeyi ne şekilde yapacağın bâbında konuşmak; bir ilim öğretmek, bunlar hep ileriye dönük yarar sağlayacak fiillerdir. Bunlarda bulunacaksın.
Hakka ters düşen bir kelâm olduğunda veya bir fiil olduğunda, ya onu keseceksin, yahut oradan kalkıp gideceksin!..
-Şeytan karşınızda konuştuğu zaman, oradan kalkıp gidin!" diyor.
Veyahut orada sen hakkı konuşacaksın!
Elinden geliyorsa, hakka ters düşen şeye karşı sen hakkı konuşacaksın!..
Elinden gelmiyorsa, sen kalkıp gideceksin.
Bunları yapamıyorsan, niye yapamıyorsun, sen bunun cevabını ver. Sana bunları yaptırtmayan, tatbik ettirmeyen şeylerin ne olduğunu kendinde araştır ve cevabını kendin ver.
Bunlar; size naklettiğim şu şeyler, Hz. Rasûlullâh Aleyhi’s-selâm’ın bize emirleri, tavsiyeleri!..
Ya, "Hak" diyeceğiz, Hakkı tavsiye edeceğiz, Hakkı isteyeceğiz!.. Veyahut da tabiâtımızın, arzumuzun, zevkimizin, duygularımızın istikametinde, bâtılın savunucusu olacağız!.. Bâtılı yaşayacağız!..
Hak gelince bâtıl gider, yok olur!..
Hak varsa, tecelli ediyorsa mutlaka bâtılı yok edecektir!..
Bâtıl nedir? Bâtıl diye bir şey mi var?..
Bâtıl, terkibden doğan, terkibe dönük davranışın adıdır!..
Bâtıl kelimesiyle kastedilen şey terkibiyetten doğan ve terkibe dönük olan şeydir. Şuuru Hak’tan perdeleyen şeydir!..
Esselâmü aleyküm ve rahmetullàhi ve berekâtühû!..
Allah, hepimizin muîni olsun!.

havva8383

Kayıtlı Kullanıcı
bir cevap arıyorum bana yardım eder misiniz?
bu akşam Rabbimiz ile ilgili bir araştırma için google girdim rastgele bir forumda aradığım cevabı buldum. sonra formun devamında diğer üyelerin yazılanlara verdikleri cevapları okudum.meğer bu bir hardrock sitesiymiş. bazı üyeler böyle bir sitede dini konuların ne işi olduğundan yakınırken neredeyse dinimize kitabımıza küfrdercesine cevaplar yazmışlar. öyle çok üzüldümki anlatamam. hepsini yazan Türk çocukları yani 4 tarafı müslüman ile çevrili kişiler.nasıl olurda bunca zaman anlatamamış biz onlara RABBİMİZİ, DİNİMİZİ
ŞİMDİ SORUYORUM:
BİZLER NELER YAPMALIYIZ, NASIL TANITABİLİRİZ İSLAMİYETİ?
somut bir fikir verebilecek olan var mı?

osmanyusuf

Kayıtlı Kullanıcı
kimileri hayatına düzen aramak için EHLİSÜNNET itikadına sarılır.
kimileride şeytan vahiylerine.
Senin hayatına düzen veren EHLİSÜNNET itikadıysa
onların varolduğu sitelerde işin olmasın tabiki.

Onları uyarsanda bir uyarmasanda ayetini hatırla...

Hiç bir yerdede dini tartışmaya kalkışma sakın..
Din tartışarak öğrenilmez..

Selem ve dua ile kal....

havva8383

Kayıtlı Kullanıcı
yoo zaten öyle bir siteye girmem normalde sadece aradığım cevabı bir forumda varmış. ben tartışmadım site üyeleri kendii aralarında tartışmışlar. zaten din tartışılmaz benm üzüldüğüm noktk bir örnek. malesef bu sadece küçük bir örnek. yanlış ya da hiç inanmayanlar benim etrafımda da var. Malum müslüman olarak dinimizi güzel yaşamanın yanında onu anlatmak tanıtmak göremizde var. bunun için neler yapabiliriz.

osmanyusuf

Kayıtlı Kullanıcı
Bugün bizlere düşen sadece ama sadece ALLAHIN DİNİNİ anlatmak . Başka birşey değil.Peygamberimiz S.A.S. de bunu yapmıştır.

Dinin sözcülüğü görevini anlatan AYET: ALA SURESİ 9. AYET.

15.ayete kadar okursanız olayın iç yüzünü daha iyi anlaybileceğinizi düşünüyorum.

Bu nedenle her zaman ve her ortamda İnsanlara hakkın anlatılması gerekir.Gerisi ALLAHA kalmış

Selam ve dua ile...

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt