Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Hadislerde fitne kavramı (1 Kullanıcı)

tahsin33

Kayıtlı Kullanıcı
Enfal suresi ayet 25
"Ve öyle bir fitneden sakının ki, hiç de içinizden yalnız zulmedenlere dokunmakla kalmaz ve bilin ki Allah'ın azabı şiddetlidir"

tahsin33

Kayıtlı Kullanıcı
1 Yüce Allah'ın "Ve öyle bir fitneden sakının ki, hiç de içinizden yalnız zulmedenlere dokunmakla kalmaz ve bilin ki Allah'ın azabı şiddetlidir" (el-Enfâl: 25) Kavlinin Beyânı İle Peygamber(S)'İn Fitnelerden Sakındırmasının Beyânı Hakkında

Abdullah ibnu Ebî Muleyke şöyle demiştir: Esma bintu Ebî Bekr (R) söyledi ki, Peygamber (S) şöyle buyurmuştur:
"Ben (kıyâmet gününde) havzımın başında benim yanıma gelecek olanları beklerim. Derken benim yakınımda birtakım insanlar yakalanırlar.
Ben:
Onlar benim ümmetimdir; derim.
Allah:
Sen onların senden sonra dînlerinden arkalarına dönüp gittiklerini bilmezsin! buyurur".

Abdullah ibn Ebî Muleyke:
Allah'ım, bizler topuklarımız üzerinde arkamıza dönmekten yâhud (dînimizde) fitnelere uğratılmaktan Sana sığınırız! demiştir.

SAHİH-İ BUHARİ
Fitne bölümü
Bölüm 1 Hadis no 1

tahsin33

Kayıtlı Kullanıcı
1 Yüce Allah'ın "Ve öyle bir fitneden sakının ki, hiç de içinizden yalnız zulmedenlere dokunmakla kalmaz ve bilin ki Allah'ın azabı şiddetlidir" (el-Enfâl: 25) Kavlinin Beyânı İle Peygamber(S)'İn Fitnelerden Sakındırmasının Beyânı Hakkında

Abdullah ibn Mes'üd (R) şöyle dedi: Peygamber (S) şöyle buyurdu:
"Ben sizin havuz başına ilk varan öncünüzüm. Yemîn ol*sun orada sizden bir takım adamlar bana kaldırılıp gösterilecek, hat*tâ ben onlara vermek üzere elimi uzatırım ki, bu sırada onlar çekilip benden uzaklaştırılırlar.
Ben:
Ey Rabb'im! Onlar benim sahâbîlerimdirler! derim.
Yüce Allah:
Sen onların senden sonra dînde neler îcâd ettiklerini bilmez*sin! buyurur"

SAHİH-İ BUHARİ
Fitne bölümü
Bölüm 1 Hadis no 2

tahsin33

Kayıtlı Kullanıcı

Ebû Hazım şöyle demiştir: Ben Sehl ibn Sa'd(R)'dan işit*tim, o şöyle diyordu: Ben Peygamber (S)'den işittim, o şöyle buyuruyordu:
"Ben sizin havuz başında öncünüzüm. Ona gelen içer, ondan içen ebediyyen bir daha susamaz. Ve muhakkak benim yanıma birtakım kavimler gelecekler ki, ben onları tanırım, onlar da beni tanır*lar. Sonra benimle onlar arasına bir perde konulur".

Ebû Hazım dedi ki: Ben bu hadîsi kendilerine tahdîs ederken Nu'-mân ibn Ebî Ayyaş da işitti ve:
Sen bu hadîsi Sehl'den bu şekilde söylerken işittin mi? diye sordu.
Ben de:
Evet, dedim.
Ebû Hazım şöyle dedi: Ve ben Ebû Saîd el-Hudrî üzerine şehâdet ediyorum ki, muhakkak surette ben ondan işittim, o şu sözler ziyâde ederek Peygamber'in şöyle buyurduğunu söylüyordu:
"Onlar muhakkak bendendirler, derim.
Bana:
Sen onların senin ardından ne tebdiller yaptıklarını bilmez*sin, denilir.
Ben de:
Benden sonra (dînde) değiştirme yapanlar uzak olsunlar, uzak olsunlar! derim"

SAHİH-İ BUHARİ
Fitne bölümü
Bölüm 1 Hadis no 3

arzu74

Kayıtlı Kullanıcı
emeğine sağlık Allah razı olsun selamlar

tahsin33

Kayıtlı Kullanıcı
arzu74,
Allah CC sizden de razı olsun

tahsin33

Kayıtlı Kullanıcı
2 Peygamberİn (s.a.v): "Sizler benden sonra hoşlanmayacağınız birtakım çirkin işler göreceksiniz" Kavli

Bize Zeyd ibnu Vehb tahdîs etti: Ben Abdullah ibn Mes'ûd(R)'dan işittim, şöyle dedi:
Rasûlullah (S) bizlere:
"Sizler benden sonra istikbâlde (dünyâ işleri ve paylarında) başkalarının size tercih edildiğini ve (dîn işlerinde de) hoşlanmayacağınız birtakım (bid'atlı) işler göreceksiniz" buyurdu.
Sahâbîler:
Yâ Rasûlallah! Bu vaziyet karşısında bizlere nasıl hareket etmemizi emredersiniz? diye sordular.
Rasûlullah:
"Emirlere istedikleri haklarını eda ediniz, kendi hakkınızı da Allah'tan isteyiniz" buyurdu

SAHİH-İ BUHARİ
Fitne bölümü
Bölüm 2 Hadis no 4

tahsin33

Kayıtlı Kullanıcı
2 Peygamberİn (s.a.v): "Sizler benden sonra hoşlanmayacağınız birtakım çirkin işler göreceksiniz" Kavli

5
Ebû Recâ'dan; o da İbn Abbâs(R)'tan tahdîs etti ki, Peygamber (S) şöyle buyurmuştur: "Her kim emîrinden meydana gelen bir hareketi fena görürse, sabretsin (isyankâr vaziyet almasın). Çünkü her kim sultândan (yânî ona itaatten) bir karış dışarı çıkarsa, o, Câhiliyet ölümüyle ölür" .

6
Bana Ebû Recâ el-Utâridî tahdîs edip şöyle dedi: Ben İbn Abbâs(R)'tan işittim, Peygamber (S) şöyle buyurmuştur:
"Her kim emîrinden hoşlanmayacağı bir şeyin meydana geldiğini görürse, onun fenalığına sabretsin (isyan etmesin). Çünkü herkim (İslâm) camiasından bir karış ayrılır da ölürse muhakkak o, Câhiliyet ölümü ile ölür"

SAHİH-İ BUHARİ
Fitne bölümü
Bölüm 2 Hadis no 5-6

tahsin33

Kayıtlı Kullanıcı

7
Cunâde ibnu Ebî Umeyye şöyle demiştir: Bizler, hasta hâlinde iken, Ubâde ibnu's-Sâmit(R)'in yanına girdik ve ona: Allah seni iyileştirsin, sen bize Peygamber(S)'den işittiğin ve Allah'ın onunla seni faydalandıracağı bir hadîs tahdîs et, dedik. O şöyle dedi:
Peygamber (S) bizi (Ensâr cemâatini Akabe gecesi bey'at için) çağırdı. Biz de kendisiyle bey'at ettik.
Ubâde dedi ki:
Peygamber'e, Ensâr üzerine bir borç olarak bizden aldığı ahid ve mîsâkta şöyle söyleyip bey'at ettik: "Allah ve Rasûlü'nün emirlerini dinleyip onlara hem neş'eli, hem kederli zamanımızda; hem zor, hem kolay hâlimizde itaat etmek ve âmirlerimiz kendi arzularını nefislerimiz üzerine tercîh etseler dahî onlara itaat etmek ve niza (ve kıtal) etmemek üzere bey'at ettik, ancak emîrin açık bir küfrünü görseniz, onun küfrü hakkında yanınızda Allah'ın Kitâbı'ndan kuvvetli bir deliliniz olması hâli müstesnadır" .

8
Bize Şu'be, Katâde'den; o da Enes ibn MâIik(R)'ten; o da Useyd ibn Hudayr(R)'dan şöyle tahdîs etti: Ensâr'dan bir kimse Peygamber(S)'e geldi de: Yâ Rasûlallah! Beni zekât âmili veya bir yere vâlî ta'yîn buyurmaz mısınız? Nitekim (Muhacirler'den) fulânı ta'yîn ettiniz! diye ta'rîz eyledi.
Rasûhıllah:
"(Ey Ensâr cemâati!) Şübhesiz sizler benden sonra yakında (böyle dünyâ işlerinde) başkalarının size tercîh edildiği zamana kavuşacaksınız. Bununla beraber yine de siz sabrediniz! Nihayet (kıyamet günü) bana kavuşacaksınız" buyurdu.

SAHİH-İ BUHARİ
Fitne bölümü
Bölüm 2 Hadis no 7-8

tahsin33

Kayıtlı Kullanıcı
3 Peygamber(S)'İn: 'Ümmetimin helaki beyinsiz birtakım gençlerin elleriyledir" Kavli

Bize (Emevîler'den) Amr ibnu Yahya ibn Saîd tahdîs edip şöyle dedi:
Bana dedem Saîd ibn Amr haber verip şöyle dedi:
Ben (bir kerre Muâviye zamanında) Medine'de Peygamber'in mescidinde, Ebû Hureyre ile beraber oturuyordum. Yanımızda Mervân ibnu'l-Hakem de vardı. Ebû Hureyre (R): Ben (kendisi fıtraten) doğru sözlü olan ve (Allah tarafından) doğruluğu tasdik olunan Rasûlullah(S)'tan: "Ümmetimin helaki, Kureyş'ten birkaç gencin ellerindedir" buyururken işittim, dedi.
Mervân:
Allah'ın la'neti o gençlerin üzerine olsun! dedi.
Ebû Hureyre:
Eğer Fulân oğulları ve Fulân oğulları diye isimlerini söyle*mek isteseydim, muhakkak söylerdim, dedi.
Emevîler'den Amr ibnu Yahya dedi ki:
Mervân oğullan İslâm hükümetini alarak Şam'a mâlik olduk*ları sırada büyükbabam Saîd ibn Amr ile beraber Mervân oğullarına giderdik. Bir kerresinde büyükbabam orada birtakım genç genç Mervân oğulları'nı gördü de bize: Belki şu gençler bu ümmetin hela*kine sebeb olacak gençlerden olabilirler, dedi (de Ebû Hureyre hadî*sine işaret etti). Biz de büyükbabama: (Rasûlullah'ın bu haberini) sen daha iyi bilirsin! dedik

SAHİH-İ BUHARİ
Fitne bölümü
Bölüm 3 Hadis no 9

tahsin33

Kayıtlı Kullanıcı
4 Peygamber(S)'İn: "Vukû'u yaklaşan bir şenden dolayı vay Arab'ın hâline!" Kavli

10
Zeyneb bintu Cahş (R) şöyle demiştir: Peygamber (S) uykudan yüzü kıpkırmızı olarak uyandı da:
"Lâ ilahe ille'ttah! Vukû'u yaklaşan bir şenden, büyük bir fitneden dolayı vay Arab'ın hâline! Bu gün Ye'cûc ve Me'cûc şeddinden şunun gibi bir delik açıldı!" buyuruyordu.

Sufyân ibn Uyeyne (şağ şehâdet parmağının ucunu dibine getirip yummakla bu parmağın iki boğumu Sürülmüş yılan gibi olmasıyle) doksan işareti yaptı yâhud yüz işareti bağladı. (Zeyneb dedi ki:
Bizim içimizde bu kadar sâlih kimseler varken, biz helak olur muyuz? denildi.
Peygamber:
"Evet, pislik (yânî fısk, fucûr, fuhuş ve ma'siyet) çoğaldığı zaman (helak olursunuz)" buyurdu.

11
Usâme ibn Zeyd (R) şöyle demiştir: Peygamber (S) yüksek bir yerden Medîne evleri arasından yükselen köşklere baktı da:
"Benim görmekte olduğum fitneleri sizler görebiliyor musunuz?" buyurdu.
Sahâbîler:
Hayır, dediler.
Rasûlullah:
"Şübhesiz ben, evlerinizin aralarına dökülen fitne ve felâket mahallerini, şiddetli yağmur sellerinin açtığı yarlar gibi (gözümle) görüyorum" buyurdu

SAHİH-İ BUHARİ
Fitne bölümü
Bölüm 4 Hadis no 10-11

tahsin33

Kayıtlı Kullanıcı
5 Fitnelerin Meydana Gelmeleri

12
Bize Ma'mer, ez-Zuhrîden; o da Saîd ibnu'l-Müseyyeb'den; o da Ebû Hureyre(R)'den tahdîs etti ki, Peygamber (S):
Kıyametin yaklaşması alâmetleri şunlardır:
Zaman birimleri birbirine yakın olur (yıllar ay, aylar gün, günler de saat gibi hızla geçer).
Allah 'a kulluk ve hayır amelleri eksilir,
kalblere şiddetli cimrilik atılıp yerleştirilir,
birçok fitneler meydana gelir ve hercümerc çoğalır
buyurdu.
Sahâbîler: Yâ Rasûlallah! O here nedir? diye sordular.
Rasûlullah da iki kerre:
"Öldürme, öldürme!" buyurdu.

Şuayb, Yûnus, el-Leys, ez-Zuhrî'nin kardeşinin oğlu; bu üçü de ez-Zuhrî'den; o da Humeyd'den; o da Ebû Hureyre'den; o da Peygamber(S)'den olmak üzere söylediler.

13
Şakîk şöyle dedi: Ben Abdullah ibn Mes'ûd'un ve Ebû Mûsâ el-Eş'arî'nin beraberinde idim, bu ikisi: Peygamber (S)
"Kıyametin kopmasının önünde öyle bir takım günler vardır ki,
onlarda Yeryüzüne cahillik inip yayılır,
ilim kaldırılır ve
öldürmekten ibaret olan hercümerc çoğalır"
buyurdu, dediler.

SAHİH-İ BUHARİ
Fitne bölümü
Bölüm 4 Hadis no 12-13

tahsin33

Kayıtlı Kullanıcı
5 Fitnelerin Meydana Gelmeleri

14
Bize Şakîk tahdîs edip şöyle dedi: Abdullah ibn Mes'ûd ile Ebû Mûsâ oturdular da birbirlerine hadîs söylediler. Ebû Mûsâ:
Peygamber (S): "Kıyametin önünde öyle günler vardır ki, on*larda ilim kaldırılır, cahillik inip yayılır, katiden ibaret olan hercü-merc çoğalır" buyurdu, dedi.

15
Ebû Vâil şöyle demiştir: Ben Abdullah ibn Mes'ûd ile Ebû Mûsâ el-Eş'arî'nin beraberinde oturmakta idim. Ebû Mûsâ (R): Ben Peygamber(S)'den bundan önceki hadîsin benzerini işittim. "Here" Habeş dilinde "Öldürmek"tir, dedi.

16
BizeŞu'be, Vâsıl ibn Hayyân'dan; odaEbû Vâil'den; o da Abdullah ibn Mes'ûd'dan tahdîs etti. Zannediyorum ki, Abdul*lah bu hadîsi Peygamber'e yükselterek şöyle buyurdu, dedi: "Kıya*metin kopmasından önce here günleri vardır ki, onlarda ilim zail olur ve cehalet meydana çıkar".

Ebû Mûsâ: "Here", Habeş dilinde "ÖIdürmek"tir, dedi.

Ebû Avâne, Âsım'dan; o daEbû Vâil'den söyledi ki, Ebû Mûsâ el-Eş'arî, Abdullah ibn Mes'ûd'a:
Sen Peygamber (S)'in zikretmiş olduğu kıyametten önceki o here günlerini biliyorsun, deyip bundan önceki hadîs tarzında söyle*miştir.

İbn Mes'ûd:
Ben Peygamber(S)'den: "Kendileri hayâtta bulunup da kıya*metin koptuğu zamana erişen kimseler, insanların şerrlilerindendir" buyururken işittim, demiştir

SAHİH-İ BUHARİ
Fitne bölümü
Bölüm 5 Hadis no 14-15-16

tahsin33

Kayıtlı Kullanıcı
6 "Bundan sonra gelecek zaman, muhakkak evvelkinden daha şerrli olacaktır"

17
Bize Sufyân es-Sevrî tahdîs etti ki, ez-Zubeyr ibnu Adiyy şöyle demiştir: Biz Haccâc'dan karşılaştığımız_zulümden dolayı Enes ibn Mâlik'e gidip şikâyet ettik. Enes ibn Mâlik (R):
Sabrediniz! Çünkü bundan sonra üzerinize gelecek zaman, muhakkak bundan daha şerrli olacaktır. Ve bu fenalık (siz ölüp de) Rabb'inize kavuşuncaya kadar (asırlarca) böyle sürüp gidecektir. Ben bu sözü Peygamberiniz(S)'den işittim, dedi.

18
Peygamber'in zevcesi Ümmü Seleme (R) şöyle demiş*tir: Bir gece Rasûlullah (S) dehşetle uyandı da şöyle buyuruyordu: "Subhânallah! Allah bu gece ne hazîneler indirdi! Ve ne fitneler in*dirildi! Hücrelerin sahibeleri olan kadınları (yânî zevcelerini) namaz kılmaları için kim uyandırır? Dünyâda nice giyinik kadınlar vardır ki, âhirette çıplaktırlar"

SAHİH-İ BUHARİ
Fitne bölümü
Bölüm 6 Hadis no 17-18

tahsin33

Kayıtlı Kullanıcı
7 Peygamber(S)'İn: 'Kim bize silâh çekerse, o bizden değildir" Kavli

19
Bize Mâlik, Nâfi'den; o da Abdullah ibn Umer(R)'den haber verdi ki, Rasûlullah (S): "Her kim biz müslümânlara silâh çe*kip kıtal ederse, artık o biz müslümânların camiasından değildir" buyurmuştur.

20
Bize Ebû Usâme; Bureyd'den; o da Ebû Burde'den;
o da Ebû Mûsâ eI-Eş'arî(R)'den tahdîs etti ki, Peygamber (S): "Her kim bize silâh çekerse, artık o bizden değildir" buyurmuştur.

21
Hemmâm ibn Münebbih şöyle demiştir: Ben Ebû Hureyre(R)'den işittim, Peygamber (S) şöyle buyurmuştur: "Sakın si*zin biriniz silâhını (çıkarıp da) dîn kardeşine işaret etmesin! Çünkü işaret eden kimse bilmez, belki şeytân eline hız verip çeker de (dîn kardeşini vurur) bu suretle cehennemden bir çukura yuvarlanır"

SAHİH-İ BUHARİ
Fitne bölümü
Bölüm 7 Hadis no 19-20-21

tahsin33

Kayıtlı Kullanıcı
7 Peygamber(S)'İn: 'Kim bize silâh çekerse, o bizden değildir" Kavli

22
Bize Sufyân ibn Uyeyne tahdîs edip şöyle dedi: Ben Amr ibn Dînâr'a;
Yâ Ebâ Muhammedi Sen Câbir ibn AbdilIah(R)'tan: Bir adam mescidden geçti, yanında (demirleri meydanda) okları vardı. RasûIullah (S) ona "Demirlerinden tut da kimseye dokunmasınlar)" bu*yurdu, derken işittin mi? diye sordum.
Amr ibn Dînâr:
Evet işittim, diye cevâb verdi.

23
Bize Hammâd ibn Zeyd, Amr ibn Dînâr'dan; o da Câ*bir ibn Abdillah(R)'tan şöyle tahdîs etti: Bir adam mescidden geçti, yanında demirlerim meydana çıkarmış olduğu birçok okları vardı. Rasûlullah (S) tarafından, okların herhangibir müslümâna dokunup yaralamaması için, demirli taraflarından tutması emrolundu.

24
Bize Ebû Usâme, Bureyd'den; o da Ebû Burde'den; o da Ebû Mûsâ(R)'dan tahdîs etti ki, Peygamber (S) şöyle buyurmuş*tur: "Herhangibiriniz mescidimizin yâhud çarşımızın birinden yanında demirli oklar varken geçecek olursa, okların demirlen üzerinden tut*sun -yâhud: Onlardan birini müslümânlardan bir kimseye isabet et*tirmemek için demirlerini avucunun içiyle alıp tutsun-!" buyurdu

SAHİH-İ BUHARİ
Fitne bölümü
Bölüm 7 Hadis no 22-23-24

tahsin33

Kayıtlı Kullanıcı
8 Peygamber(S)'İn: "Benden sonra birbirinizin boyunlarını vuracak kâfirlere dönmeyiniz" Kavli

25
Bize Şakîk tahdîs edip şöyle dedi: Abdullah ibn Mes'ûd (R): Peygamber (S): "Müslümâna sövmek fısk, onunla kıtal et*mek küfürdür" buyurdu, demiştir.

26
Bana Vâkıd, babası Muhammed ibn Zeyd'den haber verdi ki, İbn Umer (R) Peygamber(S)'den: "Benden sonra birbirlerinizin boyunlarını vuracak kâfirlere dönmeyiniz" buyururken işitmiş.

27
Bize İbnu Şîrîn, Abdurrahmân ibn Ebî Bekre'den; o da babası Ebû Bekre'den ve diğer bir adamdan ki o, kimse (yânî Humeyd ibn Abdirrahmân) benim nefsimde Abdurrahmân ibn Ebî Bek*re'den daha faziletlidir tahdîs etti ki, Ebû Bekre (R): Rasûlullah (S) Minâ'da Nahr gününde insanlara hutbe yaptı da:
"Bu hangi gündür biliyor musunuz?" buyurdu.
Sahâbîler:
Allah ve Rasûlü en bilendir! dediler. Hattâ biz, Rasûlullah bu güne eski adından başka bir ad vere*cek sandık. Rasûlullah:
"Bu, nahr günü değil midir?" buyurdu.
Biz:
Evet yâ Rasûlallah, nahr günüdür! dedik. Rasûlullah:
"Bu içinde bulunduğunuz hangi beldedir? Bu, Mekke belde*si değil midir?" buyurdu.
Bizler:
Evet yâ Rasûlallah, Mekke'dir! dedik. Rasûlullah:
"Şu hâlde iyi biliniz ki, bu ayınızda, bu beldenizde, bu günü*nüzün haram olduğu gibi kanlarınız, mallarınız, namuslarınız ve be*denlerinizin dış yüzü olan derileriniz birbirinize haramdır (Her türlü saldırıdan korunmuştur). Dikkat edin! Bunu sizlere tebliğ ettim mi?" buyurdu.
Bizler:
Evet tebliğ ettin! dedik. Rasûlullah:
"Allah'ım, şâhid ol!" dedikten sonra:
"Bunu burada hazır bulunanlar, burada hazır bulunmayan*lara (yânî müstakbel nesillere) tebliğ etsin. Çünkü bâzı tebliğ edici bunu kendisinden daha iyi belleyecek olana tebliğ edebilir" buyurdu.

Muhammed ibn Kesîr:
Tebliğ böyle olmuştur (yânî tebiîğ çok kerre böyle hafızlardan daha iyi hafız olanlara yapilagelmiştir), dedi. Rasûlullah:
''Benden sonra birbirinizin boyunlarını vuracak kâfirlere dön*meyiniz" buyurdu.

Abdurrahmân ibn Ebî Bekre şöyle dedi: Câriye ibnu Kudâme onu yaktığı vakit, el-Hadramî'nin yakıldığı gün olunca, Câriye ken*di askerlerine:
Ebû Bekre Nufey'e bakınız; o teslîm ve inkıyâd üzere mi yâhud değil mi? dedi.
Askerler ona:
İşte bu Ebû Bekre'dîr ki, o senin el-Hadramî'ye yaptığın işi görmektedir (belki o seni söz yâhud silâhla reddetmektedir), dediler.
Abdurrahmân ibn Ebî Bekre, geçen senedle şöyle dedi: Bana an*nem, Ebû Bekre Nufey'den: Onun (onların: Belki o seni silâh yâhud sözle inkâr etmiştir, dediklerini işittiği zaman): Eğer onlar evimde üzerime girmiş olsalardı, ben onlara karşı kendimi müdâfaa etmek için bir kamış deyneğini de uzanıp tutmazdım! dediğini tahdîs etti .

28İbn Abbâs (R): Peygamber (S): "Benden sonra (geri*sin geri giderek) dîninizden dönüp de birbirlerinizin boyunlarını vu*racak kâfirler olmayınız" buyurdu, demiştir .

29
Cerîr ibn Abdillah el-Becelî (R) şöyle demiştir: Rasûlullah (S) Veda Haccı'nda bana:
"İnsanları sustur da dinlesinler!" diye emretti. İnsanlar sükût ettikten sonra:
"Benden sonra birbirinin boyunlarını vuran kâfirlere dönme*yiniz!" buyurdu

SAHİH-İ BUHARİ
Fitne bölümü
Bölüm 8 Hadis no 25-26-27-28-29

tahsin33

Kayıtlı Kullanıcı
9 'Fitne zamanında oturanın fitnesi, ayakta durandan hayırlı olur".

30
Buradaki iki senedle) Ebû Hureyre (R): Rasûlullah (S) şöyle buyurdu, demiştir: "Yakın gelecekte birtakım fitneler olacak*tır. Fitne zamanında (ona karışmayıp) oturan kişi, ayakta durandan hayırlıdır. O zaman ayakta duran da (fitne sebeblerini hazırlamaya) gidenden hayırlıdır. Bu yolda yürüyen de bi'Ufiil fesada çalışandan hayırlıdır. Her kim fitne olacağını bilip de, onu görmeğe çalışırsa, muhakkak onun kahrına uğrar. Her kim o fitne zamanı iltica edecek veya sığınacak bir yer bulursa, hemen sığınsın (fesâdcılara karışma*sın)".
31
Ebû Hureyre (R) şöyle demiştir: Rasûlullah (S) şöyle buyurdu: "İleride birtakım fitneler olacaktır. Fitne zamanlarında otu*ran kimse, ayakta durandan hayırlıdır. Ayakta duran da yürüyen*den hayırlıdır. Yürüyen de koşandan hayırlıdır. Fitneyi görmeğe çalışan onun şerrini görür. Her kim fitne zamanı iltica edecek veya sığınacak bir yer bulursa, hemen ona sığınsın!'

SAHİH-İ BUHARİ
Fitne bölümü
Bölüm 9 Hadis no 30-31

tahsin33

Kayıtlı Kullanıcı
10 "İki müslümân kılıçları ile karşılaştıkları zaman...

32
Bize Hammâd, ismini söylemediği bir adamdan; o da Hasen Basrî'den tahdıs etti ki (Ahnef ibn Kays) şöyle demiştir: Ben Alî ile Muâviye arasındaki harb fitnesi günlerinde silâhımla çıkmış*tım. Akabinde beni Ebû Bekre karşıladı da:

— Nereye gitmek istiyorsun? diye sordu. Ben de:

— Rasülullah'ın amcası oğluna (yânî Alî'ye) yardım etmek isti*yorum, dedim.

Ebû, Bekre bana şöyle dedi:

— Rasûlullah (S): "İki müslümân kılıçlarıyle birbirlerine yönelip vuruştukları zaman, ikisi de (yânî öldüren de, ölen de) ateştedir" buyurdu. Öldüren böyledir, ama ölene ne oldu? diye soruldu. Rasû*lullah: "Ölen de arkadaşını öldürmek istemiştir" buyurdu.
Hammâd ibn Zeyd şöyle dedi: Ben bu hadîsi Eyyûb es-Sahtıyânî ile Yûnus ibn Ubeyd'e zikrettim de, bunu onların da bana tahdîs et*melerini istiyordum. Onların ikisi de: Bu hadîsi Hasen Basrî ancak el-Ahnef ibn Kays'tan; o da Ebû Bekre'den olmak üzere rivayet et*miştir, dediler.

33
Bize Süleyman tahdîs etti. Bize Hammâd bu hadîsi tahdîs etti.

Ve Muemmel de şöyle dedi: Bize Hammâd ibn Zeyd tahdîs etti. Bize Eyyûb, Yûnus, Hişâm ibn Hasan ve Muallâ ibnu Ziyâd, Hasen Basrî'den; o da el-Ahnef ten; o da Ebû Bekre'den; o da Peygamber(S)'den olmak üzere tahdîs ettiler.
Ve bunu Ma'mer, Eyyûb'dan rivayet etti. Bunu Bekkâr ibnu Ab-dilazîz, babasından; o da Ebû Bekre'den rivayet etti.
Ğunder de şöyle dedi:
Bize Şu'be, Mansûr'dan; o da Rıb'î ibn Hırâş'tan; o da Ebû Bekre'den; o da Peygamber'den tahdîs etti.
Hâlbuki Sufyân es-Sevrî bunu Mansûr'dan diye yükseltmedi

SAHİH-İ BUHARİ
Fitne bölümü
Bölüm 10 Hadis no 32-33

tahsin33

Kayıtlı Kullanıcı
11 Bir Devlet Başkanı Üzerinde Toplanmış Bir Cemaat Bulunmadığı Zaman (Bu Fitne, Dağınıklık Ve İhtilâf Hâlinde) Müslümânın İşi Nasıl Olacaktır?

Ebû îdrîs el-Havlânî, Huzeyfe ibnu'l-Yemân(R)'dan şöyle derken işitmiştir: İnsanlar Rasûlullah(S)'a
(geleceğe âid) hayırdan sorarlardı. Ben de (İslâm Ümmeti'ne gelecek) şerrden -o şerrin bana erişmesinden korkarak- sorardım. Bu endîşe ile bir kerresinde:
Yâ Rasûlallah! Biz vaktiyle Câhiliyet devrinde şirk ve küfür içinde idik. Sonra Allah bize şu büyük İslâm hayrını getirdi. Bu hayır ve saadetten sonra gelecek bir şerr ve fitne var mıdır? diye sordum.
Rasûlullah:
"Evet vardır" buyurdu.
Ben:
O şerrden ve fitneden sonra bir hayır ve salâh var mıdır? dedim.
Rasûlullah:
"Evet bir hayır ve salâh vardır. Fakat onun içinde bâzı şerr ve fesâd bulunacak (hayrı bulandıracak, duruluğunu bozacak)" buyurdu.
Ben:
O hayrın (temizliğini bulandıracak) kiri nedir? diye sordum.
Rasûlullah:
"O devrin âmirlerinden bir zümre ümmeti benim sünnetim ve yolumun hilâfına idare edecekler. Sen o devrin âmir ve valilerinden bâzılarının hareketlerini (doğru bulup) tasvîb, bâzılarının hareketlerini de (çirkin bulup) reddedeceksin!" buyurdu.
Ben:
Yâ Rasûlallah! Bu karışık hayır devrinden sonra, yine bir şerr ve fesâd devri gelecek midir? -dedim.
Rasûlullah:
"Evet gelecektir. O devirde birtakım da'vetçiler (propagandacılar) halkı cehennem kapıları üzerine çağıracaklar. Her kim onların da'vetine icabet ederse, onu cehenneme atacaklar" buyurdu.
Ben:
Yâ Rasûlallah! Bu da'vetçileri bize vasfetseniz!? dedim.
Rasûlullah:
"Onlar bizim milletimizden insanlardır. Bizim dillerimizle konuşurlar (hâlbuki gönüllerinde hayırdan eser yoktur)" buyurdu.
Ben:
Yâ Rasûlallah! O devir bana yetişirse (yânî ben o devirde yaşarsam) nasıl hareket etmemi emredersiniz? dedim.
Rasûlullah:
"İslâm cemâatine mutâbaat et ve onların devlet başkanlarına itaat eyle!" buyurdu.
Ben:
Yâ Rasûlallah! Onların bir cemâati yoksa, başlarında devlet başkanları da yoksa? dedim.
Rasûlullah:
"O takdirde sen bu fırkaların hepsinden ayrıl (evine çekil). Velev ki, bu ayrılman bir ağaç kökünü ısırman suretiyle (meşakkatli) olsa bile. Artık ölüm sana erişinceye kadar, sen bu ayrılık üzere bulun!" buyurdu

SAHİH-İ BUHARİ
Fitne bölümü
Bölüm 11 Hadis no 34

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt