Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Hak dostlarında nezâket (1 Kullanıcı)

• Konuyu başlatan tevbekarım
  • Başlangıç tarihi
T

tevbekarım

Mûsâ Efendi -kuddise sirruh- anlatır:
"Bir hac mevsiminde idi. Muhterem Üstâz Sâmî Efendi Hazretleri ve evlâdları Mekke-i Mükerreme'de Beytullâh Mescidine yakın, Türkistanlı Abdüssettâr Efendi'nin, Ciyâd semtindeki evinde idik. Efendi Hazretleri'nin odası, sokağa karşı, refikleri olan bizlerin ise içe doğru idi.
Bir öğle vakti, bulunduğumuz odanın kapısına teşrîf ettiler ve:
"- Dışarıda birisinin gâlibâ yemeğe ihtiyacı var!" buyurdular.
Fakir, hemen verilecek yemekleri hazırlayıp kapıya çıktığımda kimseyi göremedim. Beklemeyip gittiğini tahmin ederek geri döndüm. Sekiz on dakika geçmişti ki, Efendi Hazretleri tekrar kapıda göründüler:
"- O muhtaç tekrar geldi; içeriye bakıyor!" buyurdular.
Tekrar yemekleri alıp kapının önünde çıktığımda, dilini dışarıya çıkarıp içeriye bakan hayvancağızı, yâni acıkmış köpeği gördüm. Hemen yemekleri olduğu gibi önüne boşalttım. Çok acıkmış olacaktı ki, hepsini yeyiverdi."
KISSADAN HİSSE:
İşte büyüklerin nezâket ve tevâzuu böyle olur. Sâmi Efendi Hazretleri, kelbi, yâni köpeği cins ismiyle çağırmamış, kişi tâbirini kullanmıştı. Hattâ çok zaman hayvanlara bile "yaratık" yerine, "Allâh'ın kulu" tabirini kullanırlardı.
Çünkü yaratandan ötürü yaratılanlara gösterilen ahlâk güzelliği, hakîkatte yaratana arz edilmiş, O'na candan bağlı bir gönül güzelliği, yâni kalb-i selîmdir.
Kalb-i selîme erişen ise, dostluğun bitmez tükenmez kaynağına erişmiştir. Artık o, ilâhî bir lezzet hâlindedir. Çünkü selîm kalbler, Hakk'ın tecellî ettiği mekânlardır. Öyle kalbler, cömertliğin ve merhametin şâheseridir.

MELEK DİLBER

Kayıtlı Kullanıcı
Öyle kalbler, cömertliğin ve merhametin şâheseridir.

ALLAH RAZI OLSUN COK DOĞRU Bİ SÖZ
SELAM VE DUA İLE..

suda

Kayıtlı Kullanıcı
bir bireimize saygımız yok hayvanları koruyup gözlemek yok merhamet yok biraz karamsar oldu ama gerçekten yok hayvanlara uyuzlu bitli demeler insanları sevmeme hakaret alay küfür paraya kıyafete eşyaya düşkünlük fakiri gözetmeme çocukları sevmeme yetimhanenedekilere bakmama aynı sokaktakilere yardım etmeme daha sayyımmı karı koca arasında saygısızlık sevgigisizlik cinayet şiddet Allah korusun biz insanlar ne kadar kötüyüz değilmi

suda

Kayıtlı Kullanıcı
nezaketi bırakında keşke bu saydıklarımı yapmasak

hayri07

Kayıtlı Kullanıcı
:a12:emeğine sağlık selametle kalın.

MELEK DİLBER

Kayıtlı Kullanıcı
bir bireimize saygımız yok hayvanları koruyup gözlemek yok merhamet yok biraz karamsar oldu ama gerçekten yok hayvanlara uyuzlu bitli demeler insanları sevmeme hakaret alay küfür paraya kıyafete eşyaya düşkünlük fakiri gözetmeme çocukları sevmeme yetimhanenedekilere bakmama aynı sokaktakilere yardım etmeme daha sayyımmı karı koca arasında saygısızlık sevgigisizlik cinayet şiddet allah korusun biz insanlar ne kadar kötüyüz değilmi

haklısın.insanlık artık zivanadan cıktı diyebiliriz.herkes kendini bilse hayatta beelki bu kadar yanlışlar olmaz belki de bu hayat bize daha kıymrtli gelir bnce size katılıorum..
Selam ve dua ile
allaha emanet olun..

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt