Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Hadislerde Yemin kavramı (1 Kullanıcı)

tahsin33

Kayıtlı Kullanıcı
Şüphesiz Allah sizi babalarınızın adına yemin etmekten menediyor. Bu sebeple kim yemin edecekse Allah adına yemin etsin, veya sussun."
DARİMİ

tahsin33

Kayıtlı Kullanıcı
ALLAH'TAN BAŞKASININ ADINA YEMİN ETME YASAĞI

Bize el-Hakem ibnu'l Mübarek haber verip (dedi ki), bize Mâlik b. Enes, Nâfi'den, (O da) İbn Ömer'den (naklen) rivayet etti ki; Rasûlullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) (bir yolculukta) Ömer'e kavuşmuştu. O bir süvari topluluğu içinde babasının adına yemin ederek yol alıyordu. O zaman Rasûlullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurmuştu: "Şüphesiz Allah sizi babalarınızın adına yemin etmekten menediyor. Bu sebeple kim yemin edecekse Allah adına yemin etsin, veya sussun."

SÜNEN-İ DARİMİ
Yemin Bölümü
Bölüm 6 Hadis no 2346

tahsin33

Kayıtlı Kullanıcı
YEMİNDE İSTİSNA PAYI BIRAKMA HAKKINDA

Bize Ebu'l-Velîd et-Tayâlisî haber verip (dedi ki), bize Hammâd b. Seleme, Eyyûb'dan, (O) Nâfi'den, (O da) İbn Ömer'den (naklen) rivayet etti ki, Hz. Peygamber (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu: "Kim birşey için and içer, sonra da "in-şaallah!" derse, o istisna payı bırakmış demektir!"

SÜNEN-İ DARİMİ
Yemin Bölümü
Bölüm 7 Hadis no 2347

tahsin33

Kayıtlı Kullanıcı
YEMİNDE İSTİSNA PAYI BIRAKMA HAKKINDA

Bize Haccâc haber verip (dedi ki), bize Hammâd b. Seleme rivayet edip (dedi ki), bize Eyyûb, Nâfî'den, (O da) İbn Ömer'den (naklen) rivayet etti ki; Rasûlullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu: "Kim birşey için andiçer, sonra da; "inşaallah!" derse, o muhayyerdir, (serbesttir). Dilerse (yemin ettiği şeyi) yapar, dilerse yapmaz.

SÜNEN-İ DARİMİ
Yemin Bölümü
Bölüm 7 Hadis no 2348

tahsin33

Kayıtlı Kullanıcı
ANDİÇMEK YEMİNDİR

Bize Abdullah b. Sâlîh haber verip (dedi ki), bana el-Leys rivayet edip (dedi ki), bana Yûnus, Ibn Şihâb'dan, (O) Ubeydullah b. Abdillah'tan, (O da) İbn Abbâs'tan (naklen) rivayet etti ki; Hz. Peygamber (Sallallahu Aleyhi ve Sellem), Ebû Bekr'e, (bir rüyayı yorumladıktan sonra Hz. Peygamber'den, isabet ve hata ettiği yerleri açıklamasını yemin ederek istediğinde); "Andiçme!" buyurmuştu. Ebû Muhammed (ed-Dârimî); "Bu Hadisin (asıl rivayeti) biraz uzundur!" dedi.

SÜNEN-İ DARİMİ
Yemin Bölümü
Bölüm 8 Hadis no 2349

tahsin33

Kayıtlı Kullanıcı
BİRŞEY İÇİN YEMİN EDEN, SONRA DA BAŞKASINI ONDAN DAHA HAYIRLI GÖREN KİMSE

Bize Ebu'l Velîd et-Tayâlisî haber verip (dedi ki), bize Şu'be, Amr'dan -ki O, İbn Muire'dir-, O'nun şöyle dediğini rivayet etti: Ben, Abdullah b. Amr adlı bir adamı el Cemâcim zamanında anlatırken işitmiştim, O şöyle demişti: Bir adam Adiyy b. Hâtim'den (birşey) istemiş, O da (ona verebileceği şeyleri bildirmişti. Ama adam onları kabul etmemişti. Bundan dolayı Adiyy kızmış ve (ona) hiçbir şey vermeyeceğine yemin etmişti. Sonra (adam Adiyy'in vereceği şeylere razı olmuş, bunun üzerine Adiyy de) şöyle demişti: Ben Rasûlullah'ı (Sallallahu Aleyhi ve Sellem); "Kim birşey için yemin eder de sonra başkasını ondan daha hayırlı görürse, o, daha hayırlı olanı yapsın ve yemininden dolayı keffâret versin!" buyururken işitmiş olmasaydım, (yeminimi bozup sana hiçbir şey vermezdim).

SÜNEN-İ DARİMİ
Yemin Bölümü
Bölüm 9 Hadis no 2350

tahsin33

Kayıtlı Kullanıcı
BİRŞEY İÇİN YEMİN EDEN, SONRA DA BAŞKASINI ONDAN DAHA HAYIRLI GÖREN KİMSE

2351. Bize Muhammed ibnu'1-Fadl haber verip (dedi ki), bize Cerir b. Hâzim rivayet edip (dedi ki), bize el-Hasan rivayet edip (dedi ki), bize Abdurrahman b. Semûre rivayet edip dedi ki; Rasûlullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu: "Abdurrahman b. Semûre! Başkan olmayı isteme! Çünkü o sana (senin) istemenle verilirse, sen onunla yalnız bırakılırsın, ama o sana (senin) istemen olmaksızın verilirse, sana onun (güzelce yapılması) için yardım edilir. Ayrıca birşey için yemin edip de sonra başkasını ondan daha hayırlı gördüğünde, yemininden dolayı keffâret ver ve daha hayırlı olanı yap!"

2352. Bize Muhammed b. Yûsuf haber verip (dedi ki), bize Süfyân, Yûnus'tan, (O) el-Hasan'dan, (O da) Abdurrahman b. Semûre'den (naklen) rivayet etti ki, O şöyle dedi: Rasûlullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu:... Sonra (Süfyân) onun, (yani bir önceki Hadisin) benzerini zikretti.

SÜNEN-İ DARİMİ
Yemin Bölümü
Bölüm 9 Hadis no 2351-2352

tahsin33

Kayıtlı Kullanıcı
KİŞİNİN MÜ'MİN BİR KÖLE ÂZÂD ETMESİNİN GEREKLİ OLDUĞU ZAMAN

Bize Ebu'l-Velîd et-Tayâlisî haber verip (dedi ki), bize Hammâd b. Seleme, Muhammed b. Amr'dan, (O) Ebû Se-lemeden, (O da) eş-Şerîd'den (naklen) rivayet etti ki, O şöyle dedi: Ben Hz. Peygamber'e {Sallallahu Aleyhi ve Sellem) gelip; "muhakkak ki annemin bir köle âzâd etmesi gerekiyor. Benim ise hakikaten Nûb'lu siyah bir cariyem var. Şimdi bu onun için yeter mi?" demiştim de O; "Onu (buraya) çağır' buyurmuş, (gelince) de; "Allah'tan başka hiçbir ilah olmadığına şehâdet ediyor musun?" diye sormuştu. O da; "evet" demişti. (O zaman Hz. Peygamber); "Onu âzâd et! Çünkü o mümin bir kadındır" buyurmuştu.

SÜNEN-İ DARİMİ
Yemin Bölümü
Bölüm 10 Hadis no 2353

tahsin33

Kayıtlı Kullanıcı
ADAM BİRŞEY İÇİN, YEMİNİNDE KARŞISINDAKİNİN ANLADIĞINDAN BAŞKASINI NİYET EDEREK ANDİÇEBİLİR Mİ?

Bize Osman b. Muhammed haber verip dedi ki;
bize Huşeym rivayet edip dedi ki;
bize Abdullah b. Ebî Salih, babasından, (O da) Ebû Hüreyre'den (naklen) haber verdi ki, O şöyle dedi: Rasûlullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu: "Senin yeminin, kendisiyle konuşmakta olduğun arkadaşının, seni doğruladığı mânâ üzerine gerçekleşir!"

SÜNEN-İ DARİMİ
Yemin Bölümü
Bölüm 11 Hadis no 2354

tahsin33

Kayıtlı Kullanıcı
ALLAH'IN İSİMLERİYLE YAPILAN YEMİNDE DURMAK

Bize Ubeydullah b. Musa, Süfyân'dan, (O) Musa b. Ukbe'den, (O) Sâlim'den, (O da) İbn Ömer'den (naklen) haber verdi ki, O şöyle dedi: Rasûlullah'm (çoğu kere) kendisiyle andiçtiği yemin şuydu: "Hayır, kalpleri evirip çeviren kimseye andolsun ki..."

SÜNEN-İ DARİMİ
Yemin Bölümü
Bölüm 11 Hadis no 2354

Darimide yemin konusu ile alakalı hadisleri bitirmiş olduk

Allahım! Bu yazdıklarımızdan sebep bizi sıratı müstakimde yürüyenlerden eyle. Amin

aliye_aliye

Altın Üye
Web Sitesi
www.fizikist.com
Hadis No : 5800
Ravi: Katile Bintu Sayfi
Tanım: Resulullah (sa)'a bir Yahudi uğradı ve: "Siz Müslümanlar Allah'a benzerler koşuyor ve sirke düşüyorsunuz ve diyorsunuz ki: "Allah istedi ben de istedim." Yine diyorsunuz ki: "Ka'be'ye yemin olsun!" Bunun üzerine Resulullah (sa) Ashab'a, yemin etmek istedikleri zaman "Ka'be'nin Rabbına kasem olsun!" demelerine ve: "Allah istedi sonra da ben istedim" demelerini emretti.
Kaynak: Nesai, Eyman 9, (7,6)

Selamün Aleyküm kardeşim.
İstifadeli bir çalışma idi yine. Rabbimiz razı olsun inşallah..
Selam ve Dua ile, Rabbimize emanet olunuz.

tahsin33

Kayıtlı Kullanıcı
aliye_aliye,
Allah CC razı olsun

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt